05375686228 Telefon Dolandırıcılığı

petek temizliği

Telefon dolandırıcılığı konusunda alınan önlemler her ne kadar arttırılsa da gün geçtikçe farklı telefon dolandırıcılığı yöntemleri ile karşı karşıya kalıyoruz. Daha önceki yazılarımızda birçok telefon ve sms dolandırıcılığı yöntemini ele almıştık. Şimdi ise özellikle son günlerde çok fazla karşımıza çıkan, sözde yasal takibe düşen icra borçları konulu, 05375686228 telefon dolandırıcılığı mesajları ile karşı karşıyayız. Detaylara bakalım…

 

Yasal Takip İcra Borcu Telefon Dolandırıcılığı

Yasal Takip Dolandırıcılığı


Gördüğünüz ekran görüntüsündeki mesaj, bugün itibariyle benim telefonuma da ulaştı. Her ne kadar direkt telefon dolandırıcılığı olduğunu anlasam da kontrol amaçlı internette araştırma yaptım. Bahse konu mesajın çok sayıda kişiye gönderildiğini ve tamamının bu konudan şikayetçi olduğunu tespit ettim. Av.İbrahim Enes Onat ismi kullanılarak ve 05375686228 no’lu telefondan yapılan dolandırıcılıkta, sağlık sigortası vb. konularda ödenmemiş borcumuz olduğu ve bu borçtan dolayı hakkımızda yasal takip başlatıldığı söyleniyor. Vatandaşları kandırmaya yönelik en can alıcı nokta ise bahse konu borcun icraya düşmemesi için bugün ödeme yapıldığı takdirde indirim uygulanacağının söylenmesidir.

Not: Bahse konu avukat isminin konuyla ilgisi olmayıp, dolandırıcılar tarafından inandırıcılığı sağlamak adına yasal olmayan şekilde baroya kayıtlı herhangi bir avukat ismi kullanılıyor.

Günümüzde birçok kişinin borçlu bir şekilde yaşadığını hesaba katarsak dolandırıcıların bu yöntemle çok sayıda vatandaşı mağdur edebileceğini söyleyebiliriz. Bu konuda özellikle vatandaşların çok dikkatli olması ve kendi önlemini alması gerekir. Özellikle banka vb. kurumsal yerlere borcunuz varsa bu kurumlar bizzat resmi iletişim vasıtasıyla sizle iletişime geçerler.

Son olarak karşılaştığınız bu ve benzer dolandırıcılık vakalarını başta aileniz olmak üzere tüm çevrenizle paylaşmaya çalışın. Kitlesel bilinçlenme seviyesi ne kadar yükselirse telefon dolandırıcılığı vb. olaylar da o kadar azalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir