1 Kasım Sonrası Dolar ve Altın Nereye Gidiyor?

petek temizliği

Siyasi, ekonomik, güvenlik gibi temel sorunlarla boğuşan ülkemizde, bir seçim dönemini daha geride bıraktık. 7 Haziran 2015 seçimleri sonrası ortaya çıkan koalisyon tablosuna rağmen siyasi partiler arasında bir uzlaşı çıkmadı. Koalisyon hükümeti kurulamaması da tekrar seçime gidilmesine yol açtı. 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan seçim sonuçları yeniden tek başına iktidar dönemini ortaya çıkardı.  Seçim sonuçlarının ülkemiz için çok güzel gelişmelere vesile olması dileğini temenni ederek özellikle dolar ve altın fiyatları bazında oluşabilecek ekonomik değişimleri yorumlamaya başlayalım.

 

 


1 Kasım Seçimi  Öncesi Dolar ve Altın Fiyatları Nasıldı?

 

7 Haziran seçim sonuçlarında ortaya çıkan koalisyon tablosu, tüm çevrelerde olduğu gibi ekonomi çevreleri tarafından da beklenmeyen bir sonuçtu. Ülkemizin geçmiş yıllardaki siyasi tarihine baktığımızda koalisyon oluşumlarının çok sağlıklı yürümediğini görmekteyiz. Yine böyle olacağı kanısıyla hareket eden ve panikleyen iş/ekonomi çevreleri de bu tedirginlik havasıyla işlemlerini yürüttü. Peki bu ekonomik hareketlilik rakamlara nasıl yansıdı? Tablomuzdan bakalım;

 

7 Haziran 2015 Seçimleri Sonrası Altın Fiyatlarındaki Değişim

[table id=7 /]

 

Tüm bu gelişmeler akabinde koalisyon hükümeti kurma adına partiler arasında birtakım görüşmeler gerçekleştirildi. Bu görüşmelerin neticesiz kalmasıyla birlikte oluşan siyasi belirsizlik ve bunun yanı sıra terör olaylarının yoğun bir şiddetle sürmesi, ekonomi çevrelerini daha da tedirgin etti. Şimdi sizlere bu tedirginliğin artışıyla birlikte dolar ve altın fiyatlarının 1 Kasım 2015 seçimleri arifesine kadar nasıl şekillendiğini gösteren bir tablo sunacağım;

1 Kasım Seçimlerine Doğru Altın Fiyatlarındaki Değişim

[table id=9 /]

 

Altın yatırımı yapanlar için tabloda dikkat edilmesi gereken bir nokta var; ons fiyatları yaklaşık 30 dolar düşmesine rağmen gram altın fiyatları gram başına 3 liralık bir artış göstermiş. Peki Neden? Daha önceki altın yatırımı ile ilgili yazılarımda da belirttiğim gibi ülke içindeki dolar fiyatları, gram altın fiyatları üzerinde çok etkili olmaktadır. Haliyle seçim yolunda ilerlerken oluşan siyasi çalkantılar, ekonomik sorunlar ve terör gibi etmenlerin etkisiyle dolar fiyatları sürekli artış gösterdi. Ons fiyatlarında 30 dolarlık düşüşe rağmen doların 16 kuruşluk bir artış göstermesiyle gram altın fiyatı 3 lira yükselmiştir. Bu da bize, altın yatırımı yaparken doların kısa vadedeki durumunu da göz önüne alarak hareket etmemiz gerektiğini gösterir.

 

 

1 Kasım Seçimlerinin Hemen  Sonrası Dolar ve Altın Fiyatları Ne Oldu?

 

Altın Fiyatları Ne OlacakÜlkemizde her seçim sonrasında olduğu gibi 1 Kasım 2015 seçimleri sonrasında da piyasa çok hareketliydi. 1 Kasım 2015 seçim sonuçları,  gerek ülke içindeki vatandaşların gerekse de ekonomik çevrelerin beklemediği bir durumla neticelendi. Özellikle iş ve ekonomi dünyası, tekrar koalisyon ihtimalinin ortaya çıkacağı kanısını taşıyorken sürpriz bir şekilde büyük oran farkıyla tek parti iktidarının çıkması piyasaya kısa vadede doping etkisi yaptı. Dolar bir an da 2,77 tl seviyelerini görürken borsa da 85.000 puan seviyelerini test etti. Doların düşüşü ve Amerika verilerinden kaynaklanan ons düşüşü ile birlikte altın fiyatları da tepetaklak oldu. Bu durumu da tablodan inceleyelim;

Okudunuz Mu?  FED Faiz Kararlarıyla Altın Fiyatları Ne Olacak?

 

1 Kasım 2015 Seçimleri Sonrası Altın Fiyatlarındaki Değişim

[table id=10 /]

 

Tablolardan da görüldüğü gibi özellikle seçimlerin hemen sonrasında dolar ve altın fiyatlarında kayda değer değişimler oluşuyor. Amatör altın yatırımı yapanlar, bu değişimleri göz önünde bulundurarak işlemlerini daha güvenli biçimde yürütebilirler.

Son olarak seçimlerin üzerinden yaklaşık bir hafta geçmişken dolar ve altın fiyatları ne durumda ona bakalım;

  • Dolar (TL bazında): 2,92 lira
  • Altın (Ons bazında): 1093 dolar
  • Gram Altın: 102,7 lira

 

 

 

Son Durum Analizi;

 

Seçimlerden, iş ve ekonomi çevrelerinin istikrar beklentilerini karşılar nitelikte sonuçlar çıkmasıyla birlikte gevşeyen dolar, Amerika Merkez Bankası(FED)’nın faiz artışına gitme sinyalleri vermesiyle birlikte tekrar yükselişe geçmiş durumda. FED’in faiz artış ihtimali doğrultusunda ons fiyatları da 1100 doların altına sarkmış görünüyor. Tüm bu gelişmeler dikkate alındığında kısa vadede gram altın fiyatlarının; 102 liranın orta nokta olduğu, 2 liralık alt ve üst bantta hareket edeceğini söyleyebiliriz. Eğer ki ülkemizdeki gelişmeler doları frenleyecek cinsten olursa yakın zamanda gram altın fiyatının 100 tl altına indiğine şahit olabiliriz.

Seçim öncesi ve sonrası gelişmeler çerçevesinde, dolar ve altın fiyatların seyrini incelemeye çalıştık. Altın yatırımı konusunda umarım bir fikir edinmenizi sağlamışımdır. Şimdilik hoşçakalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir