2015 KPSS Puanı İle Memur Olabilir Miyim

2015 KPSS Puanı İle Memur Olabilir Miyim

21 Temmuz 2015 127 Yazar: Ekrem Özdemir
kampanya haberleri
kampanya haberleri

KPSS Memurluk sürecinin sadece yüksek puanla idare edilemeyeceğini, yapılan yorumların analizi sonucunda bir kez daha gördüm. Memurluk konusunda yazılar yazmaya başladığım andan itibaren çok çeşitli ama bir o kadar da cevabı net sorularla karşılaştım. Yazı altlarındaki yorumlar kısmından gönderdiğiniz soruların neredeyse tamamını cevaplamaya çalıştım ama görünen o ki bazı konularda kafa karşıklığı devam ediliyor. Özellikle tek yıllarda yapılan KPSS neticesinde alınan P3 puanı ile düz memurluk kadrolarına girilip girilemeyeceği konusunda ikilemler yaşanıyor. Bende memur olmak isteyenlerin bu sorularını açıklığa kavuşturmak adına bir yazı kaleme almak istedim.

 

2015 KPSS sınavı geride kalırken birçok aday sonuçları beklemeye koyuldu. Maalesef ki bazı adaylar bu sınava bilinçsiz şekilde girdi. 2015 KPSS Puanı ile düz memur alımı yapılacağını veya 2015 KPSS puanı ile düz memur alımlarına başvurada bulunabileceğini düşünen adaylar bu yazıyı mutlaka okumalı. Daha önceki KPSS Memurluk yazılarımda da belirttiğim üzere düz memurluk kadrolarına girmek isteyenler ÇİFT YILLARDAKİ KPSS’ye hazırlanmalıdır. TEK YILLARDAKİ KPSS puanı; Öğretmenlik, Polislik, Uzmanlık-Müfettişlik vb. kariyer meslekler için kullanılmaktadır. ÖSYM’nin gerçekleştirdiği merkezi atamalar yoluyla ya da kurumların açıktan memur alımı ilanları yoluyla memurluk başvurularında 2015 KPSS P3 puanı kullanılmamaktadır. Bu sebeple düz memurluk kadrolarına yerleşmek isteyen adayların 2016 KPSS Memurluk Sınavına hazırlanması gerekmektedir.

 

2015 kpss puanı ile memurlukSoruların konuyla ilişkin bir diğer kısmını da 2014 KPSS Puanı mevcut olup 2015 KPSS’ye girenler oluşturuyor. Adaylar, 2014 ve 2015 yıllarındaki KPSS puanlarının geçerliliğini merak ediyor. Şunu belirtmeliyiz ki her iki puan türü de geçerlidir. İki sınav da birbirinden farklıdır.

Çift yıllarda yapılan KPSS puanı hem düz memurluk için hem de a grubu ve öğretmenlik alımları için kullanılabiliyorken tek yıllarda yapılan KPSS ise sadece A grubu ve öğretmenlik alımları için kullanılmaktadır. Yine KPSS öğretmenlik alanı dışındaki diğer KPSS puanları 2 yıl geçerliyken öğretmenlik kpss puanı sadece 1 yıl geçerlidir.

 

KPSS memurluk sürecinde kafanızı çok karıştıran hususlar var ise yorumlar kısmından belirtebilirsiniz. Bildiklerimi araştırdıklarımla birleştirip sizlere sunmaya devam edeceğim. Hepinize keyifli bir memuriyet dilerim, hoşçakalın.