2015 KPSS Puanı İle Memur Olabilir Miyim

petek temizliği

KPSS Memurluk sürecinin sadece yüksek puanla idare edilemeyeceğini, yapılan yorumların analizi sonucunda bir kez daha gördüm. Memurluk konusunda yazılar yazmaya başladığım andan itibaren çok çeşitli ama bir o kadar da cevabı net sorularla karşılaştım. Yazı altlarındaki yorumlar kısmından gönderdiğiniz soruların neredeyse tamamını cevaplamaya çalıştım ama görünen o ki bazı konularda kafa karşıklığı devam ediliyor. Özellikle tek yıllarda yapılan KPSS neticesinde alınan P3 puanı ile düz memurluk kadrolarına girilip girilemeyeceği konusunda ikilemler yaşanıyor. Bende memur olmak isteyenlerin bu sorularını açıklığa kavuşturmak adına bir yazı kaleme almak istedim.

 

2015 KPSS sınavı geride kalırken birçok aday sonuçları beklemeye koyuldu. Maalesef ki bazı adaylar bu sınava bilinçsiz şekilde girdi. 2015 KPSS Puanı ile düz memur alımı yapılacağını veya 2015 KPSS puanı ile düz memur alımlarına başvurada bulunabileceğini düşünen adaylar bu yazıyı mutlaka okumalı. Daha önceki KPSS Memurluk yazılarımda da belirttiğim üzere düz memurluk kadrolarına girmek isteyenler ÇİFT YILLARDAKİ KPSS’ye hazırlanmalıdır. TEK YILLARDAKİ KPSS puanı; Öğretmenlik, Polislik, Uzmanlık-Müfettişlik vb. kariyer meslekler için kullanılmaktadır. ÖSYM’nin gerçekleştirdiği merkezi atamalar yoluyla ya da kurumların açıktan memur alımı ilanları yoluyla memurluk başvurularında 2015 KPSS P3 puanı kullanılmamaktadır. Bu sebeple düz memurluk kadrolarına yerleşmek isteyen adayların 2016 KPSS Memurluk Sınavına hazırlanması gerekmektedir.


 

2015 kpss puanı ile memurlukSoruların konuyla ilişkin bir diğer kısmını da 2014 KPSS Puanı mevcut olup 2015 KPSS’ye girenler oluşturuyor. Adaylar, 2014 ve 2015 yıllarındaki KPSS puanlarının geçerliliğini merak ediyor. Şunu belirtmeliyiz ki her iki puan türü de geçerlidir. İki sınav da birbirinden farklıdır.

Çift yıllarda yapılan KPSS puanı hem düz memurluk için hem de a grubu ve öğretmenlik alımları için kullanılabiliyorken tek yıllarda yapılan KPSS ise sadece A grubu ve öğretmenlik alımları için kullanılmaktadır. Yine KPSS öğretmenlik alanı dışındaki diğer KPSS puanları 2 yıl geçerliyken öğretmenlik kpss puanı sadece 1 yıl geçerlidir.

 

KPSS memurluk sürecinde kafanızı çok karıştıran hususlar var ise yorumlar kısmından belirtebilirsiniz. Bildiklerimi araştırdıklarımla birleştirip sizlere sunmaya devam edeceğim. Hepinize keyifli bir memuriyet dilerim, hoşçakalın.

 

 

127 Comments

Add a Comment
 1. Biyomedikal teknikerlerine 1 kişilik kontenjan açılmış şaka gibi

 2. düz memurluk kadrolarına girmek isteyenler ÇİFT YILLARDAKİ KPSS’ye hazırlanmalıdır. TEK YILLARDAKİ KPSS puanı; Öğretmenlik, Polislik, Uzmanlık-Müfettişlik vb. kariyer meslekler için kullanılmaktadır,işin özü burada bilgilendirilmiş.

 3. Yahu kpss’yi kazandık tamamda atama olmuyor kontenjanlar çok az açılıyor çok garip bir ülke oldu artık burası.

 4. Lise kppssi ile atanmak mümkünmü ?

  1. Elbetteki mümkün lakin kadro sayısı liselilere çok az veriliyor. Rakip de çok olduğu için 92-93ten aşağı puanla atanmak çok zorlaşıyor.

 5. Çok teşekkür ederim bu konuyu merak ediyordum saolun.

 6. bildiğin üniversite sınavına girer gibi çilesi var bu işin. çilemiz bitmiyor maalesef

 7. Ben kendi adima kpss puani ile memur olunabilecegini dusunmuyorum maalesef torpil olmadan. 70 alan memur 9 alan secilmiyor.

 8. Gerçekten lislilere verilen bu az kontenjan oldukça üzücü bence

 9. Şaka gibi o kadar az konteyjanlar var ki aldığımız puanlarla nasıl yerleşilecek anlam veremıyorum.

 10. Kpss yeter kadar can sıktı. Devlet büyüklerinden daha güzel bir yöntem bekliyoruz.

 11. Kpss kazansada ne değişiyor ki istediğin yere giremiyorsun bekleme oluyor atama olmuyor boş boş umut işte

 12. Umarım herkes istediği yere gelir.

 13. Ben de kpssye girdim ancak istediğim puanı alamadım.

 14. Bir sonraki lise kpsssi ne zaman?

 15. evet sitenizde kpss sınavı hakkında çok iyi paylaşımlar var. düzenli olarak takip etmekteyim.

 16. Ekrem bey merhaba,
  Ben gida mühendisiyim gecen sene kpss bizim bolum icin bir hüsrandi , ozel sektor deseniz emegin karsiligini alamiyoruz ve bir garantisi yok , bu sebepten ise girme surecinde her yolu deniyoruz. Ben formasyon alarak ayni zamanda gida teknolojisi ogretmeni olma firsati yakaladim.ama 8 ayda inaniomaz artik gosteren formasyon veren kurumlar sonucu bu alternatifinde suan icin pek bir yardimi dokunmadi. Gecen sene 89 kisi alarak 57 iile kapatan bu ogretmenlik bu sene gerek basvuran gerekse puan artisi ile muhendislikteki gibi uc seviyelere cikacaga benziyor.ve slbu sene 78 puanla atanamayaagimi dusunuyorum. Bu yuzden bende artik duz memurluguda dusunmeye basladim ve 2016 kpss yi dusunur hale geldim. Benim merak ettigimde seneye ben sinavdan sonra (egitim bilimlerinede girecegim) p10 puani ve p3 puani ile ayni basvuru doneminde tercih yapabilecekmiyim yani ayni sayfada hem ogretmenlik , hem muhendislik ve duz memurluk icin basvuru yapilabilir mi ? Ve ya ogretmenlik tercihlrri tamamen ayri donemde mi olacak . bu konulara o kadwr uzaktim ki belki de komik bir soru sizin icin ama bilgi kirliligi cok var. Simdiden tesekkur ederim..
  Hoscakalin.

  1. Merhabalar hocam. Öncelikle öğretmenlik kpss ile normal b grubu memurluk kpss farklı alanlar oldukları için ikisinden de hakkınız mevcut. Yani p3 ile düz memurluk da tercih edebilirsiniz p10 ile öğretmenlik de tercih edebilirsiniz. Burada mühim olan şudur; eğer ki düz memur olarak atanırsanız ileride p10 ile memur atamasına katılırken muvafakat sorunu yaşayabilirsiniz. Yani memur olarak atandığınız kurum öğretmenlik için bir ihtimal size muvafakat vermeyebilir.

 17. Çift yıllarda yapılan yapılan sınavın 2 yıl tekli yıllarda yapılan bir yıl puanları gecerli olması ne kadar adaletli tartışılır.

 18. Güzel bir Konu Teşekkür ederim kafamda soru işaretleri vardı bu şekilde giderilmiş oldu

 19. çok puan almak gerekli memur olmak kolay değil

 20. bence memurluk gozlemledigim kadari ile hic birsey yapmadan , cok sey isteyen ve bunlari hakettigini dusunen bir meslek

 21. tek isteğim lisans düzeyinde ki Kpss puanının 2 yıl geçerli olması başka türlü atanamıyoruz 😀

 22. kontenjyanları çok düşürdüler arkadaşlar gerçekten ne yapacağımızı bilmiyoruz ama gönülden isteyen çalışan arkadaşlarımızın başarılı olması atanmaları dileklerimle

 23. memur olmak bu zamanda pek kolay görünmüyor

 24. arkadaşlar kpss kazansan nolcak ki atancaksın ; atama bekliceksin artık memur olmak zorlaştı üniversite okuyana ekmek bile yok

 25. kpss kokontenjanları yetersiz, puanlar yüksek, bunlar insanı delirtiyoryor

 26. ben lisans mezunuyum 2026 lisansa girip önlisanstan tercih yapıcam acil tıp teknikerligi alımları 2016 danasıl olur sice ve kaç puan almam gerekir

  1. Puanlar bakabildiğim kadarıyla düşük kapatıyor… Sanırsam 80 puan size hayli hayli yetecek. Puan kapasiteniz ne durumda bilmiyorum ama memur olursunuz sanırım.

 27. Memur olmak o kadar zorlaştı ki , gönülden isteyen tüm dostlarımın istedikleri yerde olması dileklerimle . Kpss kolay gibi de zor gibide . Bazı bölümlere ilgimiz olduğu için ordan yüksek yaparken diğerlerinde düşük yapabiliriz .

 28. Çift yıllarda yapılan KPSS puanınız(2014 KPSS puanınız) 2 yıl boyunca geçerliliğini korumakla birlikte tek yıllarda tek yıllarda yapılan KPSS Puanınız(2015 KPSS puanınız) da 1 yıl boyunca geçerliliğini korumaktadır. bu olay bana çok saçma gelmektedir.

 29. memur olmak bu zamanda pekte kolay bir durum değil

 30. 2016 KPSS A grubu kadro için puan 2 yıl mi tek yıl mi geçerlidir?

  1. Merhabalar, KPSS A Grubu sınavlar her yıl yapılmakla birlikte puanlar 2 yıl geçerlidir.

 31. Hocam rica etsem 2016 yılı için işletme lisans mezunları için A grubu ve duz memurluk için başvuru ve sınav tarihlerini yazar misiniz atama için tercih dönemi ve atamalar ne zaman olacak?çok sağolsun.

  1. Merhabalar hocam, ÖSYM tarafından yanlış bakmaduysam 2016 sınav takvimi henüz açıklanmamış. Sanırsam ocak ayında açıklanır. Gene de başvuruların mayıs ayında, sınavın ise bir ya da bir buçuk ay sonra olacağını düşünmekteyim. Atama tarihleri de belirtildikçe sizleri bilgilendiririm merakta kalmayın.

 32. 18 yaşını doldurmadan lise kpss si ile tercih yapılır mı

  1. Merhabalar, Tercih işlemlerinin son gününe kadar 18 yaşını tamamlamış olmanız gerekiyor.

 33. Hocam kpss insan kaynaklari yonwtimi atamalari nasl

  1. 4502
   İnsan Kaynakları Yönetimi veya İnsan
   Kaynakları lisans programından mezun
   olmak.

   Bölümünüz bu olsa gerek. Alım adet olarak çok az ama 77 ile bile atama olmuş. Yerinizde olsam 2016 kpss ye harıl harıl çalışıp 80 üstü puan alıp beklemeye koyulurum.

 34. merhaba hocam;
  ben okul öncesi öğretmeniyim p10 dan 76 p3’ten 73 aldım.düz memurluk hiç düşünmüyordum ama bizim alanın puanları da yükseldi.73 düz memurluk için yeterli mi yoksa 80 üstümü almam gerek.ücretli öğretmenlik yapıyorum ve kpss ye çalışmaya zamanım yok şuan.Nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz.şimdiden çok teşekkür ederim..

  1. Merhabalar, maalesef ki düz memur olma ihtimaliniz okul öncesi öğretmenliğe göre çok daha zor. En az 87-88 puan almalısınız ki şansınız olsun. Tavsiyem öğretmenlik için biraz daha yoğunlaşmanızdır.

 35. 2014 yılında kpss den 82 puan aldım. İlk tercihte tercih yapmadım ikici tercihte tercih yapmayı düşünüyorum. Sizce atanma şansım nedir? Eğer atanırsam üniversite okuduğum yere aldırma şansım nedir? (mugla). Yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhabalar, bölümünüzü de belirtseydiniz keşke. Bölümünüzü belirtin, atanma durumunuzu inceleyeyim. Okuduğunuz yere memurluğunuzu taşıma gibi bişey olmaz hocam. Bu kurumlardaki inisiyatifle alakalı bişey. Yani ya okulunuzda yoklama konusunda esneklik sağlar hocanız, sadece sınavlara girersiniz. Ya da atandığınız kurum müdürü size eğitim konusunda kolaylık sağlar ve bazı durumlarda sizi idare eder. Yani net bir cevabı olmayan, amirlerin, hocaların inisiyatifi ile değişebilecek bir durum.

 36. Ben geçen yıl girdim denemek amaçlı 69 almıştım. Bu yıl Ege Üniversitesinde okuyorum eğer yüksek not almış olsaydım düz memur olarak hangi kurumlarda çalışabilirdim? Okumama engel olur mu bu durum?

  1. Merhabalar. Eğer ki hiç çalışma yapmadan bu puanı aldysanız az buçuk potansiyel olduğunu söyleyebiliriz. Hangi bölümde okuduğunuzu vs. belirtmemişsiniz. Bölümünüze göre değişmekle birlikte tüm bakanlıkları tutun da kit kurumlarına varana kadar çeşitli kurumlarda çalışabilirsiniz.

   1. Turizm fakültesi konaklama işletmeciliği okuyorum. Bi arkadaşımdan duyduğuma göre fakültenin öğrenci işlerinde memur olabiliyormuşum peki bunun atamaları başvuruları vs nasıl gerçekleşiyor

    1. ÖSYM’nin gerçekleştirdiği merkezi alımlarda maalesef ki çok çok az alım yapılıyor bölümünüzden. Misal 2012 kpss nin son atamasında bile 88,5 ile kapatmış bölümünüzün alımı. Arkadaşınız açıktan alımlara söylemiş olabilir. Belki üniversiteniz kendi gerçekleştirdiği alım ile personel alıyor olabilir. Çok yuvarlak bişey söylemiş arkadaşınız.

 37. Hocam ben onlisans halkla iliskiler ve tanitim bolumu mezunuyum. Duz memurluk istiyorum. Aof kamu yonetimi 3.siniftan devam etmelimiyim sizce? lisans tamamladiktan snra dezavantajim neler olur?

  1. Önlisans bölümünden alımlar fazlalaşmaya başladı ve önlisans bölümleri biraz daha avantajlı olmaya başladı. Dezavantajlı durum da bu. Bana kalırsa 4 yıllığa tamamlarken bir yandan da henüz 4 yıllık bitmeden önlisans düzeyinden kpss ye girip güzel bir puan almaya çalışmanız en idealidir.

 38. Ekrem hocam oncelikle burada insanlari bilgilendirdiginiz icin cok tesekkur ederim. Hocam ben gida muhendisligi mezunuyum. Bolumümüzdeki kpss atamalari yil icerisinde 33 tane kisi atiyor ayrica 90 puanla bile atanamayanlar var. Bizlerde kendi alanimizdan kazanabilecegimiz ümidi kalmiyor malesef. Benim merak ettigim lisans sinavina girip düz memur olabilmek icin kontenjanlar ne kadar kac puanla aliyor bunlari merak ediyorum. Bana yardimci olur musunz ?

  1. Durumunuzu anlayabiliyorum hocam. Umarım Gıda ve Tarım Bakanlığı sağlam bir alım yapar gıda mühendisi olarak… bunun dışında 4001 kodu ile düz memur olarak atanmak da çok kolay değil. Misal 2012 kpss nin 2014/1 son atamasında 88lere kadar inmiş puanlar ama genel itibariyle 89-90 görünüyor. 2016 kpss de daha çok 4001 mi alınır daha az mı alınır bilemiyoruz, buna göre değişir durumlar.

 39. merhabalar
  Ben rus dılı mezunuyum kpss lısans duzeynde gırıp duz memurluk ıstıyorum hangı sınava gırcegım a grubumu oluyor b grubumu cok karıstırıyorum bır sorum daha olucak onlısans sosyal hızmetler son sınıfım onlısans olarak gıremıyormuyum acaba sınava lısans bıttıgı ıcın gıremıyoru dıe bılıyorum ama bılgılendırırsenız cok sevınırım sımdıden tesekkurler

  1. Öncelikle lisansı bitirdiğiniz önlisans olarak sınava giremiyorsunuz. Bunun dışında rus dili ve edebiyatı olarak alım nadir yapılıyor. Lakin sanırsam bölüm mezunu çok çok az. 2014 kpss ye ait olan 2015/1(2.alım) atamasında şu şekilde 390110035 28504
   İÇİŞLERİ
   BAKANLIĞI
   VERİ HAZIRLAMA
   VE KONTROL
   İŞLETMENİ ANTALYA
   TÜM
   İLÇELER Taşra GİH
   8
   3 4112 4114 7073 7225 7300 7328
   bir kadro açılmış 3 kişilik. Ve bu kadrolar boş kalmış. Kadroya rus dili ve edebiyatı mezunu başvurabiliyordu. Sanırsam yds den en az b seviyesi rusça dil puanı istediği için kimse başvuramadı. Eğer ki kpss den 1 puan(yanlış duymadınız 1 puan) bile alsaydınız ve yds rusça dan b seviyeniz olmuş olsaydı atanırdınız bu kadroya. Yani işiniz biraz şansa kalmış. Elimizde çok bir veri de yok. Umarım yds rusçadan dil seviyeniz vardır. Yok ise de yds ye girip rusçadan dil seviyesi elde etmeye bakın. kpss ye de b grubu olarak genel kültür genel yetenek oturumunda gireceksiniz. Aklınıza takılan başka bişey var ise sorabilirsiniz.

   1. cok cok tesekkur ederim aradan aylar gecti ben suan kpssye hazirlaniyorum b grubundan duz memurluk deneyecegim yds ye girmemistim ancak yorumunizu okudiktan sonra onumuzdeki ilk sinav icin basvuru yapacagim bilgilendirdiginiz icin cok tesekkur ederim

    1. Ben teşekkür ederim, umarım başarıya ulaşırsınız.

 40. hocam mrb.bilgilendirdiginiz icin tesekkurler. ben spor yoneticiligi bolumu son sinif ogrencisiyim. suan kpssye hazirlaniyorum fakat alim yapilmadigi icin pek umudum yok duz memurluktan atanma sansim var mi. tercih yaparken 41.tercihi mi yapmamiz gerekiyor.

  1. Merhabalar, düz memurluk atamalarında 41.tercih olayı yoktur. Öğretmenlik atamalarında mevcuttur. Bölümünüzden atama yok ise genel nitelik kodundan alım yapan düz memurluk kadrolarını yazabilirsiniz ama bunun için 88gibi yüksek bir puan almalısınız ki şansınız olsun. Spor Yöneticiliği konusunda alım vs olmus mu olmamış mı araştırıp dönüş yapacağım size tekrar

 41. hocam merhaba ben radyo tv sinema dördüncü sinif öğrencisiyim. Kpss’ ye girerek düz memurluk istiyorum. Ama alimlar nasil sansim var mi hangi alana calisicam bilmiyorum. Bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. (Gecikmeli cevap için özür dilerim, kurum eğitiminden dolayı sorularınızı bir süre beklettim. Gecikmeli sorular olduğu için mailinize de cevap attım.)
   Maalesef ki alımı olmayan bölümlerden biri de şu an okuduğunuz bölüm. KPSS yoluyla memur olabilirsiniz elbet. Herşey puana bakıyor. 4001(herhangi lisans mezunu olmak) nitleik kodundan açılmış kadrolara başvurarak memur olabilirsiniz ama bunun için kpss genel kültür genel yetenk sınav oturumu sonucu alacağınız P3 puan türünün en az 87-88 olması lazım ki şansınız olsun.

 42. Hocam merhabalar ben 2016 kpss sınavına girmeyi düşünüyorum. metalurji-malzeme mühendisliği okudum ve şuan özel sektörde çalışıyorum. Araştırdığım kadarıyla mühendislik olarak bölümde atama çok az. Düz memurluk olarak şansım sizce nasıl olur? KPSS B’ye mi çalışmam gerekiyor? teşekkürler…

  1. Öncelikle evet, kpss b grubuna çalışacaksınız. Alanınız dışında düz memurluk için 4001(genel lisans nitelik kodu) kodundan açılmış kadroalra başvurabilirisniz ama bu kadrolara atanabilmek için en azından 88-89 puan almaya çalışmalısınız.

 43. Merhabalar hocam.. ben bilgisayar Programcılığı önlisans mezunuyum bölümün alımı çok az düz memur olabilirmiyi m kaç puan almam lazım. Bir de düz memur da sayısal sözel farkediyor mu?

  1. Merhabalar, bence bir yanlışınız var. Önlisans bölümleri arasında nispeten en iyi kadroyu alan ve kaydadeğer güzel bölümlerden biridir bilgisayar programcılığı. 2012 kpss nin son ataması olan 2014/1 alımında taban puanlar 81 leri bile görmüş. Alacağınız bir 83-84 puanla bile memur olma şansınız var. Bir an evvel çalışmalara başlayın siz. Düz memurlukta sayısal sözel diye bişey yok. Kpss genel kültür genel yetenek oturumuna girip ilgili derslere ait testleri çözüp 85 ve üstü puan almayı hedefleyin.

   Aynı zamanda soruların daha bir arada durması ve daha kolay takip edilebilir olması adına sizler için bir soru-cevap sayfası açtım. bundan sonra sorularınızı buradan yöneltirseniz sevinirim. İlgili sayfa: http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

   1. Peki hiç matematik yapmadan atanabilirmi y im ? Kaç türkçe tarih yapmam lazım

    1. Hiç matematik yapmazsanız işiniz çok zorlaşır. En azından 3-5 net yapmaya çalışın. Sınav zorluğuna göre değişmekle birlikte ortalama 85 net çıkarmanız gerekir.

 44. Hiç çalışmadan 2014 kpss den 60 almıştım .. çok stres yapıyorum sayısal çözemiyo rum çok fazla .. galiba çok zorlanicam.

  1. Merhabalar, madem ki sayısal çözemiyorsunuz o halde sözeli çok iyi çözerek bu açığı kapatmalısınız. Mesela türkçede en fazla 3-4 yanlış bırakın, tarihte 4-5 yanlıştan fazla çıkarmayın. Buna göre ayarlayın kendinizi. Bu şekilde puanınızı yükseltebilirsiniz. Unutmayın, yapamadğınız bir alan var ise yapabildiğiniz alanı en iyi şekilde yaparak bu açığı azaltabilirsiniz.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek ve takip edebilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

 45. Hocam şimdi ders calismaya başlıcam nasıl bi Çalışma Programı önerirsiniz. Günlük kaç saat çalışmam gerekir? Birde benim ssayısal im iyi değil matematiği kendi başıma çalışarak halledebilir miyim sizce 3,5 net cikarca k kadar . Matematik te kolay olan hangi konulara çalışmalıyı m sizce?

  1. Merhabalar, her şey potansiyelinize bağlı. Bana göre günde 2 saat dahi yeterlidir. Yeterki düzenli çalışılsın. Matematik 5 net bile çıkartılır. Kesirli sayılar, bir iki denklem sorusu, sadeleştirme sorusu vs bunlar kolay konulardır ve 5 net bile çıakrtırsınız rahatça.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek ve takip edebilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

 46. Günlük 2 saat hem konu hem test için yeterli midir hocam ? Ayrıca bir türlü üye olamadıgim için sorularımı burdan sormak zorunda kaliyorum kusura bakmayın.

  1. Merhabalar, soru kısmından soru sorabilmeniz için üye olmanıza gerek yok. Zaten soru kısmından sorabilmişsiniz. Ben gördüm sorunuzu.

   İki saat kpss temeli olan biri için yeterlidir. Ama siz bunu imkanınız var ise arttırabilirsiniz. Ölümüne çalışmayın, her şeye vakit ayırın.

 47. hocam mrb ben size daha öncede mesaj atmıştım… maliye puan 85.35 sizce atanma durumum nedir bu atama için olur mu sizce?

  1. Maliye bölümünden açılan kadroları incelediğimde bazı kadroların sadece maliye kodundan alım yaptığını gördüm. Yani tek kodla alım yapmış. Bu da rakip sayınızı azaltıcı bir etki yapacaktır. kyk nın açtığı yurt yönetim memuru kadroları çok sayıda bölümden alıyor. Bu kadroları girmen şansınız yok gibi… Ama diğer kadrolar içinden birine atanma şansınızı yüksek görüyorum.(Tabi seçicilik yapmazsanız…)

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

 48. Merhabalar bilgisayar programcılığı önlisans mezunuyum. Şuan hazırlanıyorum. Sadece bu işe odaklandım sizce atanabilirmiyim okudukça motivasyonum düştü ?

  1. Merhabalar, her şey puanınızla ilgili 85 üstü puan alırsanız atanma şansınızı çok yükseltirsiniz. Siz temponuzu kaybetmeden çalışmalara devam edin.

 49. merhabalar ben KPSS Uluslararası İlişkiler 2016 kpss gireceğim. düz memurluk ve açıktan atamalardan katiplikler ikm ler icra polislik vesaire bunlara başvurmak istiyorum acaba Gy-gk çözsem yeterli mi yoksa alanıda mı çözmem gerekiyor? ayrıca alacağım puan 2 yıl mı geçerli süresi olacak? yardımcı olursanız çok minnettar olurum

  1. Merhabalar, bahsettiğiniz alımlar için sadece gk gy çözmeniz yeterlidir. 2018 kpss ye kadar yani 2 yıl boyunca geçerlidir puanınız.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

 50. Merhaba hocam. Saglik bilimleri fakultesi mezunuyum. Pedogojik formasyon aliyorum ama 2016 mayista sertifika verilecek. Sertifikam verilmeden ve egitim fakultesi mezunu olmadan da 2016 kpss egitim bilimleri oturumuna basvurabilirmiyim.tesekkur ederim simdiden

  1. Selamlar, mezun olmadan eğitim bilimleri sınavına girebilirsiniz. Buradaki mesele tercihlerin son gününe kadar tercih için gerekli olan mezuniyeti elde etmenizdir. E bunu da sağlamış oluyorsunuz. Formasyon konusunda da aynı şekilde olması lazım. Yani tercihlere kadar formasyonu elde etmiş olursanız sıkıntı olmaz. Gene de bir ösym bürosuna danışmanızda fayda var formasyon ile ilgili.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

 51. Merhaba. Bir sorum olacakti. Sağlik bilimleri fakultesi çocuk gelişimi mezunuyum. Pedogojik formasyon aliyorum 2016 mayisin ilk haftasi serifikayi verecekler ama ben saglikci olarak egitim bilimleri sinav oturumuna basvurabilirmiyim ama basvuru sirasinda hala sertifikayi almis olmuyorum. Egitim fakultesi cikisli ve pedogojik formasyon almis mi olmam gerekiyo egitim bilimleri sinavina girmek icin. Simdiden cok tesekkur ederim.

  1. Selamlar, bir önceki sorunuzu cevaplamıştım. Net olarak bilmesem de tercih zamanına kadar formasyonu sonradan almanızda sıkıntı olmayacaktır. Gene de yakındaki bir ösym bürosuna sormanızda fayda var.

 52. Hocam merhabalar öncelikle insanları bilgilendirdiginiz için teşekkür ederim.Ben Rus dili ve Edebiyatı mezunuyum yalnız atamalarimiz çok çok az ne yapacağımı şaşırdım, artık en basit bir memurluğu bile düşünüyorum,60-70 taban puanla alım yapan kurumları da düşünüyorum mulakatli olanları,sivil memur alimi gibi vs. yas 30 oldu polislik de olmuyor bana neyi tavsiye edersiniz nasıl bir yol çizmeliyim?

  1. Merhabalar, öncelikle yaştan ötürü oluşan umutsuzluğu bir kenara bırakalım. Millet 40 yaşında hazırlanıyor… Siz daha yolun ortasındasınız. Atama olayına gelecek olursak aslında muazzam bir gizli şansa sahipsiniz. 2014 kpss nin ilk ataması olan 2014/2 kpss alımında içişleri bakanlığı sizin bölümden alım yapmış ve taban puan 74 e inmiş. Yani olası bir alımla 75 puanla bile atanma şansınız var. Bölümünüz dışında tüm lisans mezunlarının ortak kodu olan 4001 kodundan da atanma şansınız var. Bu koddan atanabilmeniz için de en az 87-88 puan almanız lazım ki şansınız başlasın. Tavsiyem en az 75 almak koşuluyla alabileceğiniz kadar yüksek puan almaya çalışmanızdır.

   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

 53. Merhaba.ben şuan lisans işletme okumaktayım. 2017 de mezun oluyorum inşallah. Ayrıca önlisans mezunuyum. Lisansımı tamamladıktan sonra da düz memurluk için önlisanstan sınava girme imkanım var mı?

  1. Selamlar, lisanstan mezun olduktan sonra önlisans kpss ye giremezsiniz. Ancak hali hazırda daha lisans mezunu olmadan önlisans kpss ye başvurduysanız önlisans kpss sınavınız geçerli olur.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

   Not: 2016 KPSS puanı hesaplaması için hazırladığım KPSS PUAN HESAPLAMA sistemini kullanabilirsiniz. Bu şekilde genel bir fikir edinebilirsiniz.

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

 54. merhabalar matbaa öğretmenliği mezunuyum düz memurlukta kaçla atanırım ya da öğretmenlik içinde hazırlansan şansım dahamı fazla olur hangi şekile şansım daha yüksek yardımcı olursanız sevinirim

  1. Selamlar; açıkçası matbaa öğretmenliği olarak 2016 şubat öğretmen ataması taban puanları sadece 8 kişi alınmasına rağmen 79 puana düşmüş ve sadece 80-90 kişi başvurmuş. Demek ki bu alandan mezun sayısı ve/veya KPSS’ye giren sayısı çok az. Bu da bir avantaj…

   Düz memur olarak atanabilmeniz için genel kültür-genel yetenek oturumundan en az 87-88 puan almanız lazım ki atanma şansınız başlasın…
   Öğretmenlik için hazırlanmanız çok daha mantıklı görünüyor. Ama şunu da bilmeniz gerekir ki matbaa öğretmenliğinden de zor kadro açılıyor ve çok az alım oluyor. Misal 2015 öğretmen atamasında sadece 1 kadro açılmış ve 88 puanla kapatmış.

   Öğretmenlik için gk-gy oturumuna zaten gireceksiniz. Ayrıca gireceğiniz eğitim bilimleri testleri ne derece zor oluyor, öğretmenlik KPSS’den kaç puan alabilirsiniz, bu anlamda potansiyeliniz nedir bilemediğim için siz bu durumları göz önünde bulundurarak karar vermelisiniz…

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

   Not: 2016 KPSS puanı hesaplaması için hazırladığım KPSS PUAN HESAPLAMA sistemini kullanabilirsiniz. Bu şekilde genel bir fikir edinebilirsiniz.

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

 55. Hocam mrb ben tarih mezunuyum atanmam çok zor 🙁 düz memurlukta hangi alanları tercih edebiliyoruz birde Kütüphaneciliği tercih edebiliyormuyuz

  1. Selamlar, açıkcası sıkıntılı bir bölüm. Kadrosu da az mezunu da çok. Düz memurluk olarak tarih bölümüne yok denecek kadar az kadro açılıyor. Lakin bazen şanslı dönemler de oluşabiliyor. Misal geride bıraktığımız son atama olan 2015/2 haziran atamasında kredi ve yurtlar kurumu’nun yurt yönetim memuru unvanında açtığı kadrolara tarih bölümü mezunlarının başvurması da sağlandı. Taban puanlar da 84leri gördü.

   Tarih bölümü dışında tüm lisans mezunlarının ortak kodu olan 4001 kodundan açılan memurlukları da tercih edebilirsiniz. Bu kadrolara girmek için de en az 87-88 puan almanız lazım ki şansınız başlasın.
   Kütüphanecilik kadroları başka bölümlerden alınıyor. Siz ancak kendi bölüm kodunuzdan ve/veya 4001 kodundan açılan kadroları yazabilirsiniz.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

   Not: 2016 KPSS puanı hesaplaması için hazırladığım KPSS PUAN HESAPLAMA sistemini kullanabilirsiniz. Bu şekilde genel bir fikir edinebilirsiniz.

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

 56. İyi geceler Hocam. Ben bu yil çekodan mezun oldum Alan sinavindan hazirlanmak cok zor geliyor o kadar rakip varken arti cok yuksek puan gerektiginden. Simdi ben kpss b den memur olabilir miyim boyle bi şansım var mı simdiden tesekkurler

  1. Selamlar, elbette ki KPSS b grubundan memurluk şansınızı deneyebilirsiniz. 2016 KPSS’ye girdiniz mi? Nasıl geçti sınavınız?

   Not 1: Günlük hayattaki olayları kendi gözümden yorumladığım blogumu ziyaret edip ücretsiz bir şekilde abonem olabilirsiniz. Hepinizi beklerim…

   Uydu Kafa —>>> http://www.uydukafa.com

   Not 2: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not 3: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

   1. Hocam,ben uluslararası ilişkiler 3.sınıfı bitirdim.Ekim ayında yapılacak sınava ortaöğretim düzeyinde mi girebilirim?Bu şekilde girdiğim takdirde düz memur olarak mı atanırım?Diğer sorum,2017 yılında yapılacak kpss sınavından lisans mezunu olmama rağmen düz memur olarak atanabilir miyim?Son sorum,ortaöğretim düzeyindeki memurluk derecem ile şayet olursa lisans düzeyindeki memurluk derecem arasında ne kadarlık bir oynama olabilir?Aklım oldukça karışık.Yardımcı olursanız çok minnettar olacağım.Şimdiden teşekkürler.

    1. Selamlar; şimdi KPSS sınavına mezun olmasanız dahi okuduğunuz düzeyden girebilirsiniz. Siz isteseydiniz 2016 lisans KPSS’ye girebilir ve mezun olduktan sonraki KPSS atamalarında tercih yapabilirdiniz. Şimdi lisans KPSS’ye girmediğinize göre lise KPSS’ye girebilirsiniz. Hangi tür lise ve bölüm mezunusunuz bilmiyorum ama düz lise mezunu olduğunuzu varsayarsak, lise düzeyinden memur olabilmek için en az 96-97 puan almanız lazım ki şansınız olsun. Çünkü merkezi alımlarda lise memur kadrosu çok çok az açılıyor. Tek yıllarda yapılan(misal 2017 gibi) KPSS’ler düz memurluk içermez. Bu sınavlar sadece A GRUBU dediğimiz uzman, denetmen vb. kadrolara girebilmek için yapılan sınavdır. Aklınıza takılan olursa yine sorabilirsiniz.

     Not 1: Günlük hayattaki olayları kendi gözümden yorumladığım blogumu ziyaret edip ücretsiz bir şekilde abonem olabilirsiniz. Hepinizi beklerim…

     Uydu Kafa —>>> http://www.uydukafa.com

     Not 2: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

     Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
     Not 3: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 57. Hocam ben kamu yönetimi okuyorum.lisans sınavı 2 yılda bir mi yapılıyor anlamadim.ve hangi sınavlara girecem bilmiyorum.yardim ederseniz sevinirim

  1. Selamlar, lisans KPSS her yıl yapılıyor fakat şöyle bir durum var. Uzman, müfettiş, denetmen gibi kariyer meslekler için hazırlık yapacaksanız her yıl yapılan Lisans KPSS’ye girebilirsiniz. Fakat normal düz memurluklar için hazırlanacaksanız sadece çift yıllarda yapılan Lisans KPSS’ye girebilirsiniz. Başka aklınıza takılan varsa sorabilirsiniz…

   Not 1: Günlük hayattaki olayları kendi gözümden yorumladığım blogumu ziyaret edip ücretsiz bir şekilde abonem olabilirsiniz. Hepinizi beklerim…

   Uydu Kafa —>>> http://www.uydukafa.com

   Not 2: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not 3: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

  1. Huu Huuu, cevapladım sorunuzu…

   Not 1: Günlük hayattaki olayları kendi gözümden yorumladığım blogumu ziyaret edip ücretsiz bir şekilde abonem olabilirsiniz. Hepinizi beklerim…

   Uydu Kafa —>>> http://www.uydukafa.com

   Not 2: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not 3: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 58. Merhabalar.. ben bilgisayar Programcılığı mezunuyum. 2016 önlisans kpss ye yaklaşık 3 ay kadar zaman var . Mezun olalı 2 sene oldu konuları unuttum. Şimdi günlük kaç saat çalışmak yeterli olur sizce bnm için ? Basarabilirmiyim bu kadar kısa zamanda? Ve kaç puan almam lazım ? Tercih yaparken Hem düz memurluk hem bölümümle ilgili yerleri yazabilir miyim ?

  1. Selamlar, matematik altyapınız kötü değilse çok rahat halledersiniz sınava kadar. Zaten sorular kolay. Taban puanlar 85i görmüş. Hem bölümünüzle ilgili hem de bölüm dışından 3001 kodlu memurlukları yazabilirsiniz. Sınava girince yine yazarsınız, değerlendirme yaparız…

   Not 1: Günlük hayattaki olayları kendi gözümden yorumladığım blogumu ziyaret edip ücretsiz bir şekilde abonem olabilirsiniz. Hepinizi beklerim…

   Uydu Kafa —>>> http://www.uydukafa.com

   Not 2: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not 3: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 59. Merhabalar hocam. Ben felsefe bölümü 3.sınıfa geçtim. Düz memurluk için kpss de hangi sınava girebilırim ve felsefe bölümünden düz memur olunabiliyor mu? Bir de her sene yapılan kpss sınavına girebilir miyim ve eğer girebiliyorsam ne olma şansım var ? Bir de formasyon alirsam kpss ogretmenlik sinavi da her sene mi yoksa 2 sene de bir mi oluyor? Genel olarak kpss sinavi hakkında bilgim olmadığı için bilgi almak istiyorum.Şimdiden teşekkürler.

  1. Selamlar, öncelikle öğretmenlik hakkında detaylı bilgim yok. Sadece her yıl yapıldığını söyleyebilirim.
   Düz memurluk konusunda ise felsefe bölümünden memur alımı yok. Ancak tüm lisans mezunlarının ortak kodu olan 4001 kodundan açılan memurlukları tercih edebilirsiniz. Bu memurluklara girebilmek için ise en az 87-88 puan almanız lazım. Ayrıca Düz memurluk sınavı iki yılda bir yapılır ve 2018 kpss’yi beklemelisiniz.

   Not 1: Günlük hayattaki olayları kendi gözümden yorumladığım blogumu ziyaret edip ücretsiz bir şekilde abonem olabilirsiniz. Hepinizi beklerim…

   Uydu Kafa —>>> http://www.uydukafa.com

   Not 2: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not 3: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 60. Merhabalar ben sosyal hizmetler bölümü okuyorum 3 bitti 4e geçtim bu yıl 2016 lisansa girdim 71 puan aldım 🙁 puan 2 yıl geçerli diye girdim mezun olana kadar tercih yapamıcam zaten fakat ben 2017de kpss ye girebilir miyim tam mezun olduğum döneme gelicek ve araştırdığım kadarıyla tekli yılda Öğretmenler, Pomem, Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının personel alımları için tekli yıl puanı geçerli olcağı yazıyor yani ben girebiliyot muyum o zaman giriyorsam alımlar nasıl oluyor

  1. Selamlar, keşke biraz daha yüksek puan alsaydınız. Bölümünüzden en son memur alımları 77 ile kapatmış. 2017 KPSS’ye de girebilirsiniz ama puanınızı merkezi düz memurluk atamalarında kullanamazsınız. Ancak bahsettiğiniz şekilde öğretmenlik, polislik gibi alımlarda kullanabilirsiniz. Vakıfların personel alımlarında tekli yıllardaki KPSS puanlarını kullandıklarını dair net bilgim yok ama.

 61. Merhabalar hocam.ben maliye bölümü mezunuyum düz memurluk için kpss b puanim kaç olması gerekir

  1. Selamlar, önlisans maliye mi lisans maliye mi belirtmemişsiniz. Lisans maliye puanları en son 83 ile kapatmış, önlisans maliye ise 84 civarı ile kapatmış. Bu puanlara göre hareket edebilirsiniz.

   Bu arada Bana DESTEK olmak istiyorsan telefonlarınıza Mobil Uygulamamı indirebilirsin!

   Uygulama aşağıdaki linkte, Tıkla ve Yükle

   https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bakalimbilelim.andrapp&hl=tr

 62. Ben 26 yasindayim ve kpss lisansa girmek konusunda kararsizim.kendimi denemek icin 2015 te girdim ve 58 aldim gk gy sinavlarina girersem isletme mevzunu olarak hangi mesleklere yerlesme ihtimalim var.kutuphanecilik istiym
  orum ama buna yerlesememsanirim ve seneye alcagim puanla 2018 demi tercih yapabiliyorum.yardimci olursaniz sevinirm.

  1. Selamlar, 2016 lisans KPSS’ye girmeniz lazımdı, girdiniz mi acaba?

   1. Evet 2014 kpss de lise mevzunu olarak girdim 70 aldim lisansa 2016 da girdim hic calismadan yine.58 aldim.

    1. Selamlar, maalesef ki 58 çok düşük bir puan olmuş. Siz hedef olarak 2018 KPSS’ye odaklanın.

 63. Evwt 2014 lise mevzunu olarak girdim 70 aldim 2016 da lisans mevzunu puanim 58 denemek icin girdim

  1. Selamlar, eğer ki hiç çalışmadan girdiyseniz çalışarak 80 üstü yapabilirsiniz. 2018 KPSS’ye hazırlanmanızı tavsiye ederim.

 64. Merhaba hocam ben inşaat müh yeni bitti. 2016 kpss den 71 aldım hiç çalışmadan ve bu yıl açıktan 4 yıllık işletmede bitiyor.ben ise kamuda çalışmak istuorm 2018 kpss için şansm ne ve sizde işltemeden alandan da hazrlanmalımıyım en kolay Nasıl girerm kamuya ?

  1. Selamlar, gerek inşaat mühendisliği olsun gerek işletme bölümü olsun, 2018 KPSS’de gk-gy oturumundan alabileceğiniz 85 civarı bir puanla bu bölümlerden biri ile memurluğa girebilirsiniz.

   Bu arada Bana DESTEK olmak istiyorsan telefonuna Mobil Uygulamamı indirebilirsin!

   Uygulama aşağıdaki linkte, Tıkla ve Yükle

   https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bakalimbilelim.andrapp&hl=tr

 65. Hocam merhaba
  Yani 2017 kpss ogretmenlik icin girdigimizde gk gy e de girecegiz ya yani p3 puanimiz hesaplanmayacak mi sadece ogretmenik ouanimiz mi olacak
  2017 gk gy puanimizi 2018 memur atamalarinda kullanamayacak miyiz
  Lutfen cevaplayin
  Tesekkurler

  1. Selamlar, p3 puanı da hesaplanır fakat tek yıllardaki p3 puanı ile ÖSYM’nin merkezi atamalarındaki düz memurluk kadrolarına tercih veremiyorsunuz.

   Hani ösym yılda iki kez haziran ve kasım olmak üzere memur ataması yapıyor ya, işte o atamalarda ancak çift yıllardaki KPSS’den elde edilen puanlar kullanılabiliyor.

   Bu arada Bana DESTEK olmak istiyorsan telefonuna Mobil Uygulamamı indirebilirsin!

   Uygulama aşağıdaki linkte, Tıkla ve Yükle

   https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bakalimbilelim.andrapp&hl=tr

 66. Merhaba ben türk dili ve edebiyatı son sınıf ögrencisiyim. Öğretmenlikte mülakat ve sözlesmeli ögretmenlik sıkıntısı cıktıgı icin eğer atanamazsam memur olmayı düsünüyorum. İstanbul ve çevresi icin kaç puan almam yeterli olur kpss den ?

  1. Selamlar, 2016 Lisans KPSS’ye girdiniz mi? Öğretmenlik dışındaki memurluk kadrolarına atanabilmeniz için 87 ve üzeri puan almanız gerekir. Bir önceki alımda yurt yönetim memuru kadrolarına sizin bölümünüz de eklenmişti ve taban puanlar 84’e düşmüştü ama bu her zaman olabilecek bir durum değildir.

 67. merhaba hocam.bir sorum olacaktı. kimyagerim. tek yıllarda kpss ye girmeliyim. yani önümzdeki sene 2017 de.bi şansım var mı. yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Selamlar, tek yıllardaki KPSS oturumu uzman,denetmen,müfettiş,öğretmen,polis gibi meslekler için kullanılıyor. Kimyager veya diğer düz memurluklar için çift yıllardaki KPSS’ye girmeniz gerekiyor.

 68. Merhabalar hocam ben bu sene coğrafya bölümünden mezun olacağım hangi memurluklara girebilirim

  1. Selamlar, coğrafya bölümü olarak ya öğretmenlik KPSS’ye ya da çift yıllarda yapılan b grubu KPSS oturumuna girmelisiniz. B grubu KPSS de sadece çift yıllarda yapılmakta olup en yakındaki sınav 2018 KPSS’dir.

   Sadece KPSS konularını paylaştığım yeni sitemi ziyaret edip sorularınızı DAHA KOLAY sorabilir ve DAHA KOLAY takip yapabilirsiniz.

   Tıklayın: http://www.kpsshocasi.com

 69. Merhaba Hocam, 27.08.1969 doğumluyum 1994 İ.İ.B.F.Çal.Eko.ve End.İlşk. Lisans mezunuyum.Uzman,müfettiş,denetmen gibi kariyer meslekler için her yıl yapılan Lisans KPSS’ye girebilirim ancak puanımın en az kaç olması gerekir bir de diyelim puanım tuttu yaşımdan dolayı bir sıkıntı olur mu yani 2017 de Lisans KPPS sınavına girdiğimde 48 yaşında olacağımdan dolayı yerleştirilmem riskli mi? Ya da sizin bir tavsiyeniz var mı? Ayrıca daha önceden hiçbir KPSS sınavına da girmedim.

  1. Selamlar, maalesef ki uzman, müfettiş gibi kariyer meslekleri ilgilendiren a grubu KPSS’ye girmenizin faydası olmaz. Çünkü bu meslek grubu alımlarında 35 yaş sınırı mevcut. Eğer ki kendinizde potansiyel görüyorsunuz bence b grubu için hazırlanan. Hem daha kolayca b grubu memurluklara(memur, vhki gibi) girebilirsiniz.

   Sadece KPSS konularını paylaştığım yeni sitemi ziyaret edip sorularınızı DAHA KOLAY sorabilir ve DAHA KOLAY takip yapabilirsiniz.

   Tıklayın: http://www.kpsshocasi.com

 70. Merhaba hocam. Kpss ortaöğretim de
  Lise bitmeden başvuru yapabilirmiyiz

  1. Selamlar, lise bitmeden sınava girmek mümkün ama başvuru yaparken mezun durumda olmanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir