2015/1 KPSS Memurluk Ataması; EÜAŞ Özelleştirme Süreci Ve Önerilerim

petek temizliği

2015/1 KPSS memurluk atama sürecinde paylaşılamayan memurluk kadrolarını yine KİT’ler oluşturuyor. KİT kurumlarının maaş yönünden tatminkarlığı, adaylar arasındaki popülerliğini zirvede tutmaya yetiyor.

 

2015/1 KPSS tercih kılavuzunda yer alan KİT kurumlarından EÜAŞ’ta çok dikkat edilmesi gereken bir gelişme ortaya çıkmış durumda. Bu konuya açıklık getirmek ve bundan sonrası için yapılabilecekler konusunda bir yazı paylaşmak istedim sizlere.

 

 

Dün(24/05/2015) yayınlanan Resmi Gazetede yer alan Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararı’na göre EÜAŞ’a bağlı bazı santrallerin özelleştirme kapsamına alındığını görmekteyiz. Peki bunun KPSS memurluk tercihleri nezdinde önemi nedir?

 

kpss memurluk tercihleri
kpss memurluk tercihleri

 

4046 Sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkındaki Kanun’un 22. Maddesinde şöyle yazmaktadır;(Kanun)

Özelleştirme programına alınan kuruluşlarda (iştirakler hariç) ilgili kuruluş veya İdare tarafından istihdam fazlası personel belirlenmesi ya da bu kuruluşların kısmen veya tamamen satışı nedeniyle kamu tüzel kişiliğinin sona ermesi, devredilmesi, küçültülmesi, faaliyetlerinin durdurulması, kapatılması, tasfiye edilmesi halinde; bu kuruluşlarda programa alınma tarihi itibarıyla 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tâbi olarak veya sözleşmeli statüde çalışmakta olanlar ile iş kanunlarına tâbi olarak görev yapmakla birlikte toplu iş sözleşmesi hükümlerinden yararlanmayan genel müdür, genel müdür yardımcısı, teftiş kurulu başkanı, kurul başkanı, daire başkanı, müessese, bölge, fabrika, işletme ve şube müdürü, müfettiş ve müfettiş yardımcısı, müşavir ve başuzman unvanlı kadrolara atanmak suretiyle görev yapan personel, kamu kurum ve kuruluşlarına nakledilmek üzere yukarıda belirtilen işlemlerin tamamlanmasından itibaren onbeş gün içerisinde İdare tarafından Devlet Personel Başkanlığına bildirilir. Nakil hakkı tanınan bir kadro veya pozisyonda görev yapmakta iken İdare tarafından ihdas edilen ve iş kanunlarına tâbi olan kadrolara atanmayı kabul edenler ile kuruluş özelleştirme programına alındıktan sonra kuruluşa naklen veya açıktan atananlar bu madde ile getirilen nakil hakkından yararlanamaz.

 

kpss tercihleri eüaş özelleştirmesiİlgili maddenin son cümlesinde gördüğünüz üzere Özelleştirme kapsamına alındıktan sonra bir KİT kurumuna atanmamız halinde, havuz sistemi diye adlandırdığımız yöntemle kadrolu devlet kurumlarına nakil hakkımız olmayacaktır.

 

 

 

 

Nasıl Davranmalıyız, Neler Yapabilir Noktasındaki Olası Yol Haritaları!

 

 

  • Öncelikle 2015/1 KPSS Memurluk Tercih Kılavuzunda yer alan EÜAŞ kadrolarını iyi analiz edip özelleştirme kapsamında yer alan santrallerin bulunduğu yerleri tercih etmemeliyiz. Tabi bunu kesinlikle bu kapsama girmek istemeyenler için diyorum

 

  • Özelleştirme kapsamında bir santrale atansanız dahi hemen endişeye kapılmamalısınız. Şuan da sadece kapsama alınmış durumda. Bir anda tam özelleşmesi kolay olmayacaktır. Zaten 2020 yılına kadar tamamlanacağı belirtilmiş.
Okudunuz Mu?  2015/1 KPSS Memurluk Tercih Kılavuzundaki KİT Kadroları

 

  • Kuruma atandıktan sonra özelleştirme kapsamında olmayan başka KİT kurumlarına kurumlararası geçiş yoluyla geçmeye çalışın, bu mümkündür. KİT’ler arasında da kurumlararası geçiş yolu vardır. Farklı bir KİT kurumuna geçiş deneyebilirsiniz.

 

  • Yapmaya gücünüzün kalmayacağı en son durum olsa da bir sonraki KPSS memurluk sınavına girerek yedekte iyi bir puan bulundurabilirsiniz.

 

  • Puanınızı ÖSYM’nin gerçekleştirdiği merkezi alımlar dışındaki kurumsal personel alımlarında kullanıp başka kuruma geçebilirsiniz.(Gümrük alımları gibi)

 

 

EÜAŞ’ın özelleştirme haberinden yola çıkarak eminim ki tercih listesini düzenleyenler olacaktır. Hatta daha önce tercih listesine ekleyip ilgili haberden sonra KİT kadrolarını tercih listesinden çıkaranlar da olacaktır. Tavsiyem; en güzide kurumlardan olan KİT’lerden asla uzaklaşmamanızdır. Özelleştirme kapsamına girmeden önce bu kurumlara atanırsanız, özelleştirme olsa dahi sıkıntı yaşamadan 657’ye bağlı kurumlara dağıtılırsınız. Hepinize ikilemsiz tercihler diliyorum, hoşçakalın…

1 thought on “2015/1 KPSS Memurluk Ataması; EÜAŞ Özelleştirme Süreci Ve Önerilerim

  1. Önerileriniz ve uyarılarınız için sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Umarım bu dönemde de mağdur olmayız ve iyi sonuçlar alırız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir