2015/1 KPSS Memurluk Ataması; Tercihi Yapacak Mısınız?

petek temizliği

2014 KPSS Memurluk sınavına girenler için 2. merkezi yerleştirme dönemine girdik. Kasım ayı ile birlikte geride bıraktığımız 2014 KPSS memurluk sınavının ilk atamasında, 5000 kişilik bir kadro verilmişti. Her ne kadar diğer Kasım ayı memur atamalarına oranla düşük bir kadro olsa da düşük kadro verilen atama dönemi olduğu için çok da önemsenmedi.

 

KPSS atamalarında büyük alım dönemi olarak sayılan haziran memur atamaları da bu dönemde adayları tam anlamıyla şoka uğrattı. Normal şartlarda 20 bin civarı bir alım beklenirken 13 bin civarı bir kadro ile karşı karşıyayız. Ne yazık ki bununla da bitmiyor adayların yaşadığı hüsran… Verilen 13 bin küsür kadronun yaklaşık 4’te 3’ünün sağlıkçılara ayrılması umutları yerler bir etmiş durumda. Geriye kalan 4000 kadro için farklı öğrenim düzeyine sahip adaylar, kendi kadroları için savaşacak ! Yaklaşan tercih döneminde ana hatlarla nelere dikkat etmeliyiz, bunu yazımızda değerlendireceğiz.


 

 

Bir Önceki Atamada Oluşan Taban Puanlar

 

Genel bir fikir edinebilmek adına ilk etapta değerlendirmemiz gereken nokta, bir önceki KPSS memurluk atamasında bölümümüzden yapılan alımların kaç puanla kapattığını tespit etmektir. KPSS memurluk atamalarında, 2. alımlarda genelde taban puanlar düşer. Ama kadro sayısının azlığı ve ilerleyen dönemlere ilişkin adayların umutsuz oluşu sebebiyle, birçok aday tercihlere yüklenecektir. Bunu da gözönünde bulundurmak gerekir.

 

 

Doğru Tercihler Doğru Hedefe Götürür

Doğru Tercihler Doğru Hedefe Götürür

 

Kadro Açan Kurumların Özellikleri

 

KPSS Memurluk sürecindeki adaylar için tercih aşamasında, alım yapan kurumların özellikleri de önem arzediyor. Misal KİT(Kamu İktisadi Teşebbüsleri) diye adlandırdığımız kurumlar, maddi-manevi(maaş, sosyal imkanlar) açıdan daha iyi olanaklara sahip olduklarından daha çok tercih edilmektedir. Yani taban puanı yüksek kapatan kadrolardır. Bunun dışında Belediyeler, Üniversiteler vb. kurumlar, tayin imkanı kısıtlı olduğu için daha az tercih edilmektedir. Gerçi son yıllarda belediyelerdeki sds(sosyal denge sözleşmesi tazminatı) yoluyla verilen ödemelerin cazibesi ile bu kadrolara olan ilgiyi arttırmıştır. Tercih Kılavuzunda KİT kadro sayılarının nispeten çok olması, yüksek puanlı adayların bu kadrolara yoğunlaşmasına neden olacaktır. Bu durum diğer sıradan memur kadroları için daha düşük taban puanla kapatma şansı oluşturacaktır.

 

 

 

Kadro Açılan İllerin Cazibesi

 

Tercih yaparken göz önünde bulundurmamız gereken durumlardan biri de il tercihidir. Misal Ankara’da açılan kadrolar çok yüksek puanla kapatmaktadır her daim. Yine Aksaray, Bilecik, Nevşehir, Çankırı ve daha çoğaltabileceğimiz küçük illerde açılan tek kişilik kadrolar çoğu zaman çok yüksek puanla kapatmaktadır. Bunun nedeni, bu şehirlerde yaşayıp il dışına çıkmak istemeyen yüksek puanlı adaylardır. Bu illere düşen kadro sayısının da az olması neticesinde yüksek puanla kapatması kaçınılmaz olmaktadır.

Okudunuz Mu?  Memurken Başka Kuruma Geçiş Yapabilir Miyim?

 

 

Bir sonraki yazılarımızda, tercihlerle ilgili daha detaylı konuları da işleyeceğim. Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Yazılarımı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak bana en büyük desteği verebilirsiniz. KPSS memurluk sürecindeki tüm adaylara bol şanslar, hoşçakalın.

 

 

10 Comments

Add a Comment
  1. güzel bir yerleşim rehberi olmuş. buradaki önemli noktalara uyarak şehir seçmekte çok büyük yarar var

  2. Güzel ve basarılı bir rehber olmus. Sehirlere dikkat etmeliyiz.

  3. Tercih yapacağız fakat o kadar az kadro veriliyor ki nasıl yapacağız bilmiyorum. Benim bölüm atamam yok. Mecburen 3001 ile devam edeceğiz.

    1. Sanırsam 120ye yakın bir 3001 kadrosu var. Bu kadro sayısı toplamdaki 4000e yakın kadro sayısıyla oranladığında fena sayılmaz esasen ama genel itibariyle çok az bir kadro. Tercih sürecinde de elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım sizlere.

  4. Çok tşkler verdiğiniz bilgiler için, bu atamalarda biraz umudum vardı ama şu an itibariyle kadro sayısının 4000 olmasından dolayı o da kalmadı. Hayırlısı artık…

  5. iyi ki bu KPSS’den önce girmişim kamuya diyorum yoksa bu şartlarda çok zordu artık 🙁

  6. Kpss sürecinin her aşamasında dikkatli olmak gerek.. Küçücük bir yanılgı her şeyi değiştirebilir.. herkese bol şans diliyorum..

  7. Bu yollardan geçtik atandık bitti çok şükür 😀

  8. Güzel bir rehber hazırlamışsınız. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir