2015/1 KPSS Memurluk Tercih Kılavuzu 657 / 399 Kadroları

2015/1 KPSS Memurluk Tercih Kılavuzu 657 / 399 Kadroları

23 Haziran 2015 19 Yazar: Ekrem Özdemir
kampanya haberleri
kampanya haberleri

Ve nihayet 2015 KPSS Memurluk Tercih Kılavuzu, ÖSYM tarafından tercih işlemlerine açıldı. Adayların birçoğunun kafası hala karışık… Yüksek ihtimalle tercihlerin son gününe kadar 30 adetlik tercih listeleri değişecek. Adayların kafasını karıştıran o kadar çok şey var ki birçok aday hatalı veya eksik tercih yapanlar yine azımsanamayacak sayıda olacaktır. Ben de bu yazımda, 657 ve 399’a tabi kadroları, tayin, maaş, izin ve diğer konularda karşılaştırmaya çalışacağım.

 

 

 

Tayin Durumları Bakımından 657-399

 

657’ye tabi kadrolu memurluklarda tayin imkanı birçok kurumda daha düzenli ve sistemli bir hale getirilmiştir. Eksiklikler elbette devam etmektedir ama özellikle eş durumu tayinlerinde hassasiyet biraz daha artmıştır. KİT diye nitelendirdiğimiz 399’a tabi kurumlarda ise tayin imkanı 657’ye kıyasla çok çok zordur. Nispeten çok sayıda ilde teşkilatlanması olan TEİAŞ, DHMİ, EÜAŞ, ET ve SÜT KURUMU gibi kurumlar, KİT’ler arasında tayin imkanı kağıt üstünde fazla olanlardandır.

 

 

Kurumlararası Geçiş Bakımından 657-399

 

kpss memur alımlarıKPSS Memurluk sürecindeki birçok aday kurumlararası geçiş sürecini merak ediyor. Madde halinde bu durumu değerlendirelim…

 

  • 657’ye tabi olarak çalışan biri 657’ye tabi başka bir kadroya atandığında ancak kurumundan muvaffakiyet belgesi alarak geçiş yapabilir.
  • 657’ye tabi olarak çalışan biri muvaffakat almadan 657’ye tabi başka bir kadroya geçmek istiyorsa en az 6 ay önceden istifa etmiş olması gerekir.
  • 657’ye tabi olarak çalışan biri 399′ a tabi kadrolara istifa yoluyla hemen geçebilir.
  • 399’a tabi olarak çalışan biri istifa yoluyla tüm kadrolara da geçebilir.
  • 4/B’li oalrak sözleşmeli çalışan biri istifa yoluyla tüm kadrolara geçebilir.

 

 

İzin Hakları Bakımından 657-399

 

657’ye bağlı kadrolarda bulunduğunuz yıla ait olan izin haklarını bir sonraki yılda da kullanabilirsiniz. Yani 2 yıl biriktirme şansınız var. 399’a tabi kadrolarda ise böyle bir durum sözkonusu değil. Bir sonraki yıla kalan izinleriniz geçersiz hale gelir.

 

 

Maaş ve Özlük Hakları Bakımından 657-399

 

657’ye tabi olan kadrolarda maaşlar neredeyse standarttır. Sadece İl Özel İdareleri, Belediyeler gibi kurumlarda sds yoluyla daha fazla maaş elde edilebilmektedir. KİT kadrolarında ise maaşlar yüksektir. 600 tl ye yakın bir maaş farkı bulunmaktadır.

 

Birçok aday özelleştirme olaylarından dolayı 399’a tabi kadrolara endişeyle yaklaşıyor. Tercih etmeyenler bile oluyor. Halbuki olası bir özelleştirme durumunda hak kaybınız olmuyor. Havuz diye adlandırılan sistemde bekliyorsunuz. Aynı maaş ile tercihinize sunulan kadrolar arasından tercih yapıp kadrolu olarak başka bir kuruma geçiyorsunuz.

 

 

Merak ettiklerinizi yorum kısmından sorup danışabilirsiniz. Elimden geldiğince bilgilendirmelerim devam edecektir. Umarım istediğiniz, ihtiyaç duyduğunuz kadrolara yerleşirsiniz, hoşçakalın.