2015/1 KPSS Memurluk Tercih Kılavuzu 657 / 399 Kadroları

petek temizliği

Ve nihayet 2015 KPSS Memurluk Tercih Kılavuzu, ÖSYM tarafından tercih işlemlerine açıldı. Adayların birçoğunun kafası hala karışık… Yüksek ihtimalle tercihlerin son gününe kadar 30 adetlik tercih listeleri değişecek. Adayların kafasını karıştıran o kadar çok şey var ki birçok aday hatalı veya eksik tercih yapanlar yine azımsanamayacak sayıda olacaktır. Ben de bu yazımda, 657 ve 399’a tabi kadroları, tayin, maaş, izin ve diğer konularda karşılaştırmaya çalışacağım.

 

 


 

Tayin Durumları Bakımından 657-399

 

657’ye tabi kadrolu memurluklarda tayin imkanı birçok kurumda daha düzenli ve sistemli bir hale getirilmiştir. Eksiklikler elbette devam etmektedir ama özellikle eş durumu tayinlerinde hassasiyet biraz daha artmıştır. KİT diye nitelendirdiğimiz 399’a tabi kurumlarda ise tayin imkanı 657’ye kıyasla çok çok zordur. Nispeten çok sayıda ilde teşkilatlanması olan TEİAŞ, DHMİ, EÜAŞ, ET ve SÜT KURUMU gibi kurumlar, KİT’ler arasında tayin imkanı kağıt üstünde fazla olanlardandır.

 

 

Kurumlararası Geçiş Bakımından 657-399

 

kpss memur alımlarıKPSS Memurluk sürecindeki birçok aday kurumlararası geçiş sürecini merak ediyor. Madde halinde bu durumu değerlendirelim…

 

 • 657’ye tabi olarak çalışan biri 657’ye tabi başka bir kadroya atandığında ancak kurumundan muvaffakiyet belgesi alarak geçiş yapabilir.
 • 657’ye tabi olarak çalışan biri muvaffakat almadan 657’ye tabi başka bir kadroya geçmek istiyorsa en az 6 ay önceden istifa etmiş olması gerekir.
 • 657’ye tabi olarak çalışan biri 399′ a tabi kadrolara istifa yoluyla hemen geçebilir.
 • 399’a tabi olarak çalışan biri istifa yoluyla tüm kadrolara da geçebilir.
 • 4/B’li oalrak sözleşmeli çalışan biri istifa yoluyla tüm kadrolara geçebilir.

 

 

İzin Hakları Bakımından 657-399

 

657’ye bağlı kadrolarda bulunduğunuz yıla ait olan izin haklarını bir sonraki yılda da kullanabilirsiniz. Yani 2 yıl biriktirme şansınız var. 399’a tabi kadrolarda ise böyle bir durum sözkonusu değil. Bir sonraki yıla kalan izinleriniz geçersiz hale gelir.

 

 

Maaş ve Özlük Hakları Bakımından 657-399

 

657’ye tabi olan kadrolarda maaşlar neredeyse standarttır. Sadece İl Özel İdareleri, Belediyeler gibi kurumlarda sds yoluyla daha fazla maaş elde edilebilmektedir. KİT kadrolarında ise maaşlar yüksektir. 600 tl ye yakın bir maaş farkı bulunmaktadır.

 

Birçok aday özelleştirme olaylarından dolayı 399’a tabi kadrolara endişeyle yaklaşıyor. Tercih etmeyenler bile oluyor. Halbuki olası bir özelleştirme durumunda hak kaybınız olmuyor. Havuz diye adlandırılan sistemde bekliyorsunuz. Aynı maaş ile tercihinize sunulan kadrolar arasından tercih yapıp kadrolu olarak başka bir kuruma geçiyorsunuz.

Okudunuz Mu?  2015/1 KPSS Memurluk Ataması; EÜAŞ Özelleştirme Süreci Ve Önerilerim

 

 

Merak ettiklerinizi yorum kısmından sorup danışabilirsiniz. Elimden geldiğince bilgilendirmelerim devam edecektir. Umarım istediğiniz, ihtiyaç duyduğunuz kadrolara yerleşirsiniz, hoşçakalın.

19 Comments

Add a Comment
 1. kpss ile ilgili olan paylaşımlarınızı dikkatli bir şekilde takip ediyorum. güzel kıyaslar olmuş. teşekkürler

 2. sgk nin tayin durumu nasıl tmo ya göre..ikiside yönetimin elindemi yoksa. tmo yu yada sgk yı başa yazmada kararsızımda hangisini başa yazayım tayin açisindan

 3. sgk nin tayin durumu nasıl ..ikiside yönetimin elindemi yoksa. tmo yu yada sgk yı başa yazmada kararsızımda hangisini başa yazayım tayin açisindan

  1. Sgk da tayin imkanı da var, becayiş imkanı da var, eş durumundan tayin de kolay… Olaya tayin olarak bakarsan elbetteki SGK, maaş olarak bakarsan elbetteki tmo…

   1. hocam tmo da tayin olmadıktan sonra o fazla maaş zaten il dışında olduğumdan masraflara gider..sgk de tayinle memleketime gidebilirsem maaş aynı olmazmı.masrafım gitmez

    1. Elbetteki hocam. O da bir düşünce. Ama şu da var. Sen memurluktan emekli olduğunda 1250 tl emekli maaşı alabilecekken kitten emekli olduğunda 1600-1700 emekli maaşı alacaksın. Sen memurlukta emekli oldugunda hepi topu 40bin tl ikramiye alacakken kitten emekli oldugunda 80-90bin tl ikramiye alacaksın. Kısacası kimse bana 657 kitten iyidir demesin(Tabi bu benim fikrim 🙂

 4. tmo da becayiş ve eş durumu yok mu

 5. peki tmo da becayiş ve eş durumu yok mu

  1. Hocam kitlerde eş durumu kavramı yok. Aynı zamanda becayiş imkanı da yok maalesef.

 6. Sgk ve dsi nin çalişma koşulları nasıl yani tam olarak ne iş yaparlar ve zormudur? Tercihlerimde ilk sıraya hangsini yazmalıyım dsi mi sgk mi universite mi??? Bölűműm Önlisan işletme ve puanım 81 şimdiden teşekkűrler

  1. sgk: Çalışma şartları bakımından en yoğun kurumların başını çeker. Çok iş çok tempo vardır. Genelde bilgisayarlardaki programlar üzerinden iş yaparsınız.
   dsi: çalışma şartları zor değildir. Rahat bir buro memurlugudur.
   üniversite: Rahat çalışma koşulları vardır, tayin imkanı yoktur.

   1. Onlisans mezunu olarak sgk dsi veya kiltere atanıp sonrada lisansa tamamlarsak kurum da yukselebilirmiyiz hatta mudurluge kadar yukselebilirmiyiz

    1. Elbetteki yükselebilirsiniz.Görevde yükselme ve unvan değişikliği konusunda kurumlar yavas yavas daha düzenli olmaya başladı. Bu açıdan memur iken sefliğe, şube müdürlüğüne, müdür yardımcılığına vs derken yükselme şansınız olur.

     1. Bu puanla bir yere yerleşebilirmiyim sizce

     2. 81 puanla bu atamada yerleşme ihtimaliniz çok düşük.

 7. EKREM BEY BEN POLİS MEMURUYUM 10 YILIMI DOLDURDUM. GECE ÇALIŞMALARI VE HAFTA SONU OLMAMASINDAN MUZDARİBİM. KPSS İÇİN HAZIRLANIYORUM. KURUM DEĞİŞTİRMEK İÇİN REFERANS ARAMAKTANSA SINAV YOLUYLA GEÇİŞİ TERCİH EDİYORUM.SİZCE KİTLERE GEÇSEM EMEKLİLİKTE FALAN POLİSLİĞE GÖRE MAAŞLARIM NASIL DEĞİŞİR.BİLDİĞİNİZ HER ŞEYİ BENLE PAYLAŞIN LÜTFEN DAHA TAM KARAR VEREMEDİM , DÜŞÜNCELERİNİZ BENİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ. TEŞEKKÜR EDERİM ŞİMDİDEN.

  1. Selamlar, açıkcası emeklilik sonrası maaş vs. anlamındaki kıyaslar daha profesyonel bilgi sahiplerini ilgilendiriyor. Kitlerdeki emekli maaşları da memurlarla paralel bildiğim kadarıyla. Lakin polislerin emekli maaşları daha fazla olabilir. Hali hazırdaki aktif çalışma açısından bildiklerimi aktarayım size. Hangi öğrenim düzeyinden ve hangi bölümden mezunsunuz bilmiyorum ama herhangi bir KİT’e düz düz memur olarak girdiğinizde 2700-2800 civarı maaş alırsınız. Çalışma şartları vs açısından da kuşkusuz ki çok çok rahat olursunuz. Geçiş açısından da rahat olursunuz. KİT kurumlarına atandığınızda halihazırdaki memurluğunuzdan istifa edip direkt geçebilirsiniz.

   1. KİT lerde 10 yıllık memur olmamın maaşa artısı olmazmı ben 3/1 derecedeyim şuan

    1. Hocam bu biraz daha detaylı bir durum. Bence bir KİT kurumununun personel servisi ile görüşürseniz daha detaylı ve doğru bilgileri edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir