2015/1 KPSS Memurluk Tercih Kılavuzu: FACİA!

petek temizliği

2014 KPSS memurluk sınavına girip atama bekleyen düz memurluk adaylarının beklediği tercih kılavuzu yayınlandı. 2014 KPSS’nin 4 atama döneminden ikincisi olan haziran atamasına dair yayınlanan kpss memurluk tercih kılavuzu, adaylar için tam bir hüsran niteliğinde…

 

Neredeyse her yıl merkezi atama ile Sağlık Bakanlığı kendi bünyesinde alım yapıyor. Kadro niceliği bakımından en büyük payı alan kurumlardan birisi Sağlık Bakanlığı… Buna rağmen düz memurluk kadroları olarak nitelendirdiğimiz kadrolara alım yapılan merkezi tercih kılavuzlarında, en az %50’lik kısım, yine Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurumlara ayrılıyor. 2015/1 tercih kılavuzunda da senaryo aynı. Yayınlanan bu son tercih kılavuzunda işi iyice abartmışlar.


 

 

Büyük Alım Döneminde Küçük kadro !

 

Haziran atamaları genel itibariyle büyük alım yapılan atamalar olarak bilinir. Kasım atamaları, kurumların personel ihtiyaçlarını tam olarak netleştiremediği dönem olduğundan sayıca en büyük alımlar mayıs-haziran atama döneminde yapılıyor. 2015/1 tercih kılavuzunda da 13.213 kadro yer almaktadır. Zaten diğer haziran atama dönemlerine oranla 4-5 binlik bir eksilme mevcut, bir de halihazırdaki 13bin kadronun yine 9bine yakın bir kısmının Sağlıkçılara ayrılması BÜYÜK HAKSIZLIK!

2015/1 kpss kadro sayısı

2015/1 KPSS Memurluk Atamasındaki Kadro Adedi

 

4000 Kadro’yu 3,5 Milyon Aday Bölüşecek !

 

2015/1 tercih kılavuzunda Sağlıkçılara ayrılan kadroları çıkarttığımızda geriye 4000 civarı bir kadro kaldığını görüyoruz. Peki bu kadrolara yerleşmek için kaç kişi mücadele verecek biliyor musunuz: Yaklaşık 3,5 milyon aday…

Görünen o ki taban puanlar çok yüksek kapatacak. Bunun sebebi ise;

 

-Gelen düşük kadro sonrası adayların panik haliyle tüm kadrolara tercih vermesi.

-İlerleyen atamalarda daha az alım yapılması endişesiyle bu atamlarda kpss memurluk kadrolarına yerleşme düşüncesi.

 

 

Maalesef ki KPSS memurluk sürecindeki adaylar için çok parlak olmayan bir dönemdeyiz. İlerleyen günlerde konuya ilişkin analizlerim devam edecek. 2015/1 KPSS Tercih Kılavuzu’na aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Ayrıca tercih işlemlerinin 22 haziran-01 Temmuz arasında yapılacağını belirtmekte de fayda var. KPSS memurluk adına ve tercih kılavuzundaki kadrolara ilişkin sorularınız var ise her daim sorabilirsiniz. Bilmediğim bişey olsa da araştırırım ve sorunuzun cevabını bulabileceğiniz yere yönlendiririm. Hepiniz hoşçakalın.

 

2015-1 Tercih Kılavuzu için TIKLAYIN!

 

4 Comments

Add a Comment
  1. kpss ye girene Allah kolaylık versin. inşaallah sorunsuz bir biçimde atamalar olur

  2. Varmı böyle bir saçmalık. Yeter artık ya. Ya bölümleri kapatın. Ya kontenjanları küçültün. Ya da büyük bir alım yapın. Bunun için de yaşı gelenleri emekliye ayırın. Ayıptır artık..!!

  3. Artık iş aslanın ağzında değil kuyruğunda KPSSye girip atama bekleyen herkese Allah sabır versin 🙁

  4. evet Özel sektör kan ağlıyor ama şu KPSS’ye 3 sene kimse girmese bak nasıl atamalar tıkır tıkır işliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir