2015/1 KPSS Memurluk Tercih Kılavuzu-Kurumların Maaş / İş Yoğunluğu

petek temizliği

2015/1 KPSS Memurluk Tercih işlemleri başladı… 30 tercihlik listeler her saat değişiyor muhtemelen! Kimisi maaşı, kimisi tayin imkanlarını, kimisi iş rahatlığını, kimisi de il konusunu önemsiyor. En çok başı çekenler de her yıl olduğu gibi maaş durumları ve il tercihleri… Bu yazımda bazı kurumların maaşlarını ve iş yoğunluk durumlarını aktarmaya çalışacağım.

 

 


Sosyal Güvenlik Kurumu:

 

Vatandaşlara birebir hizmet vermekte olan kurumların başında, Sosyal Güvenlik Kurumu gelir. İzah, ikna, sabır yeteneklerine sahip değil iseniz, SGK, Adliye, Nüfus Müdürlüğü, Tapu Müdürlüğü gibi yoğun ve vatandaş odaklı kurumlarda çalışmak sizi çok zorlayacaktır. Ben bir işe gireyim de ne olursa olsun mantığı ile hareket edenlere, bu işsizlik ortamında kızmamız asla mümkün değil lakin yıllarca çalışacağınız bir kurumda istifa aşamasına gelecek kadar yıpranmayı da göz önünde bulundurmalısınız. SGK çok yoğun bir kurumdur. Vatandaş ile birebir iş yapmak dışında iş yoğunluğu da fazladır. Eğer ki SGK kadrolarını tercih edecekseniz büyük iller dışında tercih yapmaya çalışın.Önceki yıllarda, maaş olanakları bakımından çok iyi bir konumda olan SGK, 666 KHK ile kuru bir maaş durumuna düşmüştür. Bekar, yeni başlayan lisans memur maaşı, 1980 tl civarıdır. Temmuz ayındaki olası Yüzde 5 zam ile birlikte 2080 civarı olacaktır maaşlar. Yapılandırma dönemlerinde bir ihtimal süreli mesai ödemesi yapılmakla birlikte genel olarak mesai, ikramiye vs. gibi durumlar sözkonusu değildir.

 

memurlukta yükselme

 

İçişleri Bakanlığı:

 

Düz memur ne iş yaparBu kadrolara atanan adaylar, Valiliklerde, Kaymakamlıklarda, Nüfus Müdürlüklerinde ve diğer İçişleri Bakanlığı’na bağlı yerlerde çalıştırılmaktadırlar. Burada işiniz biraz şansa kalıyor yoğunluk bakımından. Yine yoğun nüfus sayısı olan yerlere atanmanız ve Nüfus Müdürlüğü’ne verilmeniz durumunda yorucu bir iş hayatı sizi beklemektedir. Maaş imkanları bakımından da yine standarttır. Yeni başlayan lisans düzeyi bekar memur yaklaşık 1980 tl ile başlar.

 

 

Üniversiteler:

 

İş yoğunluğu fazla olmamakla birlikte görevlendirileceğiniz servis de önem arz etmektedir. Maaş açısından standart bir kurumdur. Yeni başlayan lisans düzeyi bekar memur yaklaşık 1980 tl ile başlar. Tercih edilmesi gereken en son kurumlardandır. Sosyallik açısından belki sıkılmazsınız ama kurum bazında ilerlemeniz, kendinizi geliştirmeniz pek mümkün değildir.

 

 

Maliye Bakanlığı-Gelir İdaresi Başkanlığı:

 

Personeline pek değer vermeyen kurumlar arasında yer almaktadır. Kurum içi yükselme konusunda bir zamanlar iyi pozisyondayken şu an itibariyle tüm personelin şikayetçi olduğu kurumlardandır. Yapılandırma dönemleri dışında mesai ücreti verilmemektedir. Maaşlar yine standart olup yeni başlayan lisans düzeyi bekar memur yaklaşık 1980 tl ile başlamaktadır. İş yoğunluğu eskiye nazaran daha azdır. Artık herşey online ekran üzerinden yapılıyor. İşlemlerin çoğu programlar üzerinden yürüyor. Bu sebeple daha rahat bir çalışma sözkonusu. Fakat borç yapılandırma dönemlerinde çok sıkıntılı bir çalışma ortamı sizi bekliyor olacak.

Okudunuz Mu?  2016 KPSS A Grubu Oturumları Yapıldı

 

2016 memur maaşları

 

Diğer Çeşitli Bakanlıklar:

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı vb. diğer bakanlıklar, genel anlamda GİH sınfı memurlar için iş temposu düşük kurumlardır. Bu sebeple öncelik olarak ilk sıraya iş yoğunluğunu koyanlar bu bakanlıkların kadrolarını yazabilir. Maaşlar yine standarttır.

 

 

 

İl Özel İdareleri ve Belediyeler:

 

Bana göre son yıllarda parlayan ve yazılabilecek en iyi kurumlardan ikisi bunlar… İl özel idarelerinde çalışma şartları sahip olup maddi açıdan da tatminkar kurumlardandır. Yine belediyelerde de aşırı bir iş yoğunluğu sözkonusu değildir. Sosyal denge sözleşmesi(SDS) adı altında verilen ek para açısından da iyi bir kurumdur. Tek handikapı, siyasi ortamın fazla olmasıdır. Ben etliye sütlüye karışmam düşüncesinde biriyseniz rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Atandığınız İl Özel İdaresi veya Belediyeye göre 150 tl ile 700 tl arasında arasında ekstradan bir ücret alırsınız.

 

Bir kaç istisna dışında Maaşlar:

 

  • Yeni başlayan bekar, lisans düzeyi memur: 1987 tl
  • Yeni başlayan bekar, lisans düzeyi VHKİ: 2024 tl

 

Atananlar yüksek ihtimal temmuz sonrası işe başlayacak. Haliyle verdiğim rakamlara temmuz maaş zammı ve enflasyon farkı dahil yaklaşık %5 civarı bir zam daha eklenecektir. Kısaca temmuz sonrası maaşlar:

 

  • Yeni başlayan bekar, lisans düzeyi memur: 2086 tl
  • Yeni başlayan bekar, lisans düzeyi VHKİ: 2188 tl

 

civarı olacaktır.

 

Umarım sizler için yönlendirici bir yazı olmuştur. 666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile birçok kurumun maaşı eşitlenmiştir. Bu açıdan verilen farklı maaş rakamlarına birkaç istisnai kurum dışında aldanmayın.KPSS memurluk tercih işlemlerinde bulunan herkese bol şans diliyorum.

 

 

1 Comment

Add a Comment
  1. Maaş böyle olsa ne abi. Kadro mu veriyorlar sanki. 10 tane 20 tane kadro aç. Sonra millet işe girecem diye beklesin. Tabi ya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir