2015/1 KPSS Memurluk Tercih Kılavuzundaki KİT Kadroları

kampanya haberleri
kampanya haberleri

Sağlıkçılar ve Öğretmenler dışında kimsenin gülemediği bir KPSS memurluk süreci ve KPSS Tercih Kılavuzu ile başbaşa bırakıldı yine adaylar. Büyük emeklerle, umutlarla 2014 KPSS memurluk sınavına giren adaylar, büyüm alım dönemi olarak adlandırılan haziran memur atamalarında gelen şok kadro sayısı ile hüsrana uğradı. Orta düzey puanlıların atanamayacağı, yüksek puanlıların ise tam anlamıyla istediği il veya kadroya yerleşemeyeceği aşikar.


2015/1 KPSS memurluk tercih verme işleminin başlamasına birkaç gün kaldı. Şimdiden kurumlar, kadrolar; il bazında, yoğunluk bazında, maaş, sosyal imkanlar, tayin ve diğer anlamlarda araştılmaya başlandı. Ben de bu yazımda 2015/1 Tercih Kılavuzunda yer alan KİT(Kamu İktisadi Teşebbüsleri) kadrolarından bahsetmeye çalışacağım.

en iyi maas veren kurumlar

2015/1 Tercih Kılavuzunda Hangi KİT’ler Kadro Açtı ?

 

 • (DHMİ)Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
 • Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü
 • (MKE)Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürlüğü
 • (TİGEM)Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü
 • (TMO)Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü
 • (TEİAŞ)Türkiye Elektrik İletim A.Ş. Genel Müdürlüğü
 • Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü
 • (EÜAŞ) Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürlüğü
 • Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü
 • (TÜDEMSAŞ)Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayi A.Ş. Genel Müdürlüğü
 • (TKİ)Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdürlüğü
 • (TÜLOMSAŞ)Türkiye Lokomotif ve Vagon Sanayi A.Ş. Genel Müdürlüğü
 • Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü
 • (DMO) Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü

 

Listede de görüldüğü üzere 2015/1 KPSS Memurluk Tercih Kılavuzunda 14 tane KİT kurumu kadro açmış. KİT deyince akla ilk gelen her daim YÜKSEK MAAŞ’tır.

 

2016/1 kit kadrolari

Bazı KİT Kurumları Hakkında Bilgiler

 

1) Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü:

KİT kurumları arasında maaş, sosyal haklar ve iş rahatlığı açısından en rahatıdır. İmkanlar dahilinde kesinlikle değerlendirilmesi gereken, KPSS memurluk kadroları arasında en popüler olan kurumlardan biri olmakla birlikte teşkilatlanması çok yerde olduğu için tayin vs. imkanları bakımından bazı KİT’lere göre çok daha iyidir. Maaşlar unvana, çalışılan bölgeye göre değişiklik göstermektedir.

2) Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü:

Merkez(Ankara) Müdürlüğü konum itibariyle diğer çalışanlar tarafından beğeni ile tavsiye edilmektedir. İdeal KİT kurumlarından biri olarak değerlendirmek mümkündür. Merkez müdürlüğü dışındaki yerlerde, lojman ve servis imkanları vardır. Maaşlar düz memur için 2600-2700 arası seyretmektedir.

3) Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürlüğü:

Mühendisler için en güzel kurumlardan birisidir. Kendinizi geliştirme imkanı bulabileceğiniz bir kurumdur. MKE fabrikalarında çalışma şartlarına bakacak olursak nispeten daha tempolu ve yorucu olduğunu söyleyebiliriz.

4) TİGEM ve TMO :

KİT kurumları arasında tercih edilmesi gereken en son kurumlardır. Çalışma şartları diğer KİT’lere göre daha vasattır.

Okudunuz Mu?  KPSS Puan Hesaplama Sistemi Hizmetinizde!

5) TEİAŞ ve EÜAŞ :

Teiaş en ideal KİT kurumlarından biridir. Teşkilatlanması yüksektir. EÜAŞ da çalışma koşulları açısından çok rahattır. Sadece güzergah olarak sapa yerde olan santralleri, konum itibariyle bazı adaylar için geri plana atılma sebebi olabilir.

6) Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü ve TKİ :

Teşkilatlanması çok düşük olduğundan yer değiştirme imkanı kısıtlı olan KİT kurumlarıdır. Çalışma koşulları rahattır.

7) Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü :

Sadece Karadeniz bölgesinde teşkilatlanmıştır. Tayin imkanı çok kısıtlıdır.

Genel bir özet geçecek olursak;

 1. KİT kurumlarında ortalama memur maaşı 2600-2700 tl arasıdır.
 2. En iyi KİT kurumu DHMİ‘dir.
 3. Tayin imkanı en kısıtlı KİT kurumları, TÜLOMSAŞ,TÜDEMSAŞ,TAŞKÖMÜRÜ KURUMU,ÇAY İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ olarak sıralanabilir.
 4. Mühendisler için en iyi KİT kurumları, DHMİ ve MKE olarak sıralanabilir.
 5. En son tercih edilmesi gereken KİT kurumları TİGEM ve TMO olarak sıralanabilir.

KİT kadroları ile ilgili merak ettiğiniz soruları sorabilirsiniz. Cevabı bilmesem de bilgi alabileceğiniz yere yönlendirmeye çalışacağımdan şüpheniz olmasın. Umarım sizler için faydalı bir makale olmuştur. Tercih sürecinde herkese bol şans ve sabır diliyorum, hoşçakalın.

matematik yapmadan yüksek puan almak

2016 ocak yeni başlayan düz memur maaşı

KPSS MEMURLUK KAVRAMLARI

kpss memurluk

Sorun cevap verelim

Ekrem Özdemir

Sabırlı, sakin, bildiğini paylaşmaktan keyif alan faydacı yaklaşımına sahip bir kişilik... Okundukça anlaşılacak biri değil, anlaşıldıkça okunulacak biri...

You may also like...

399 Responses

 1. betul dedi ki:

  merhaba tudemsas ile ilgili daha detayli bilginiz var mi?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Sadece sivas ilimizde yer almaktadır bu kurum. Yani tayin imkanı sıfırdır. Bunun dışında çalışma/işyoğunluğu rahattır. maaşlar zaten 2600 civarı. Kabaca bunları söylemek mümkün Betül hanım.

   • betül dedi ki:

    kafam karıştı tudemsasin puanı kaça kadar düşer acaba sitesinde yayinlanan maaş farklı genel olarak kitler 2600 falan sanırım. sivas kaça düşer sizce? birde mke maaşları hakkında bilginiz var mi?

 2. Bilal Can dedi ki:

  kpss nin nedense hep mağdurları olmak zorunda. birçok memur var atamasını alamamış boşta bekleyen

 3. huseyin dedi ki:

  hocam et ve süt kurumu ?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Çalışma şartları rahat olan kurumlardan birisidir. Maaş 2600-2700 arası başlangıç. ÖZelden de bilgilendireceğim sizi.

   • başak dedi ki:

    merhaba hocam benim içinde et ve süt kurumu genel müdürlüğü için açıklama yapar mısınız? tayin durumu kolay mı? maaş düz memurluk için ne kadar? bir bayan için uygun çalışma koşulları var mı?
    aynı soruları türkiye yazma eserler kurumu başkanlığı içinde açıklayabilir misiniz?
    şimdiden teşekkür ediyorum cevapladığınız için.

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Kağıt üstünde tayin imkanı olan kitler arasındadır lakin hep diyorum, kitlerde tayin işi biraz daha torpile dayalı 657ye göre… Çalışma şartları rahat bir kurum, servis olan olayan yerler var. Lojman imkanları kimi yerlerde çok iyi kimi yerlerde kısıtlı. Maaş başlangıç 2600 civarı. Yazma eserler hakkında ne benim bilgim var ne de nette bir bilgi geçiyor… Ama tahminimce rutin ve sıkıcı bir kurum gibi… Maaş standart memur maaşıdır.

     • başak dedi ki:

      peki hocam son bir soru… kayseri çalışma ve sosyal güv. bakanlığı iş güvenliği uzmanı alıyor merkezi alımda, onunla alakalı bir bilginiz var mı? maaşı ne kadar? hangi alanda çalıştırmak için alıyorlar? ve devlette çalışan iş güvenliği uzmanları hakkında bildiklerinizi paylaşabilir misiniz

     • Ekrem Özdemir dedi ki:

      Hocam ender görülen bir kadro. Sadece şunu söyleyebilirim ki iş yoğunluğu az ama riski çoook yüksek bir alan iş güvenliği uzmanlığı.

 4. Talha dedi ki:

  Kpss ile biryere yerleşmek isteyenler için güzel bir haber olmuş, iş imkanı sağlamaları güzel, tayin imkanı zor olan bölgeleri sevenler için biçilmiş kaftan.

 5. Atalay dedi ki:

  Hocam ben yıllardır özel sektördeyim ve hem almanca hem ingilizce biliyorum açık öğretim meslek lisesi mezunuyum benim şansım nedir

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Keşke aöf yoluyla en azından önlisans mezunu olabilseniz. Bildiğiniz dilleri yds yoluyla güzel bir puan olarak açığa çıkardığınızda kamuya girme şansınız yüksek olabillir.

 6. yilmaz dedi ki:

  Puanlar hakkında yorum yapabilirmisiniz? Mesela Dhmi, teiaş

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Bölümünüze göre taban puanlar değişir hocam. Lakin verdiğiniz iki kurum en gözde olanlardan. Tercih kılavuzunun genelinde, alanında en yüksek kapatacak kurum dhmi zaten. TEİAŞ da yine en rahat kit kurumlarından birisi olarak değerlendirilebilir.

 7. suat bilgin dedi ki:

  Hocam merhabalar. Bölümün makine teknikerliği. Ayrıca mühendislik diplomamda var. Tekniker olarak atandıktan sonra, ünvan değişikliğini kolay yapabileceğim ve ileride ankaraya tayin olabileceğim kurum hangisi olmalı sizce? Kafam çok karışık. Yardımını için şimdiden teşekkür ederim. Puanım84,919, sıralama:19 bu arada.

 8. Mehmet dedi ki:

  Bilgi için teşekkürler. Bende şu anda tercih yapıyorum. Umarım herkes için hayırlısı olur.

 9. selda uçak dedi ki:

  et ve süt kurumu hakkında bilgi verebilir misiniz. özellikle eş durumu tayini konusunda.teşekkür ederim..

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, Et-Balık Kurumu çalışma koşulları rahat olan kendi halinde bir KİT’tir. Maaş zaten 2600 civarı. Teşkilatlanması nerdeyse her ilde olduğundan tayin imkanı birçok kit e göre daha kolaydır. Lakin bu kağıt üstündedir. Kit lerde genel anlamda tayin zordur. Eş durumu tayinleri konusunda da net bir bilgi yok. Ama eş durumundan tayin olurum diye güvenerek tercih yapmayın. Tekrar ediyorum, KİT lerde genel anlamda tayin zor.

 10. esra dedi ki:

  mrb karayolları hakkındabi bilginiz var mı acaba maliye mezunuyum puan 85.35 ya da nereleri yazamanlıyım sizceen kolay tayin olabiliceğim kurumlar hangisi bilgilendirirseniz çok sevinirim..

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar Esra hanım, karayolları kendi halinde, yoğun iş temposu olmayan kurumlardan biri. Daha ziyade teknik hizmetler sınfına ait personellerin olduğu kurumda gih sınıfında memurların pek kıymeti yoktur. Onun dışında yazılabilecek ortalama kurumlardan biridir. Ne çok iyidir ne çok kötü… 85,35 KPSS puanı bu alımda size yetmeyebilir. Tayin olayı o kadar garip bişey ki en kolay kurumda bile tayin olamayabilir en zor kurumda bile birini bulup kolayca tayin olabilirsiniz. Bunun dışında sgk, meb, içişleri gibi kurumlarda tayin imkanı nispeten daha iyidir. Burda asıl mesele tayini zor olan kurumları bilerek hareket etmektir.

 11. Sinankısa dedi ki:

  Merhabalar tigemi kazandıktan sonra özlesmeli olduğu için sonraki aramalarda tercih yapıp 657 mühendis kadrolarına istifa geçebilirsiniz yanı aynı puanla 2015\ 2 ve 2016\1 atamalarında bu mümkün mü şimdiden teşekkür ederim

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhaba Sinan Bey… ÖSYM nin gerçekleştirdiği merkezi atamalarda yerleşen adaylar, ilgili kpss puanını(2014 kpss puanı) 2014e ait diğer kpss atamalarında kullanamaz. Ancak 2016 kpss puanı ile tekrar kadrolu memurluk kazanma yolunu deneyebilirsiniz. MEvcut 2014 puanıyla kadrolu memurlukluklara yerleşme şansınız ancak kurumsal alımlar ile mümkün olabilir. Yani ösym dışındaki alımlar…

 12. Sinankısa dedi ki:

  Merhabalar tigemi kazandıktan sonra sözlesmeli olduğu için sonraki atamalarda tercih yapıp 657 mühendis kadrolarına istifa edip geçebilirmisiniz yani aynı puanla 2015\ 2 ve 2016\1 atamalarında bu mümkün mü şimdiden teşekkür ederim ayrıca kusura bakmayın telden yazdığım için yazım hataları oldu

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhaba Sinan Bey… ÖSYM nin gerçekleştirdiği merkezi atamalarda yerleşen adaylar, ilgili kpss puanını(2014 kpss puanı) 2014e ait diğer kpss atamalarında kullanamaz. Ancak 2016 kpss puanı ile tekrar kadrolu memurluk kazanma yolunu deneyebilirsiniz. MEvcut 2014 puanıyla kadrolu memurlukluklara yerleşme şansınız ancak kurumsal alımlar ile mümkün olabilir. Yani ösym dışındaki alımlar…

 13. çiğdem aydın dedi ki:

  Merhabalar, Türkiye Taşkömürü kadrosunu, 2015-1 tercihlerinde yazıp, sözleşmeli atandık diyelim daha sonra kasım merkezi atamalarında tekrar tercih yapabiliyormuyuz? herkes başka şeyler söylüyor, bilgilendirirseniz sevinirim

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Hayır, puanınızı MERKEZİ YERLEŞTİRMElerde bir kez kullanabilirsiniz. Ama merkezi yerleştirme dışındaki alımlarda kullanabilirsiniz. Misal gümrük alımları gibi…

 14. Elif dedi ki:

  Merhabalar, yazma eserler kurumu için bilginiz var mı acaba?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   İnternet ortamı da dahil olmak üzere net bir bilgi yok. Ama yüksek ihtimalle sıradan standart bir memurluk kurumu gibi görünüyor. İş yoğunluğu olmayan fakat sıkıcı olabilecek yapıda bir kurum olduğu kanısındayım.

 15. Elif dedi ki:

  Bir de memurluğa atamamız olduğunu varsayarsak bu yıl öğretmenlik için tercih yapabiliyor muyuz? Yani o süreç nasıl oluyor? Istifa mı etmek gerekiyor?Memurluk için 2014 puanimizi,öğretmenlik için 2015 sınav sonucumuzu kullanacağımız için sorun olmuyor dimi?

 16. Roksanman dedi ki:

  Hocam bilgisayar tek. Ve prog. Mezunuyum 90.6 puanım var 2015-1 içişleri bakanlığı birçok ilde tekniker alımı yapıyor iş koşulları maaş yer değiştşrme konularıyla ilgili bilgi alabilir miyim? Özel koşullarda vardiyalı sistem ve araziye sahaya uygun aday ve gücenlik soruşturması diye 3 tane şart var

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Değerli hocam tekniker ok çeşitli bağlı kuruluşu olan bir yapıda içişleri bakanlığı.Eksiklere göre nüfus olsun kaymakamlık olsun valilik olsun ilgili yerde değerlendirecekler seni. Güvenlk soruşturması standart bişey zaten. Diğer şartlar konusunda da olası bir mesai dışı çalışma durumunda yönelik bilgilendirme yapılmış ve önlem alınmış. Puanınız çok güzel… kitleri de değerlendirin bence… Sizin durumu biraz araştırıp dönüş yapacağım bugün yarın…

 17. MEHMET dedi ki:

  TMO hakkında daha geniş bilgi verir misiniz lütfen yazmayı düşünüyorum. 88.671 puanım sansim nedir acaba ? Farklı bir oneriniz olurmu ?

 18. MEHMETUGUR dedi ki:

  Merhaba. TMO hakkında daha ayrıntılı bilgi verir misiniz düşünüyorum da ? Puanım 88.671 şansım nedir ? Öneriniz var mi ?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Değerli hocamş açıkcası o puanla TMO tavsiye etmem. Mali haklar yönünden diğer kitlerden çok bir farklı olmayabilir ama iş ortamları kötü. Çalışanların çoğu memnuniyetsiz. Gelişimlere kendisini kapatmış bir kurum. İlla da tayin imkanı olmasına gerek yok diyorsanız tavsiyem diğer kitleri değerlendirmeniz… Eti maden, mke, teiaş, türkiye kömür işletmeleri, et ve süt kurumu olabilir…

   • MEHMETUGUR dedi ki:

    Hocam diğer bölümlerin 3001 ile alımı yok sadece TMO görünüyor 3001 de ben 3001 ile tercih yapacağım tartı memuru olarak gidiliyormus galiba diğer saydiginiz kurumların 3001 alımı varda benmi göremedim acaba ?

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Değerli hocam haklısınız, 3001 zaten cok ama cok az. Eğer ki bu atamada gitmek istiyorsanız yazın TMO’yu da. Puanınız yüksek zaten. Ama istemediğiniz bir ildeki tmo kadrosu da yazacaksanız ve illa da bu atamada gitmem şart değil diyorsanız bekleyebilirsiniz de. Hani beterin beteri diye bir kavram vardır ya, bundan beteri de olmayacaktır bundan sonra benim tahminimce…

  • Mehmet kazan dedi ki:

   Merhaba hocam puanim onlisans 89 puan kirikkale mke kurumu tekniker alimi yapiyor sizce burayi mi secmeliyim duz memurluk mu…2 yildir da muhendislik okuyorum aslinda kirikkale de de muhendislik var ama kurum is yogunlugu fazla olurda sinavlara gitmeme izin vermezler diye korkuyorum.sizin tavsiyenizi almak istedim. Simdiden tesekkur ediyorum

   • Ekrem Özdemir dedi ki:

    Selamlar, sınavlara gitmene izin vermeyecek derecede sıkıntı çıkaracak bir kamu kurumu olacağınız zannetmiyorum. Açıkçası ben MKE yi tercih ederdim. Maaşınız da çok dolgun olur.

    Not 1: Günlük hayattaki olayları kendi gözümden yorumladığım blogumu ziyaret edip ücretsiz bir şekilde abonem olabilirsiniz. Hepinizi beklerim…

    Uydu Kafa —>>> http://www.uydukafa.com

    Not 2: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

    Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
    Not 3: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 19. Şadiye dedi ki:

  Merhaba puanim 85.7 şansim var mi
  Ben pek umitli degilim

 20. hakan dedi ki:

  merhabalar hocam ben et ve süt kurumunu yazmanyı düşünüyorum ama oradaki memur tam olarak ne iş yapıyor bide sözleşmeli kadro oldugu içim sonradan kadro veriliyormu sağolun şimdiden

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Daha önce atanmış kişilerin çok büyük kısmı çalışma konusunda rahat oldugunda belirtiyor. Benim araştırmalarım da bu yönde ama ne yapıyorlar noktasında bilgim yok. Sonucta büroda olursunuz, masabaşı yani. Adı sözleşmeli olsa da 399a tabi bu kadroların 657ye tabi kadrolardan çok farkı yoktur iş güvencesi anlamında. Olası bir özelleştirme durumunda kadrolu bir memurluğa verilirsiniz zaten.( not: ÖZelleştirme kapsamına alınan bir kite atanırsanız böyle bir hakkınız olmayacaktır.)

 21. hakan dedi ki:

  hocam bide bu et ve süt kurumuna memur olarak atandığımız da sonradan branşımıza geçiş yapabiliyormuyuz mesela ben kimyagerliğe geçiş yapabilirmiyim böyle bi durum söz konusumu

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Unvan değişikliği açıldığında elbetteki geçiş yaparsınız hocam. Önemli olan unvan değişikliği sınavı açılması ve bu sınava başvuru için kurumun istediği gerekli şartları sağlayabilmektir.

 22. ayşe yılmaz dedi ki:

  Merhaba,
  Et ve süt kurumu tayini zor mudur. Bu kurumla ilgili bilgi verebilir misiniz.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Kağıt üstünde tayin imkanları olan bir KİT kurumudur ama fiiliyatta tüm kitlerde olduğu gibi burda da çok kolay diyemeyiz. Ama nispeten daha kolaydır çünkü teşkilatlanması vardır. kitlerdeki tayin olayında kit yönetim kurulu önemlidir. Yani yönetim kuruluna yakın olursanız ve bağlantı kurarsanız tayininizi kolaylaştırabilirsiniz.

 23. kevser dedi ki:

  Merhabalar onlisans insan kaynakları mezunuyum puan 84 sonraki alimlarda fazla kadro gelir mi tayin olan bir yer istiyorum en azindan biraz daha kolay ankara da yaşıyorum ankara ya mke bir sonraki alimda alir mi acikta kalir miyim diyede korkuyorum ne önerirsiniz? Teşekkür ederim

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   84 puan ile bu atamada atanmak pek mümkün değil. Bölümünüzden alım var mı ve bölümüzden kaçıncı sıradasınız bilmiyorum ama 3001 olarak bakarsak olaya, bu atamada şansınız çok düşük. İlerki atamaların(2 tane kaldı) birinde fena olmayan bir kadro gelecek diye tahmin ediyorum ama hangisine denk gelir bilemiyorum. Umarım hepinizin atandığını görürüm…

 24. roksanman dedi ki:

  hocam benim yazabileceğim kurumlar şu şekilde bölüm 3249(bilgisayar tek. ve prog.)
  puan 90,6

  -TİGEM programcı ankara merkez 2 kişi
  -MEK tekniker ankara merkez 1 kişi
  -TMO tartı memuru gaziantep(taşra) 1 kişi
  -içişleri tekniker ankara 6 kişi
  bursa,mersin

  şimdiden teşekkür ederim.

 25. deniz dedi ki:

  tmo tayin durumu nasıl, maaşı nedir, çalişma ortamı nasıl kötü neden şikayetçiiler? şimdiden tşkler

 26. deniz dedi ki:

  puanım 88.7..tmo nun gelme ihtimalı düşük ama yerel yönetimler hiç alım yapmayınca mecbur tüm 3001 leri yazacam..çünkü alımlar bayağı düştü

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Değerli hocam 3001 kadroları gerçekten çok kısıtlı. Bu sebeple siz kesin atanmak istiyorsanız bu alımda, seçeneğiniz yok açıkcası. Tercih edin tmo yu da o zaman…

 27. deniz dedi ki:

  tmo tayin maaş durumu nasıl? bi de kötü demişsiniz çalişma ortamı şikayet edilen koun ne? puanım 88.7 yerel yönetimler alım yapmayınca mecbur 3001 leri yazacaz

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Değerli hocam yaklaşık 2008/2012 yılları arası kpss dönemlerinde her türlü kpss konularında aktiftim forumlarda vs. kendim de araştırma yapıyordum, araştırılanları da takip ediyordum. Ben tecrübelerime ve bildiklerimi dayanarak çalışma şartları iyi değil dedim. Ama her daim vurguladığım bişey var. en kötü yerde en iyi memurluğu yapabilirsiniz.Şans biraz… Şu link i inceleyin isterseniz http://forum.memurlar.net/konu/1702534/

 28. deniz dedi ki:

  sayın hocam attığınız linkte tmo nun tayin ile ilgili bilgiler yok yaa. bu onuda yardımcı olursanız beyefendi iyi olur

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Bakın hocam ben felaket bir kurum demiyorum, diğer kitlere göre daha arka planda diyorum çalışma rahatlığı açısından… Kısaca şöyle özetleyeyim, ben yüksek puanlı biri olsam keisnlikle kit yazmak isterim, yazarken de atıyorum 5 kite karar verdiysem ve bunların içinde tmo var ise en sona tmo yu yazarım.

 29. deniz dedi ki:

  bide çalişma şartları nasılki iyi değil diyorsunuz açıklayıcı olsanız sevinirim…zaten gelme ihtimalı düşük 88.7 ile

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Kıymetli hocam, Tayin olayıyla ilgili tmo’da çalışan biri dahi net bilgi veremez ki… Siz tayin talebi yaptıktan sonra ilgili yönetim kurulu toplantısında tayin durumlarına karar verilir. Yani burda amirinizin sizin tayininiz için olumlu görüş verip vermeyeceği, kurumunuzdaki personel sıkıntısının var olup olmadığı, araya sokabileceğiniz üst kademeden kişilerin etkisi vs hepsi de etkileyen şeyler. Ama tmo dediğiniz kurum her yerde mevcut. İlla ki kağıt üstünde tayim imkanı var. ama bunun kolay-zor oluşu yukardaki etmenlere bağlı.

 30. bahadır dedi ki:

  merhaba,
  2014 puanımla tercih yapacağım elektrik mühendisiyim ancak, 399 ve 657 memurluk arasındaki fark tam olarak nedir.
  yani ben şimdi atandım diyelim 399 olarak atancam ama ben 2016 kpss den daha geçerli bir puan alıp 2016 puanımla, atandığım 399 kurumundan istifa edip başka bir kurumu yazma hakkım var mı. yani su anki atamam benim 2016 da alacağım puanla atanmama engel olur mu istifa koşulları nelerdir. ( su anki puanım 84 sanmıyorum ki atanabileyim ama çok uzak ve sıkıntılı yerleri yazarsam da çıkarsa diye soruyorum )

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Değerli hocam, bu ilgili yazılarımda belirttim diye hatırlıyorum ama yazayım yine de. 204 kpss puanıyla bir kit kadrosuna atandınız diyelim. 2016 kpss puanıyla başka bir kuruma(ister kit olsun ister 657) atanırsanız, şu anki kurumunuzdan direkt istifa edip anında geçebilirsiniz yeni kurumunuza. En kolay geçiş türü yani…

 31. özge dedi ki:

  3249 bilgisayar prg. mezunuyum. 85,58 lerde puanım.th kadrosu pek istemiyorum az olsun benim olsun diyorum daha cok. sgk veya meb atanma ihtimalim var mı? meb bu alımda kadro açmadı.sgkları yazdım hep bir umut oda.meb kasımda alım yapsa atanma ihtimalim olur mu acaba. 2016 haziranı beklemekte gözümde çok büyüyor.

 32. özge dedi ki:

  pardon hocam puanımı yanlış belirtmişim 84,58 olucaktır. teşekkürler şimdiden

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Branşınızdaki sıralamanızı dikkate alarak tercih yapın. Size bu kılavuzda kac kadro geldi? Sgk sanırsam çok nitelik kodu istiyor… Bu nitelik kodundaki kişilerden sizin puanınız üstünde kaç kişi var bilmek lazım. MEB düz memur kadrosu ihdas etti geçen günlerde. Muhtemelen önümüzdeki alımlarda düz memur alımı yapacaklar. Sizin ihtimal dahilindeki yerleri yazın. Önümüzdeki alımlarda şansınız yüksek kısmetse…

 33. emine dedi ki:

  merhaba hocam,bölüm endüstri muhendıslıgı puanım 88,22 .yds puanım yok.HEM KENDI BRANSIMDAN HEMDE 4001DEN TERCIH yapmak ıstıyorum, fakat kitleri çıkardığımda elımde sadece kamu hastanelerı ve turkıye yazma eserler kurumu kalıor, turkıye yazma eserler kurumu sadece ıstanbulda mı var yanı tayın ımkanı yok mu eş durumu vs ? bılgılendırısenız cok sevırım

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Yazma Eserler Kurumunda tayğin imkanı nedir bilmiyorum ama 3 tane bölge müdürlüğü var. İstanbul Ankara, Konya… Bir de Kültür ve Turzim Bakanlıgına bağlı bir yapı oldugu için Bu bakanlığa bağlı diğer teşkilatlara geçilebilir belki. Bu işlerin Yüzde 70i torpile bağlı. Kit leri niye çıkartıyorsunuz… Çok sağlam bir maaş alırsınız KİTlerde… Dil seviyenizin olmaması bölümünüzden atanma ihtimalini çok zayıflatıyor. 4001 kadrosu da az zaten. 4001 ağırlıklı olarak tercihlerinizi doldurun derim ben.

   • emine dedi ki:

    KİTLERİ CIKARMAMIN SEBEBI TAYİN İMKANI OLMAMASI HOCAM,EŞİM ASKER VE TAYİNİMİZ OLUOR,BU YUZDEN KİT YAZMAYACAIM

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Tavsiyem şudur ki olası istediğiniz kitlerin merkez müdürlüklerindeki personel servislerini arayın. Çünkü askeri personel olunca işin rengi biraz değişiyor. Biraz daha kolay olabiliyor tayinler. Karar sizin gene de…

 34. sevim dedi ki:

  makina ve kimya endüstrisi kurumuna çocuk gelişimci alınmaktadır.(lisans)büyük ihtimal kurumun kreşine.sizce haftasonu çalışma ihtimali var mı?kurumun avantajları nelerdir? maaş olarak 657 den farkı olur muy

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Memuriyette genel anlamda h.sonu çalışması diye bişey yok lakin kurumun personel servisini arayıp daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Mke Ankara merkez binası iletişim bilgilerini alıp personel servisini kesinlikle arayın. Maaş konusuna gelince memurluga göre tabiki çk yüksek maaşlar.Düz memur olarak aradaki maaş farkı kit lehine 600-700 tl gibi rakamları buluyor misal…

 35. Çağrı dedi ki:

  EÜAŞ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İSTİYORUM.MÜHENDİS OLARAK ÇALIŞMA KOŞULLARI NASIL VE ÖZELLİKLE TAYİN DURUMUNU ÇOK MERAK EDİYORUM ???

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Hocam EÜAŞ son günlerde özellştrilen santralleri ile konuşuluyor. Tercih yaparken dikkatli olun bu bakımdan. Mühendis çalışma şartları çok değişken hocam. Kuruma girip de çıkmak isteyen de var, memnun olan da. Atıyorum hes lerde çalışan, merkeze uzak sapa kalan santrallerde çalışan var. Sosyal hayat biraz sıkıntı misal bu anlamda. Kimisi de müdürlüklerde ofis içinde çalışıyor. Yani bu sizin zevklerinizle alakalı. Tayin olayı mümkün ama kolay değil. Eüaş ın nerdeyse her yerde teşkilatlanması var ama torpilsiz tayin zor oluyor. ZAten diğer kitlerde de durum bu şekilde. Yani kimse size tayin burda çok kolay burda çok zor diyemet net olarak… Bunlar dahilinde tercihinizi yapın hocam…

 36. mehmet dedi ki:

  Hocam ben cumartesi günü kpss ye gireceğim öğretmen olarak atanmak için. Bir yandanda bu tercih döneminde tercih yapıyorum şuan. Diyelim ki et ve süt kurumuna atandım. Eylül ayında da öğretmenlik atamam olursa öğretmenliğe geçebilir miyim? Geçebilirsem nasıl geçerim? teşekkürler.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Çok kolay bir şekilde gecersiniz. KİT kurumlarında çalışanlar, başka bir kpss ile başka bir kadroya atandığında, direkt istifa ederek anında geçebilirler. Sorunsuz bir geçiş türüdür.

   • ferdi dedi ki:

    aynen bende arkadaş gibiyim şimdi tercih yapcam cumartesi ögretmnlik kpps sine gircem aday memurkende gecebilimiyiz cunku 1 ay filan çalışmış olcaz mukavafat isteniyormu yoksa istifa edip gecebiliyormuyuz

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Kit te çalışırken öğretmenlik kazanırsanız hiç beklemeden istifa edip geçiş yapabilirsiniz…

     • ferdi dedi ki:

      gecen yıl ögretmenlik kılavuzda bununla ilgili bilgi göremedim ben hocam yazıyormu açaba kitte istifa edip geçilebileçegi

     • Ekrem Özdemir dedi ki:

      Öğretmenlik kılavuzunda böyle bişey niye yazsın hocam? Öğretmenlik kılavuzu öğretmen olma sürecini anlatan kılavuz adı üstünde. Kit kurumuna atanığ öğretmenliğe geçme durumunuzla ilgili öğretmenlik kılavuzunda bişey aramıyorsunuzdur umarım. Tekrar ediyorum hocam. Eğer ki 399a tabi bir kamu kurumuna ösym nin merkezi yerleştirmesi yoluyla atandıysanız, başka bir kpss puanı ile başka bir sözleşmeli veya kadrolu memurluğa, halihazırdaki kurumunuzdan istifa ederek geçebilirsiniz. İSterseniz 399dan 657ye geçiş diye google da aratın… Birçok bilgi bulabileceksiniz.

     • ferdi süt dedi ki:

      kılavuzda yazmıyor öyle bişey

 37. serap dedi ki:

  hocam mrb benim sorum şu:2014 kpss puanı ile sözleşmeli bir memurluğa atanırsam aynı puanı başka bir merkezi alımda kullanma şansım devam ediyor mu(sözleşmeli ya da kadrolu bir memurluk için)

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Ösym yoluyla yapılan merkezi yerleştirmelerde, ister sözleşmeli ister kadrolu atanın, puanınızı sadece 1 kez kullanabilirsiniz bu atamalarda. Yani ikinci kez puanınızı kullanmanız mümkün değil.

 38. mustafa avcı dedi ki:

  hocam puanım 88.37 branş sıralamasında 56. sıradayım (p3 puanı benden yüksek olan kaç öğretmen atandı bunu bilmiyorum) 4001 kadrolarını yazmalıyım. ayrıca tarım işletmelerini tavsiye edermisiniz. bu alımlarda atanma şansım var mı?

 39. BURAK dedi ki:

  Selam hocam benim puanım 84.76 tercih kodlarım 4001 ve 4507 yani uluslararası ilişkiler mezunuyum. Sizce kitlerde şansım nedir özellikle EÜAŞ ve Et ve süt Kurumununda şansım olur mu? Ayrıca EÜAŞ a bölüm kodundan başvuru yapıyoruz. Sizce hangi kurumları ve memurlukları yazmalıyım, atanma şansım nedir? Şimdiden teşekkürler…

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Hocam KİTleri kolay kolay hiçbir aday es geçmez. Yani kit gelme şansı pek yok. Tavsiyem sizin de belirttiğiniz üzere özellikle kendi bölümüzden alan yerlere yönelmenizdir. Gene de İİBF ye verilen kadronun düşüklüğünü göz önünde bulundurduğumuzda bu atamada şansınız zayıf görünüyor hocam. İnşallah atanırsınız.

 40. Erol dedi ki:

  Hocam ben gıda mühendisiyim ve et ve süt kurumu memurluğu düşünüyorum. Çünkü bölümde sıralamam 201 ve pek mümkün gözükmüyor. 88.69 puanım var. Merak ettiğim ileride mühendislik alımı beklediğimizden fazla olursa ve atanma ihtimalim olursa Et ve süt kurumundan istifa edip bakanlığa geçebilir miyim mühendis olarak. Bir de et ve süt kurumunda ünvan değişikliği ile mühendis olabilir miyim ünvan değişikliğinin nasıl olduğu hakkında bilginiz var mı?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Hocam ÖSYM nin merkezi yerleştirmelerinde aynı kpss ye ait puanı sadece bir kez kullanabilirsiniz. Yani bir kuruma atanırsanız puanınızı bir daha kullanamazsınız merkezi atamalarda. Siz alanınızdan da 4001den de yazın. Unvan değişikliği ile elbette mühendis olma şansınız var. Kurum sınav acarsa ve şartlara da haizseniz elbetteki mümkün.

 41. bahadır dedi ki:

  merhaba,
  ben elektrik elektronik mühendisiyim puanım 84 atanmam zor biliyorum ama yine de sormak istiyorum.
  kit lere atandığımızda 399 olarak atanıyoruz demi, ben mesela bi kit e atandım ama zorlandım ( eüaş gibi bir yerde) tekrar kpss ye girip aldığım puanla başka bir kuruma atanabilir miyim. yani şimdi 399 veya 657 ile atanmak benim bir sonraki sınavdan aldığım puanla tercih yapmamı atanmamı yasal olarak engeller mi.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhaba hocam, KİT kurumları 399a tabi kurumlardır. Bu konuda muaamma yok. Gelelim diğer konuya. Şimdi 2014 kpss puanıyla atandığınızı varsayalım. 2016 kpss ye de girdiğinizi ve yüksek puan alıp gene tercih yapacağınızı düşünelim. Varyasyonlar şu şekilde olacak… Öncelikle farklı bir kpss sınavına girdiğiniz için ÖSYM nin merkezi atamalarında 2016 kpss puanınızla tercih yapabilirsiniz. 2014 kpss ile kite atandıysanız, 2016 kpss ile başka kite de atansanız veya 657li bir kuruma da atansanız istifa yoluyla yeni kurumunuza direkt gecebilirsiniz. Fakat 2014 kpss ile 657ye bağlı bir kuruma yerleşirseniz 2016 kpss puanı ile kite atandığınızda yine istifa ederek yeni kit kurumunuza geçebilmenize rağmen 657 li bir kurumu kazanırsanız sıkıntı olur. Yani 657den 657ye geçişte muvaffakat şartı aranır. Onu da almanız kolay değildir. Bir üst unvana atanmadığınız müddetçe muvaffakat alamayabilrsiniz. Umarım anlatabilmişimdir.

 42. bahadır dedi ki:

  siteye yorum yazdığımda sayfa hata verdi de kusura bakmayın aynı yorumu yapmışım galiba

 43. eylem dedi ki:

  merhaba ; ben matematik bölüm mezunuyum programcı kadrolarında 7301 nitelik kodu isteniyor. bu kodu univ aldığmz programlama dersleri saglar mı? transkript yeterli olur mu?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Hocam merhaba, kılavuzdaki şu kısmı kopyalayıp buraya yapıştırıyorum….”“Programcı” kadro veya pozisyonlarını tercih edecek adayların, Bilgisayar Programcılığı
   eğitimi veren fakülte veya yüksekokullardan mezun olmaları veya diğer fakülte veya
   yüksekokullardan mezun olanların, Milli Eğitim Bakanlığınca onaylı veya Milli Eğitim
   Bakanlığınca onaylı kurslardan veya yükseköğrenim kurumlarından alınmış Bilgisayar
   Programcısı Sertifikasına sahip olmaları şarttır.
   Bunun yanında, bu kadro veya pozisyonda “Özel Koşullar” tablosunda yer alan kod veya
   kodların bulunması halinde, adayların bu kod veya kodlar karşılığında yer alan şartlara da sahip
   olmaları gerekmektedir.”

   muhtemelen bu şartı sağlıyorsunuzdur. Cevap evetse sorun yok.

 44. Mehmet dedi ki:

  Merhaba. Ben hem önlisans inşaat teknikerliği hemde lisans işletme mezunuyum ve tercih yaparken önceliğim önlisans inşaat teknikerliği kadroları. Lakin kadroları incelerken takıldığım bir konu var; kitlerdeki sözleşmeli olayı. Bu konudaki düşüncelerinizi rica edebilir miyim.? Yani ilerleyen zamanlarda işten çıkarılma, kadroya geçme vb. gibi durumlar nasıldır.?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Hocam öncelikle hem önlisans hem lisans mezunu olup onlisans bölümünü tercih etmek durumu nasıl oluyor anlamadım ? Bunun tek mümkünatı var, o da henüz lisans bitirmemişken önlisans olarak 2014 kpss ye girmiş olmak.
   Böyle oldugunu varsayarak bilgi vereyim… Kitler 399a tabi süresiz sözleşmeli kadrolardır. İş garantisi açısından 657 ile çok farkı yoktur. Sözleşme kısmına takılmayın. Kitlerde işten atılma gibi bir durum yok. Sadece özelleştirme kapsamına alınan kitlere atanmak riskli. Özelleştirme kapsamında olmayan bir kite atandığınızda kurum özelleşse dahi 657ye tabi bir memurluga aktarılırsınız.

   • Mehmet dedi ki:

    Şöyle oluyor hocam;hem lisans hemde önlisans teknik bölümden (benim inşaat teknikerliği) mezunsanız eğer lisans sınavına girip bu sınavdan aldığınız puanla mezun olduğunuz (yani inşaat) önlisans bölümünden tercih yapabiliyorsunuz. Bu durum geçen yıl danıştay kararıyla oluşmuş, sadece teknik bölüm mezunları ve sağlık bölümü mezunlarına özgü bir durum. Verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim, çok sağolun.

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Bende sizden çok değerli bir bilgi öğrenmiş oldum hocam, asıl ben teşekkür ederim. Tercihlerde bol şanslar.

     • Mehmet dedi ki:

      Rica ederim hocam. Çok sağolun dilekleriniz için.

     • Mehmet dedi ki:

      Ekrem hocam tekrar merhaba. Son bir sorum daha olacak size. TEİAŞ’ın özelleştirilme durumu nedir.? Yani özelleştirme konusu şu an gündemde midir.? Bu kurumu yazıp, ola ki atanmamız durumunda özelleştirme konusunda nasıl bir durum çıkar karşımıza.?

     • Ekrem Özdemir dedi ki:

      Tercihler bitti artık hocam. Hakkınızda hayırlısı olur umarım.

 45. MELİH dedi ki:

  merhaba hocam bende tercih yapma aşamasındayım sizden yardım isteyecektim. öncelikle hocam 4001 den tercih yapacağım bunu belirteyim elimde olan yerler ise dokuz eylül üni,et süt kurumu (ist-ank-denizli-sakarya) ve son olarak yazma eserler kurumu (istanbul).puanım 90.5
  nasıl bir sıralama yapmalıyım, istanbulda memur maaşıyla yaşamaktan korkmalımıyım,denizli ve sakaryayıda bilmiyorum hangisini öne yazmalıyım,izmirde yaşıyorum.sıralamam aslında şu şekilde sadece et süt kurumları içerisinde oynama yapmam lazım .şimdiden teşekkür ederim hocam
  1-deü 2- et süt kurumları 3- yazma eserler kurumu (bilgisayar işletmeni-vhki-memur)

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   En altta belirttiğiniz şekilde yapın derim, istanbul u ve yazma eserler kurumunu sona bırakın. Puanınız da çok güzelmiş maşallah. Bana kalsa yazmak istediğim il değilse yazma eserler kurumunu hiç yazmam öteki atamayı beklerim. Tercih sizin hocam.

   • MELİH dedi ki:

    hocam sizin mesajınızı görmeden tercih yaptım ama sizinle aynı görüşte olan bir çok insan yazma eserler kurumunu yazmamı istemedi hem geçim hemde monotonluk dolayısıyla tercihlerimden çıkarttım.hocam son olarak yaptığım tercihlerden bırısıne yerleşme imkanı nasıl goruyorsunuz, elinizde olan verilerle ve o guzel yorumunuzla beraber cevabınızı merakla bekliyorum hocam.Ayrıca bu mubarek aylarda insanlara yardım etme çabanızı takdire şayan buluyorum Allah sizden razı olsun çok sağolun

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     İyi dilekleriniz için teşekkür ederim hepinize, Değerli hocam sanki yolcu gibisin atanmak adına. Ben atanırsın diye tahmin ediyorum yani. Atanamazsan da hiç üzülme, kasım atamasında kesin atanırsın ve daha iyi yerlere…

 46. veysi dedi ki:

  hocam merhaba ben önlisans elektrik mezunuyum puanım 86,50 alan sıralamam 42 bu alımda 21 tane elektrik koduyla alım yapılacak şansımı nasıl görüyorsunuz ve şayet gelmezse kasım atamasıyla ilgili bi öngörünüz varmı benim için son olarak genel olarak teiaş kadroları açılmış bizde teiaşı öneririmsinz maddi sosyal tayin ve diyelim mühendisliğe devam etmem durumumda okula gideblirmiyim o kurumda izin sıkıntı olur mu cevabınız için teşekkürler şimdiden

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhaba hocam, güzel bir bölümün var. Bu atamada şansın yüksek gibi. Bir önceki alımda elektrik koduyla gidenleri de biliyor musun? Onu de hesaba katıp net sıranı öğren. Bu atama olmasa bile önümüzdeki alımda atanırsın hocam. Sonunu iyi görüyorum kısmetse. Teiaş düz memur için iyidir ama teknik personel için yoğunluğu biraz daha fazladır. Maaşın çok güzel olur tekniker olarak gidersen. 3200 civarı alırsın tahminim. Tayin olayı var ama kolay değil. Unvan değişikliği ile mühendislik kadrolarına geçebilme durumunuz da olur(mühendisliği bitirdikten sonra). Okula devam etme konusu tamamıyla amirlerinin inisiyatifinde. Kendini sevdir ve idare ettir 😉

 47. Mehmet Can dedi ki:

  Ekrem hocam bende bir soru sormuştum ama cevap alamadım. Soruma cevap rica edebilir miyim.?

 48. Furkan dedi ki:

  Hocam sizce 87 ile Erzurum Et ve Süt kurumu gelme ihtimali var mı?

 49. bahar dedi ki:

  merhaba hocam bu kadroda atandıktan sonra yeni sınav döneminde öğretmenliğe atanmam mümkün mü? bir de üniversiteler arası geçiş mümkün mü onu merak ediyorum

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Bu 2014 kpss puanıyla bi yere atanırsanız ve başka bir kpss ile(Atıyorum 2015 öğretmenlik sınavı) öğretmenlik kazanırsanız geçiş yapabilirsiniz öğretmenliği. 2 durum oluşuyor. 1.si kite atanırsanız istifa edip direkt öğretmenliğe geçebilirsiniz, 2.si 657li bir kuruma atanırsanız muvaffakat yoluyla(öğretmenlere genelde veriliyor) geçiş yapabilirsiniz. Üniversiteler arası geçiş diye bişey yok maalesef. Kurumlararası geçiş kapsamında başka uniye geçersiniz belki ama çoook sağlam torpil lazım.

 50. fatih dedi ki:

  elektrik önlisans mezunuyum puanım 87.05 ve sıralamam 31 samsun, sakarya,antalya .erzurum teiaşi yazdım gelme olasılığı nedir teşekkürler

 51. murat dedi ki:

  hocam merhaba 2014 kpps den 78 puanım var istanbulda bir şey gelir mi yoksa hiç tercih yapmayayım mı?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Eğer ki özel bir niteliğiniz yok ise ve 3001 veya 4001 kodundan (bölüm branş mezuniyet belirtmemişsiniz) tercih yapacak durumdaysanız atanma ihtimaliniz çok çok düşük. Ama gene de sizin inisiyatifinizde.

 52. su dedi ki:

  2014 p3 puanım var bu senede sınava giricem. şimdi tercih yapıyorum eğer tutmazsa
  kasım 2015 atamasında yine 2014 p3 puanımı kullanabilirmiyim yani 2015 p3 puanım 2014 p3 puanımla kasım 2015 de tercih yapmamı engellermi

 53. ercan öztabak dedi ki:

  hocam kolay gelsın istatistik mezunuyum p3 87,17 brans sıram 50 bu atamada ıstatıstıkcı kadrosu gelmesı zor kasım da kadrolarda artma olu mu sızce bı de et ve sut kurumu,kömur işletmeleri,eti maden ıstatıstık mezunu memur alıyo sızce yazmalı mıyım onları maas konusunda yıl ıcınde azalmalar oldugundan (vergı kesıntılerı) tereddütteyim lütfen yardımcı olun hocam

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar hocam, istatistik bölümü bazında durum ne olur bilmiyorum ama genel manada pozitif bakıyorum bir sonraki alımların bu derece kötü olmayacağı konusuna. Bunun dışında kit yazmaktan korkma. Vergi dilimi olayından bahsediyorsun. O olay memurlar için de geçerli. Misal sen şimdi memur oldugunda taş çatlasa 2150 tl alacaksın temmuz zammı ile birlikte. kitte ise 2700 civarı başlayacaksın. Heralde fazla detaylandırmaya hiç lüzum yok.

 54. pelin dedi ki:

  657 den öğretmenliğe geçişte muvakafatı ögretmenlik tercihinden önce mi alıoz yoksa bi kuruma yerleştikten sonra mı?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Öğretmenliğe atandıktan sonra kurumunuza dilekçe verip öğretmenlik kadrosunu kazandıgınızı ve vmuvaffakat yoluyla geçmek istediğinizi belirtiyorsunuz. Kurumlar çok aşırı cinslik yapmadığı müddetçe muvafakat veriyor.

 55. ferhat dedi ki:

  çanakkale yaşıyorum puanım cok iyi büro mezunuyum çanakkale vkhi mi yazsam yoksa tekirdağ veya babeski tmo mu yazsam cok kararsız kaldım sizce ne yapmalıyım

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Tekirdağ ve babaeski zaten yaşadığın yere yakın. Bunu sorun etmezsen ve tayin imkanı konusuna kafa yormazsan kitleri yazabilirsin. Ama yok benim için yüksek maaş sorun değil, yaşadığım il olsun diyorsan kesin vhki olarak yasadığın yeri yaz hocam.

 56. su dedi ki:

  2014 p3 puanım var şimdi tercih yapıyorum 2015 kpss grcem 2015 p3 puanım olacak.
  eğer tercihlerim tutmazsa kasım 2015 atamalarında 2014 p3 puanımı tekrar kullanabilirmiyim yani 2015 p3 puanım 2014 p3 puanımla tekrar kasımda tercih yapmamı engellermi

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Engellemez hocam, 2016 kpss ye kadar geçerliliğini korur. 2014 kpss düz memurluklar için, tek yıllardaki ise öğretmenlik ve a grubu kadrolar için. Google da da araştırırsanız net bilgiler edinebilirsiniz.

 57. fatih likos dedi ki:

  önlisans elektrik mezunuyum puanım 87.05 sıralamam 31 tercihlerim samsun sakarya antalya ve erzurum hep teiaşi yazdım gelme durumu nedir teşekkürler

 58. soner dedi ki:

  hocam puanım 87.88 sıralamam 78 (ama atanan öğretmenler dahil) kimyager olarak atanma şansım nedir? P3 de var mı

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Hocam ikisi de var ama ikisi de kritik durumda. Ama bir sonraki atamada valiz hazırlıkları yaparsın kısmetse.

   • soner dedi ki:

    yani kasımda kesin olur mu. (kimyagerlik) ağustosta askere gidecem. bu arada kitleri yazayım mı bugün son. teşekkürler

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Hocam kesin demem mümkün değil ki. Bakarsın hiç kimyager kadrosu çıkmaz. Kestirmek zor. Ama Kimyager veya 4001 olarak bir sonraki atamalarda atanma sansınız çok yüksek.Askere de çok kritik bir zamanda gidiyorsunuz. 657ye bağlı memurluklara atandığınıza bir sorun olmaz kolay kolay ama belki kite atandığınızda durum farklı olabilir. Bu konuda detaylı bilgim yok hocam. Ama tahminimce hakkın saklı tutulur.

 59. ferdi dedi ki:

  büro yönetiminde vkhi kadrosunda 112 lerde calışıomuşuz dogru mu hocam ?

 60. roksanman dedi ki:

  hocam tigem ankara merkez programcı kadroları nasıldır maaş fln bilgi verebilir misiniz*??????

 61. karmen dedi ki:

  hocam tigem ankara merkez programcı kadroları nasıldır maaş fln bilgi verebilir misiniz*??????

 62. Meryem dedi ki:

  Hocam merhaba lütfen bana da yardımcı olur musunuz kamu yönetimi mezunuyum p3 puanım 84.180 yds puanım yok Eüaş ile ilgili son bir kaç gündür haberler yapılıyor forumlarda sakın buraları tercih etmeyin özelleşecek ve siz özelleştikten sonra atandığınız için diğer kit personeli gibi haklara sahip olamayacaksınız özel sektörde çalışıyor konumuna geleceksiniz başka devlet kurumuna geçme şansınız olmayacak diye bunların aslı astarı var mıdır hocam kafamı çok karıştı,bir de hocam içişleri bak veri hazırlama ve kontrol işletmenliğini,sgk memurluğu ve sgk icra memurluğunu yazdım genel olarak tercih ettiğim iller iç anadolu ağırlıklı sizce atanma ihtimalim var mıdır cevabınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum hoşça kalın hocam

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, İİBF de puanların 84leri göreceğini pek sanmıyorum hocam. KİT konusunda ise eüaş ın yazı da belirttiğim gibi 19 tane santrali özelleştirme kapsamına alındı. Bu santrallerin olmadığı eaüş illeri yazılırsa sorun olmayacağını düşünüyorum.

 63. ali dedi ki:

  Selam hocam,
  Et ve süt kurumu ankara merkez hakkında biraz detay verebilir misiniz?
  Saygılar

 64. ibrahim dedi ki:

  ii günler benim puanım hocam 83.877 puanla muhasebe mezunuyum sizce atnma şansım var mı?

 65. enes dedi ki:

  Hocam tıbbi görüntüleme teknikleri planım P3 80.08 sıralamak 877 2016 da dahil atanirmiyim sizce yoksa şimdiden 2016 kpss ye hazirlsnmmalimiyim

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Sağlık ğersoneli alımı konusundaki hükümetin tutumu ortada. Bölümünüz de güzel zaten. Bence 2016ya kadar atanırsınız.Sağlık bakanlığı kendisi de alım yapacaktır ösym vasıtasıyla. Ben 2016ya kadar atanacağınız kanısındayım. Tekipta kalırsanız o sürecte yine yorumlarız. 2015/1 tercih sonuclarından sonra daha net bir cevap bulabiliriz.

 66. soner dedi ki:

  Hocam ben yarın KPSS A gurubu ve Öğretmenlik sınavına girecem. diğer atamalarda kpss lisans puanıma etki eder mi. merkezi alımlarda bu puan türleri geçerli olmaz herhalde.

 67. necla dedi ki:

  mrb hocam önlisans işletme 86,489 puanla türkiye kömür işletmeleri gelebilirmi 3163 den alıyor sıralamam 76 18 kişi alıyor

 68. mehtapp dedi ki:

  2016/1 atama kesin var mi ve haziranda midir.lütfen cevap

 69. Turgut Şahin dedi ki:

  TMO Ekonomist kadrosu için ne düşünüyosunuz daha önce böyle bi alım yapılmamış araştırdığım kadarıyla ve sağlam da dil puanı istiyo (B) taban puan beklentiniz nedir?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar hocam, yüksek dil puanı istemesine rağmen, Hem KİT kadrosu olması hem ANKARA kadrosu olması hem de çok ama çok sayıda bölüm nitelik kodunun tercihte bulunmasını göz önünde bulundurduğumda ve aynı zamanda isminden etkilenip tercih yapacakların çok oluşu ile birlikte yüksek kapatacağını düşünüyorum. Siz katılıyor musunuz bana?

 70. ayse dedi ki:

  ben şimdiki tercihlerden önlisanstan tercih yaptım buyuk ihtimal yerleşcem ayrıca dun ögretmenlik kpss ine girdim kurumu aradım ögretmenlik için tercih yapabilirmiyim die muvakafat alman lazım dedi kuruma sordum işe başlayalı 2 ay bile olmadan kimse sana mukavafat vermez dedi ne yapabilirim ?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Öğretmenlik bir üst düzey memurluk olduğu için muvafakat verilmesinde sıkıntı çıkarmamaları lazım. Ama işte bazı kurumlar bu şekilde sıkıntı çıkartabiliyor. Personel eksikliği vs öne sürerek muvakafat vermeyebiliyorlar.

   • ayse dedi ki:

    sonuç nolcak şimdi ne yapabilirm ben puanım yancak mı

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Puanınız niye yansın Ayşe Hanım. Daha fol yok yumurta yok. Daha öğretmenlik puanınız bile yok ortada. Lütfen biraz daha tatminkar olun. Bakın 100binlerce kişi memurluga girmeye çalışıyor. Hele bi girin kurumunuza bakalım. Öğretmen olarak atanacağınızı nerden biliyorsunuz ki… Hem Kesin öğretmen olacaksanız niye tercih yaptınız ki. Bence sakin klaın şimdilik. Ortada bişey yok çünkü.

 71. mehtapp dedi ki:

  hocam 83 puanım var 2015/2de bir yer gelmez ama 2016/1 kesin gelir. peki hocam 2016/1 atama tarihi ne zaman ve olacak mi. cevaplarinz icin çok teşekkürler.

 72. mehtapp dedi ki:

  çok sağolun hocam.peki hocam 2016/1 atama net tarihi belli mi. hocam siyasi(seçimler falan) sebeplerden dolayı 2015/1 ve önceki atama alim sayısını olumsuz etkiledi.
  bu siyasi sebepler 2016/1 i hazirani olumlu mu olumsuz mu etkiler.yani bu siyasetin atamalarla alakası yoktur inşallah. cevaplariniz icin çok teşekkürler.

 73. mehtapp dedi ki:

  cevaplar icin sağolun
  hocam 2015/2 kasim osym sitesinde kesin var.
  ama 2016/1 haziran atama tarihi yok nerden öğreneceğiz ya da ne zaman bu tarihi de yayınlanır bilginiz var mi. o yüzden 2016/1 haziran atamasindan endişelendim.
  tüm umudum 2016/1 e kaldı hocam
  yoksa tekrar şimdiden ders çalışmam gerek.çok teşekkürler

 74. sevim dedi ki:

  hocam şimdi 2014 puanıyla yaptığımız bu tercihte bir yere atansak ama gitmesek.2015 kpss de öğretmenlikten tercih yapabiliyor muyuz?çok acil cevap lazım çünkü gelmesi muhtemel bir yeri yazdım.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Bu konuyla ilgili Devlet Personel Başkanlığından detaylı bilgi almak lazım. Kendi görüşümü söyleyeyim. Kpss merkezi yerleştirme yoluyla bir kadroya atanıp hiçbir evrak vs teslim etmeyen kişi hem memur olarak sayılmaz hem de ilgili puanını diğer merkezi yerleştirmelerde kullanma hakkını kaybeder. Ama öğretmenlik sınavı sonucu farklı bir kpss puanı elde ettiğimiz için bu puanla öğretmenlik tercihlerinde bulunabiliriz.

 75. ibrahim dedi ki:

  ii günler benim puanım hocam 83.877 puanla muhasebe mezunuyum sizce atnma şansım var mı?
  tercih yaptım zaten ama toplam atamalar boyunca şansım var mı sizce

 76. sevim dedi ki:

  teşekkür ediyorum hocam.6 ay bekleme şartı bu konuyla alakalı değil yani o zaman.tek temennim inş gelmez

 77. Mehmet dedi ki:

  Hocam ben isletme lisans mezunuyum. Puanim 89.2. .. sadece 5 tercih yaptim.
  1- hatay dhmi
  2- urfa dhmi
  3- erzurum dhmi
  4- van dhmi
  5- sivas dhmi . Hocam tercihlerimden biri gelir mi acaba bu atamada ? Sansim nedir

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Değerli hocam güzel yerleri yazmışsın hep. Niye böyle az tercih yaptın ki. Keşke doldursaydın hepsini dhmi olarak. Fazla nitelik kodu olmamasından dolayı şansını biraz yüksek görüyorum. Alanından kaçıncısın ?

 78. Mehmet dedi ki:

  Hocam öncedende yazmistim fakat cevap yazmadiniz. Heyecandan ölecem yemin ederm 🙂
  89 puan ile bu sene Hatay, urfa, erzurum, van, sivas dhmi gelir mi acaba sansim nedir ? ? Lutfen yardimci olun.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Ah benim kıymetli hocam sakin ol…
   Bölümün ne?
   Lisans mı önlisans mısın?
   DHMİ hangi nitelik kodlu kadroları yazdın?
   Bi bunları cevapla yorum yapayım sana…
   Ama şunu unutma ki dhmi en ama en gözde kurum. Haliyle en yüksek kapatacak kurum…

   • Mehmet dedi ki:

    Bolum isletme lisans. 4431 den tercih yaptim.. yuksek puanli herkes dhmi yazacak gbi sanki.

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Yüksek puanlı herkesin gözdesi hocam DHMİ kurumu. Sen bölümünde kaçıncı sıradasın hocam onu sordum?

     • Mehmet dedi ki:

      Hocam isletme brans siralamam 102 Fakat 4431 de kamu yonetimi bolumude tercih yapabiliyor. Siz ne dusunuyorsunuz bu durumda ?

     • Ekrem Özdemir dedi ki:

      Hocam Yorum attım mesajlarından birine. Tüm dhmi leri yazsan şansın yüksek olurdu. İçimden bi ses atanırsın zar zor diyor ama bakalım. Umarım milimetrik puanla kaçırmazsın hocam. Bol şans.

     • Mehmet dedi ki:

      Hocam kamu yonetiminde de 95. Siradayim.

     • Mehmet dedi ki:

      Pardon hocam kamu yonetiminde 40. Yani isletme de 102 kamu yonetiminde 40. Bu yaptigim 5 tercihten biri gelir mi bu durumda acaba

     • Ekrem Özdemir dedi ki:

      Hocam tüm dhmi leri doldursan gelirdi bana göre. Şansını kısıtlamışsın. Gene de atanırsın gibime geliyor. Atanmazsan da çok küçük farklarla kaçırırsın. Umarım kazanırsın hocam. Senin sonucunu da merakla bekliyorum.

   • Mehmet dedi ki:

    Yani 4431 memur kadrosu hocam.

 79. hacer dedi ki:

  makine ve kimya enst. atanan bir memur ne kadar maaş ile başlar acaba aşağı yukarı normal memurluktan fazla mı alır çünkü makine ve kimya da çalışanlar biraz fazla maaş almakta malum

 80. arzu dedi ki:

  eüaş larda eş durumundan tayin mümkün müdür acaba? sitesindeki yönetmeliklerde geçmiyor.Mümkünse de eş durumundan tayine başvurabilmek için şu kadar zaman kurumda çalışılmalıdır şeklinde bir koşulu var mıdır ?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Maalesef eş durumundan tayin diye bir kavram KİTlerde yok. Herkes de bu konudan muzdarip. Eşiniz 657ye tabi çalışıyor ise bir ihtimal yanınıza gelebilir(kurumuna bağlı olarak) ama sizin eş durumu yoluyla geçişiniz pek kolay değil. KİTlerde eş durumundan geçtiğini söyleyenler de oluyor ama nasıl olduğu belli değil. Yani araya birileri konabilirse belki olabilir. Yine de eüaş kağıt üstünde tayin ihtimali daha fazla olan KİTlerden. Çoğu yerde teşkilatı var. Siz her ihtimale karşın 1 yılı doldurduktan sonra eş durumundan tayin dilekçesini verirsiniz.

 81. abdullah dedi ki:

  Çay işletmeleri maaş hakkında bilgi verirmisiniz.Vergi dilimi nedir?

 82. abdullah dedi ki:

  kit lerdeki vergi dilimi nedir?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Hocam maaşınız üzerinde hesaplanan kümülatif vergi matrahının 12.000 tl ye kadar olan kısmından %15 vergi kesintisi, 12000 ile 29000 arasındaki kısımdan da %20 vergi kesintisi yapılır. Bu şekilde kesinti miktarları oluşur.

 83. Poyraz dedi ki:

  Hocam dhmi elektrik elektronik mühendisliği olarak atandım ama 7322 kodu var en route olamiyacam,ilerde en route imkanı var mı? maaş ve çalışma şartları hakkında yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Valla hocam havacılık tazminatından daha fazla yararlanma adına soruyorsunuz ama ileride bir geçiş olma ihtimalini hiç bilmiyorum. DHMİ içinden biri olsa azbucuk yorum şansımız olurdu. Gerçi bi ara forumlara tüm elektrk-elektronik mühendisleri en route mühendis grubuna dahil edilecek diye bir söylenti atılmıştı ama öyle kaldı.

 84. yıldırım dedi ki:

  merhaba hocam.
  ben elektrik elektronik mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. 2016 kpss b ye gircem fakat kafamda bazı soru işaretleri var onları gidermek için size danışıyorum. kendi bölümümden biyere atanmak istiyorum yds ye hiç girmesem veya ydsden 50 yi geçemesem bu benim atanmamı çok etkilermi? ayrıca kit kurumlarında mülakat varmı yoksa direk kpss puanıyla atananıyormuyuz?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   YDS puanı elbette şart değil lakin dil bilginiz var ise yds den alacağınız en az c seviyesinde dil puanı ile atanma şansınızı çok daha arttırırsınız. Osym nin merkezi atamaları ile tercih yaptıgınızda direkt atanmıs olursunuz. Mülakat vs olmaz.

 85. arzu dedi ki:

  iyi akşamlar hocam,kırıkkale MKE Sekreter olarak atandım. gerçi olan oldu ama yinede sormak istiyorum sizce iyi bir kurummudur calışma ortamı,rahatlık, maaş acısından bilgilendirirseniz sevinirim.

 86. baranba dedi ki:

  hocam et balıktaki veteriner maaşları ve çalışma koşulları hakkında bilginiz var mı..?

 87. ayse dedi ki:

  hocam bir arkadasim icin soruyorum hemsirelik mezunu .2014 kpss puani 63.
  2015 kpss puan 77 bekliyo.
  atamalarda 2015 puanini kullanabilir mi.kullanamazsa neden acaba.bazıları kullanamaz diyor.
  cevaplariniz icin sağol.

 88. ayse dedi ki:

  hocam arkadaşı m icin soruyorum .
  hemsirelik mezunu 2014 kpss puani 63
  2015 kpss 77 puan bekliyor.atamalarda 2015puanini kullanamaz diyorlar
  neden acaba 2015 te boşuna mi sınava girdi.cevaplarsaniz sevinirim.atamada 2014 puani mi geçerli ve neden

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Çift yıllardaki kpss puanı ile ösym nin merkezi yerleştirmelerinde tercih yapabilir ancak. Tek yıllardaki kpss uzmanlık müfettişlik öğretmenlik gibi alımlar için kullanılmaktadır sadece. Yani 2015 puanını kullanamaz.

 89. hasan dedi ki:

  hocam geçen sene uni 2, siniftim.
  ve kpss ye girdim 2016 da da insallh mezun olurum.2016/1 tercih verebilir miyim.
  cevaplarsaniz sevinirim

 90. ibrahim dedi ki:

  kit lerde çalışan erkekler askere giderse iş durumu 657 gibi mi yoksa farklı mı?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   657 ye tabi kadrolarda işe başlamadıysanız hakkınız saklı kalıyor, başladıysanız da ücretsiz izin kapsamında askerliğinizi yapıp döndükten sonra hemen tekrar başlıyorsunuz. KİTlerdeki süreç de benzer şekilde ilerliyor. Ama daha detaylı bilgi için çalıştığınız KİT’in personel servisiyle de görüşün.

 91. Tolga Uyan dedi ki:

  Ekrem Hocam, MKEK ve TÜDEMSAŞ kurumlarını Makine Mühendisleri için maaş, çalışma koşulları ve lojman imkanları yönünden karşılaştırabilirmisiniz acaba?

 92. MMR ÖZKAN dedi ki:

  hocam merhaba.. neredeyse tüm forumlarda ve gezdiğim sitelerde tülomsaşla ilgili cok az bilgi var.. ben memur olarak çalışıyorum, 2016 kpss b den kit yazıp 6 ay bekleme ve muvafakat derdi olmadan memleketimdeki tülomsaşa atanmak istiyorum.. onca araştırmama ragmen tülomsaş her yıl kadro acıyormu, açıyorsa kaç puanla alım yaptı, kaç kadro açtı hiçbir bilgi edinemedim.. tecrübe ve bilgilerinize dayanarak bu konu hakkında bana yardımcı olabilirmisiniz lütfen..

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Değerli hocam merhaba, tülomsaş hakkında az bilgi olmasının sebebi kurumun tek bir yerde olmasından kaynaklanıyor. Kurumun alım sayısı az olunca haliyle yazan da az oluyor. Yalnız kurum rahat ve maaşları yüksek bir kurum bundan şüphe yok. AŞağı yukarı her yıl kadro açar lakin hem rahat bir kit kurumu olması hem de maaşı sebebiyle hem de iyi bir ilde olması vesilesiyle puanları çok yüksek kapatıyor. Hangi bölüm ve öğrenim mezunusun hocam?

   • MMR ÖZKAN dedi ki:

    Sosyal bilgiler ogretmenligi mezunuyum ekrem hocam, suan calistigim memurlukta zorunlu hizmetimin dolmamis olmasindan dolayi kit tercih etmek istiyorum.. Sozlesmeli oldugu icin 6 ay bekleme olmadan direk baslayabilirim, hazirlanicam atanacak puani alamazsam veya tulomsas ya da eskisehirde baska bir kit e atanamazsam zorunlu hizmetimin dolmasini bekleyip ogretmenlik icin ugrasicam, suan ogretmenlik icin girip atanacak puani alsam bile kurumum muvafakat vermiyor.. Arastirmalariniz sonucunda belki denk geldiginiz konu basliklari vardir tulomsasla ilgili, varsa eger bunlari benimle link olarak paylasirmisiniz hocam. Ilgi ve alakaniza simdiden tesekkur ederim..

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Hocam sanırsam ileriki yıllarda öğretmenliğe kolay geçmeyi tasarladığınız için kit e geçiş düşünüyorsunuz. tülomsaş için google da “tülomsaş hakkında” diye aratırsanız memurlar.net te bazı konu başlıkları görebilirsiniz. Faydalı olacaktır hocam.

 93. MMR ÖZKAN dedi ki:

  Dogrudur hocam allah nasip ederse insallah.. Ama uzun sureli bi hedef o, ilk etapta su kurumdan bi ayrilayim memleketimde calismaya baslayayim da.. Ondan sonra hafta sonu ek gorev olmadan 8 5 calisirken tum resmi izinlerde izinli olarak kpss calismak cok daha kolay 🙂 konuyla ilgili bilgi edinirseniz bana lutfen ulasin, olurya biri tulomsas hakkinda size ozelden ulasir filan 🙂 tekrar tesekkur ederim.. Emeginize saglik..

 94. ozan dedi ki:

  Hocam iyi günler bölüm lisans maliye puan 85.05 sizce 2015 kasım ve 2016 haziran atamalarında durumum ne olur ilginiz için çok tesekkurler

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Hocam kuvvetle muhtemel atanırsınız diyorum ama sakın ha çok fazla seçici olmayın bu atamalarda…
   Atama döneminde, kılavuz yayınladığında gene fikir alışverişinde bulunuruz, değerlendirme yaparız ayrıca.
   (Yazılarımı FACEBOOK, TWİTTER gibi sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak bana en büyük katkıyı sağlayabilirsiniz.)

 95. arzu dedi ki:

  Hocam merhaba ,mke atanan biri olarak sormak istiyorum,mke özelleşme kapsamindami?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Hayır, özelleştirme kapsamında değil. Bu saatten sonra özelleştirme kapsamına alınsa da sizin için sorun olmaz. En kötü ihtimal havuza alınıp 657ye tabi kuruma gönderilirsiniz. Ayrıca MKE özelleşme ihtimali düşük olan bir KİT kurumudur.
   (Yazılarımı FACEBOOK, TWİTTER gibi sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak bana en büyük katkıyı sağlayabilirsiniz.)

 96. arzu dedi ki:

  cevap için teşekkürler.

 97. ekrem hocam merak ettiğim sorum olacak yardımcı olabilir misiniz ?
  halen fen bilgisi öğretmeni oalrak çalışıyorum kadrolu olarak meb de.ancak iki yıllık teknik bir bölüm okuyup alt öğrenimden tercih yapıp tekniker olmak istiyorum.kpss puanı olarak lisans kpss gireceğimi biliyorum ve kpss puanı olarak hiçbir korkum yok kolaylıkla 90 üstü alabiliyorum.
  hangi iki yıllık teknik bölüm okumayı öneriyorsunuz dhmi için hangisi daha iyi olacaktır.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhaba hocam, ben bunu birazcık genel cercevede araştırıp öyle dönüş yapacağım sana. Daha sağlıklı bir cevap vermek istiyorum.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar hocam, gecikmeli cevap için kusura bakma. Az buçuk imkanlarım dahilinde kılavuzları inceleyip öyle cevap vermek istedim. Açıkcası DHMİ pek tekniker unvanında alım yapmıyor. Muhtemelen KİT oldugu için ve maaşı diğer kitlere oranla çok daha iyi olduğu için DHMİ ye geçmek istiyorsunuz. Eğer ki DHMİ 4001 nitelik kodundan alıma çıkarsa 90 üstü güzel bir puan elde ettiğinizde memur olarak da atanabilirsiniz. Bunun dışında tekniker olarak bir kite atanıp yüksek maaş almak istiyorsanız bilgisayarla ilgili iki yıllık bölümleri ve makina bölümünü önerebilirim size hocam.

 98. Aydın Aksakal dedi ki:

  Merhaba Hocam,
  2016 KPSS sınavına girmeyi düşünüyorum. Önlisans Makine mezunuyum ayrıca üzerine AÖF den tamamlama yapıyorum tek dersim kaldı. Sizce okulu bitirip lisans olarak mı girmeliyim yoksa ön lisans olarak mı hangisinin kadrosu daha fazla Hedefim KİT kadro özellikle istediğim MKE maaş ve atama olarak hangisi bana avantaj sağlar ve 85 puan yeterli olur mu?Saygılarımla.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar hocam. Yapılan bir düzenlemeyle lisans mezunu olsanız da bir alt öğrenim düzeyindeki teknik hizmetler ve sağlık hizmetleri kapsamındaki bölümlerden mezun olduysanız, lisans puanınızla bu bölümlerden de tercih yapabiliyorsunuz. Tabi bunu ösym aracılığıyla daha netleştirmek ya da kılavuza bakmak lazım. AÖf den hangi bölüm mezunu olacaksınız kısmetse?

   • Aydın Aksakal dedi ki:

    İşletme bölümü mezunu olacağım. Hangisi bana avantaj sağlarsa ona göre mezun olmak istiyorum.

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Hocam mezun olacağınız bölüm de iyidir. Lakin makine bölümü olarak atamalarda tercih yapmak atanma şansınızı daha yüksek kılar elbette. Ama bir de teknik bölüm mezunu olnların da alt öğrenim düzeyinden tercih yapma hakkı konusu var. Bunu ilerleyen günlerde araştırıp yazı haline getireceğim. Bu durumda 4 yıllığı bitirseniz de makine bölüm mezuniyetinizi kullanrak tercih yapmanız da mümkün olacaktır.

 99. Mesut dedi ki:

  Hocam merhaba euaş karakaya baraji na muhendis olarak atandım. Acaba çalışma şartı maaş gibi konularda bilginiz var mı ? Özelleştirme beni etkiler mi ? Teşekkürler

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, Karakaya Barajı sanırım şimdilik kapsam dışında. Ama bunu net oalrak öğrenmek için başlar başlamaz kurumunuza sorun. Eğer ki özellştirme kapsamında değilse özellştirme olsa dahi 657li başka bir kuruma gönderilirsiniz. Yani sıkıntı olmaz. ÇAlışma yönünden biraz sosyal açıdan zayıflık yaşarsınız ama onun dışında rahat olursunuz. Maaş da 3500 civarı ile başlarsınız yaklaşık… Maaş araştırmalarım devam ediyor. Net bilgiler aldıkça sizlerle paylaşacağım.
   (Yazılarımı FACEBOOK, TWİTTER gibi sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak bana en büyük katkıyı sağlayabilirsiniz.)

 100. Mehmet engin dedi ki:

  Hocam merhaba dmo genel müdürlüğüne bilgisayar işletmeni olarak atandım çalışma şartları maaşlar nasıldır bilgi verebilirmisinz servis ve lojman hakkında falan bilginiz varmı teşekkür ederim..

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Genel müdürlük dediğinize göre ankaraya atandınız sanırım. Çalışma şartları açısından rahat kurumlardan birisidir. Servis ve lojman imkanları net olarak bilmemekle birlikte servis merkezde muhakkak vardır. Lojman ise olsa bile ilk etapta merkez gibi bir yerde gelmez kolay kolay. Detaylı bilgiler edinirsem gene bilgilendiririm sizi

 101. Büşra dedi ki:

  Hocam endustri muhendisiyim. 2016 kpss ye gireceğim. Yds şart mı? En az c sınıfı çok yüksek bi puan. 50 puan şartını gecsek olmaz mı?

 102. sibel dedi ki:

  hocam merhaba 2015 kasım ataması hakkında ne düşünüyorsunuz kadrolar nasıl olur elektrik elektronik mühendisiyim p3 puanım 88,38 sıralamam 161 tayin olan yerleri yazıyorum hocam doğu yazmıyorum şırnak hakkari gibi yerleri sizce kasımda atanır mıyım ?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Puanınız çok güzel, açıkcası seçimden ötürü atamaları kestiremiyorum. Birçok kurumda üst kademenin personel ihtiyaçlarıyla çok ilgilendiğini zannetmiyorum. Herkes yerini sağlama alma peşindedir muhtemelen. Surprizlere açık bir atama. Eğer ki üst taraftan alım yapın talimatı geldi ise iyi bir alım olabilir. Ama genel itibariyle zaten düşük alım yapılan bir atama kasım atamaları. Bölümünüz itibariyle de alımların az olmasından çok fazla etkileneceğinizi düşünmüyorum. kılavuz yayınlansın yine birlikte analiz edelim durumu. Okuduğunuz yazıların yan tarafındaki abonelik kutusundan siteye abone olursanız mailinizden an be an takip edersiniz yeni yazıları Sibel hanım.

 103. mukaddes doman dedi ki:

  Hocam merhabalar insan kaynaklari yönetimi lisans mezunuyum 2014 puanim 74 siralamam bransta 17 şu ana kadar haziran ve kasımda bizden 5kişi alindi şu anda 12.siradayim benim kasim ve 2016hazirandan pek umudum olmadigi için tekrar 2016kpss ye çalismaya basladim merak ettigim ins önümüzdeki aylarda evlenecegim ve es adayim uzman jandarma bildigim kadariyla es asker ise hep onun pesinden gidiliyormuş şimdi ben güzel bir puanla kite yerlessem eş durumu tayinim olmayacak mi yani eşim benim oldugum yere mi gelecek mesela TÜLOMSAŞ A atandim diyelim hep orada mi kalacagz öte yandan eşim asker olacagi için zorunlu görevleri var bu durumda ne yapilabilir ben orada esim kendi görew yerinde mi olacak yoksa esim mecbur benim yanimda mi yardimci olursanız çok sevinirim bu kafa karisikligi yüzünden odaklanamiyorum 🙁

 104. Yıldırım dedi ki:

  Merhabalar hocam ben elektrik elektronik mühendisliğinden mezun olcam bu sene 2016 kpssye hazirlancam fakat aklima takilan bi kac soru var. Muhendis atamaları p3 puaniyla yapiliyor bu puanin icindede sadece gk ve gy var. Fakat bazi kurumlar yds istiyor deniyor. Mesela ben 88-90arasi bi puan alsam ydsden 50yi gecemesem bu beni ne kadar etkiler. Ayrica hangi kurumlarin yds istedigini biliyorsaniz bu konu hakkinda beni bilgilendirirseniz sevinirim. Simdiden tesekkur ederim.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar; Hocam yds olayı kurumların ihtiyaçlarına göre değişen bir durum olmakla birlikte öyle her kurum yds istemiyor. Misal son alımda sadece makine kimya kurumu dil puanı istemiş. O kurum da genellikle istiyor dil puanı. Onun dışındaki kurumların büyük kısmı dil puanı istemiyor. Siz çalışmalarınıza devam edin. Ama eğer ki yüksek bir dil puanı alırsanız dil puanı isteyen kadrolara da başvurabilir ve biraz daha düşük puanla atanma imkanı yakalayabilirsiniz.

 105. Zehra dedi ki:

  Mrb ☺lisans mezunu hemşireyim 2014 kpss den 70 aldım. Şimdiki sıralamam branşıMDA 2210 kit ataması yapabilirmiyim ve avantajları neler .yardımcı olur iseniz çok sevinirim.şimdiden teşekkür ederim

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Kit kadrolarına yerleşmek istiyorsunuz sanırım hocam. Kimlerin hemşire alımı gerçekleştirdiğini zannetmiyorum. Ancak 4001 nitelik kodu vasıtasıyla bir ihtimal kit kadrolarına geçebilirsiniz. Onun için de çok yüksek puan almalısınız

 106. semih dedi ki:

  Ekrem hocam merhaba benim net bir sorum olacak ben makine mühendisiyim ve kpss den p3 puanı ile atanmak istiyorum atanacagim kurumda mulaktin olup olmadığını önceden bilebilirmiyim iyi günler diliyorum

 107. hatice dedi ki:

  Mrb hocam eşim polis kitlere girmeyi düşünüyor sinavsiz geçiş hakkı var midir? Yoksa sınava girse iyi bir puan aldigunda istifa etme durumunda 6 ay beklemeden direk geçiş yapabilir mi ? Bn öğretmenim es durumu tayinleri nasıl olur ? Çok teşekkürler simdiden

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Sınavsız geçiş hakkı yok maalesef. Varsa da çok çok alengirli şekildedir. Zaten bunu çözebilecek bağlantılarınız olsa başka bir memurluğa geçersiniz diye düşünüyorum. Bana göre başka bir kurumda memurluğa geçmeyi denesin eşiniz. Yalnız muvafakat(geçiş izni) vermiyor kolay kolay bağlı olduğu kurum. Bi şekilde bunun yoluna baksın derim naçizane.

 108. sunlight dedi ki:

  mrb hocam forumunuzu takip ediyorum verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ediyorum.Eşim polis memuru ve kit e geçmek istiyor öncelikle belli bir yaş sınırlaması var mıdır ? istifa etmeden naklen geçiş yapabilir mi yoksa kpss ye girmek zorunlu mudur ? Diyelim ki istifa etti yüksek puan alırsa 6 ay beklemeden hemen başlayabilir mi?Son olarak ben öğretmenim eş durumuyla eşimin yanına atanabilirim sanırım onun atanma durumu nasıl olur .Şimdiden teşekkürler.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, eşinizin KİT’e direkt geçmesi pek olası değil. KPSS puanıyla geçiş yapması lazım. KPSS ile geçmek için de hangi bölüm mezunu vs. bilmem lazım ki biraz daha anlamlı bir yorum yapayım. Misal eşiniz işletme mezunu olsun. KİT’ler işletme mezunlarından alım yapıyor. KPSS’ye girip en az 86/87 puan alırsa KİT memurluğuna atanma şansı olur. Eşiniz şu an 657ye tabi çalışıyor. 657’den KİT’e geçiş kolaydır. Bulunduğu memurluktan istifa edip kazandığı KİT kadrosuna direkt geçebilir. Tayin konusuna gelince öğretmenlik de polislik de aynı ayarda memurluk sayılır. Sanırsam kurumlararası iletişimle tayin olayı istenen yerde gerçekleşir ama sizin, polis olan eşinize göre tayin edilmeniz daha olası görünüyor.

   • sunlight dedi ki:

    Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkürler hocam bu durumda Kpss ye hazırlanıcaz .Hocam TİGEM hakkında ne düşünüyorsunuz ,çalışma koşulları, mesai ,maaş durumları filan nasıl? Memurluk olarak düşünürsek batıya atanma şansımız nedir ? Tabi bu açık kadroya bağlı fakat merak ettim nerelerde olduğunu.Teşekkürler.

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Açıkcası TİGEM için çok da iyi düşünceler yok. Çalışma koşulları sanırsam diğerlerine göre daha sıkıntılı. KİT kurumları çok daha yüksek puanla kapatıyor. Her şey alacağınız puanın yüksekliğine göre değişir. Siz temponuzu düzenli tutarak(bakın yüksek tempo demiyorum) çalışmalara devam edin.

 109. sunlight dedi ki:

  Ekrem hocam son olarak bir sorum olucak.Örneğin ptt 399 dan çıkmış özelleşmiş ama forumlarda göremedm bu bilgiyi bunun gibi özelleşen kurumlar var mıdır? Güncel kit kadrolarına nereden ulaşabilirim?

 110. Derya dedi ki:

  Hocam merhabalar.Bilgisayar mühendisliği son sınıf öğrencisiyim.Bu yıl kpss sınavına girmek istiyorum.Atanmak için en az kaç puan almam gerekiyor? Bir de yds şartı isteyen kurumlar hangileri bu kurumlardaki kpss puanları nasıl öğrenmek istiyorum.Bu yıl okulum var ve kpss ye çok iyi çalışamayacağımı düşünüyorum. Yds şartı isteyen kurumlarn puanı düşük ise şuan kpss yerine yds ye hazırlanıcam.Fikir verirseniz çok sevinirim.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, 2012 yılı kpss ile yapılan son atama olan 2014/1 atamasında 4531(bilgisayar mühendisliği) niteli kodundan taban puanlar 84 lere kadar düşmüş. 2014 kpss nin 2. ataması olan 2015/1 atamasında da 87-88 seviyelerinde taban puanlar. Dil puanı isteyen nadir kadro var. Çok çok avantajlı diyemeyiz hocam. Bana kalırsa ağırlığı kpss ye verin. Matematiğiniz zaten iyidir. 87-88 civarı bir puanı aşırı zorlanmadan alırsınız diyorum. Bu durumda atanmanız da çok yüksek ihtimal olur.

   • Derya dedi ki:

    Hocam öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum.Son olarak bir şey daha sormak istiyorum.Kamu kurumlarının sözleşmeli personel alımı nasıl? Özel şartlar aranıyor mu ve kadroya geçme imkanı nasıl bu konularda da çok bilgim yok merak ediyorum.

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Eskisi gibi çok sözleşmeli alım yapılmıyor. Yapılırsa kurumlar kendi ilana çıkıyor. Sözleşmeli 4/B ilanları diye geçer… Belirli personel alım ilanı sitelerini takip edebilirsiniz bu konuda. Ele avuca gelir bir alım olursa ben de yayınlarım zaten. Şartları genelde klasik oluyor. İlgili bölüm mezunlarını belirli bir taban puan eşliğinde belirliyorlar. O şekilde devam ediyor. KAdroya geçme olayı hükümetlerle alaklı bişey. Biliyosunuz yakın zamanda birçok sözleşmeli kadroya alındı. Yani her seçim dönemi vaatlerin içinde olur kadroya alma durumu…

 111. Hülya dedi ki:

  Merhaba Hocam,
  Ben Elektrik Elektronik Müh. mezunuyum. Bu yıl KPSS ye gireceğim . DHMİ yi istiyorum fakat tam olarak bilgi sahibi değilim. Merkezi atamalarda YDS puanı isteniyor mu ? Bilgilendirirseniz sevinirim

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, yds puanı elektrik-elektronik mühendisliği alımlarında nerdeyse hiç kullanımıyor. Misal endüstri mühendisliği için çok kullanılıyor. Yani siz gk-gy kısmına odaklanın ve bu şekilde çalışmalarınızı devam ettrin.

 112. YUSUF dedi ki:

  Merabalar,

  Hocam 2015/1 KPSS tercihlerinde DHMİ teknisyen kadrolarında 7322

  ”7322 – DEVLET HAVA MEYDANLARI İŞLETMESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

  Bu pozisyona atanacak aday 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek 2.

  Maddesine göre istihsal edilen Havacılık tazminatına ilişkin Yüksek

  Planlama Kurulu Kararı eki II sayılı cetvelinde terminal hizmetlerinde

  görev yapacaktır.”

  Kodu yoktu, bu durumla 2015/2 tercihlerinde de karşılaşabileceğimiz ihtimaline karşı soruyorum. Bu kodun olmamasıyla ilgili yeni atanacak personelin mevcut personelle arasında statüsü, maaş ve çalışma şartlarıyla ilgili bir değişiklik olur mu?
  Konu hakkında bilgilendirebilirebilirseniz çok iyi olacak hocam, ayrıca 86 puanla elektrik teknisyeni olarak tercih yapacağım gelme ihtimali nedir sizce, şimdiden teşekkürler.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Hocam merhabalar, ilgili madde kapsamında ek2 cetvelde yer alanlar araştırabildiğim kadarıyla havacılık tazminatına ilişkin 3 gruptan ikinci sırada yer alan “personel maliyetlerinin bir kısmı karşılan” grupta yer alıp havacılık tazminatı bbuna göre verilen grubu kapsıyor.
   399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek 2.

   Maddesine göre istihsal edilen Havacılık tazminatına ilişkin Yüksek

   Planlama Kurulu Kararı Bunu google da arattığında ilgili kararı pdf olarak indirip okuyabilirsin. Yani Türkçesi havacılık tazminatı sallıyorum 750-500-250tl olarak 3 grupta veriliyorsa sen ikinci grupta yer alıyorsun. Yani 500 tl alacaksın. Bunun dışında taban puan konusunda ise şu an 2014 kpssnin ikinci ataması olan 2015/1 i veri alırsak dhmi nin 90 larda dhmi dışı kadrolarda ise 85-86larda kapattığını söyleyebiliriz. 2012 kpss nin son ataması olan 2014/1 alımında ise dhmi alım yapmamış, diğer kurum alımlarında da 85 civarlarında kapatmış taban puan.

   • YUSUF dedi ki:

    Hocam bu kod yoksa yeni atanan personel bu grupların herhangi birinde yer almamış oluyor dolayısıyla belirttiğiniz mali haklardan da faydalanamıyor doğru mu anladım acaba.

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Merhaba hocam, bunun net cevabını dhmi personel işleri kısmı bilebilir. Muhtemelen belli yerlerde çalışanlara bu tazminat veriliyor. Bunla da alakalı olabilir.

 113. Fatma dedi ki:

  Hocam merhaba ben önlisans işletme mezunuyum 84.7 puanım var branş sıralamam 100 atanma olasılığım nedir

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, atanma ihtimaliniz elbette ki çok yüksek. Bu yakın zamanda açıklanacak Kasım tercih kılavuzunda çok az kadro gelecek gibi görünüyor ama gene de şansınız iyi sayılır. Bu atama olmasa da son alımda kesin atanırsınız. Tabi kurum ve il tercihi konusunda çok aşırı seçici olmamaya çalışın.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

  • Fatma dedi ki:

   Çok teşekkür ederim son soru olarak hangi kurumları tercih yapsam gelme ihtimali artar

   • Ekrem Özdemir dedi ki:

    Merhabalar, öncelikle bir kılavuzu görmeliyiz ki buna ilişkin bir yorum yapabilelim. Çünkü hangi kurumlar alım yapıyor ve hangileri sizin bölümden memur alacak bilemiyoruz. Kılavuz yayınlansın, tekrar analiz ederiz elbette.

    Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

 114. Turgut dedi ki:

  Hocam iyi gunler. Esim 657de 15 yillik hemsire. Ama calisma sartlari zorlugundan dolayi kurum degistirmek istiyor. KIT hemsire aliyor mu? Nasil bir yol izlememiz gerekiyor. KiT hemsire alimi varsa sartlari nelerdir. Lisans mezunu kendisi. Yardimci olursaniz cok sevinirim. Iyi gunler

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, hocam maalesef kitlerin hemşire alımı gibi bir durumu söz konusu değil. Yani adamını bulduktan sonra her yere gidilir o ayrı bişey ama öyle bişey olsa zaten buraya yazmazsınız. Çalıştığı hastane vs. yoğun ise başka bir hastane veya sağlık kurumuna tayinle geçmeyi zorlayın bence.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

 115. Ezgi dedi ki:

  Kimya Mühendisi olarak atanabileceğim yerler arasında hangi kurumlar var yardımcı olurmusunuz

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, 4561 nitelik koduna sahip Kimya mühendisleri, Toprak Mahsulleri ofisi, Makina Kimya Enstitüsü, Eti Maden İşletmeleri, Taşkömürü Kurumu, EÜAŞ gibi KİT kurumlarında çalışabilmektedir. Genelde bu kurumlar alıma çıkıyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

 116. alp mert dedi ki:

  Merhabalar ekrem bey burada bizlere yardımcı olduğunuz için size çok teşekkür ederim.Ben 2016 kpss ye calısmayı dusunuyorum TEİAŞ (elektrik mühendisiyim ) da çalışmayı arzuluyorum fakat yerleştikten sonra TEİAŞ mülakat yapıyormuş bu mulakatlarda elenme riski var mı yani merkezi atandım ama mulakat sonucunda işe kabul edilmeme gibi bir durum söz konusu olabilir mi ?

  Saygılarımla

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, ÖSYM’nin gerçekleştirdiği merkezi alımlarda mülakat olayı yok. Siz kimden duydunuz bunu? Ancak açıktan alımlarda mülakat yapılabilir.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

 117. kaya kaya dedi ki:

  merhabalar,Ekrem bey ben teknik lisesi elektrık elektronik mezunuyum 2016 kpss ye hazılanınacam.nasıl yapacacam bilmiyorum, kac puan almalıyım neyi calısmaliyim ,yeteri kadar puanı alırsam nereye atanırım hic bilgim yok yardimcı olurmusun bana simdiden tesekkurler.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, elektrik-elektronik teknolojisi alanından mezunsunuz sanırım. nitelik kodunuz 2023 olarak görünüyor. Lise için kpss adına en şanslı bölümlerden biri… Güzel bir lise düzeyi genel kültür genel yetenek kitap seti alacaksın, başlayacaksın yavaştan çalışmaya. Hedef olarak da 85 ve üstü almaya çalışacaksın kesinlikle. Birçok kurum sizin bölümünüzden alım yapıyor… Sen şimdilik çalışmalara başla, ilerleyen zamanlarda gene yazarsın. Hangi kurumların aldığından da konuşuruz.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

 118. öznur dedi ki:

  Merhaba Ekrem bey, eşim Makine Mühendisi kpss sınavından 90 aldı, ingilizce yds den ise B grubunda. İstanbul da yaşıyoruz ve taşra ya gitmek istemiyoruz. Seçenekler arasında MKE Ankara (ki burası ingilizceden dolayı kesin olur gibi…) diğer DHM memurluk burası için de ileride tayin durumu ve koşullarından dolayı istiyoruz… Sizce maaşları ve çalışma koşulları arasında nasıl farklar vardır? Sizin öneriniz nedir? teşekkürler, iyi günler.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, MKE mühendis açışından çalışma koşulları en ideal ve kariyer anlamında da en güzel kurumlardan biri. 4000 tl maaş alır ortalama. DHMİ nin memur unvanlı kadrolarını kastediyorsanız burda 3000e yakın olur maaşınız. Bence MKE sizin için çok ideal olacaktır. Atanmanızı bekliyorum. Tayin açısından KİT’ler biraz sıkıntılı. Gene de ihtimal bakımından MKE ve dhmi tayin açısından bi nebze daha rahattır. İki kurum da çalışma temposu şartları açısından çok rahattır.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

 119. Suat dedi ki:

  Hocam 2014 kpss den (ortaogretim) 70 ustu aldim bolumum muhasebe uzerine sizce mke-kirikkale yazsam gelme ihtimali varmı yoksa hic bulasmimi şimdiden tsk ederim

 120. Edip dedi ki:

  hocam merabalar puanım 89.025 güncel 101.sıradayım makine mühendisliği branşım.tüdemsaş 7 kişilik kadrosu gelir mi sizce ? ya da tcdd sivas ? bi de spor genel müdürlüğü ordu samsun sinop karabük sivastan biri gelir mi ? teşekkür ederim

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, önceki atamaların taban puanlarını da incelediğimde rahat gelebileceği görünüyor. En çok istediğiniz yerden başlamak üzere listenizi oluşturun. İnşallah memur oldunuz diyelim…

 121. Edip dedi ki:

  cevap verebilir misiniz hocam ?

 122. hocam merhaba MKE Ankara taşra Tekniker olarak atandım . siz burada normal memur MKE de 2700 alıyor demişsiniz haziran ayında . ben MKE deki personelle görüşüyorum ve bilgi sahibi olabilecek insanlarla görüşüyorum tekniker olarak 2600 civarı başlarsın diyorlar. benim anlamadığım şey 657 tabi orman işletmesi gibi kurumlarda bile 2600 alıyor tekniker mantıklı bir rtakam gibi gelmedi bana . siz 2700 normal memur maaşı demişsiniz tekniker bundan fazladır sanırım . MKE tekniker maaşı ile ilgili beni aydınlatırsanız sevinirim. Adanada sgk da çalışıuyorum burda lojmandayım 2080 civarı maaş alıyorum Ankarada ev tutacağım taşınacağım filan ettiğim masrafa deymez eğer 2600 se maaş dedikleri gibiyse arada kaldım resmen . yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, bir önceki atamada teiaş a atanan arkadaştan maaş bilgisini öğrenmiştim. 2580 tl demişti. Biliyorsunuzdur ki KİT e atanınca 6 ay sonra asalet tasdikiyle birlikte ekstra yüzde 8 zam alırsınız. Bu 2580 rakamına Yüzde8 eklendiğinde 2750 civarlarına geliyor maaş. Ve bu arkadaş düz memur. Bence telefonda cevap veren kişi bilgi sahibi değil ya da direkt düz memur maaşını yuvarlak şekilde söylemiştir. Normal 657ye tabi kurumlarda bile tekniker maaşı 2600 civarlarında. Kit kurumlarında 3000e yakın hatta daha fazla olabilir. Gene de araştıracağım bunu…

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

 123. ZEYNEP ÖZYÜREK dedi ki:

  MERHABA, BEN KİMYAGER OLARAK 2016 KPSS SINAVINA GİRECEĞİM AMA BENİM İÇİN EN İYİ KURUM HNAGİSİDİR BİLMİYORUM. VE BU KURUM İÇİN ALMAM GEREKEN PUANI ÖĞRENİP ONA GÖRE HEDEFİMİ OLUŞTURARAK ilerlemek istiyorum. YARDIMINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, hedefiniz kurum değil puan olsun. Kimyager alımı az sayıda yapılmaktadır. Atanabilmeniz için en azından 88 üstü puan almaya çalışın. Genelde KİT kurumları kimyager mezunu memur alabiliyor.

   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

 124. Murar dedi ki:

  Hocam merhabalar şimdi sorum şu mülakat ile mekek gazi fişeğe işçi olarak başlayacağım merkezi atama ile aynı kuruma yerleşen meslek liseli ile mülakat ile yerleşen meslek liseli arasında fark varmı ? Daha sonra yani 2016/2 lise kadrosu açıldığı zaman aynı kurumu tercih edebilirmiyim teşekürler

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Siz işçi kanunu kapsamında merkezi atamayla gelen ise 399 a tabi olarak sözleşmeli memur gibi atanmaktadır. Kapsamlarınız farklıdır. 2016/2 lise alımlarına (Herhangi bir merkezi alımda puanınızı kullanmadıysanız) başvurabilirsiniz elbette. O zamanlar geldiğinde gene yazarsınız, daha detaylı bakarız bu durumlara.

   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

 125. Faruk Kara dedi ki:

  Merhabalar hocam…
  Önlisans makine olarak 84.2 puan aldım. Şu an İstanbulda makine mühendisliği okuyorum, bu yüzden tercih yapmadım. Bu yaz dönemine okulum bitiyor nasipse, ve tercih yapmayı düşünüyorum. Şu anki branş sıram 11. Sorum şu;
  Makine teknikeri olarak en fazla alımı genelde MKE yapıyor, mke ye yerleşebilirsem tasdik almadan, ve tasdik sonrası maaşım ne kadar olur? Bunun yanında kadro açılmasa dahi mühendislik diplomamı işletirsem mühendislik maaşı eklentisinin üçte ikisini alabileceğim duyumunu aldım, bu yaklaşık ne kadara tekabul eder? Mke için tayin konusunda sıkıntı olduğunu duymuştum, imkanınız olursa onun için de yorum yaparsanız sevinirim, şimdiden çok teşekkürler…

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, atanma konusunda büyük ihtimal atanırsınız sanırım ki inşallah atanırsınız ve buradan da yazarsınız bana… Tekniker maaş konusuna gelince 657 ye bağlı kurumlarda 2600 civarı… Kitlerde maaşların 300-400 lira daha fazla olduğunu biliyoruz. Yani 3000 civarı maaş alırsınız. Asalet tasdik olunca yüzde 8 zam daha alırsınız… o da 250 tl gibi bir rakama denk geliyor… Mühendislik diplomasını işletme konusunda bilgim yok maalesef… Tayin konusunda bütün kit kurumları sıkıntılıdır. Ama mke gene de en iyi kitlerden biridir…

   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

 126. Özge dedi ki:

  Merhaba şuanda öğretmenlik yapıyorum ama mesleğimi hiç sevmediğimi söyleyebilirim uzun yıllar yapabileceğimi sanmıyorum memurluğa geçmek istiyorum kpss girme gibi bir durum olmadan gecme şansım var mı özellikle dhmiye

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, DHMİ 399’a tabi bir KİT kurumudur. Yani muvaffakat yoluyla geçişi yoktur. Kurumunuzda memurluğa geçiş konusunu personel başkanlığınıza danıştınız mı hiç? Öğretmenler milli eğitim il müdürlüklerinde memur gibi çalıştırılabiliyorlar. Bu şekilde memurluk yapabilirsiniz.

   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

 127. Özge dedi ki:

  Bana özelden ulaşma şansınız var mı memuriyetle ilgili sormam gereken önemli bir konu var yardımcı olursanız çok iyi olur

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, siz buradan danışın. Emin olun bildiğim kadarıyla cevaplandırırım…

   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

 128. samet dedi ki:

  hocam merhaba ben kırıkkale üniversitesinde sağlık yönetimi bölümü 3. sınıf öğrencisiyim bu sene kpss ye girmeyi düşünüyorum . mke kırıkkalede memur olabilmem için ne yapmalıyım kpss nin hangi bölümünden kaç puan almam gerekir. ayrıca ben hiç bir üniversite mezunu değilim halen okuyorum 3. sınıftayım acaba ben bu sene girsem kpss ye hemen okul bitmeden atanabilme ve çalışırken de okuluma devam etme ihtimalim nedir. Bilgi verirseniz çok memnun kalırım şimdiden teşekkür ederim.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, memur olacağınız kurumu sizin seçme gibi bir durumunuz yok maalesef. Şöyle bişey ki öncelikle kamu kurumlarının açtığı memur kadroları ösym tarafından liste halinde sunulur. Siz de bölümünüzden açılan kadroları tercih edersiniz. Yani mke kadro açar mı açarsa da sizin bölümden alım yapar mı bunlar önemli… Şunu belirteyim ki sağlık yönetimi bölümünden sadece sağlık bakanlığı alım yapıyor. 3. sınıfta olsanız da lisans kpss’ye girebilirsiniz. Fakat Mezun olduktan sonraki kpss atamalarına katılabilirsiniz bu şekilde. Başka aklınıza takılan bir durum var ise yine sorabilirsiniz.

   Selamlar, 2220 tl civarı maaş alırsınız… Sanırım tercih vs. aşamasına kadar 18 olursunuz. Sınava girmenize engel değil bu. Memur olduktan sonra açıköğretim elbette okursunuz.

   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

 129. Oyku dedi ki:

  Merhaba,
  Odtu Kimya mühendisliği son sınıf öğrencisiyim.kamu düşünüyorum.hangi kıt lere yonelmeliyim ? Onerilerinizi alabilir miyim ? Henüz tercih konusunda fikrim yok çünkü. Teşekkürler şimdiden.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar; ciddi manada kaliteli fakat ülkemizde yeterince değer verilmeyen bir bölüm okuyorsunuz. Kim bilir kaç puanla girmişsinizdir oraya. Siz henüz 2016 kpss’ye mi hazırlanıyorsunuz yoksa halihazırda elinizde bir puaan var da atama mı bekliyorsunuz?

   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

   Not: 2016 KPSS puanı hesaplaması için hazırladığım KPSS PUAN HESAPLAMA sistemini kullanabilirsiniz. Bu şekilde genel bir fikir edinebilirsiniz.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

 130. Erdem Aytaç dedi ki:

  Merhabalar Haocam, ben % 73 süreğen hastalık engeline sahibim. Endüstri Mühendisiyim.Bu yıl 2016 Ekpss ve 2016 lisans Kpss ‘sine gireceğim Ekpss de başarılı olacağıma inanıyorum yerleştirme zamanı geldiğinde hangi kurumlar tercih etmem doğru olur? KİT ler engelli aday kabul ediyor mu? Kitler de atandıktan sonra mülakat yada herhangi bir kurum sınavı oluyor mu yoksa sadece merkezi atama sonucu mu atanıyorum? DSİ yi yazmayı düşünüyorum bana en yüksek maaşlı yer orası dediler bana bir yol gösterirseniz sevinirim yaptıgınız çalışmalardan dolayı çok teşekkür ederim cevabımı mail olarak atarsanız memnun olurum.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, soru-cevap bölümünde de sorunuzu cevaplamışım. Buradan da yazayım.

   EKPSS tercih kılavuzundaki hangi kurumlar alım yapıyorsa o kurumlardan tercih yapacaksınız. Eğer ki KİT dediğimiz kurumlar alım yapıyorsa ve sizin alandan kadro açmışsa KİT tercih etmeniz maaş açısından çok iyi olacaktır. Nitekim 657ye tabi kurumlardaki mühendislerden 500-750(belki daha fazla) civarı daha fazla maaş alırsanız. 657ye tabi kurumlar geneli itibarıyla aşağı yukarı aynı maaşı alır.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

   Not: 2016 KPSS puanı hesaplaması için hazırladığım KPSS PUAN HESAPLAMA sistemini kullanabilirsiniz. Bu şekilde genel bir fikir edinebilirsiniz.

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

 131. Attila dedi ki:

  Merhaba hocam. Elektrik-Elektronik Müh. 2.sınıf ögrencisiyim. 2018 KPSS ve YDS sınavı benim hedefim. MKE yada hangi kuruma girsem alanımla ilgili hem yüksek lisans yapıp hem çalışabilirim? MKE girmek için bitirme tezinin önemi var mı?SSM sözlü sınav da yapıyormuş içerigi hakkında bir bilginiz var mı? kriterleri neler? 3-4 sene Ankara(MKE TEİAŞ dhmi vb)’da çalıştıktan sonra kurumlar arası geçişle Antalya DHMİ gelebilir miyim? 4. Sınıfta hem tez hazırlamak zorunda kalıcam hem kpss . Süre kaybı olmadan işe girmek istiyorum çünkü ögrenim kredisi borcumu kendim ödemek istemekteyim.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, Yüksek Lisans konusu eğitimin bir parçası. Direkt olarak hiç bir kurum buna izin verir ya da vermez diyemeyiz. Tamamen çalışacağın yerdeki amirlerin tarafından sağlanacak esneklikle alakalı bir durum bu. Ama sanmıyorum ki sizin yüksek lisans yapmanız konusunda zorluk çıkarılsın. Sanırım mesai saatleri konusunda bazı esneklikler sağlanabilir. Bu şekilde bir yandan çalışıp bir yandan yüksek lisansınıza da devam edebilirsiniz.

   SSM dediğiniz savunma sanayi müşteşarlığı mı? Bu kurumun direkt alımı yok KPSS’de. Merkezi atamalar yoluyla tercih yapıyorsunuz ve merkezi atamada alıma çıkan kadrolara direkt atanıyorsunuz. Fazladan bir sınava girmiyorsunuz.

   Kurumlararası geçiş konusunda KİT’ten KİT’e geçiş yoktur. Bu konuyu başka bir KPSS’ye girip daha yüksek puan alıp aşabilirsiniz. Misal 2018 de 88 alıp MKE’ye yerleştiniz diyelim. 2020 KPSS’de 90 üzeri puan alıp DHMİ’nin kadro açmasını bekleyip yüksek puanla açılan kadrolara yerleşebilirsiniz.

   Siz tahminimce KPSS’de de başarılı olursunuz. Amacınız bir şekilde kamuya girmek olsun. İlerleyen KPSS’lerde daha iyi puan alıp diğer hedeflerinizi gerçekleştirmeye çalışabilirsiniz.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

   Not: 2016 KPSS puanı hesaplaması için hazırladığım KPSS PUAN HESAPLAMA sistemini kullanabilirsiniz. Bu şekilde genel bir fikir edinebilirsiniz.

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

 132. Ahmetayaz dedi ki:

  Merhaba.ben dhmi de çalışan bi personelim burda ki görevim arff kişisel sorunlar ve sebeplerimden dolayı bölümümu değiştirmek istiorum sınavsız kurumlar arası nereye gecebilirim ha bu arada başka bi üniversite daha mezunuyum harita kadastro bi faydası olurmu bilgilerinizı bekliyorum. Kolay gelsin teşekkürler

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, açıkçası DHMİ gibi bir kurumu bırakıyorsanız muhakkak önemli sorunlarınız vardır diye düşünüyorum. Her neyse gelelim konuya, açıkcası siz bir KİT kurumunda olduğunuz için KİT’ler arası bir geçiş olayı yok mevzuatta bildiğim kadarıyla. Ancak siz yine de dilekçe yoluyla deneyebilirsiniz. Sağlam referansınız varsa belki bir ihtimal olabilir.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 133. ÇalışkanF dedi ki:

  Iyi gunler hocam. Tebrik ederim emeğinize hayran kaldım. Benim sorum şu… Ben Kocaeli Büyüksehir Belediyesinde itfaiyeciyim. Eşim ise iş saglıgı guvenligi önlisans mezunu. Bu yeni atamalarda birçok ilde EÜAŞ tekniker alıyor. Puanı 80. Şayet baska bir ile atanırsa Kocaeli’ye gelebilir mi? Eş durumu tayini olur mu? Gelis süresi ne kadar olur? Simdiden tesekkur ederim…

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ederim. Açıkçası KİT kurumlarında eş durumu tayini diye bir olay yok. Ancak bir referansla falan KOCAELİ’deki EÜAŞ teşkilatına gelmesini sağlayabilirsiniz. Yani bu riski göze almalısınız hocam. Neticede KİT kurumları genel anlamda tayini pek olmayan ya da zor olan kurumlar. Ama şöyle bir şey var ki EÜAŞ diğer KİT’lere nispeten teşkilatlanması daha yüksek bir kurum. Yani bu bir artıdır ama işinizi ne derece kolaylaştırır bilemiyorum.

   Not 1: Günlük hayattaki olayları kendi gözümden yorumladığım blogumu ziyaret edip ücretsiz bir şekilde abonem olabilirsiniz. Hepinizi beklerim…

   Uydu Kafa —>>> http://www.uydukafa.com

   Not 2: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not 3: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 134. Serpil dedi ki:

  Slm hocam emeğinize yüreğine sağlık ben 657 de memur olarak çalışıyorum 2014ten 83.5puanım var iş sağlığı ve güvenliği teknikeri olarak tercih yapmayı düşünüyorum.fakat EÜAŞ özelleştirilirse durumumum ne olursun tercih yapamıyorum.çünkü lisansı bitirdim bu puanı aldıktan sonra riski almaya değer miş an ankaradan.olursa taşra olacaktir bayan olarak en uygunu ne olur benim için.teşekkürler…

 135. Jeoprince dedi ki:

  Hocam merhaba. Jeoloji muhendisiyim herkes gibi tercih yaparken yazdigimiz yerin gelismislik seviyesi, sosyal imkanlari, tayin durumu, ulasimi,maasi gibi kriterleri goz onune alarak bir siralama yapiyoruz. Marasta ilcede yasamak mi agri,mus ta merkezde olmak mi. Euas mi cevre sehircilik bakanligimi diye dusune dusune iyice kafam karisti. Euas her yerde oLmsina ragmen surekli tayin zor imkansiz bakan yada mustesar tanidik degilse olmaz yazilari dolasiyor. Malum euas santrallerde dag basinda kendi memleketin olmayinca cekilmez hâl alacak. Birde tayin imkansizsa tekrardan kpss ye girmek gerekecek. Asagida kendi yaptigim siralama var siz olsaniz nasil yapardiniz onu merak ettim. Simdiden tesekkurler…

  Ankara ogm

  Ankara euas

  Konya euas

  Van csb

  Maras euas

  Mus csb

  Agri csb

  Bayburt csb

  Ardahan csb

  Hakkari csb

  Sirnak csb

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, yazınızdan bilinçli bir memur adayı olduğunuzu anlayabiliyorum. Günümüzdeki şartları(terör vs.) hesaba katarsak maraş ilçede olmak gene daha iyi gibi. En azından merkeze rahat gidip gelirsiniz. Bunun dışından eüaş bir kit kurumu ve her kitte olduğu gibi tayin olayı kağıt üzerinde yok. Aşağı yukarı ben de aynı listeyi yapardım emin olun. Umarım en kötü 4. gelir. Van iyidir zaten.

   Not 1: Günlük hayattaki olayları kendi gözümden yorumladığım blogumu ziyaret edip ücretsiz bir şekilde abonem olabilirsiniz. Hepinizi beklerim…

   Uydu Kafa —>>> http://www.uydukafa.com

   Not 2: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not 3: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 136. aysel dedi ki:

  Hocam merhabalar öncelikle böyle bir imkan sağladığınız için teşekkür etmek istiyorum. Puanım 82, branşta 26. sıradayım matematik-bilgisayar mezunuyum. Dhmi 4527 koduyla toplamda 8 programcı kadrosu açmış fakat C seviyesinde ingilizce şartı var. İngilizce puanım yeterli değil D seviyesi. sorum şu ki eğer kadrolar boş kalırsa kurum açıktan alım mı yapar yoksa diğer merkezi atamada mı kadro açar, belki daha önce benzer bir durum yaşanmıştır. Şimdiden teşekkürler.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, kadroların boş kalacağını pek sanmıyorum. Malum sık kadro açan bir kurum değil ve kadro açıldığında da herkesin üstüne çullandığı bir kurum. DHMİ olmasa da umarım diğer kadrolardan biri gelir size.

   Not 1: Günlük hayattaki olayları kendi gözümden yorumladığım blogumu ziyaret edip ücretsiz bir şekilde abonem olabilirsiniz. Hepinizi beklerim…

   Uydu Kafa —>>> http://www.uydukafa.com

   Not 2: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not 3: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 137. göks dedi ki:

  meraba hocam.2016 kpss b yi göz önüne alırsak dhmi ve et-süt kurumu na ilk atamada girmek için kaç puan yeterli olur sizce?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, bölümünüze, gelecek toplam kadro sayısına göre değişir bu açıkçası. İlk atamalar her daim yüksek kapatır. Ayrıca bahsettiğiniz kurumlar da gözde kurumlar. Hangi bölüm için dediniz bunu mesela?

   Not 1: Günlük hayattaki olayları kendi gözümden yorumladığım blogumu ziyaret edip ücretsiz bir şekilde abonem olabilirsiniz. Hepinizi beklerim…

   Uydu Kafa —>>> http://www.uydukafa.com

   Not 2: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not 3: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 138. Nazlı dedi ki:

  Mrb hocam önlisans isletme mezunuyum puanm 81 atanirmiyim sizce

 139. Nazlı dedi ki:

  Mrb hocam önlisans isletme mezunuyum puanm 81 atanabilirmiyim sizce

 140. Esra Candan dedi ki:

  Merhaba Ekrem Bey,
  Ben Bolu’da bir kurumda 657 ye bağlı bilgisayar işletmeni kadrosunda görev yapıyorum 5 yıldır ve eş durumundan Ankara’ya geçmeye çalışıyorum. Toprak Mahsülleri Ofisinden olumlu bir dönüş aldık. Kurumu araştırırken sizin yorumlarınıza denk geldim. Üç sorum olacaktı. TMO’da sadece sözleşmeli kadroya mı geçiş yapabilirim ya da kurum beni 657’li olarak da çalıştırabilir mi? Maaşım şu an 2400 tl civarı. TMO’da bir düşüş ya da artış gösterir mi? Son olarak niçin en son tercih edilmesi gereken kurumlar diye belirttiniz, dezavantajları nelerdir?
  Teşekkürler şimdiden.
  İyi günler.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, öncelikle TMO için en son tercih edilecek KİT kurumlarından biri demiştim ve bunun sebebi de bazı forum ve sitelerdeki tmo çalışanları tarafından yapılan olumsuz yorumlardır. Yani genel itibariyle pek beğenilen bir kurum değil. Ama berbat bir kurum da diyemem ben. Neticede bir KİT kurumu olduğu için maaşları yüksektir biraz daha. Açıkçası 657’den 399’a bir geçiş söz konusu değil normalde. Yani en azından naklen geçiş olmuyor benim bildiğim. Ama TMO’da 657 kadrosu var ise bu mümkündür. Fakat bildiğiniz üzere tmo 399 a bağlı bir kurum. Maaş açısından 399 a tabi memur olarak geçerseniz elbette ki daha yüksek maaş alırsınız. Bildiklerim ve diyebileceklerim bunlar. Bir de sizin geçiş nasıl olacak merak ediyorum, bu konuda bir detay öğrenirseniz iletmenizi rica ederim. 657 den 399 a geçiş normalde yok bilebildiğim kadarıyla…

   Not 1: Günlük hayattaki olayları kendi gözümden yorumladığım blogumu ziyaret edip ücretsiz bir şekilde abonem olabilirsiniz. Hepinizi beklerim…

   Uydu Kafa —>>> http://www.uydukafa.com

   Not 2: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not 3: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 141. pınar dedi ki:

  merhaba hocam.ben elektrik elektronik mühendisiyim.2014 kpss p3den 82 aldım.2016 kpssye girdim.2014den daha iyi geçti.ben hangi kadroları yazarsam 2016 kpss puanıyla atanmakta zorluk yaşarım?aslında 2014 puanımı son kez kullanacağım için zabıt memurluğu bile yazmayı düşünmedim değil ne yalan söylim.yazılarınızı okuyorum,657 den 657ye geçiş zor olabilir demişsiniz.kafam çok karıştı.
  bir de eş durumu tayinleri eüaş ve teiaşlarda olmuyor mu?kamu hastaneleri 657 olduğundan sorun olmuyor diye yazmışlar,doğru mu?
  şimdiden çok teşekkür ederim.Harika bir site olmuş!!

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, öncelikle sitem hakkında olumlu düşünceleriniz için çok teşekkürler…
   Öncelikle elektrik-elektronik mühendisliğinin atamalardaki genel durumuna bir bakalım. Şu an ki atamalara baktığımızda taban puan 86 civarında ve hali hazırdaki son haziran alımı ile 85i de görebilir. Bu sebepledir ki en azından 85 almalısınız ki şansınız olsun. 657den 657ye geçiş zor derken hangi konu içinde demişim ona bağlı olarak açıkmamam lazım. Şunla ilgili olabilir, misal siz 657 li kuruma atandınız ama memnun değilsiniz ve başka bir 657 li kuruma geçmek istiyorsunuz. Bunun için kurumdan muvafakat(geçiş izni) almanız lazım. Ama 399a bağlı bir kurumda çalışıyorsanız başka bir kpss ye girip tercih yapıp atandığınızda, 399lu kurumunuzdan istifa edip direkt geçebilirsiniz.

   Eş durumundan tayin olayı 399 a bağlı KİT kurumlarında yok maalesef. Yani kağıt üstünde yok. Ama kurumla görüşülüp denenebilir. 657ye tabi kurumlarda ise genel itibariyle eş durumundan tayin imkanı var.

   Not 1: Günlük hayattaki olayları kendi gözümden yorumladığım blogumu ziyaret edip ücretsiz bir şekilde abonem olabilirsiniz. Hepinizi beklerim…

   Uydu Kafa —>>> http://www.uydukafa.com

   Not 2: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not 3: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 142. Naz dedi ki:

  Mrb hocam kpss atamalarinda şehirlerin yada kurumlarin belli bir puanlari varmi. Mesela istanbuldaki her hangi bi kurumu tercih etsek sirf şehrinden dolayi yani istanbul oldugu icin yuksek puanli olabilirmi. Yada mesela sgk hangi ilde olursa olsun sirf sgk oldugu icin yuksek puanli midir

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, önceden belli olan bir durum yoktur. Önce hangi kurumun hangi bölümden kaç kadro alacağına dair tercih kılavuzu yayınlanıyor. Yapılan tercihlerde puan üstünlüğüne göre atama yapılıyor ve bu şekilde o atamanın taban puanları ortaya çıkıyor.

   Puan olayları tamamen adayların tercihine bağlı olarak değişir. Misal İstanbul’da bir memurluk 85 ile kapatırken bir sonraki atamada 90 puanlı aday İstanbul yazabilir ve bu sefer de 90 puanla kapatabilir bir memurluk. Yani önceden bilinmesi mümkün değil. Sadece genel anlamda şunu söyleyebiliriz ki misal Ankara’daki memurluk kadroları diğer illere göre her zaman yüksek kapatır.

   Not 1: Günlük hayattaki olayları kendi gözümden yorumladığım blogumu ziyaret edip ücretsiz bir şekilde abonem olabilirsiniz. Hepinizi beklerim…

   Uydu Kafa —>>> http://www.uydukafa.com

   Not 2: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not 3: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 143. Günay dedi ki:

  Hocam merhaba, bölümüm lisans kimya. 2016 KPSS puanım 89-92 arası hesapladık. Hocalarım atanırsın demiş olsa da İçimde atanamama korkum var. Bu puanla açıkta kalma ihtimalim var mı? Tercih anlamında önceliğim hangi KİT olmalı sizce? Teşekkürler

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, taban puanlarınız aşağı yukarı 88 civarında kapatmış. Yani atamalarınız bu seyirde devam ederse 88 üstü puan ile büyük ihtimal atanırsınız bence de. Sonuçlar da açıklandı zaten, kaç puan aldığınızı bana yazın, tekrar bakalım… KİT olarak MKE, Eti Maden vb. kurumları tercih edebilirsiniz. 2014 KPSS’nin atamalarına baktığımda sizin bölümden açılan KİT kadroları arasında en iyisi Eti maden görünüyor…

   Not 1: Günlük hayattaki olayları kendi gözümden yorumladığım blogumu ziyaret edip ücretsiz bir şekilde abonem olabilirsiniz. Hepinizi beklerim…

   Uydu Kafa —>>> http://www.uydukafa.com

   Not 2: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not 3: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 144. Günay dedi ki:

  Hocam merhaba, KPSS 2016 puanım hesaplamalara göre 89-92 arası geliyor. Hocalarım atanırsın diyorlar ama sürekli atanamama kaygısı yalıyorum. benim istediğim TEİAŞ sizce ilk atamada mümkün mü?? Bu puan la sizce hangi kit i seçmeliyim ?

 145. Günay dedi ki:

  Hocam tekrar merhaba sorularıma cevap alamadım

 146. Günay dedi ki:

  Hocam Temmuz ayı içerisinde sorular sorulara cevap verilmiyor mu ??

 147. Harun06 dedi ki:

  İyi günler hocam öncelikle böyle bir platformda yardımcı olduğunuz için size tebrik ve teşekkürlerimi sunarım. 2016-1 merkezi yerleştirme de Et ve Süt Kurumu Genel Mudurlugu-Memur kadrosuna yerleştim. Size birkaç sorum olacak. Servis lojman vs imkanları nasıl?? Önlisans olarak yerleştim fakat 2015 Haziran da örgün ve açıköğretim den olmak üzere çift lisans mezunu da oldum. Bunun maaşa bir etkisi olur mu?? Olursa da ortalama maaşı ne kadar olur?? Son olarak Kurum özelleştirme kapsamında mı veya öyle bir ihtimal yüksek denilir mi?? Kadrolu/sozlesmeli mi hangisi oluyor bunu da merak ediyorum. Cevaplarınız için teşekkür ederim. İyi günler dilerim 🙂

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, iyi dilekleriniz için ben de sizlere teşekkür ederim. Öncelikle hayırlı olsun, çok güzel bir kuruma yerleşmişsiniz. Bahsettiğiniz durumun maaşa etkisi olmaz. Kit dediğimiz kurumlar 399 sayılı kanuna tabi sözleşmeli kurumlardır ama aynı 657 sayılı kadrolu memurluk gibidir. Emin olun ki güvence anlamında fark yok. Özelleştirme açısından ise şu anlık sizin kurumu ilgilendiren bir durum yok diye biliyorum.
   Maaş olarak da son zamlarla ve 6 ay sonra alacağınız ek yüzde 8 zam(kitlerde 6 ayı doldurunca adaylık kalkıyor ve ekstradan yüzde 8 zam daha yapılıyor) ile 3000 tl ye yakın maaş alırsınız diye tahmin ediyorum.

   Not 1: Günlük hayattaki olayları kendi gözümden yorumladığım blogumu ziyaret edip ücretsiz bir şekilde abonem olabilirsiniz. Hepinizi beklerim…

   Uydu Kafa —>>> http://www.uydukafa.com

   Not 2: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not 3: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

  • HARUN06 dedi ki:

   Hocam, 2016-1 KPSS atamalarında yerleşenlerden göreve başlayan var mı ? Bilginiz, fikriniz var mı ? 14 Temmuz’da açıklanan sonuçların üzerinden 2 aydan fazla zaman geçti ve yerleşmiş olduğum kurum ( Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü-Memur kadrosu) hiç bir şekilde bilgi vermiyor. Tamam ülke olarak bir darbe girişimi atlattık, zor zamanlar geçirdik. Fakat normalleşme süreci başlamıyor bir türlü. Kurumum atamalar Bakanlık’a bağlandı bizim yapacağımız bir şey yok diyor. Bu durum tüm yerleşenler için mi geçerli ? Atama onayları ne zaman verilecek ? 2 haftada yapılan atama işleminin 2 aydan fazla sürmesi de mağduriyet oluşturuyor. Bilginiz var mı bu süreçle alakalı ?

   • Ekrem Özdemir dedi ki:

    Selamlar, maalesef bu konuda bilgim yok ama bence çok takıntı yapmayın bu konuyu. nitekim çok ağırdan alıyorlar. Şu an hiçbir kurumun umrunda değil bu durum… Kendinizi yıpratmayın ve sakince bekleyin…

  • HARUN06 dedi ki:

   Hocam, 2016-1 KPSS atamalarında yerleşenlerden göreve başlayan var mı ? Bilginiz, fikriniz var mı ? 14 Temmuz’da açıklanan sonuçların üzerinden 2 aydan fazla zaman geçti ve yerleşmiş olduğum kurum ( Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü-Memur kadrosu) hiç bir şekilde bilgi vermiyor. Tamam ülke olarak bir darbe girişimi atlattık, zor zamanlar geçirdik. Fakat normalleşme süreci başlamıyor bir türlü. Kurumum atamalar Bakanlık’a bağlandı bizim yapacağımız bir şey yok diyor. Bu durum tüm yerleşenler için mi geçerli ? Atama onayları ne zaman verilecek ? 2 haftada yapılan atama işleminin 2 aydan fazla sürmesi de mağduriyet oluşturuyor. Bilginiz var mı bu süreçle alakalı ???

   • Ekrem Özdemir dedi ki:

    Selamlar, maalesef bu konuda bilgim yok ama bence çok takıntı yapmayın bu konuyu. nitekim çok ağırdan alıyorlar. Şu an hiçbir kurumun umrunda değil bu durum… Kendinizi yıpratmayın ve sakince bekleyin…

 148. Günay dedi ki:

  Hocam puanım 89,07 geldi Sıralama da 3735. Puan beklediğimizin Altın’da geldi sizce bu sıralamayla şansım nedir ?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, merak etmeyin puanınız iyidir yine. Eğer ki alımlarınızda çok değişken bir durum oluşmazsa atanacağınızı düşünüyorum. Bundan sonraki süreçte alım zamanlarında yine ziyaret edersiniz beni… İncelemeler yaparız yine…

   Not 1: Günlük hayattaki olayları kendi gözümden yorumladığım blogumu ziyaret edip ücretsiz bir şekilde abonem olabilirsiniz. Hepinizi beklerim…

   Uydu Kafa —>>> http://www.uydukafa.com

   Not 2: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not 3: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 149. muhendis dedi ki:

  Merhaba hocam ben elektrik elektronik mühendisiyim. Bu yılki sınavdan 94.75 aldım genel sıralamam 139 yds puanım yok. DHMİ ye ilk atamada atanabilir miyim? Bizim için maaşları ve koşullari iyi alan kurumlar hangiler?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, HAY MAŞALLAH HAY… çok güzel puan almışsınız, tebrik ederim sizi. DHMİ ye atanma durumunuz açılacak kadro sayısına ve DHMİ nin alım yapma durumuna bağlı olarak değişir. Ama 1. atamada olmasa bile ikinci atamada DHMİ’nin kadro açması durumunda atanma ihtimaliniz çok çok yüksek bence. Böyle bir puan aldıysanız size de DHMİ yakışır. Maaşı en iyi kurum DHMİ zaten. Bunun dışında diğer iyi KİT kurumlarından MKE ve TEİAŞ’ı da tercih edebilirsiniz. Benim fikirlerim bunlar…

   Not 1: Günlük hayattaki olayları kendi gözümden yorumladığım blogumu ziyaret edip ücretsiz bir şekilde abonem olabilirsiniz. Hepinizi beklerim…

   Uydu Kafa —>>> http://www.uydukafa.com

   Not 2: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not 3: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 150. muhendis dedi ki:

  Merhaba hocam
  Daha önce de yazdım fakat sorularıma cevap alamıyorum

 151. muhendis dedi ki:

  Merhaba hocam
  Daha önce de yazdım fakat sorularıma cevap alamıyorum dönüş yaparsanız sevinirim

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, bayram tatilini 1 hafta uzatmıştım. Henüz yeni döndüm işime ve bilgisayarımın başına. Bu anlamda hepinizden özür dilerim. Bugün soruların yarısını cevaplandırdım. Yarın da devam edeceğim ve büyük ihtimal soruların tamamını cevaplamış olacağım.

 152. Makineci Can dedi ki:

  Hocam öncelikle burada arkadaşlara inanılmaz yardımcı oluyorsunuz, KPSS’nin en büyük sorunu bir çok adayın kamu kuruluşları hakkında bilgisi olmaması. Teşekkür ederim kendi adıma. Soruma gelecek olursak ; 91,6 puan aldım Sıralmam 1089 alanım Makine Mühendisi, siz bir makine mühendisine kamuda hangi kurumları önerirsiniz, ilk atamada atanma olasılığım nedir, ayrıca Kamu Hastaneleri ve Üniversitelerin açtığı mühendislik kontenjanları hakkında bilginiz var mı? Teşekkür ederim. Döner sermaye etkili oluyor mu oralarda.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, teşekkür ederim güzel düşünceleriniz için. Öncelikle ilk atamada yerleşme ihtimalinizi gayet yüksek görüyorum. Kurum önerisine gelecek olursak KİT kurumlarının öneririm ben. Bunlar içinde de Devlet Hava Meydanları İşletmesi başta olmak üzere Makine Kimya Endüstrisi, TCDD, Tüdemsaş, Tüvasaş gibi kurumları önerebilirim. Lakin tüdemsaş ile tüvasaş kurumlarının bulundukları il dışında bir teşkilatları olmadığı için tayin imkanı yoktur. Üniversiteleri bilmiyorum ama Hastanelerde döner sermaye olayı var tabi ama rakamsal olarak etkilerini bilmiyorum açıkçası.

   Not 1: Günlük hayattaki olayları kendi gözümden yorumladığım blogumu ziyaret edip ücretsiz bir şekilde abonem olabilirsiniz. Hepinizi beklerim…

   Uydu Kafa —>>> http://www.uydukafa.com

   Not 2: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not 3: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 153. Mühendis adayı dedi ki:

  Merhaba hocam ben sizin yazılarınizla bir cok konuda bilgilendim bu konuda size çok teşekkür ederim. Hocam ben de kpss 2016 ya girdim ama yds ye girmedim. Peki tercih yapmadan yds ye girip alacağım puan mesela 2017 / 2 atamasinda kullanılabilir mi bu yds puani hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim.
   Açıkçası bu konuda net bilgim yok ama muhtemelen alacağınız dil puanı sisteminize işlenir ve işlendikten sonraki KPSS atamalarında bu dil puanını da kullanarak tercihlerinizi şekillendirebilirsiniz. Siz gene de bir ÖSYM’yi arayın ama kuvvetle muhtemel dediğim şekildedir.

   Bu arada Bana DESTEK olmak istiyorsan telefonuna Mobil Uygulamamı indirebilirsin!

   Uygulama aşağıdaki linkte, Tıkla ve Yükle

   https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bakalimbilelim.andrapp&hl=tr

 154. Mühendis adayı dedi ki:

  Hocam size birkaç sorum daha olacak. Ben elektrik elektronik mühendisliği bu sene son sınıf öğrencisiyim. Kpss 2016 da 87.5 aldim. Siralamam 756 hocam şimdi bu siralama tam olarak ne oluyor yani benim atanabilmem için en az 756 tane mühendis mi alınmalı , bu sene ki ilk tercihler de bolumum kactan kapatır, mke de elektrik elektronik mühendisi olarak atanirsam ne is yaparim, bir önceki sorunun cevabı için teşekkürler .

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   O sıralama branş sıralamanız. Ama 756 tane mühendis alınacak diye bir durum yok. Kimisi kendini denemek için girmiştir, kimisi başka kadroları yazacaktır, kimisi açıktan alımlarda gidecektir vs. vs.
   Misal 2014 KPSS atamalarında en son 86 puanla atama olmuş sizin bölümünüzden. Demek ki bu puanlara düşebiliyor.
   İlk tercihlerde kaçla kapatır bilemiyorum. Gelecek kadro sayısına bağlı olarak değişebilir. MKE çok güzel bir kurum olmakla birlikte alanınızla ilgili bir bölümde çalışırsınız.

 155. Mühendis dedi ki:

  Merhaba Hocam, ben bilgisayar mühendisliği mezunuyum. 2016 Kpss sınavından 90.3 puan aldım, yds puanım yok.İlk iki tercihimde Ankara dışında tercih yapmayı düşünmüyorum. Bunun nedeni tayin olayının bir garantisinin olmamasını düşünmem.Üçüncü atamadan itibaren de çevre şehirler yazmayı planlıyorum. Sizce hem Ankara hem de genel atamalardaki şansım nedir? Ve kesin tayin alabileceğim kurumlar hangileridir? Teşekkür ederim.

 156. Mühendis dedi ki:

  Merhaba, size birkaç sorum olacaktı, yanıt alabilirsem çok memmun olurum. Ben bilgisayar mühendisliği mezunuyum. 2016 Kpss sınavında 90.3 puan alarak branşımda 114. oldum. Yds veya herhangi bir yabancı dil sınavı puanım yok. İlk iki tercihte tamamen Ankara daki kurumları yazıp, diğer tercihlerde çevre illeri eklemeyi düşünüyorum. Sizce Ankara için şansım nedir, kaçıncı atamada gelebilir? bir de başka iller gelmesi durumunda kolay tayin sağlayabileceğim kurumlara örnek verir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

 157. mhnds dedi ki:

  Hocam merhaba,

  Benim Türkiye sıralamam 21 Elektrik Elektronik Muh. yim DHMİ istiyorum yds puanım da yok. İlk atamada gitmem mümkün değil mi ikinci atamayı beklersem mulakat sistemi gelcekmiş diye haberler var öneride bulunabilir misiniz?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, öncelikle mülakat sistemi geleceğine dair herhangi bir açıklama yok. İkinci olarak da dhmi sizden kadro açarsa ilk atamada yüksek ihtimalle atanırsınız.

   Sadece KPSS konularını paylaştığım yeni sitemi ziyaret edip sorularınızı DAHA KOLAY sorabilir ve DAHA KOLAY takip yapabilirsiniz.

   Tıklayın: http://www.kpsshocasi.com

 158. İMD dedi ki:

  Merhaba,

  7/2 derecesi ile 4 yıldır İMD olarak görev yapıyorum. Maaşım şu anda 2.900 TL civarı.
  Et ve Süt Kurumu ile TEİAŞ’ı tercih etmeyi planlıyorum. Şu anda tam maaşları benim için önemli. Geçiş yapmaya değer bir kurum olması lazım. Yardımcı olabilir misiniz? Mail olarak dönebilirseniniz çok sevinirim. tşk.

 159. İMD dedi ki:

  Merhaba,

  7/2 derecesi ile 4 yıldır İMD olarak görev yapıyorum. Maaşım şu anda 2.900 TL civarı.
  Et ve Süt Kurumu ile TEİAŞ’ı tercih etmeyi planlıyorum. Şu anda tam maaşları benim için önemli. Geçiş yapmaya değer bir kurum olması lazım. Yardımcı olabilir misiniz? Mail olarak dönebilirseniniz çok sevinirim. tşk.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, şahsen kurulu düzeninizi bozmaya değmez. Şu an bahse konu kit kurumlarına girdiğinizde yine benzer 2800 gibi rakamlarla işe başlarsınız. 6 ay sonra asalet alınca %8 extra bir zam gelir ve o da 200 küsür lira eder. Hadi olsun 3000 veya 3100. Değmez benim kanaatimce. Bir de İMD olarak kadrolu musunuz yoksa 4/b’li misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir