2015/2 KPSS Memurluk Tercihleri-Analizler

2015/2 KPSS Memurluk Tercihleri-Analizler

17 Kasım 2015 134 Yazar: Ekrem Özdemir

KPSS tarihinin en düşük alımlarını yaşadığımız 2015 yılı, memur adaylarını adeta isyan ettirdi. 2015 yılının ikinci, 2014 KPSS memurluk sınavının ise 3. atama dönemini oluşturan 2015/2 KPSS Tercih Kılavuzu yayınlanmış durumda. Çok sayıda mezun, bölümlerinden açılan memur kadrosunun çok az olmasından dolayı 30 tercih hakkını dahi dolduramayacak. Haliyle tercihlerin ilk bir kaç günlük diliminde memur adaylarının büyük çoğunluğu tercihlerini tamamlamış olacak. Tüm bu gelişmeler çerçevesinde, Tercih Kılavuzunda kayda değer noktaları sizlere maddeler halinde aktarmaya çalışacağım.

 

 

2016/1 tercih kilavuzu

2015/2 KPSS Memurluk Tercih Kılavuzundan Kısa Analizler

kampanya haberleri
kampanya haberleri

 

  • Tüm memur adaylarının 1 numaralı gözdesi olan ve KİT kurumların içinde en iyisi olan DHMİ kadroları her zaman yüksek puanla kapatmaktadır. 2015/2 Tercih Kılavuzunda  4 pozisyonda ve toplam 7 adet olarak açılan DHMİ lisans memur kadroları, mühendislik mezunlarının tercih listesine bile girecektir. Açılan bu DHMİ kadrolarının 4001(Genel Lisans Kodu) nitelik kodundan açılması, bu kadroların çok daha yüksek puanla kapatacağını göstermektedir.

 

 

  • açıktan memur alım ilanlarıDevasa bir mezun sayısı olmasına rağmen kendilerine açılan kadro sayısının her geçen atama döneminde daha da azalmasıyla büyük hüsran yaşayan İİBF(İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) mezunları, bu atama döneminde de aradığını bulamadı. İİBF mezunlarının talep gösterdiği kurumlar arasında yer alan KYK(Kredi Yurtlar Kurumu) kadroları, bu tercih döneminde kadro açıp bazı İİBF bölümlerini de dahil etmiştir. İİBF mezunları açısından dışarıdan bakıldığında iyi bir durum gibi görünse de işin gerçeği böyle değildir. KYK kadroları için aranan niteliklere baktığımızda edebiyat, tarih gibi alımı olmayan ya da çok az sayıda alım yapılan bölümler eklenmiştir. Bu durum KYK kadrolarının yüksek puanla kapatacağını göstermektedir.

 

kpss puanı hesaplama

 

  • İşte size yeni yeni parlayan ve çok düşük puanlarla kapatan bir önlisans bölümü: Çağrı Merkezi Hizmetleri. Düşük puanlarla kapatan ve yeni yeni alımları olan Çağrı Merkezi Hizmetleri önlisans bölümü, özellikle 2015/1 KPSS alımıyla birlikte göze çarpmaya başladı. Son 6 KPSS dönemi incelendiğinde sadece 2013/1 KPSS döneminde 1 adetlik kadrosu açılmış olan Çağrı Merkezi Hizmetleri önlisans bölümü, 2015/1 KPSS atamasıyla birlikte adeta parlamıştır. 2015/1 alımında açılan 74 kadro ile birlikte taban seviyesi 75 puana kadar inmiştir. Bu bölüme 2015/2 tercih kılavuzunda da tam 155 adet kadro açılmıştır. Çağrı Merkezi Hizmetleri önlisans bölümünün taban puanları, 2015/2 atamasında 75 puan altında kapatacaktır. 71-72 puanla bile atama görebiliriz. Bu bölümün ilerideki durumu ne olur diye sorarsanız, İçişleri Bakanlığı’nın alım mantığındaki gibi diğer bakanlıklar da bu bölümden alımlar başlatabilir. Nitekim kamu kurumlarında santral(telefona bakma) hizmetleri amatör düzeyde gerçekleşiyor. İlerleyen zamanlarda santral hizmetleri daha da önemli hale gelecektir. Hatırlarsanız “adalet bölümü” adı altında bir bölüm vardı. Çok kıymetli bir bölümdü ve atamaları da düşük kapatıyordu(Ta ki AÖF’de açılana kadar). Birçok kamu kurumu ardı adına, özellikle hukuk servislerinde çalıştırmak üzere bu bölüm mezunlarından alım yapmaya başlamıştı. Çağrı Merkezi Hizmetleri önlisans bölümünde de böyle bir durum olması beklenebilir.

diplomanın maaşa etkisi

 

2015/2 KPSS Tercih Kılavuzu’na ilişkin kısa çaplı lakin derinliği olan analizlerim devam edecektir. 2015/2 atamasında tercih yapacaklara ve 2016 KPSS hazırlık sürecinde olanlara kolaylıklar dilerim, hoşçakalın.

 

 

KPSS DÜZ MEMURLUK KONUSUNDA ARADIĞINIZ TÜM YAZILAR BURADA!

 

TIKLAYIP OKUYABİLİRSİNİZ

 

AYRICA MERAK ETTİKLERİNİZİ DİĞER ADAYLAR GİBİ SORABİLİRSİNİZ

2016 kpss puan hesaplama

 

 

kpss1 kpss2 kpss3 kpss4 kpss5 kpss6 kpss7 kpss8 kpss9 kpss10 kpss11 kpss12 kpss13 kpss14 kpss15 kpss16 kpss17 kpss18 kpss19

 

 

 

 

 

 

Sorun cevap verelim