2015/2 KPSS Tercih Kılavuzu 4001 Kadrolarının Analizi

petek temizliği

2014 KPSS düz memurluk sınavına girip atama bekleyen tüm memur adaylarının 3. atama dönemi başlamak üzere. Devlet Personel Başkanlığı tarafından 2015/2 KPSS tercih kılavuzunda 2159 adet kadronun yer alacağı açıklandı. Günler öncesinden 2000 civarı kadro geleceği söylentileri ile çalkalanan forumlar, alıştıra alıştıra şok yaşattı memur adaylarına… Özellikle atanma ihtimali sınırlı olanların bu atamaya ilişkin umutları bitmiş durumda. Konuyu fazla da uzatmadan, rasyonel veriler üzerinden bilgiler ve yorumlar aktarmaya çalışacağım sizlere.

4001 kacla kapatir

KPSS'de nasıl yüksek puan alabilirsiniz?


 

—–>2015/1 KPSS Tercih Kılavuzunda 37 adet 4001 kodlu kadro açıldı, 2015/2 alımında ise tam 122 adet 4001 kodundan alım yapılacaktır. Normal şartlarda haziran atamaları, büyük alım dönemi olarak adlandırılırken kasım ataması olan 2015/2 tercih kılavuzunda bir önceki atamaya göre 3 kattan daha fazla 4001 kadrosu verilmiştir.

 

—–>2015/1 KPSS Tercih Kılavuzunda 4001 alımının toplam lisans kadrolarına oranı 0,005(Binde 5) iken 2015/2 alımında bu oran 0,08(yüzde 8) civarındadır.

 

—–>2015/2 KPSS Tercih Kılavuzu 4001 kadrolarının çok büyük kısmını Maliye Bakanlığı’nın açtığı V.H.K.İ kadroları oluşturmaktadır.

 

—–>2015/2 KPSS Tercih Kılavuzunda DHMİ(Devlet Hava Meydanları İşletmesi) 4001 kodundan 7 adet Memur alımı yapacaktır. DHMİ, en gözde kurumların başında yer aldığı için bu kadroların 90 ve üstü puanlarla kapatma ihtimali Yüzde 100’e yakındır.

 

—–>2015/2 KPSS Tercih Kılavuzunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 4001 kodundan 7 adet Yurt Yönetim Memuru alımı yapacaktır. Yurt Yönetim Memuru kadroları da adaylar arasında fazla rağbet görmektedir ve açılan kadrolar tercih edilebilir şehirlerde yer almaktadır. Doğal olarak bu kadrolar da yüksek puanla kapatması muhtemel 4001 kadrolarıdır.

 

 

2015/2 Tercih Kılavuzunda 4001 Kadroları Kaç Puanla Kapatır?

 

roflbot4001 kodundan tercih yapacak tüm memur adaylarının asıl merak ettiği konu; 4001 kadroları kaç puanla kapatır… Bunu net olarak bilmemiz elbette ki mümkün değil ama belli kriterleri göz önünde bulundurarak tahmin yapabiliriz. Birkaç madde ile tahminlerimi sıralıyorum;

*** 4001 kodlu kadroların taban puanları genel olarak 88 ile kapatmakla birlikte yer yer 87 küsürleri de görebileceğimizi düşünüyorum. Nitekim birçok kurum atama iznini kullanmadı. Kamu kurumlarının atama izinlerini kullanmaması sonucu oluşan tepkiler neticesinde, 2016/1 haziran atamasında tüm atama izinlerinin kullanılacağını ve çok yüksek puanı olup istediği kadroyu bulamayanların beklemeye geçeceğini düşünmekteyim.

*** Hem 4001 kadroları hem de diğer lisans bölümlerinin kadroları arasında taban puanı en yüksek kapatabilecek kadrolar; DHMİ’nin 4001 kodundan açtığı kadrolar olacaktır. Bu sebeple 90 puanın altında bir P3 puanınız var ise bu kadroları tercih etmemenizi öneririm.

Okudunuz Mu?  2015/1 KPSS Memurluk Tercih Kılavuzundaki KİT Kadroları

*** Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 4001 kodundan açtığı Yurt Yönetim Memuru kadroları da DHMİ’den sonra en yüksek puanla kapatacak 4001 kadrolarıdır.

*** Maliye Bakanlığı’nın açtığı 4001 kadrolarında 7326 kodu yer aldığı için bu kadrolara diğerleri gibi aşırı bir yüklenme olmayacaktır.

—>>> 7326 kodu ne anlama gelir? Bu kod, 2 yıl boyunca fiili olarak çalışma zorunluluğunu ifade eder. 2 yıl boyunca tayin talebinde bulunamazsınız. 

2015/1 tercih kılavuzu konusunda analizlerim bittikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Özellikle bir önceki atama dönemlerini incelemeniz ve kurumsal bazda kadroları karşılaştırmanız çok faydalı olacaktır. Şimdilik hoşçakalın…

kpss memurluk

matematik yapmadan yüksek puan almak

2016 ocak yeni başlayan düz memur maaşı

kpss açıktan alımlar

KPSS MEMURLUK KAVRAMLARI

Sorun cevap verelim

27 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba hocam ben elektrik elektronik okuyorum lise son sınıf ve kpss ye girim memur olmak istiyorum acaba iş durumu nasıl yada önerileriniz varmı birde liseyi bitirip polis olmayida dusunuyom aama. Kararsızim yardımcı olurmusunuz

  1. Merhabalar, Polislik için lisans mezunu olmalısınız.(Yani polis alımlarına başvuru için). Elektrik elektronik çok güzel bir bölüm. 85 ve üzeri puan alırsanız, atanırsınız memurluğa… Önerim şudur ki güzel bir kpss genel kültür genel yetenek kitap seti alıp 2016 eylüldeki lise düzeyi kpss ye hazırlanmandır. Yine ara ara durumunu buraya yazarsın, aklına takılanları da sorarsın.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

 2. 89,718 puan 4001 nerelrri onerrsiniz

  1. Selamlar, çeşitlilik açısından fazla bir alternatif yok açıkcası. Maliye kadrolarının rahat gelebileceğini düşünüyorum. 5 kyk kadrosu ve 4 dhmi kadrosunu en üste, daha sonra da 21 maliye kadrosunu sıralayıp tercihlerinizi yapabilirsiniz.

 3. Merhabalar lisans p3 puanim 87,4 sizce atanma ihtimalim nedir

  1. Selamlar, Maliye kadrolarından 87 ile kapatanlar olacak… Maliye kadrolarına yüklenin… Umarım atanırsınız

 4. Puanim 75.6 hangi kadroları yazsam ve yerleşebilme ihtimalim var mi hocam??? Şimdiden teşekkür ler…

  1. Merhabalar, açıkcası puanınız çok düşük, bölümünüzü ve öğrenim düzeyinizi de belirtmemişsiniz ama istisna bir bölüm olmadığı sürece bu puanla atanma şansınız yok maalesef. Nedir bölüm ve öğrenim düzeyiniz?

 5. İyi aksamlar hocam eşim 4 yıllık isletme mezunu Kpps puanı 81 kasım atamaları icin tercih yapıyoruz sizce atanma sansı varmıdır ? Yardımcı olursanız cok sevinirim.. Hoscakalın.

  1. Selamlar hocam, maalesef ki atanma şansı çok çok düşük. Atanma ihtimali olması için hiç yoktan 84 alması lazımdı bu dönem için. Çünkü İİBF bölümlerinin alımları çok az oldu bu kpss döneminde. Gümrük, PTT gibi alımları değerlendirin hocam.

 6. Sayın hocam puanım p3 86,39 4001 den atanma durumum nedir acaba saygılar…

  1. Merhabalar, açıkcası bu atamada çok şanslı göremiyorum sizi. Yine de maliye bakanlığının açtığı kadrolardan ücra yerlerde olanları tercih listenize koyun ve bekleyin. Bu atamada 87ler görülecektir ama 86lara düşmesi çok zor.

 7. Sayın hocam gıda mühendisiyim p3 puanım 86,39 4001 den atanma durumum nedir acaba saygılar…

  1. Selamlar hocam, bu puanla bu atamada yerleşme şansınız çok düşük. Atamalar 87 puanla kapatacaktır muhtemelen. Siz gene de maliye bakanlığının açtığı kadrolardan, en ücra köşelerde yer alanları ya da kendi analizinize göre düşük kapatabileceğini düşündüğünüz yerleri tercih edebilirsiniz.

 8. Merhaba hocam p3 puanım 87,91 4001 den tercih yapmayı düşünüyorum sizce atanma ihtimalim nedir.

  1. Selamlar, maliyenin vhki kadroları gelebilir. İlla ki 87 ile kapatan yerler olacaktır.

 9. Mrb hocam puanim 87. 4001 de bu tercihlerde bi yer gelirmi .

  1. Selamlar, inşallah seçicilik yapmamışsınızdır da gelir.

 10. Mrb hocam puanim 87.3 ücra yerleri yazdım 4001 ile atanma ihtimalim nedir.

  1. Selamlar, sanırsam 88 altına düşmedi puanlar ve atanamadınız. En azından maliye kadrolarından bazı yerler 87 küsüre düşebilirdi ama atamaların az olması belli ki korkutmuş adayları. Umarım son atamada rahat rahat atanırsınız.

 11. Mrb hocam 2016 kpss nin bu sene erken yapılması bizim 2014 puanını haziranda kullanamamıza sebep olacak mı sizce.cunku yeni sınav sonuçları açıklanmış olacak

  1. Selamlar, herkes bunu tartışıyor ama bence kaygılanacak bir durum yok. Her zamanki gibi sadece 2014 kpss ye girenler 2016 haziran alımında tercih yapabilecek. Ösym 2016 puanlarıyla tercih yapılmasını sistem üzerinden engeller zaten.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

 12. Merhaba hocam, elektrik elektronik mühendisliği mezunuyum. 2016 kpss ye gireceğim. Kpss b den gireceğim ama bazı durumlarda kpss a ile de atamalar yapılıyormuş ve daha avantajlı da olabiliyormuş. Alan için de oturum ücreti yatırmalı mıyım? Bana ne önerirsiniz? Teşekkür ederim şimdiden.

  1. Merhabalar, benim bildiğim kadarıyla a grubu oturumlara girmiyorsunuz. Bahse konu puan türleri için muhtelemen genel kültür genel yetenek yanı sıra dil sınavına da girmeniz gerekiyor ki uzmanlık ilanları için istenen ilgili puan türleri hesaplansın. Bunu bir araştırayım, ilerleyen günlerde yine yazın bana bunu olur mu…

   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

   Not: 2016 KPSS puanı hesaplaması için hazırladığım KPSS PUAN HESAPLAMA sistemini kullanabilirsiniz. Bu şekilde genel bir fikir edinebilirsiniz.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

 13. Merhabalar hocam iletişim fak. Rts bölümü için özel kadrolar ve normal memurluk için kaç puan gerekir ortalama?

  1. Merhabalar, bölümünüz radyo-tv-sinema sanırım. Bölümünüzden merkezi atamalarda çok az bir alımı var. Çok ama çok az. Misal 2014 kpss ile şu ana dek sadece 2 kadro açılmış. Onlardan biri 83 diğeri ise 89 ile kapatmış.

   Bunun haricinde TRT kendi açtığı kurumsal alım ilanlarında sizden alım yapabiliyor. Bunlar zaten mülakatlı alımlar. Yani belli bir taban puan koyup başvuru alıyorlar.
   Yine PTT de sizin bölümden alım yapabiliyor. Onlar da aynı şekilde kendi açtıklarım alım ile bu işi yürütüyor.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 14. merhaba vhki lise mezuları tercih edebiliyo mu eğer oluyorsa kaç puanla kapatır. Yardıncı olur musunuz

  1. Selamlar, lise memurlukta vhki kadrosu çok nadir çıkar. Hele ki lise kpss memur alımlarının çok çok azaldığı şu dönemde normal hizmetli kadrosuna girebilmek için bile en az 96-97 puan almanız lazım.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir