2016 KPSS A Grubu Oturumları Yapıldı

2016 KPSS A Grubu Oturumları Yapıldı

30 Mayıs 2016 11 Yazar: Ekrem Özdemir
kampanya haberleri
kampanya haberleri

2016 KPSS A Grubu oturumları tamamlandı…

 

Daha önceki yazılarda da ifade ettiğimiz üzere A Grubu KPSS; müfettişlik, uzmanlık, denetmenlik, kontrolörlük gibi kariyer meslekler olarak nitelendirdiğimiz meslek gruplarına hazırlananlar için düzenlenmektedir.

Bahse konu mesleklere girebilmek için 1 yıl boyunca emek sarfeden adaylar, dün itibariyle 2016 KPSS A Grubu oturumlarına girip sonuçların açıklanmasını beklemeye başladılar.

 

 

2016 KPSS A Grubu Puanların Geçerlilik Süresi

 

Sadece iki yılda bir(çift yıllarda) yapılan B Grubu KPSS memurluk sınavlarından farklı olarak her yıl gerçekleştirilen A Grubu KPSS sonucu elde edilen puanlar, normal şartlarda 2 yıl boyunca geçerliliğini korumaktaydı. Fakat 2016 Şubat ayında KPSS yönetmeliğinde yapılan değişikliklerle birlikte 2016 KPSS A Grubu puanları sadece 1 yıl geçerli olacaktır. 2016 KPSS A Grubu puanlarına ait geçerlilik süresinin 1 yıla indirilme nedeni olarak ise 2017 yılından itibaren A Grubu KPSS’de birtakım düzenlemeler/değişiklikler yapılacağı belirtilmiştir. A Grubu KPSS adayları da bu değişikliklerin ne olacağını merakla beklemektedir.

 

 

 

Kariyer Mesleklere Nasıl Giriliyor?

 

2016 KPSS A Grubu oturumları yapıldı. Peki bundan sonra süreç nasıl işleyecek? A grubu memurluklara nasıl girilebilir?

a grubu kpssBaştan şunu söylemeliyim ki A Grubu KPSS ve kariyer mesleklere giriş süreci ciddi anlamda emek isteyen ve yıpratıcı bir dönemi kapsıyor. Öyle ki A Grubu KPSS oturumlarında yüksek puan almayla iş bitmiyor. KPSS alan puanları, bahse konu A Grubu memurlukların ilanlarına başvurabilmek için sadece baraj puan niteliği taşıyor. Şöyle bir örnekle özetleyelim; Maliye Bakanlığı 500 adet vergi müfettiş yardımcılığı ilanı açmış olsun. İlanda belli puan türlerinden en az 80 puan almış olmak şartı mevcut. Genelde de kontenjanın beş katına kadar aday çağrılacak olup 80 puan üstü başvuranlar arasından en yüksek ilk 2500 aday belirlenecektir. Daha sonra bu 2500 aday ayrıca bir yazılı sınava tabi tutulacaktır. Yazılı sınavı da geçen adaylar sözlü sınava(mülakat) alınacaktır. Sözlü sınavı geçtikten sonra ise mesleğe geçiş süreci başlayacaktır. Gördüğünüz üzere A grubu mesleklere geçiş süreci olabildiğince meşakkatlidir. Şunu da belirtmem gerekir ki bu yazdıklarım asla moral bozucu olmasın. Gerçekten de kendinizi iyi hissediyorsanız ve A grubu memurluklara girmek istiyorsanız asla peşini bırakmayın. Denemekten zarar gelmeyecektir…