güncel kampanyalar

2016 KPSS memurluk sınavına 8-9 aylık bir süre kala memur adaylarından yoğun bir şekilde sorular gelmeye devam ediyor. Son gelen yorumları incelediğimde, adayların girmeleri gerektiği KPSS oturumunu büyük oranda netleştirdiğini görebiliyorum. Her ne kadar KPSS B grubu memurluk için çok fazla talep olsa da A grubu memurluklar için de kendisini denemek isteyen adayları görebiliyoruz. KPSS A grubu memurluk için hazırlanmak isteyen ve KPSS konusunda çok fazla bilgi sahibi olmayan adaylar, özellikle hangi oturumlarda hangi test gruplarını çözmeleri gerektiğini öğrenmek istiyorlar. Bugünkü yazımda KPSS A Grubuna hazırlananlar için ön rehber niteliğinde bilgiler vermeye çalışacağım.

 

 

A Grubu Memurluk Nedir?

 

Öncelikle kısaca A grubu memurluktan bahsedelim. KPSS A grubu memurluk; kariyer meslekler olarak adlandırılan ve içerisinde müfettişlik, denetmenlik, uzmanlık, kaymakamlık, denetçilik, kontrolörlük gibi unvanları bulunduran meslek gruplarına geçiş için hazırlanmış bir KPSS grubudur. KPSS A grubu sonucu elde edilen puanlar, bahse konu mesleklere girebilmek için bir ön baraj niteliğinde olup direkt mesleğe geçilmemektedir.

 

 

A Grubu Memurluk Sınavında Hangi Oturumlar Var?

 

KPSS Lisans memurluk sınavı hafta sonu yapılmaktadır. Cumartesi sabah oturumunda genel kültür-genel yetenek testleri yer almaktadır. A grubu oturumlar ise pazar günü sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki oturumda yapılmaktadır.

KPSS A Grubu Pazar Sabahı Oturumunda:

*İktisat

*İşletme

*Hukuk

*Maliye

*Muhasebe

 

derslerine ait testler yer almaktadır.

 

KPSS A Grubu Pazar Öğleden Sonra Oturumunda:

*Kamu Yönetimi

*Uluslararası İlişkiler

*İstatistik

*Ekonometri

*Çalışma Ekonomisi

 

derslerine ait testler yer almaktadır.

 

KPSS A GRUBU MU KPSS B GRUBU MU

 

A Grubu Memurluk Sınavında Hangi Testler Çözülecek?

 

Kariyer mesleklere girmek için 2016 KPSS ‘ye hazırlanan adayların en çok takıldıkları nokta, A grubu sınav oturumlarından hangilerinin çözülmesi gerektiğidir. Hangi testlere girmeniz gerektiğini belirleyen iki nokta vardır; mezun olduğunuz bölüm ve kazanmak istediğiniz A grubu meslek.

 

Hangi Bölümden Mezunsunuz: A grubu KPSS’ye hazırlanırken mezun olduğumuz bölümü kapsayan testin yer aldığı oturuma girmek avantaj sağlayacaktır. Misal İktisat mezunu bir adaysınız. Bölümünüzün yer almadığı KPSS A grubu pazar öğleden sonraki oturumda sınava girmeniz uygun olmayacaktır. Temel eğitimini aldığınız iktisat bölümüne ait testin yer aldığı pazar sabah oturumunda çok daha başarılı olmanız doğal sonuçtur. Haliyle pazar sabah oturumu sonucu oluşan KPSS A Grubu Alan Puanlarınız çok daha yüksek olacaktır.

 

Hangi Mesleği İstiyorsunuz: KPSS A grubuna hazırlanırken bir veya birkaç meslek hedeflemek her zaman avantaj sağlayacaktır, neden mi? Her meslek için düzenlenen yarışma sınavlarına veya mülakatlarına katılabilmek adına farklı puan türlerinden baraj puanlar belirlenmiştir. Bu puan türlerini içeren test ağırlıklarını bilmek hangi derslere daha çok çalışmamız gerektiğini belirlemede önemli rol oynamaktadır. Örnek veriyorum, ben İktisat mezunuyum. Hedefim de Vergi Müfettişi olmak… Vergi Müfettiş Yardımcılığı ilanlarına baktığımda adayların, P40, P54 ve p57 puan türlerinden seçildiğini görüyorum. Bu puanların hangi derslerden hangi ağırlıklarla oluştuğunu inceleyelim:

 

A Grubu KPSS Puan Türleri

 

 

Yukarıdaki tabloda da görüldüğü üzere vergi müfettişliği için hazırlanmak isteyen bir kpss adayı, genel yetenek, iktisat ve maliye alanlarına biraz daha fazla yoğunlaşmalı. Siz de bu şekilde kendi tablonuzu oluşturup hangi derslere daha fazla ağırlık vermeniz gerektiğini görebilirsiniz.

A grubu puan türleri ve test ağırlıkları için tıklayınız

 

 

Benim Tavsiyem Nedir?

 

Her ne kadar bütün derslere çalışmak çok mümkün olmasa da pazar günü yapılan her iki A grubu kpss oturumuna girmeniz size avantaj sağlayacaktır. Bu şekilde bütün A grubu puan türleriniz(yaklaşık 120 tane) hesaplanır ve ilgili alımlarda kullanma şansınız olabilir. Bunun dışında kariyer meslek alım ilanlarında istenen puan türlerinin büyük bir kısmında iktisat, hukuk, maliye, muhasebe, işletme ve kamu yönetimi daha ağırlıktadır. Buna göre çalışmalarınıza yön vermeniz daha sağlıklı olacaktır.

 

 

 

Kategori: KPSS Memurluk

Ekrem Özdemir Hakkında

Sabırlı, sakin, bildiğini paylaşmaktan keyif alan faydacı yaklaşımına sahip bir kişilik... Okundukça anlaşılacak biri değil, anlaşıldıkça okunulacak biri...

Yazıya Yapılan Yorumlar

 1. Umut dedi ki:

  Hocam mrblar sorum şu: 2016 kpss b p3 den bir puan aldım şimdi 2017 kpss alan sınavına hazırlanıp uzmanlık istiyorum. Bunun için 2017 kpss pazar günü sadece alan sınavına girmek yeterli mi yoksa 2017 alan derslerinin yanında yeniden 2017 gy gk e de girmem mi gerekiyor?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, 2017 ayrı bir sınav olduğu için hem gk gy bölümünde hem de alan oturumlarına girmelisiniz.

   Not 1: Günlük hayattaki olayları kendi gözümden yorumladığım blogumu ziyaret edip ücretsiz bir şekilde abonem olabilirsiniz. Hepinizi beklerim…

   Uydu Kafa —>>> http://www.uydukafa.com

   Not 2: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not 3: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 2. ezgi dedi ki:

  merhaba. ben kimya bölümü mezunuyum vhki olarak yada kendi alanımda kimyager olarak atanmam için kpss a ve b ye ikisinede girebiliyor muyum

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar; vhki, kimyager gibi kadrolar için b grubu KPSS’ye girmeniz gerekir. Yani 2016 lisans KPSS’ye girmediyseniz 2018 KPSS’ye hazırlanmalısınız.

 3. Seher Cetin dedi ki:

  Selamlar ben isletme bolumu mezunuyum ve kpss sinavinda sadece gemel kultur genel yetenek sinavina girsem nerelere basvuru yapabilirim acaba

 4. Filiz dedi ki:

  Selamlar ben kamu yonetimi son sınıf öğrencisiyim Kpss A ya insallah giricem
  Peki pazar gunu öğleden sonra olan
  kamu yonetimi ve işletmeye de girmem gerekli mi? Lütfen yardımcı olun.
  Çok teşekkürler

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, sizin asıl alanınız zaten kamu yönetimi bölümünün de yer aldığı öğleden sonraki oturumdur. Ama öğleden önceki oturuma da girebilirsiniz ki girmenizi tavsiye ederim. Bu şekilde daha fazla a grubu puan türü hesaplanır ve a grubu alımlara başvuru konusunda daha şanslı olabilirsiniz.

   Selamlar, 2014 atamalarında muhasebe bölümünden en son 84 küsür puanla atama olmuş.Eğer ki alımlarda kayda değer bir azalış vs olmazsa atanacağınızı düşünüyorum.

   Sadece KPSS konularını paylaştığım yeni sitemi ziyaret edip sorularınızı DAHA KOLAY sorabilir ve DAHA KOLAY takip yapabilirsiniz.

Yorum Yazın
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları ziyaretçilerin kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan bakalimbilelim.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

%d blogcu bunu beğendi: