2016 KPSS Düz Memurluk Sınavı Çok Önemli!

2016 KPSS Düz Memurluk Sınavı Çok Önemli!

7 Ağustos 2015 34 Yazar: Ekrem Özdemir
kampanya haberleri
kampanya haberleri

2016 KPSS Düz Memurluk sınavına yaklaşık 1 yıl kaldı. Ülke içinde olumsuz ekonomik görünümle birlikte giderek daralan kadro sayısı, mezun sayısının katlanarak artması, devlet garantili iş güvencesine sahip olma eğiliminin artması gibi nedenlerle 2016 KPSS Düz Memurluk sınavı daha da önem kazanıyor. Önceki kpss atamaları dikkatle incelendiğinde taban puanların net bir şekilde arttığını görmekteyiz. Bütün bu gelişmeler, 2016 KPSS hazırlıklarına bir an önce başlamamız ve kesinlikle puan anlamında kendi rekorumuzu kırmamız gerektiğine işaret ediyor.

 

 

2016 KPSS Yapılacak Mı?

 

2016 kpss puan hesaplamaAdaylar arasında neredeyse tüm KPSS atamaları döneminde, “Bu sene KPSS yapılacak mı?” dedikodusu dolaşıyor. Peki bunun gerçeklik payı nedir? Her ne kadar merkezi atamalar kapsamından çıkan veya çıkartılan kurumlar olsa da KPSS’nin kolay kolay kaldırılamayacağı düşüncesindeyim. Kamudaki şeffaflığın öyle ya da böyle(göstermelik bile olsa) daha da arttırılacağını hesaba katarsak KPSS’nin kaldırılmayacağı görüşümüz desteklenmiş olur. Bu tarz söylentilerin adaylara çok büyük zararı dokunmaktadır. Düşük kadro sayıları neticesinde aldıkları puanlar ile atanamayan adayların hevesleri zaten bitmiş durumda. Buna bir de KPSS’nin kalkacağı söylentileri eklenince, ders çalışarak değerlendirilmesi gereken süreler panik halleriyle harcanıyor.

Sonuç itibariyle KPSS’nin kalkma durumu ne şimdi ne de yakın zamanda mümkün görünmemektedir.

 

 

2016 KPSS Sınavında Nasıl Avantaj Sağlayabiliriz?

2016 KPSS Sınavında Nasıl Avantaj Sağlayabiliriz?

 

 

2016 KPSS Memur Alımları Hakkında Yorumum?

 

Çeşitli forumlardan, ilgili haber başlıkları altındaki yorumlardan ve sosyal medyadan takip ettiğim kadarıyla adaylar 2016 KPSS kadro sayılarından umutsuz. Ben ise 2016 KPSS atamalarının çok kötü olmayacağını, hatta 4 atama döneminden birinde şaşırtıcı derecede iyi kadro geleceğini düşünüyorum. Bu görüşüme dayanak tuttuğum noktaları sizlerle paylaşayım;

 

  • Çalkantılı bir hükümet kurulma süreci geçirmekteyiz. Erken seçime de gidilse koalisyon da kurulsa, “ağızlara bir kaşık bal sürme” mahiyetinde 2016 kpss atamaları döneminde nispeten daha iyi alımlar yapılacaktır.
  • Haberlerden de takip ettiğiniz kadarıyla, kamudaki şeffaflık konusunda daha çok çalışma yapılacağı belirtilmektedir. Bu durum genel anlamda kpss atamalarına ve 2016 KPSS atamaları sürecine olumlu yansıyacaktır. Merkezi atamalar konusunda hem hükümetlerin hem de bizlerin daha aktif olması lazım. Kamudaki en sağlıklı atama yöntemini ÖSYM’nin gerçekleştirdiği merkezi alımlar oluşturmaktadır.

 

Bazılarınız bana, “…çok fazla iyimser düşünüyorsun” diye söylenecektir. Haklılık payları da mevcuttur. Nitekim KPSS atamalarının içler acısı durumu ortadadır. Ama ben gene de üstüne basarak söylüyorum; 2016 KPSS , nispeten daha güzel atamalara sahip olacaktır. Özellikle dört atama döneminin birinde, çok iyi kadro verileceğini düşünmekteyim. Umarım yüksek sayıda alım içeren kpss atamaları yapılır. 2016 KPSS sürecinde herkese başarılar dilerim, aklınıza takılanları sormaktan çekinmeyin. Hepiniz hoşçakalın.