2016 Lisans KPSS Oturumları Yapıldı!

petek temizliği

Öncelikle 2016 Lisans KPSS oturumlarına giren herkese geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Umarım hak eden hak ettiği memurluk kadrosuna girer.

Bilindiği üzere çift yıllarda yapılan KPSS oturumları; mimar, mühendis, tekniker, memur ve sayamadığımız diğer birçok unvandaki düz memurluk kadrolarına hazırlananların girmesi gereken sınav grubudur. Haliyle 2016 KPSS genel kültür genel yetenek oturumuna giren düz memurluk adayları da buradan alacakları P3 puan türü ile KPSS tercih kılavuzunda KPSS memurluk tercihlerini yapacaklardır.

 


 

2016 Lisans KPSS Nasıldı?

 

Gerek çevremdeki arkadaşlardan, gerek forumlardan gerekse de yayınlanan sorular üzerinden yaptığım analizler açısından sınavla ilgili bir kaç nokta tespit ettim diyebilirim. Öncelikle uzun zamandır adayların en büyük kabusu olan KPSS TARİH soruları, 2016 KPSS’de nispeten daha yüzeysel ve kolay sorulardan oluşmuş. Yine KPSS ANAYASA ve KPSS GÜNCEL soruları da ciddi anlamda kolaymış. Kısacası 2016 KPSS’nin genel kültür kısmı nispeten kolay olmuş diyebilirim. 2016 KPSS genel yetenek kısmında ise aynı şeylerin geçerli olmadığını söyleyebiliriz. Nitekim özellikle KPSS TÜRKÇE soruları memur adaylarını çok zorlamış. Yine KPSS MATEMATİK soruları da çözülebilir olmasına rağmen zaman alıcı sorulardan oluşturulmuş.

Özetle 2016 KPSS nasıldı, sorusunun cevabı olarak; genel kültür kolaydı fakat genel yetenek çok zorlayıcıydı diyebiliriz.

 

 

2016 KPSS Kaç Nete Kaç Puan Gelir?

 

Yukarıdaki analizden sonra 2016 KPSS kaç nete kaç puan gelir sorusunun cevabının karmaşık bir hal aldığını söyleyebiliriz. Nitekim son üç dört KPSS döneminde, türkçe ile matematik sorularının aynı anda zorlayıcı olduğu bir KPSS memurluk sınavını hatırlamıyorum. Önceleri genel kültür bölümünde yer alan KPSS TARİH soruları çok belirleyici olurdu ve genelde adaylar tarih kısmını halletmeye çalışırlardı KPSS hazırlık aşamasında… 2016 KPSS ile bunun değiştiğini gördük. Söyleyebileceğimiz en net şey türkçe ve/veya matematik bölümlerinden iyi net yapanların iyi bir puan elde edebilecekleridir.

Yine de sizler için yayına aldığım ve 2014 KPSS verileriyle çalışan alttaki KPSS PUAN HESAPLAMA sistemini kullanabilirsiniz. En azından size genel bir fikir verecektir.

roflbot

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir