2016 Temmuz Sonrası Düz Memur Maaşları

petek temizliği

2014 KPSS’nin son ataması olan 2016/1 haziran atamasına yaklaşık 1 ay kala tercih yapacak adayların heyecanı giderek katlanıyor. Gündemde yer alan memur atamalarına ilişkin kadro sayılarına ve taleplerine baktığımızda, büyük alım dönemi olarak adlandırdığımız 2016/1 haziran atamalarında da beklentilerin çok uzağında bir tercih kılavuzu ile karşılaşacağımız kesin gibi. Bu sebeple adaylara en büyük tavsiyem; çok çok zorunlu durumlar olmadıkça kadro/kurum/il seçiciliği yapmamalarıdır.

 

 

 

2016 Temmuz Düz Memur Maaşları

 

2016/1 KPSS haziran atamasında memur olan adaylar çok yüksek ihtimalle 2016 temmuz ve sonrası dönemlerde işe başlatılacaktır. 2016-2017 yıllarını kapsayan memur toplu sözleşmesi gereği 2016 yılına ait ilk 6 aylık dönem için yüzde 6, ikinci altı aylık dönem için ise yüzde 5 zam yapılması kararlaştırılmıştır. Yani 2016/1 KPSS ile atanan memurlar, 2016 temmuz ayında yapılacak olan %5’lik zamlı maaşla işe başlayacaktır. Peki 2016 Temmuz ayından sonra işe başlayanlar için 2016 temmuz düz memur maaşları ne kadar olacak?

 

Memurlukta Diplomanın Maaşa Etkisi Var Mı?

 

 

 • Yeni Başlayan Lisans Mezunu Memur Maaşı: 15 Temmuz 2016 itibariyle, 2355 tl civari (5-10 tl civarı oynamalar olabilir)
 • Yeni Başlayan Önlisans Mezunu Memur Maaşı: 15 Temmuz 2016 itibariyle, 2350 tl civari (5-10 tl civarı oynamalar olabilir)
 • Yeni Başlayan Lise Mezunu Memur Maaşı: 15 Temmuz 2016 itibariyle, 2340 tl civari (5-10 tl civarı oynamalar olabilir)

 

***Eğer ki V.H.K.İ. olarak atanırsanız bu rakamlardan yaklaşık 40 tl daha fazla maaş alırsınız.

***Eğer ki Bilgisayar İşletmeni olarak atanırsanız bu rakamlardan yaklaşık 55 tl daha fazla maaş alırsınız.

 

 

Rakamlardan da görüldüğü üzere 2016 temmuz düz memur maaşı 2300 TL üzerinde olacaktır. Her ne kadar istenilen seviyede olmasa da yorucu ve yıpratıcı ve geleceği belirsiz özel sektör şartlarına göre iyi bir rakam diyebiliriz. 2016/1 haziran atamasında tercih yapacak tüm adaylara başarılar dilerim.

 

2018 Ocak En Düşük Memur Maaşı Ne Kadar Olacak?

 

18 thoughts on “2016 Temmuz Sonrası Düz Memur Maaşları

 1. Merhaba. Bu yıl ortaöğretim kpss ye gireceğim. Sitenizde ki bir yazıda lise kpss ile atanmanın çok zor olduğunu söylemiştiniz. Bu sene birçok memurun görevinden alınmasıyla birlikte memur kadroları arttı. Size sorum şu: Sizce bu sene lise kpssden 80-90 arası bir puan alsam ankara içinde atanma ihtimalim olur mu? (Anadolu teknik lisesi bilişim mezunuyum.)

  1. Selamlar, dediğiniz gibi lise düzeyinden memur olmak çok zor. Ama o yazımda da belirttiğim üzere meslek liselerinin bazı bölümleri bunun dışında. Çünkü meslek lisesi bölümlerinden nispeten daha iyi alım olabiliyor ve daha uygun puanlarla atanma şansı olabiliyor. Misal herhangi bir düz lise mezunu olsaydınız 95-96 puanla bile atanma şansınız zor olurdu ama meslek lisesi bilişim mezunlarına nispeten biraz daha çok kadro açılmakta ve taban puanları 85i görebilmektedir. Yani 85 üzeri alacağınız her yüksek puan memur olma ihtimalinizi çok yükseltecektir. Ankara’ya atanma durumu o ilde açılacak kadro sayısına vs. göre değişir. Yani çok daha yüksek puan alırsanız şansınız çok daha yüksek olur.

   Not 1: Günlük hayattaki olayları kendi gözümden yorumladığım blogumu ziyaret edip ücretsiz bir şekilde abonem olabilirsiniz. Hepinizi beklerim…

   Uydu Kafa —>>> http://www.uydukafa.com

   Not 2: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not 3: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 2. Hocam merhaba iktisat 3. Siniftayim. Bolumum icin b grubu kadrolarini ve maaslarini yazarmisiniz ve atanabilmek icin en az kac puan almam gerekiyor. Yardimci olur musunuz ?

  1. Selamlar, bölümünüzden birçok kurum memur kadrosu açmaktadır. Maaş olarak en az 2400 ile başlarsınız. Puan olarak da hedefiniz 85 üzeri olsun kesinlikle…

 3. Hocam sizden bi tavsiye almak istiyorum.. 2016 kpss p3 puanım 91.2 sıralamam 1310 ve matematik bölümü mezunuyum. 2016/6 sağlık bakanlığı işletmen kadrosu var toplamda 8 adet memur alımı yapılacak 13 -19 Ekim tarihleri arasında .. Sizce bu tercihi yapmalıyım yoksa Aralık ayındaki merkezi atamada yüksek maaşlı kurum tercihini mi beklesem.

  1. Selamlar, öncelikle bahsettiğiniz alımlar bitmiş sanırım. Bu anlamda kusura bakmayın. Ancak yetiştirebiliyorum cevapları. Sağlık Bakanlığı’nın alımı sözleşmeliydi sanırım. Bence hiç gerek yok. Puanınız zaten çok iyi. Merkezi atamalarda rahatça yerleşebilirsiniz daha iyi bir kuruma.

   Sadece KPSS konularını paylaştığım yeni sitemi ziyaret edip sorularınızı DAHA KOLAY sorabilir ve DAHA KOLAY takip yapabilirsiniz.

   Tıklayın: http://www.kpsshocasi.com

 4. Meraba hocam. Birkaç sorum daha olacaktı izninizle. 1)2016 Aralık ayındaki atamalarda mülakat/sözlü sınav gelir mi sizce 2) merkezi atama ile dhmi ye ataman biri maaş olarak ne kadar alıyor. Hani sözleşmeli 2200 kadroya geçerse 3200 lira maaş alır şeklinde bir yazı okudum. Diyelim ben 2016 Aralık ayında Ösym tercihi ile dhmi ye atanırsam maaşım ne kadar olacak.

  1. Selamlar;

   Cevap1) Şimdilik öyle bir durum yok. Her tarafa mülakat gelmeye başladı ama merkezi atamalarda öyle bir durum yok ve geleceğini de sanmıyorum. Zaten mülakat gelecek olursa merkezi atama diye bişey kalmaz bana göre.
   Cevap2) Kamu kurumları içinde en sağlam maaşı aldıklarını söyleyebilirim. 3000 üstü olması lazım. DHMİ 399’a tabi bir KİT kurumudur. Başlangıçta KİT kurumlarında ortalama 2700-2800 civarı maaş verilir ve 6 ay sonra adaylığı kalkar ve buna istinaden yüzde 8 daha tazminat alır ve maaşı yüzde 8 zamlı şekilde devam eder.

   Sadece KPSS konularını paylaştığım yeni sitemi ziyaret edip sorularınızı DAHA KOLAY sorabilir ve DAHA KOLAY takip yapabilirsiniz.

   Tıklayın: http://www.kpsshocasi.com

 5. Merhabalar size birşey soracağım.
  dışardan memur alımları diye birşey duydum.
  Acaba bu işlem nasıl oluyor nereye başvurmak lazım?
  Yoksa duyduğum kişilern torpili vardamı böyle oluyor dediler.

  1. Selamlar, dışarıdan memur alımları denen olay açıktan memur alımlarıdır. DPB(devlet personel başkanlığı) sitesinden bu alımları takip edebilirsiniz. Veyahut aşağıdaki sitem üzerinden de takip yapabilirsiniz.

   Sadece KPSS konularını paylaştığım yeni sitemi ziyaret edip sorularınızı DAHA KOLAY sorabilir ve DAHA KOLAY takip yapabilirsiniz.

   Tıklayın: http://www.kpsshocasi.com

 6. Merhaba , anadolu lisesi mezunuyum ve kpss hakkında hic bi bilgim olmadigi halde yarin sinava giriyorum? bazi tercih edilen yerlerde hep sadece sağlık liseleri veya meslek liseleri diye şart görüyorum peki ben ne yapacam , nereleri tercih edebilecem?

 7. İmam hatip mezunlari kendi alanları dışında yani imamlık muezzinlik ve kuran kursu ögreticisi dışında hangi mesleği seçebilir. İmam Hatip Lisesi de meslek lisesi kabul ediliyor mu?

  1. Selamlar, bahse konu unvanların dışında ÖSYM’nin merkezi memur atamalarında bölümünüzden açılan memurlukları ve tüm lise mezunları için ortak kod olan 2001 kodundan uygun memurlukları da tercih edebilirsiniz.

   Sadece KPSS konularını paylaştığım yeni sitemi ziyaret edip sorularınızı DAHA KOLAY sorabilir ve DAHA KOLAY takip yapabilirsiniz.

   Tıklayın: http://www.kpsshocasi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir