2016/1 KPSS Haziran Atamasından Kısa Analizler

2016/1 KPSS Haziran Atamasından Kısa Analizler

19 Temmuz 2016 21 Yazar: Ekrem Özdemir
kampanya haberleri
kampanya haberleri

Bir kaç gün önce açıklanan 2016/1 KPSS Memurluk Haziran Ataması sonuçları ile birlikte bir B Grubu Memurluk sürecinin daha sonuna geldik. 2014 B Grubu KPSS’nin son memurluk ataması olan 2016/1 Haziran ataması ile birlikte puanların geçerliliği de sona erdi. Haziran atama sonuçları açıklandıktan hemen sonra da yeni bir düz memurluk sürecini başlatan 2016 Lisans KPSS sonuçları da açıklandı.

 

Bugünkü yazımda, 2016/1 Haziran Atamalarını bir kaç madde halinde değerlendirmeye çalışacağım.

 

2016/1 KPSS Haziran Atamasından Kısa Analizler

 

 

***** 2001 kodlu memurluklar kaç puanla kapattı? Tüm lise mezunlarının ortak kodu olan 2001 kodlu memurlukların taban puanları 95 puan ile kapattı. 95 puanın altında kapatan 2001 kodlu memurluk kadroları da mevcut fakat bu kadrolarda ehliyet, sertifika vb. özel şartlar istenmiştir.

***** 3001 kodlu memurluklar kaç puanla kapattı? Tüm önlisans mezunlarının ortak kodu olan 3001 kodlu memurlukların taban puanları 89 puan ile kapattı. 89 puanın altında kapatan 3001 kodlu memurluk kadroları da mevcut fakat bu kadrolarda ehliyet, sertifika vb. özel şartlar istenmiştir.

***** 4001 kodlu memurluklar kaç puanla kapattı? Tüm lisans mezunlarının ortak kodu olan 4001 kodlu memurlukların taban puanları 87 puan ile kapattı. 87 puanın altında kapatan 4001 kodlu memurluk kadroları da mevcut fakat bu kadrolarda ehliyet, sertifika vb. özel şartlar istenmiştir.

***** kpss analizSon atamalarda çok dikkat çeken Çağrı Merkezi Hizmetleri bölümünün memurluk taban puanları 70 puanın altını görmüştü. Fakat son alımda Büro Yönetimi bölümüyle birlikte ortak kod olarak açılan Çağrı Merkezi Hizmetleri bölümünün memurluk taban puanları 81’e fırlamıştır. Her ne kadar bu bölümün aşırı düşen taban puanlarına karşılık diğer bölümlerin 80 üstü seyretmesi tezat oluştursa da bu şekilde ortak kod şeklinde alım yapılması da Çağrı Merkezi bölümü mezunlarına darbe vurmuştur. Misal son alımda açılan 300 ortak kadronun çok büyük bir kısmına büro mezunlarının yerleştiğini düşünüyorum. Umuyorum ki bu uygulama sürekli devam etmez. En azından belli bir miktarda kadronun sadece Çağrı Merkezi Hizmetleri bölümünden alınması gerekir.

***** Ataması kolay bölüm önerileri adı altında, şu an ki şartlar doğrultusunda önerdiğim bölümlerden birisi de Sosyal Güvenlik önlisans bölümüydü. Nitekim sosyal güvenlik bölümü memur alımları kapsamında 2016/1 haziran atamasında 110 adet kadro açılmış ve taban puanlar 68’i görmüştür. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hızla büyüdüğünü ve teşkilatlanmasını arttıran bir kurum olduğunu varsayarsak, Sosyal Güvenlik Bölümü memur alımlarının devam edeceğini tahmin edebiliriz. Tabi çağrı merkezi hizmetleri bölümünün memurluk taban puanları da 70’in altına inmişti ve son atamada büro yönetimi bölümü ile ortak kadro açıldığı için puanlar 81’e fırlamıştı. Sosyal Güvenlik Bölümü memur alımlarında da bu tarz bir durum olabilir mi bilmiyorum ama nispeten direkt kurumun kendisine eleman yetiştirmeye yönelik bir bölüm olduğu için bu ihtimali düşük görüyorum.

 

2016/1 Haziran atamasının sonuçlarına yönelik analizlerim devam edecek. Bu analizlerin önemi bir sonraki atamalara yönelik rehber oluşturmasından kaynaklanmaktadır. Bu sebepledir ki okuduğunuz her analiz, daha doğru adımlar atmanızı sağlayacaktır. Şimdilik hoşçakalın…