2016/1 Tercihleri Sona Eriyor; Bunlara Dikkat!

petek temizliği

2014 KPSS puanlarının son kez kullanılacağı 2016/1 Haziran Ataması bugün sona eriyor. Tercih kılavuzunda açılan 10.144 adetlik memur alımı ile yine beklentilerin altında kalan bir kılavuz yayınlandı. Bundan sonraki atamalarda da durum çok farklı olmayacaktır diye düşünüyorum. Bu sebepledir ki alabileceğiniz en yüksek puanları almaya çalışın ve memurluk tercihlerindeki seçiciliğinizi azaltmaya çalışın.

 

Bugünkü yazımda ise aklıma gelen son uyarıları/bilgilendirmeleri aktarmaya çalışacağım.


 

*** Tercih yaptığınız kadroların 6 ve 7 ile başlayan özel koşul ve niteliklerini dikkatlice gözden geçirin. Nitekim bu şartları sağlamıyorsanız atamanız iptal edilir.

 

*** Memur olarak atandığınız kurum, sizden birtakım resmi evraklar isteyecektir. Bu sebeple resmi belgelerinizi önceden ve eksiksiz şekilde ayarlayarak bu sürece bir tık daha önde ve huzurlu başlayabilirsiniz. Diploma/mezuniyet belgesi aslı ve noter onaylı fotokopisi), kimlik fotokopileri, her ihtimale karşın 24 adet vesikalık fotoğraf gibi belgeleri önceden hazırlamanız faydanıza olacaktır.

 

*** Tercih ettiğiniz illeri araştırmaya başlayın. Özellikle yaşadığı veya bildiği il dışında memurluk tercihinde bulunanlar için bilmedikleri bir şehre atanmaları; onları ev bakma, eşya ayarlama vs. gibi nedenlerle bocalama sürecine sokacaktır. Böyle durumlarla karşı karşıya kalmamak için konaklama vb. temel durumları önceden ayarlamanızda fayda vardır.

 

*** kpss tercihleriKendinize bir miktar nakit para hazırlayın. KPSS memurluk süreci öyle yıpratıcı ki her ne kadar istemesek de zorumuza da gitse, anne-baba’dan alınan harçlıklarla idare ettiğimiz zamanlarımız olmuştur. İşsizlik gerçekten de kötü bir şey. Lakin her şey atanmakla bitmiyor. İlk zamanlar biraz zorluklar çekileceğini bilmenizde fayda var. Bu bağlamda sürecin ilk aşamasında en az 1000-2000 tl gibi bir rakam hazırda bulundurun. Fotoğraf parasıydı, noter ücretiydi, takım elbisesiydi falan derken cepteki para akıııııııp gidiyor su gibi…

1 Comment

Add a Comment
 1. edebiyat mezunuyum . iş imkanları hakkında acil bilgi verebilir misiniz?

  1. Selamlar, Lisans edebiyat mezunu olarak bölümünüzden pek memur alımı yok. En son 2015/2 kasım atamasında yurt yönetim memuru kadrolarına edebiyat mezunlarını da ekledikleri için 84puanlara kadar düştü alımlar ama bu her zaman olacak bir durum değil. O sebepledir ki en az 87 puan almaya bakın. 87 ve üstü puanlarla hem bölümünüzden hem de bölüm dışı olarak 4001 koduyla açılan uygun memurlukları tercih edebilirsiniz.

   Akıllı cep telefonlarınızla, KPSS ve diğer konularda yazdığım yazıları ve bilgilendirmeleri takip etmek, soru sormak ve sorularınız cevaplarını takip etmek artık çoook daha kolay…
   ANDROİD GOOGLE PLAY STORE üzerinde websitemin uygulamasını indirerek tüm bunları kolayca yapabilir ve aynı zamanda bana DESTEK olabilirsiniz.

   Uygulama bu linkte, Tıkla ve Yükle —> https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bakalimbilelim.andrapp&hl=tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir