2016/1 Tercihleri Sona Eriyor; Bunlara Dikkat!

2016/1 Tercihleri Sona Eriyor; Bunlara Dikkat!

1 Temmuz 2016 1 Yazar: Ekrem Özdemir
kampanya haberleri
kampanya haberleri

2014 KPSS puanlarının son kez kullanılacağı 2016/1 Haziran Ataması bugün sona eriyor. Tercih kılavuzunda açılan 10.144 adetlik memur alımı ile yine beklentilerin altında kalan bir kılavuz yayınlandı. Bundan sonraki atamalarda da durum çok farklı olmayacaktır diye düşünüyorum. Bu sebepledir ki alabileceğiniz en yüksek puanları almaya çalışın ve memurluk tercihlerindeki seçiciliğinizi azaltmaya çalışın.

 

Bugünkü yazımda ise aklıma gelen son uyarıları/bilgilendirmeleri aktarmaya çalışacağım.

 

*** Tercih yaptığınız kadroların 6 ve 7 ile başlayan özel koşul ve niteliklerini dikkatlice gözden geçirin. Nitekim bu şartları sağlamıyorsanız atamanız iptal edilir.

 

*** Memur olarak atandığınız kurum, sizden birtakım resmi evraklar isteyecektir. Bu sebeple resmi belgelerinizi önceden ve eksiksiz şekilde ayarlayarak bu sürece bir tık daha önde ve huzurlu başlayabilirsiniz. Diploma/mezuniyet belgesi aslı ve noter onaylı fotokopisi), kimlik fotokopileri, her ihtimale karşın 24 adet vesikalık fotoğraf gibi belgeleri önceden hazırlamanız faydanıza olacaktır.

 

*** Tercih ettiğiniz illeri araştırmaya başlayın. Özellikle yaşadığı veya bildiği il dışında memurluk tercihinde bulunanlar için bilmedikleri bir şehre atanmaları; onları ev bakma, eşya ayarlama vs. gibi nedenlerle bocalama sürecine sokacaktır. Böyle durumlarla karşı karşıya kalmamak için konaklama vb. temel durumları önceden ayarlamanızda fayda vardır.

 

*** kpss tercihleriKendinize bir miktar nakit para hazırlayın. KPSS memurluk süreci öyle yıpratıcı ki her ne kadar istemesek de zorumuza da gitse, anne-baba’dan alınan harçlıklarla idare ettiğimiz zamanlarımız olmuştur. İşsizlik gerçekten de kötü bir şey. Lakin her şey atanmakla bitmiyor. İlk zamanlar biraz zorluklar çekileceğini bilmenizde fayda var. Bu bağlamda sürecin ilk aşamasında en az 1000-2000 tl gibi bir rakam hazırda bulundurun. Fotoğraf parasıydı, noter ücretiydi, takım elbisesiydi falan derken cepteki para akıııııııp gidiyor su gibi…