2017/1 KPSS’de Tercih Yapacak Adaylar, Dikkat!

petek temizliği

Merhaba değerli memur adayları;

 

2017/1 haziran atamasına az bir zaman kala biliyoruz ki tedirginlikle birleşmiş bir heyecan içindesiniz. Bizler de B grubu KPSS memurluk ile ilgili olabildiğince faydalı bilgiler vermeye çalışarak sizlere daha öngörülebilir bir KPSS memurluk süreci yaşatmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda 2017/1 haziran atamasında tercih yapacak memur adayları için birtakım uyarılarımızı yinelemek istiyoruz.


 

 

 

 

2017/1 KPSS’de Tercih Yapacak Adaylar, Dikkat!

 

>> Kadro seçiciliğinden uzak durun

Maalesef ki özellikle 2014 B grubu KPSS‘den bu yana memur alımlarında hızlı bir düşüş yaşanıyor. Özellikle merkezi memur atamalarında açılan kadro sayısının azalması, yüksek puanlı memur adaylarını çok mağdur ediyor. Ortalama puana sahip memur adaylarının ise halihazırda az olan şansları daha da düşüyor ve atanmak imkansız hâle geliyor. Bu nedenle çok çok özel durumlar olmadığı müddetçe kadro seçiciliğinden uzak durmak gerekir.

 

>> Kurum seçiciliğinden uzak durun

Memur adaylarının KPSS memur tercihleri aşamasında önem verdiği bir nokta da kurum tercihleridir. Adaylara bu konuda hak vermemek de mümkün değil, nitekim bazı kurumlarda iş yoğunluğu ciddi anlamda fazla olabiliyor ya da yüksek maaş veren kurumlar tercih edilmek isteniyor. Fakat B grubu memur alımlarının azalması ile birlikte bu seçicilikten de uzak durmak gerekiyor. Elbette ki bir ömür çalışacağımız işin iyi olmasını isteriz ama kesinlikle memur olmak istiyorsak, herhangi bir memurluğa yerleşmenin bile artık çok zor olduğunu bilmeliyiz.

 

>> İl seçiciliğinden uzak durun

Gerek gönderdiğiniz soru ve yorumlardan gerekse de diğer memur forumlarından takip ettiğim kadarıyla şöyle bir kanıya vardım; memur adayları eski dönemlere nazaran daha çok “memlekette memurluk” istiyor. Elbette ki bunun nedenleri vardır ama realiteye baktığımızda tam tersi olması gerektiğini söyleyebiliriz. Nitekim azalan memur alımları ile bırakın istediğiniz ildeki memurluğu, herhangi bir ilde memur olmak bile çok zorlaştı. O sebeple il seçiciliğinden de uzak durmanızı tavsiye ederim. Tayin vb. konular eski yıllara nazaran daha esnek durumda ve ilerleyen yıllarda daha da esneyecektir. Bu sebeple en azından teşkilatlanması yüksek kurumları seçerek il konusundaki seçiciliğinizi esnetebilirsiniz.

 

>> Unvan seçiciliğinden uzak durun

Bu durum özellikle teknik bölümlerden mezun olan adaylarla ilgili. Örnek üzerinden gidecek olursak bir gıda mühendisini düşünelim. KPSS b grubu memur atamalarını incelediğimizde gıda mühendisleri için açılan kadro sayısının çok az olduğunu görmekteyiz. Haliyle adayların kendi kadrolarına yerleşme ihtimali çok düşük. Bu durumdaki adaylara tavsiyemiz, genel nitelik kodları(lisans için 4001 kodu) üzerinden açılan düz memurluk kadrolarını da tercih etmeleridir. Nitekim düz memur olsalar da kurum içi unvan değişikliği sınavları ile mesleklerine ilişkin kadrolara geçme şansı elde edebilirler. Ya da kadrolu memur olarak çalışırken bir yandan da yeniden KPSS’ye hazırlanabilirler.

Okudunuz Mu?  2017'de Memura Enflasyon Farkı Verilecek Mi?

Yukarıda dile getirdiğimiz tüm noktalar, özellikle “ne olursa olsun kesin memur olayım” düşüncesinde olanlar için geçerlidir. Umarım memur alımlarındaki kadro sayısı düşüşleri sınırlı kalır, hoşçakalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir