2017/2 KPSS’de Tercih Yaparken Bunlara Dikkat!

petek temizliği

KPSS memur adayları tarafından heyecanla beklenen ve 2016 B grubu KPSS’nin üçüncü(bir atama daha kaldı) alımı olan 2017/2 KPSS ataması tercihleri bugün itibariyle başladı. Tercih bildirme işlemleri 14 kasım – 23 kasım tarihleri arasında devam edecek. Peki 2017/2 KPSS atamasında tercih yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

 

KPSS’de Tercih Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

KPSS memurluk sürecinde atanmanın en temel şartı kuşkusuz ki KPSS’de yüksek puan almaktır. Fakat KPSS’de yüksek puan almak(tıkla) en doğru memurluk kadrosuna yerleşebilmek için tek başına yeterli olmayabilir. Nitekim KPSS’de yüksek puan alıp atanamayanlar da var, atanıp da hiç istemediği bir kurum ya da memurluk kadrosuna yerleşenler de var ve yine şartlarını sağlamadığı bir memurluk kadrosuna atanıp ataması iptal edilenler de var.. Peki KPSS’de tercih yaparken nelere dikkat etmeliyiz, inceleyelim.


 

KPSS Nitelik Kodları ve Özel Koşullar

KPSS’de tercih yaparken dikkat edilmesi gereken noktaların başında, tercih edilecek memurluk kadrolarında yer alan koşulların sağlanıp sağlanmadığının incelenmesi gelmektedir. Nitekim atanma şansı olan bir KPSS puanına sahip olunsa da olası bir hatalı tercihle, şartlarını sağlamadığınız bir memurluk kadrosuna yerleşirseniz;

  • hem atamanız iptal edilir(yerleşmeniz durumunda)
  • hem de mevcut puanınızı merkezi atamalarda bir daha kullanamazsınız.(bir sonraki KPSS B grubu memurluk sınavına kadar)

 

Özelleştirme Riski Olan Kurumlar

KPSS ile birçok yazımızda, KİT kurumlarının avantajlarından ve diğer kamu kurumlarına nispeten cazip olan yanlarından bahsetmiştik. Fakat KİT kurumlarını tercih ederken, özelleştirme riskini de göz önünde bulundurup buna göre tercihlerinizi yapmalısınız. Bundan önce birçok KİT kurumu özelleştirildi. KİT kurumlarının avantajlarını ve KİT’lerin özelleşmesi durumu ile ilgili aşağıdaki bağlantıda yer alan yazımızı okuyabilirsiniz.

KİT KURUMLARININ AVANTAJLARI VE ÖZELLEŞTİRME DURUMLARI —> TIKLAYINIZ

 

Size Uygun Kurumlar ve Memurluklar

KPSS’de tercih yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında bir diğer önemli husus da puanınızla orantılı olarak size en uygun kurum ve memur kadrolarının seçimidir. KPSS ile atanan memurlar arasında hafifsenmeyecek sayıdaki bir grubun, yüksek puanlı olmasına rağmen emsallerine göre daha yoğun ve/veya daha düşük maaşlı memurluklara yerleştiğini ve bu hatalı tercihlerinden ötürü sıkıntı çektiklerini görmekteyiz. Bu nedenle KPSS ile yapılan merkezi atamalarda tercih yaparken;

 

-yüksek maaş veren kurumlar,

-yüksek maaşlı memurluklar,

-tayini kolay ve zor kurumlar,

-iş yoğunluğu az ve fazla olan kurumlar,

-memurlukta görevde yükselmesi kolay kurumlar 

 

vb. kriterleri dikkate alarak tercih yapmak, iş hayatınızın tamamını oluşturan bir dönemde, şartlarınız dahilinde en ideal memurluklara yerleşmenizi sağlayacaktır.

Okudunuz Mu?  2016 KPSS A Grubu Oturumları Yapıldı

Bu konuyla ilgili olarak daha önce kaleme aldığımız, KPSS’de hangi kurumlar tercih edilmeli başlıklı yazımızı aşağıdaki bağlantıdan okuyabilirsiniz.

KPSS’DE HANGİ KURUMLAR TERCİH EDİLMELİ —-> TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir