2017/2 KPSS Tercih Sonuçları-Buna Dikkat?

petek temizliği

Bildiğiniz üzere 14-23 Kasım 2017 tarihleri arasında 2017/2 KPSS ataması tercih işlemleri yapıldı. Peki yüz binlerce adayın memurluk tercihi yapıp sonuçlarını beklediği 2017/2 KPSS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? KPSS tercih sonuçları açıklandıktan sonra atanan memurlar ne zaman göreve başlar?

2017/2 KPSS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

KPSS tercih işlemlerinin sona erdiği 23 Kasım 2017’den bu yana bir hafta geçmesine rağmen 2017/2 KPSS tercih sonuçları henüz açıklanmadı. Geçtiğimiz atama sonuçlarının açıklanma tarihlerini dikkate aldığımızda, yaklaşık bir iki hafta içinde tercih sonuçlarının açıklanacağını söyleyebiliriz.

 


Atanan Memurlar Ne Zaman Göreve Başlar?

Binlerce memur adayı 2017/2 KPSS atama sonuçlarını bekliyor fakat şöyle bir durum var ki tercih sonuçları açıklandıktan sonra herhangi bir kamu kurum ve/veya kuruluşuna yerleşen memur adayları, hemen göreve başlayamayacak! Peki neden?

Önceki dönemlerde atama sonrası göreve başlama süresi ortalama bir-iki sürüyordu. Fakat 29 Ekim 2016 Tarihli ve 29872 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 676 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Devlet memurluğuna giriş şartlarında yeni bir düzenlemeye gidildi. Yapılan yeni düzenleme ile kamuya alınacak tüm memurlar için güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılması şartı getirildi. Yani adınıza yapılan güvenlik soruşturması/tahkikatı tamamlanmadan atandığınız memurluğa başlayamazsınız.

 

Güvenlik Soruşturması (Tahkikatı) Ne Kadar Sürer?

2016 yılında Devlet memurluğuna giriş şartlarında yapılan düzenleme kamuya alınan tüm memurlar için güvenlik soruşturması yapılması şartı kuşkusuz ki atama sonrası göreve başlama süresini uzatacak. Peki bahse konu güvenlik soruşturması ne kadar sürer? Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliği’ne göre normal şartlar dahilinde güvenlik soruşturmasının, ilgili evrakların yetkili kuruma ulaştırıldığı tarih itibariyle en geç 2 ay içinde neticelendirileceği belirtilmiştir. Fakat işin yürürlük kısmına baktığımıza güvenlik soruşturmalarının çok daha uzun sürdüğünü görmekteyiz. Güvenlik tahkikatı getirilmeden önceki göreve başlatma işlemlerinin bile ortalama 1-2 ay sürdüğünü hesaba kattığımızda, atama sonrası göreve başlama süresinin 4-6 ay sürebileceğini söylemek mümkün. Memurluk bekleyen adayların da bunu dikkate alarak bahse konu süre zarfında boşta durmamak adına başka yerde geçici çalışmak vb. planlarını yapmaları gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir