2018 Çarşı ve Mahalle Bekçisi Alımı

petek temizliği

Çarşı ve mahalle bekçiliği, EGM bünyesinde ilgi gören mesleklerin başında geliyor. 2018 yılında bekçilik alımlarının devam edeceği düşünülürse, birçok kişi bekçilik ilanlarını ve bekçi olma şartlarını araştırıyor diyebiliriz. Bilindiği üzere 2017 sonbahar aylarında yapılan bekçilik alımlarının süreci devam ediyor. 2018 yılı ile birlikte 14500 civarı yeni bekçi kadrosunun oluşmasını ve il il ilanlara çıkılmasını bekliyoruz.

 

2018 Bekçi Alımı Ne Zaman Yapılacak?


Bakan beyin yaptığı açıklamaya göre toplamda alım yapılacak bekçi sayısını otuz bin olana kadar alımlar devam edecek. Bu nedenle 2018 yılı yaz veya sonbahar aylarında yeni alım ilanları bekleyebiliriz.

 

2018 Hangi illere bekçi alımı olur?

2018 yılı içerisinde yapılacak olan bekçi alımının hangi illere yapılacağı konusunda illerin kolluk kuvvetlerinin yeterlilik oranına bakacaklarını düşünüyorum. Bu şekilde ihtiyaç olan illere alım olur.

 

Bayan bekçi alımı var mı?

Şu an güncel bekçi alım ilanı mevcut değil. 2018 bekçi alımları henüz başlamadı.

 

Hiç bayan bekçi alımı oldu mu?

Evet bayan arkadaşlar çarşı ve mahalle bekçiliği yapıyorlar. Kadın bekçi alımı önceki dönemlerde yapıldı.

 

2018’de Kadın bekçi alımları olabilir mi?

Tabiki olabilir. Emniyet Genel Müdürlüğü ve Valilikler ihtiyaç duymaları halinde bayan bekçi kontenjanı oluşturup alım yapabilirler.

 

Bayan bekçiler hangi illere alındı?

Genel olarak doğu bölgelerinde kadın bekçiler istihdam edildi. Batı illerinde henüz bu konuda bir istihdam sağlanmadı. Fakat 2018 yılında kadın bekçi alımı için kontenjan ayrımı olabilir.

Bekçi istihdamı geçtiğimiz mart ayında yayınlanan*Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliği*ile yapılmaktadır. Bu yönetmelikte, bekçi adaylarında aranılan şartlar detaylı olarak açıklanmıştır. Bekçi adayında aranan mezuniyet şartı 5. madde b fıkrasında aşağıdaki şekilde belirtilmiştir:

“Madde 5 – b:*İlkokulu bitirmiş olmak”

Bu maddeden de anlaşılacağı üzere, bekçilik başvurusu yapmayı düşünen adaylar en az ilkokul mezunu olmak zorundadır. İlkokul mezunu olmayan ya da ilkokul terk olan adaylar bekçi olamaz ve bekçilik başvurularında ilanlara müracaat edemezler. 2017 kış aylarında yapılan bekçilik alımlarında lise mezunu olmak şartı aranırken, 2018 bekçi alım ilanlarında bu şartın en az ilkokul mezunu olarak düzenleneceğini düşünüyoruz.

İlkokul mezunu olan herkes bekçiliğe başvurabilir sonucu bu yazından çıkarılmamalıdır. İlkokul mezunlarının bekçi olabilmesi için sağlık şartı, bekçilik boy-kilo indeksi, askerlik şartı ve diğer alım koşullarını da sağlaması gerekir. Bu konularda detaylı yazıları sitemizde bulabilirsiniz.

Okudunuz Mu?  Memurlar Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?

 

Soru: 2018 bekçi alımlarında ilkokul mezunları başvurabilecek mi?

Evet bu son değişiklikle 2018 yılında ilkokul mezunlarının da bekçi alımlarına başvurabileceğini düşünüyoruz. Bu konudaki tüm sorularını bize iletebilirsiniz.

 

Kaynak: https://www.bekcialimi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir