2018 KPSS Güncel Bilgiler Hangi Sorular Çıkabilir?

Bu yazıda; 2018 KPSS gk-gy oturumunda çıkabilecek olası güncel bilgiler sorularına dair sorular ve cevaplar yer almaktadır.

petek temizliği

Bilindiği üzere mayıs ayında yapılması planlanan 2018 B Grubu KPSS, ÖSYM tarafından yapılan sınav takvimi değişikliği sonrasında temmuz ayına ertelenmişti. Bu durum KPSS memurluk sınavı hazırlıklarına geç başlayan memur adayları için sevindirici bir gelişme olsa da nizami bir şekilde KPSS hazırlıklarını devam ettiren adaylar tarafından hoş karşılanmadı. Her ne olursa olsun 2018 B Grubu KPSS; öğretmenlik ve a grubu memur adayları dışında b grubu memurluk adaylarını da ilgilendirdiği için çok önemli ve milyonlarca memur adayının gireceği bir KPSS oturumu olacak. 2018 B Grubu KPSS ile ilgili bugünkü yazımızda da 2018 KPSS güncel bilgiler hangi sorular çıkabilir, hangi gelişmeleri dikkat edilmeli, bunları değerlendireceğiz.

 

KPSS Güncel Bilgiler Soruları

KPSS güncel bilgiler soruları GY-GK oturumunun Genel Kültür bölümünde yer almaktadır. Peki KPSS güncel bilgiler kaç soru çıkıyor? Gk-Gy konu ve soru dağılımı incelendiğinde,

→Türkiye ve Dünya ile İlgili Genel ve Güncel Sosyoekonomik %5

şeklinde bir ağırlığa sahiptir. Bu da KPSS güncel bilgilerden ortalama 3 adet soru sorulacağı anlamına gelmektedir. KPSS güncel bilgiler soruları, diğer adaylardan daha öne geçebilmek adına önemli bir ayrıştırıcıdır. Bu nedenle güncel bilgile sorularını doğru cevaplandırmak, memurluk adaylarına KPSS’den yüksek puan almak için önemli avantajlar sağlayabilmektedir.

KPSS’de yüksek puan nasıl alınır? Okumak için TIKLAYIN

 

2018 KPSS Güncel Bilgiler Hangi Sorular Çıkabilir?

2018 KPSS güncel bilgiler hangi sorular çıkabilir, bunu kestirmek pek mümkün değil fakat yazılı ve görsel medyayı iyi takip eden biriyseniz KPSS güncel bilgiler sorularını doğru cevaplama şansınız çok daha yüksektir. Nitekim adından da anlaşılacağı üzere genellikle içinde bulunulan yıla ait önemli gelişmelerle ilgili sorular sorulmaktadır ve bu konular da muhakkak basında yer almaktadır. Peki geride bırakılan son 1 yılda hangi önemli konulardan sorular gelebilir, değerlendirelim;

 

Soçi zirvesi

Suriye’nin geleceğine yönelik Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen Soçi zirvesine katılan ülkeler 2018 KPSS’de çıkabilir. 2017 Kasım ayında düzenlenen ilk Soçi zirvesine katılan ülkeler; Türkiye, Rusya ve İran’dır.

 

2018 Kış Olimpiyatları

Başta olimpiyatlar olmak üzere spor gündemine dair güncel sorular da KPSS’de sıkça sorulmaktadır. Bu sebeple 2018 KPSS güncel bilgiler soruları arasında 2018 Kış Olimpiyatları nerede yapıldı şeklinde bir soru yer alabilir. 2018 Kış Olimpiyatları, Güney Kore’nin PyeongChang şehrinde yapılmıştır.

 

Merkez Bankası Başkanları

KPSS memurluk sınavlarının güncel sorular bölümünde ekonomi de her daim ağırlığını hissettirmiştir. Bu bağlamda sorulabileceğini düşündüğümüz iki bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyoruz. İlk olarak yakın zamanda belirlenen yeni FED(Amerika Merkez Bankası) başkanının Jerome Powell olduğunu belirtelim. Yine hali hazırdaki Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası başkanının Murat Çetinkaya olduğunu söyleyelim.

Okudunuz Mu?  KYK Bursun Öğrenim Kredisine, Öğrenim Kredisinin Bursa Dönüşmesi

 

Uluslararası Kuruluşların Yöneticileri

KPSS’yi takip edenler iyi bilirler ki Uluslararası kuruluşlarla ilgili sıkça sorular sorulur. Biz de bu alanda 2018 KPSS güncel bilgilerde BM(Birleşmiş Milletler) Genel Sekreteri kimdir şeklinde bir soru sorulabileceğini ve bunun yüksek ihtimal içerdiğini düşünmekteyiz. 2016 yılında seçilen ve hali hazırda BM Genel Sekreteri olan isim eski Portekiz Başbakanı Antonio Gutierres’tir.

 

Diğer Çıkması Olası Güncel Bilgiler… (Güncellenecektir)

→2018 Avrupa Kültür Başkentleri :  Valetta (Malta) ve Leeuwarden (Hollanda)

→Singapur Cumhurbaşkanı Halime Yakub, dünyanın ilk başörtülü Cumhurbaşkanı olmuştur.

→Doping skandalı nedeniyle Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından 20118 Kış Olimpiyatları’ndan men edilen ülke Rusya’dır.

→İstanbul’da Türkiye’nin daveti üzerine düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Zirvesi’nin karar bildirgesinde Doğu Kudüs, Filistin Devleti’nin başkenti olarak ilan edilmiştir.

→2017 yılında hayatını kaybeden Cep Herkülü Lakaplı Dünyada Ünlü Haltercimiz Naim Süleymanoğlu’dur.

→2017 Avrupa Basketbol Şampiyonasını “Slovenya” kazandı

→2018 yılında asgari ücret brüt 2029 lira, net 1603 lira oldu.

→Dünyada ilk kez bir robota(Robot Sophia) vatandaşlık veren ülke Suudi Arabistan’dır.

 

DEVAMI GELECEK…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir