4,5G Teknolojisi ve Artıları-Eksileri Nedir?

petek temizliği

İnternet dünyası akıl almaz bir hızla gelişmeye devam ediyor. Gündelik hayatımıza ilişkin birçok iş ve işlemlerimizi internet sistemleri üzerinden yürütüyoruz. Haliyle kullanıcıların internet kullanımı deneyimlerini iyileştirmek maksadıyla teknolojik gelişmeler de sürüyor. Bu bağlamda internet bağlantı hızları giderek daha kuvvetli hale getiriliyor. 2G, 3G derken bugün itibariyle 4,5G teknolojisine ülke olarak geçmiş durumdayız. Peki 4,5G teknolojisi nedir, 4,5G’nin avantajları-dezavantajları nelerdir, bu soruları özellikle akıllı telefon kullanıcısı birey nezdinde cevaplamaya çalışalım.

 

 

4,5G Teknolojisi Nedir?

 

4,5G teknolojisi nedir diye araştırma yaptığınızda, kablosuz iletişim ağlarında dördüncü nesili temsil eden bir kavram olduğu gözümüze çarpmaktadır. Teknolojinin esasen 4G tabanlı olduğunu, birtakım teknik özelliklerin sisteme kazandırılmasıyla ve 5G teknolojisine hazırlık göstergesi taşıması adına 4,5G teknolojisi olarak adlandırıldığını söyleyebiliriz.

Hali hazırda kullandığımız 3G teknolojisinde saniyede yaklaşık 30 Mbps’lik bir bağlantı hızına sahipken 4G teknolojisinde bağlantı hızı 100 Mbps hıza ulaşmaktadır. Bugün itibariyle dahil olduğumuz 4,5G teknolojisinde ise bağlantı hızı 300 Mbps hıza ulaşabilmektedir. Rakamları daha akla yatkın bir cümlede özetleyecek olursak 4,5 teknolojisi ile internet bağlantı hızı 3G teknolojisine göre yaklaşık 10 kat artmaktadır. Tabi bu rakamlar şu an teoride kalmakla birlikte kullanıcı deneyimleri biriktikçe gerçek anlamda 4,5G teknolojisinin avantajları ortaya çıkacaktır.

 

4,5g internet hızı

 

4,5G Teknolojisinin Artıları-Eksileri Nelerdir?

 

Teknoloji konusunda iddiam her daim aynıdır. Teknoloji, getirdiği avantaj kadar dezavantaj da içerir. Bu durum teknolojik ilerlemenin özünde olmayabilir ama gündelik hayata monte edilen teknolojinin yüzde 100 fayda içerdiğini söylemek zor.

Şimdi sizlere 4,5G teknolojisinin gündelik hayatımızı direkt etkileyecek artıları ve eksilerini sıralamaya çalışacağım.

 

 

4,5G Teknolojisinin Artıları

 

—>Temel olarak internet hızı artacak. Doğal olarak bilgiye erişim hızlanacak. Kullanıcıların internet deneyimi artacak.

—>Film-video izleme işlemleri donma-takılma sorunları yaşanmadan yapılabilecek, film-dosya indirme süreleri çok daha kısalacak.

—>Görüntülü iletişim uygulamaları görüntü-ses bakımından daha kaliteli yapılacak.

—>4,5G uyumlu olmayan telefon modellerinin fiyatlarının düşeceğini hesaba katarsak 4,5G teknolojisiyle işi olmayanlar için daha uygun fiyatlarda akıllı telefonlara sahip olması kolaylaşacak

 

 

4,5G Teknolojisinin Eksileri

 

—>GSM operatörlerinin mevcut internet paketleri 3G teknolojisine göre oluşturulduğundan, 4,5G teknolojisine geçen telefonlarda yüksek bağlantı hızı nedeniyle internet tüketimi daha fazla olacaktır. Doğal olarak mevcut internet paketleri yetersiz kalıp kota aşımları sorunları oluşabilecektir. Bu da tüketicinin faturalarında umulmadık rakamlarla karşılaşılmasına yol açabilecektir.

Okudunuz Mu?  Göstergeç

—>Artan internet hızıyla birlikte internet kullanımındaki artışlar, hali hazırda başımızın adeta belada olduğu akıllı telefon şarj sorunlarının daha da artmasına yol açabilecektir.

—>Henüz 4,5G teknolojisi altyapısının tam olarak kurulamadığını biliyorsunuz. Bu sebepledir ki zaman zaman bağlantı kesinti problemleriyle karşılaşma söz konusu olabilecektir.

 

 

 

4,5G Konusunda Bunlara Dikkat Edelim!

 

***4,5G teknolojisine geçiş konusunda acele etmeyin. 4,5G’ye geçiş zorunlu olmadığı için kullanıcıların bu teknoloji konusundaki deneyimlerini bir süre gözlemleyin. Bir kaç ay sonra kullanıcı yorumlarından hareketle 4G’ye geçiş kararınızı verebilirsiniz.

***Yakın zamanda akıllı telefon almak gibi bir düşünceniz varsa ve 4,5G’ye geçiş ihtiyacı duymuyorsanız bir müddet beklemenizi tavsiye ederim. Nitekim 4,5G uyumlu olmayan akıllı telefonlar büyük ihtimalle belli miktarlarda ucuzlayacaktır.

***Mevcut akıllı telefonunuz 4,5G uyumlu değilse anlık heveslerle telefonunuzu değiştirmeye kalkmayın. Nitekim 4,5G teknolojisi henüz çok yeni olup bu sistemin oturmasını bekleyin.

***Özellikle mobil internette sadece facebook, twitter ve genel sörf amaçlı kullanım gerçekleştiriyorsanız 4,5G teknolojisine ihtiyacınız olmadığını söyleyebiliriz. Bu sebeple hali hazırdaki 3G bağlantı teknolojisiyle yolunuza devam edebilirsiniz.

***Son olarak her ne olursa olsun 4,5G’ye geçiş konusunda asla aceleci olmayın. Bir müddet bekleyip bu teknolojiyi kullananların deneyimlerini okuyarak hareket etmeniz en doğru yol olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir