4001-İİBF

Anonymous asked 2 sene ago
kampanya haberleri
kampanya haberleri

hocam düz memurlukta çok az da olsa avantajlı olması nasıl haksızlık olarak lanse ediliyor bazıları tarafından? asıl idari bilimler okuyan adamın idari işlere bu kadar yüksek puanlarla atanması mağduriyet değil midir? iktisadi ve idari bilimler mezununun idari işlerde bile önceliği yoksa ne yapsın bu adam ölsün mü? idari işler iibflinin alanı değil mi?  

1 Answers
Ekrem Özdemir Staff answered 2 sene ago
kampanya haberleri
kampanya haberleri

Değerli hocam, bir İİBF mezunu olarak idari işler elbetteki iibf mezunlarının olmalı. Lakin burda sayısız bölüm ve bu bölümlerden mezun olan sayısız universiteli var. Bunlara da kamuda iş olanağı yaratmak lazım. Şimdi bir tarihçi için ilgili kamu kurumu bulabilirsin ama bir felsefeciyi bir biyoloji mezununu nereye alabilirsiniz ki? Buradaki asıl sorun GENEL İDARE HİZMETLERİ adı altındaki memurlara gerekn önemin verilmemesi ve bu alanda yeterince alım yapılmaması. Benim temel düşüncem gih kadrolarının sayıları arttırılmalı ve bu kadrolar içinden 4001 adı altındaki genel nitelik koduna da sadece belli bir miktarda kota verilmeli. Misal 1000 tane gih sınıfı memur alınacak ise 900ü iibf 100 tanesi 4001 şeklinde yüzde10 kotalı olabilir. Yani sisteme oturtulmalı bu.

raliddaxap-2837 replied 2 sene ago

hocam ben de zaten genel lisans mezunları kodundan alım yapılmasın demiyorum ki. bu arkadaşların sorunu genel anlamda az alım yapılmasında görmeyip de iibf mezunlarından biraz daha fazla alınmasında görmesi zırvalık ve ayıp bir şey. bir yandan da iibf içinde de dengesiz bir dağılım var bölümler arasında. genel anlamda aynı görüşteyim yani sizle.

Ekrem Özdemir Staff replied 2 sene ago

Ben açıkcası bu konuda size katılıyorum. İİBF için de ortak bir kod belirlenebilir. Ya da daha dengeli bir dağılım sağlanabilir. Misal uluslararası ilişkiler, ekonometri gibi bölümler çok az şans buluyor. Buun haricinde idari kadrolar kesinlikle iibf olmalı ama sadece belli bir miktar 4001 e sürekli ayrılmalı. 4001 den tercih yapacaklar da bu şekilde oransal sabitlenmiş kadrolar için mücadele etmeli ve daha fazlasını istememeli. Bunun tek çözümü önem verilmeyen memur kadrolarının arttırılması. Öğretmen ve sağlıkçı alımı kadar memur alımına da önem verilmesi…