Bir 12. sınıf öğrencisinin aklındaki sorular

Anonymous asked 2 sene ago
kampanya haberleri
kampanya haberleri

Merhaba; siteniz ve sisteminiz çok iyi düşünülmüş, birçok konuda tatmin edici bilgi var ve halkın sorularına cevap veriyor olmanız taktire şayan.Benim durumum şöyle:
Bir Fen Lisesi’nde 12. -yani son- sınıf öğrencisiyim. Kabul edersiniz ki ders notlarım ve deneme sınavlarındaki netlerim ortalamanın üzerinde. Mart ve Haziran aylarında da üniversite için sınavlar var, bunlara çalışıyorum. Bu sınavlar neticesinde inşallah iyi bir üniversiteye gideceğim. Düşünüyorum ki: Madem üniversite sınavına bu kadar çalıştım, bir de KPSS’ye gireyim ortaöğretim mezunu olarak.

Sorularım bu noktadan sonra başlıyor:
1- Bu KPSS’de ilk 100 gibi bir derece yapacak kadar olmasa da iyi bir puan almak için nelere çalışmalıyım, üniversite sınavı için okulda gördüğüm ve çalıştığım dersler-konular yeterli olur mu?
2- Farz edelim ki tercih aşamasına kadar geldim, kazandığım üniversitenin olduğu şehirdeki yerleri mi seçmeliyim?
3- Diyelim bu aşamayı da geçtim ve “düz memur” olarak bir kurumda başladım:
3.1- 657’ye tâbi bir memur oluyorum değil mi?
3.2- Üniversitedeki ders programıma göre mi daireye gelip gideceğim? Eğer böyle ise, maaşımı negatif yönde etkileyecek mi üniversitedeki ders saatim?
3.3- Lisans eğitimim bittikten sonra:
3.3.1- Hâlâ “düz memur” olarak mı devam edeceğim çalışmaya?
3.3.2- Daha üst kademelere çıkabilmem için ne yapmalıyım o durumda? Lisans mezunu olarak tekrar mı girmem gerekir sınava?
Ve son olarak: daha iyi bir iş teklifi geldiğinde memurluğu bırakıp, şartlar uygun olmadığında tekrar memuriyete dönebilmem kolay bir süreç mi?

Çok uzun oldu ama mazur görün lütfen, cevabınızı bekliyor ve şimdiden teşekkür ediyorum

1 Answers
Ekrem Özdemir Staff answered 2 sene ago
kampanya haberleri
kampanya haberleri

Selamlar, güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim öncelikle…
Sorularınızı cevaplandırmaya çalışayım…
 
1-KPSS sınavı soru bazında çok kolay bir sınavdır. Asıl mesele verilen süre içerisinde bu soruları cevaplandırabilmektir. Yüzeysel matematik, türkçe, coğrafya, tarih ve vatandaşlık derslerinden oluşan soruları çok rahatça yapabilirsiniz. Yayın ismi çok mühim değil değil, herkesin dilinde olan klasik bir genel kültür genel yetenek kpss seti alıp çalışabilirsiniz.
2-Hem okuyup hem çalışmak kavramı yok maalesef. Okuduğunuz ilde bir memurluk olursa, derslere girme vs. açısında daha çok esneklik sağlayabilirsiniz. Yakın bir ilde bile memur olabilirsiniz. Buradaki mesele atanacağınız kurum amirinin ve/veya okuldaki hocalarınızın size sağlayacağı inisiyatifle alakalıdır.
3/1-Tercih kılavuzunda yer alan kadrolar 657 ve 399 olarak yer almakla birlikte büyük ekseriyetle 657 kadrolarıdır. 657ye ve 399a tabi kadrolar kılavuzda ayırt edilebilmektedir. Bunu vakti gelince gene konuşuruz, inceleriz.
3/2-Esas olan kamudaki çalışmandır. Senin üniversiten dikkate alınarak özel bir iş saati düzenlenmez. Sadece amir inisiyatifinde belli bir zaman dilimi esneklik sağlanabilir. Bu çeşitli şekillerde olabilir. Atıyorum amiriniz iki gün izin verir ama haftasonu gel çalış der. Ya da sınavlara girmene sürekli izin verir. Bu alternatifler uzarrr gider…
3/3/1-Sizin bitireceğiniz bölüme göre açılan görevde yükselme sınavlarına girip unvanınızı yükseltebilirsiniz. O da ileriki zamanlarda tekrar konuşabileceğimiz bir durum.
3/3/2-Daha üst kademelere çıkmak geniş bir kavram, kurum içinde görevde yükselme ile de çıkabilirsiniz. Mezun olduğunuz lisans bölümünüzle tekrar kpss de girebilirsiniz. Memuriyetten çıkıp tekrar dönmek kağıt üstünde var ama kolay bişey değil kesinlikle.
 
Başka aklınıza takılan varsa sorabilirsiniz her daim… Zaten bazı konularınız ileriki süreçlerde tekrar değerlendirilebilecek konular. Zamanı gelince gene danışabilirsiniz.