Düz Memurluk Olur mu?

selcuk asked 2 sene ago
kampanya haberleri
kampanya haberleri

iyi akşamlar hocam. tıbbı aromatik bölümü mezunuyum. açıktan kamu yönetimi ile de lisans olarak tamamlaya çalışıyorum.  düz memurluk ile ilgili yazınızı okudum. öncelikle insanları bu denli açık ve anlaşılır bilgilendirdiginiz için teşekkür ederim. düz memur olmak için kpss önlisans sınavına girip 85 üstü puan almaya çalışmam gerekiyor sanırım. fakat bölümümün alımı yok denecek kadar az. düz memurlukta bölümüm harici aldıgım puana göre atama oluyor mu? 

1 Answers
Ekrem Özdemir Staff answered 2 sene ago
kampanya haberleri
kampanya haberleri

Merhabalar, öncelikle güzel düşünceleriniz için teşekkürler…
Şimdi iki yılık tıbbı ve aromatik bitkiler bölümünden nerdeyse hiç alım yapılmıyor inceleyebildiğim kadarıyla. En son 2015/1 haziran alımından toprak masulleri ofisi 1 kişilik alım yapmış. O da 89 ile kapatmış. Alım yapılsa puanlar düşük olur ama kadro açılmıyor pek bu bölümden. Önlisans mezunu olarak kpss ye girerseniz bölümünüz dışından tüm önlisans mezunlarının ortak kodu olan 3001 kodundan açılmış kadroları da tercih edebilirsiniz. Bu kadrolara girebilmek için de en az 87-88 puan almanız lazım ki şansınız başlasın.
Bahsettiğiniz 85 taban puan rakamı halihazırdaki lisans kamu yönetimi bölümü taban puanlarıdır. Siz önlisans düzeyinden gireceğiniz için en az 87-88 almanız gerekir ki memurluk şansı başlasın. Bu arada lisand düzeyi olarak girmeyi düşünmüyor musunuz?
 
Öncelikle merhabalar, bahsettiğiniz alım hangi kpss alımında yapılmış? Eski dönemlerdeki alımlarda kullanılmış bir kod olabilir. Nitekim şimdiki alımlarda sağlık bakanlığı ilgili vhki kadroları 4597 kodundan yapılıyor. 4597 kodu da;Sağlık İdaresi, Sağlık Yönetimi, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Sağlık Kurumları Yöneticiliği lisans programlarını kapsıyor.
Kısacası 4597 kapsamında iseniz zorun yok. Son alımları incelerseniz 4597 koduyla vhki alımı yapılmaktadır. Yani tercih edebilirsiniz. 4001 dediğimiz kod ise tüm lisans mezunlarının ortak kodudur. 4001 koduyla açılmış memurlukları da tercih edebilirsiniz.
Not: Değerli arkadaşlarım, sorduğunuz tüm soruları kesinlikle cevapladığımı asla UNUTMAYIN.
Sorularınızı genelde biriktikten sonra toplu şekilde cevaplıyorum. Umarım hak veriyorsunuzdur.
Bana Destek Olmak İstiyorsanız! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşmanız bile yeterli olacaktır.