makina teknikeri

ömer asked 2 sene ago
kampanya haberleri
kampanya haberleri

Hocam merhaba, makine önlisans mezunuyum. Puanım 79.3. Geçtiğimiz memur atamasında dhmi iş mak. sür. puanları 80 83 arasıydı. Eğer son atamada kadro açılırsa atanma ihtimalim nedir? 
Zaten ekimdeki sınava da hazırlanıyorum. Daha yüksek bir puan alsam da dhmi istiyorum. Ama çok bilgim yok kurum hakkında. Çalışma şartları maaş sosyal imkanlar vs. bilgilendirirseniz sevinirim. 
Son bir de dhmi iş mak. sür. kadroları, mak. teknikerliği kadrosu açan diğer kurumlara göre daha düşük puanla kapatıyor. Bunun sebebi ne olabilir?

1 Answers
Ekrem Özdemir Staff answered 2 sene ago
kampanya haberleri
kampanya haberleri

Selamlar, öncelikle DHMİ’nin neredeyse en iyi kurum olduğunu söyleyerek başlayayım. O bakımdan fazla söze gerek yok.
İkinci olarak ise bahsettiğiniz sürücü kadroları için özel nitelik istenmiş. Yani 6515 (g sınıfı sürücü belgesine sahip olmak) kodu istenmiş. Bu sebeple puanlar düşmüş 81 civarına.
Sizde böyle bir belge yok ise taban puanlarınızın 82-83 civarı olduğunu söyleyebilirim. Bu anlamda atanma şansınız biraz düşük gibi ama yine de kadro sayısına bağlı her şey…

Ömer replied 2 sene ago

Teşekkür ederim hocam. Özel nitelik vasfını taşıyorum yani g ehliyetim var. Bu durumda açılan kadro sayısına bağlı atanma şansımda var söylediğinize göre fakat şöyle bir karasızlık mevcut , dhmi genelde doğu illerinde kadro açıyor. Daha önceki cevaplarınızdan okuduğum kadarıyla tayin becaiş baya sıkıntılı. Doğu illerini tercih edip becaişle uğraşacağıma, zaten sınava hazırlanıyorum daha iyi puan alıp daha iyi bir yere giderim düşüncesi var. Tabi bi yandan da daha iyi bir puan alacağımın garantisi yok. Sizden ricam bana bu konu da bir tavsiye de bulunmanız değil akıl vermeniz 🙂

Ekrem Özdemir Staff replied 2 sene ago

Madem ki akıl istiyorsunuz şunu söylemem gerekir ki atamalar giderek azalıyor ve KPSS’ye hazırlanan sayısı da giderek artıyor. Özetle atanmak çok daha zorlaşacak. Doğu illeri de olsa DHMİ gibi bir kurum kesinlikle yazılır. Çünkü cidden en iyi kurum denebilir. Bir de şunu söyleyeyim, DHMİ zaten bir KİT kurumu… Yani siz başka bir KPSS ye girip başka bir yer kazandığınızda halihazırdaki DHMİ kurumundan istifa edip geçebilirsiniz zaten.

ömer replied 2 sene ago

Hocam çok teşekkür ederim tekrardan. Başka kimsede bulamadığım cevapları verdiniz. Son olarak şunu da açıklayayım. Gaziantepliyim bende doğulu sayılırım. Memur bir kız arkadaşım var evlenmeyi düşünüyoruz. tek sorun benim işim. Kendisi Antalyalı olduğu için dhmi çok istiyor ama doğu illerine pek sıcak bakmıyor. O yüzden doğu batı ayrımı yaptım söylediklerimi yanlış anlamayın diye bu açıklamayı yaptım. Teşekkür ederim.

Ekrem Özdemir Staff replied 2 sene ago

Hocam elbette yapabilirsin. Tercih meselesi bu. Zorunluluklar başka noktalara götürebiliyor insanı. Benim diyeceğim tek şey şudur ki memurluk hakikaten çok zorlaşıyor. Bu sebeple fırsatları iyi değerlendirmek lazım. KİT lerde şöyle bir avantaj var ki hemen istifa edip atandığın diğer yere geçebiliyorsun başka KPSS ile. Bunları da araştırıp, hesaba katıp bir orta yol ayarlayın artık… Hoşçakalın…

ömer replied 2 sene ago

Yüreğinize sağlık hocam teşekkürler.Sevgiler..