AÖF’de Okuyanlar Öğrenci mi Değil mi?

AÖF’de Okuyanlar Öğrenci mi Değil mi?

21 Nisan 2015 15 Yazar: Ekrem Özdemir
kampanya haberleri
kampanya haberleri

 

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz hafta Açıköğretim Fakültesi vize sınavları vardı. Özellikle üniversite istikametinde çalışan dolmuş hatları, herzamankinden bir tık daha yoğundu. O minibüslerden birinde de ben vardım… Dolmuş içerisinde yaşanan ilginç bir diyaloğu özetle aktarmak istiyorum sizlere;

 

Yolcu– (Parayı uzatıp) 1 öğrenci alır mısın…

Şoför– Açıköğretim mi ?

Yolcu– Evet.

Şoför– Açıköğretim öğrenci sayılmıyor hocam…

Yolcu– Niye ki? Üniversite kimliğimizde öğrenci kimlik kartı şeklinde yazıyor.

Şoför– Abi bilmiyorum ama sayılmıyor. Hadi neyse sen öğrenci olarak ver ücreti yine…(neyin ikramıysa bu!)

Yolcu– Hayır abi parasından değil de niye öğrenci sayılmıyoruz ? Nerede yazıyor öğrenci sayılmadığımız, Belediyenin aldığı bir karar mı var, biz mi bilmiyoruz, dayanağı nedir bunun?

Savunmayı iyi okuyun şimdi…

Şoför– Abi bende AÖF öğrencisiyim(şüpheli!), git başka bir şehire orda da sayılmıyor, ben geçen … ilinde bi lokantada yemek yedim 8 tl para verdim. O zaman bende öğrenci parası vereyim lokantaya…

*Dayanakları, kendi yaşadıkları olaylar… İlginç!

 

Dolmuş İçindeki "Klas" Uyarılar

Dolmuş İçindeki “Klas” Uyarılar

 

Dolmuş İçindeki "Klas" Uyarılar

Dolmuş İçindeki “Klas” Uyarılar

 

Yukarıdaki muhabbetten de anlaşılacağı üzere AÖF’de okuyanlar, özellikle esnaf gözünde öğrenci sayılmıyor pek… Esasen sorun bu değil, öğrenci olarak sayılmamalarına ilişkin resmi bir gerekçe yok!

AÖF sistemini pek savunan biri değilimdir. En azından şu anda işleyen sistem için net bir şekilde diyorum bunu. Ama burda sözkonusu olan bir hakkın işletilmemesi… Sonuçta AÖF’de okuyanlar da belli bir miktar harç yatırıyor. Ya Açıköğretim’de okuyanlar örgünde okuyanlar gibi temel öğrenci haklarından faydalansın ya da AÖF’de okuyanlara öğrenci değil de başka bir isim takalım!

Buradan konuyla ilgili sorunların çözümünde rol alması gereken yetkililere sesleniyorum;

Özellikle dolmuşlardaki Açıköğretim-Örgün öğrenci ayrımına bir çözüm bulun. Çözümünüzü de her iki tarafın temel öğrenci haklarından yararlanması şeklinde gerçekleştirin!