Adalet Bölümü Memur Alımları ve Atamaları

petek temizliği

Merhaba değerli ziyaretçilerim, bugün sizlere önlisans Adalet bölümü hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. Adalet bölümü memur alımları yapılıyor mu, yapılıyorsa adalet bölümü memur atama puanları kaçla kapatıyor sorularını cevaplandırmaya çalışacağım.

Adalet bölümü memur alımları ve atamaları

Adalet Bölümü Memur Alımları

Adalet ve/veya Adalet Meslek Yüksekokulu bölümü, hukuk alanında çalışma imkanı sağlayan bir önlisans programıdır. Kuruluş amacı itibarıyla gerek kamu gerekse de özel olmak üzere kurum ve kuruluşların hukuk servislerinde yardımcı eleman olarak çalışabilmektedirler. Kamuda da bu kapsamda adalet bölümü memur atamaları yapılmaktadır.


Yaklaşık 5 yıl öncesine kadar sadece 3-5 üniversitede eğitimi verilen adalet bölümü, AÖF(açıköğretim fakültesi) kapsamında da açılmıştır. Kaliteli ve önemli bir bölüm olmasına rağmen bu bölümün AÖF’de kontenjan kısıtlaması olmadan açılması sonucunda, hem bölümün eğitim kalitesi düşmüştür hem de mezun sayısı inanılmaz derecede katlanarak artmıştır.

Adalet Mezunları Hangi Memurluklara Başvurulabilir? Okumak için TIKLAYIN

2012 KPSS atamaları döneminde adalet bölümü memur atamaları kapsamında toplam 1000 civarı bir alım yapılmışken, 2014 KPSS döneminde ise ilk 3 atama dönemindeki adalet bölümü memur alımları 80 civarında gerçekleşmiştir. Bu da demek oluyor ki adalet bölümü memur alımlarında %900 gibi oranlarda düşüş gerçekleşmiştir.

Adalet bölümü mezunları için en önemli şans, Adalet Bakanlığı’na bağlı kurumların zabıt katibi alım ilanlarıdır. Bu alımlarda adalet bölümü mezunlarına öncelik verilebilmektedir.

Zabıt Katibi Maaşları Ne Kadar, Öğrenmek için TIKLAYIN

Adalet Bölümü Memur Atama Puanları

2012 KPSS döneminde adalet bölümü atama puanları 81 seviyelerini görmüştü. 2014 KPSS döneminde ise 3000-5000 civarındaki mezun sayısının AÖF açılmasıyla 50bin civarına yükselmesi ve üstüne adalet bölümünden açılan kadroların azalması neticesinde taban puanlar 89 seviyelerinde kalmıştır. Bu sebepledir ki ataması kolay bölümler (tıkla) kapsamında bu bölümü okumanın bir avantajı kalmamıştır. Hali hazırda bu bölümden mezun olanlar ise merkezi atamalarda memur olabilmek için en az 87-88 puan almalı ki şansı başlasın. Bu puanları elde edemeyenler ise direkt olarak zabıt katibi alımları ile ilgilenmelidir.

En İyi Memurluk Hangisi? Okumak için TIKLAYIN

KPSS’de hangi kurumları ve memurlukları tercih etmeliyiz? Okumak için TIKLAYIN

2 Comments

Add a Comment
  1. Merhabalar öncelikle verdiğinz bilgiler için teşekkür ederim. Bir sorum var o da merkezi atamaların ne zaman yapıldığı ve bundan nasıl haberdar olacağım konusunda şimdiden teşekkürler

    1. Selamlar, ben de sizlere teşekkür ederim. Merkezi atamalar genel itibariyle yılda iki kez yapılır ve haziran-kasım dönemlerinde yapılır. Sitemi takip ederseniz her şekilde haberdar olursunuz zaten.

      Sadece KPSS konularını paylaştığım yeni sitemi ziyaret edip sorularınızı DAHA KOLAY sorabilir ve DAHA KOLAY takip yapabilirsiniz.

      Tıklayın: http://www.kpsshocasi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir