Adalet Mezunları Hangi Memurluklara Başvurabilir

petek temizliği

2018 B Grubu KPSS’ye yaklaşık 4 ay gibi bir zaman kaldı ve yine milyonlarca aday, sayısı üç beş bini aşmayacak düz memurluk kadrosu için mücadele verecek. Hali hazırdaki üniversite mezunu işsiz sayısı eritilemiyorken üstüne her yıl eklenen yeni mezunlar, b grubu memurluk kadrolarına girişi çok daha zor hale getiriyor. Özellikle adalet bölümü mezunları, sayılarının hızlı artış göstermesi nedeniyle bu konuda en çok sıkıntı yaşayan kesimlerin başında geliyor. Haliyle adalet mezunları hangi memurluklara başvurabilir sorusu sıklıkla karşımıza çıkıyor.

 

Adalet Bölümü Atamaları

Adalet mezunları hangi memurluklara başvurabilir, hangi kadroları tercih edebilir sorularını cevaplamadan önce adalet bölümü atamaları hakkında genel bir bilgilendirme yapalım. Adalet bölümünden hem KPSS merkezi atamalar hem de açıktan memur alımları vasıtasıyla kadro açılabilmektedir. Fakat merkezi atamalar üzerinden açılan kadrolar oldukça azdır. Açıktan alımlar ise (özellikle Adalet Bakanlığı ve bağlı/ilgili kuruluşların memur alım ilanları) adalet mezunları açısından çok daha fazla kadro imkanı sunmaktadır.


 

Adalet Mezunları Hangi Memurluklara Girebilir?

Adalet bölümü mezunları, sınırlı sayıda açılan merkezi atamalardaki 3003(adalet bölümü KPSS nitelik kodu) kodlu memurlukları tercih edebilirler. Bunun yanı sıra tüm önlisans mezunlarının ortak kodu olan 3001 kodlu düz memurluk kadrolarını da edebilirler. Yine yukarıda belirttiğimiz gibi açıktan memur alımları kapsamında özellikle Adalet Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar tarafından yapılan zabıt katibi alımları da adalet bölümü mezunlarının tercih edebileceği memurluklar arasındadır. Gümrük Bakanlığı da açıktan alım kapsamında ilan açmakta ve zaman zaman adalet bölümünden memur alımı yapmaktadır. Yine askeri kurumların sınırlı sayıdaki sivil memur alım ilanlarında da zaman zaman adalet bölümünden memur alımları yapılabilmektedir.

 

Adalet Bölümü KPSS Taban Puanları 2018

Adalet Bölümü KPSS taban puanları 2018 itibariyle geride bıraktığımız üç atama döneminde şu şekilde oluşmuştur.

2016/2 Ataması (1. atama)

→ Açılan kadro sayısı: 11 adet

→ Taban Puan: 91,55

2017/1 Ataması (2. atama)

→ Açılan kadro sayısı: 11 adet

→ Taban Puan: 91,58

2017/2 Ataması (3. atama)

→ Açılan kadro sayısı: 13 adet

→ Taban Puan: 92,47

2018/1 Ataması (Son atama)

Henüz yapılmadı…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir