Adana’da Gezilecek Yerler

petek temizliği

Adana deyince kuşkusuz ki akla ilk gelen meşhur kebabı oluyor. Yani “geziyi meziyi bırak; çek bir buçuk porsiyon adana, lezzetin keyfine bak” diyesi geliyor insanın. Adana için direkt turizm şehri demek pek mümkün değil ama Adana’da gezilecek yerler yok demek de büyük hata olur. Her ne kadar daha ziyade ticaret odaklı ve tarım üzerine ağırlık kazanmış bir şehir olsa da adana araba kiralama firmalarından temin edeceğiniz bir araçla gezebileceğiniz birçok farklı ve heyecan verici tarihi ve turistik mekanlar bulabilirsiniz.

 

Adana’da Gezilecek En Güzel Yerler

Adana’da görülmeye değer en güzel yerleri şu şekilde sıralayabiliriz;


Farklı Mimari Yapılar: Uyumlu coğrafi şartları sayesinde geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yapan Adana, bu özelliğinden ötürü bünyesinde farklı mimari yapılar barındırır. Görülmesi gereken bu mimari yapılar; Taşköprü, Ramazanoğlu Konağı, Bebekli Kilise bunlardan bazılarıdır.

Camiler: Adana ili cami bakımından oldukça zengindir. Gerek Osmanlı döneminde yapılan gerekse de Bizans kiliselerinin dönüştürülmesiyle oluşturulmuş camiler, çeşitli mimari dokular barındırmaktadır. Ulu Camii, Yağ Camii, Kemeraltı Camii, Hasan Ağa Camii bunlardan bazılarıdır.

Diğer Tarihi ve Turistik Gezilecek Yerler: Diğer dediğimize bakmayın, Adana’da gezilecek asıl güzel yerleri bu listede bulabileceksiniz.

→ Adana Arkeoloji Müzesi

→ Anavarza Kalesi ve Antik Kenti

→ Şar Antik Kenti

→ Feke Kalesi

→ Adana Atatürk Evi Müzesi

→ Misis Antik Kenti

Adana’da gezilecek tarihi ve turistik yerler listesini daha da uzatmak mümkün. Bunların yanı sıra gezerken keyif alabileceğiniz, dinlenebileceğiniz ve alışveriş yapabileceğiniz birçok park-bahçe ve tarihi çarşıları da Adana’da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir