Adınızı Duyunca Sakın Panik Yapmayın!

petek temizliği

Telefon dolandırıcılığı konusunda zaman zaman yazılar paylaşıyorum. Dolandırıcıların beni her yoklamasında ben de sizleri yokluyorum ki bu anlamda uyanık olun diye…

Bugünkü anlatacağım konu ise, direkt olarak bir telefon dolandırıcılığı içermese de yapacağınız olası işlemlerle fuzuli olarak paranızı kaybedebileceğiniz bir durumla karşılaşmanıza neden olabilir. Bu sebeple ilgili olayı kayda değer bulup sizlerle paylaşmak ve bu konuda sakin ve tedbirli davranmanızı sağlamak istedim.

 


 

 

Hukuk Bürosundan Aradılar; Avea Borcunuz İcraya Düşecek!

 

Dün akşam 17:00 civarı bir telefon geldi… Bilmem ne hukuk bürosundan arıyorlarmış. Telefonda konuşan bayan, konuya bodoslama girdi;

—5500 lira avea borcunuz var, icra dosyası elimize ulaştı. İcranın başlamaması için hemen şimdi ödeme yapabilirsiniz. Şu miktarda bir ödeme yaparsanız borcunuz 2000 liraya düşecektir.

Yahu arkadaş! İnsan bir sorar, doğru kişiye ulaşıp ulaşmadığını teyit eder, borcun mahiyetini açıklar… Şahsen telefondaki bayan benle hiç sohbet etmedi… En azından minik bir kibarlık örneği olarak “…nasılsınız?” demesini beklerdim.

Takır takır konuşmaya ve sanki benim yapacağım ödeme ile kendisine 5 yıldızlı otel tatili ayarlayacakmış gibi acil tavırlar sergileyen bu hanımefendiyi, biraz da ben konuşayım, diyerek susturdum. Bu borç nereden kaynaklanıyor, diye sorduğumda; 0506/564/**/** numaralı avea hattından kaynaklı bir borç olduğunu söyledi bana. Bahse konu numara bana ait değil dediğimde ise, “siz Ekrem ÖZDEMİR değil misiniz” gibi çocukvari ve amatörün amatörü bir yaklaşım ile teyit etme girişiminde bulundu. Halbuki Türkiye’de en az 500 tane benim ismim ve soyismimi taşıyan vatandaş bulabilirsiniz. Bu ifadeyi kendisine de söylediğimde, “baba isminiz Ahmet değil mi?” şeklinde ikinci teyit aşamasına geçti. Hayır cevabını verdiğimde ise bir yanlışlık olmuş diyerek telefonu alelacele kapattı. Akabinde ise durumu netleştirmek adına AVEA müşteri hizmetlerini arayıp yetkililerle görüştüm. Borcum olup olmadığını, bahse konu telefon numarasının bana ait olup olup olmadığını teyit ettirdim. Sonuç olarak bana ait bir borç veya haciz dosyası söz konusu değildi.

icra haciz aramalariMadem ki elinizde başka veriler var, neden en başından teyit yoluna gitmiyorsunuz da pat diye 5000 küsür lira borcunuz var diyerek serbest dalış sergiliyorsunuz! Binlerce insan telefon dolandırıcılığından muzdarip iken bu şekilde bir bilgilendirme yapmanın hem yanlış hem de art niyetli olduğunu söylemek yanlış olmaz. Nitekim başka birisi bu ödemeyi kendisine ait sanıp yapabilirdi de.

 

 

Olayın bir telefon dolandırıcılığı olduğu kanaatini taşımasam da bu tarz bir üslup ve işleyiş ile oluşturulan algının farklı olduğunu söylemek mümkün görünmüyor. Çünkü herhangi bir hukuk bürosundan borç takibi amacıyla bu şekilde aramalar yapmak, telefon dolandırıcılığı sıfatı kazanmaya kadar gidebilir ve bu da gayet normaldir.

Okudunuz Mu?  Yeni Telefon Dolandırıcılığı Yöntemlerine Dikkat!

Tavsiyem odur ki hukuk bürolarından gelen bu tarz borç, haciz bilgilendirmelerine karşı temkinli olun. Size ait olduğu konusunda tereddütünüz var ise kesinlikle ödeme yapmayın. Öncelikle borcun size ait olup olmadığını araştırın, daha sonrasında ise borç, icra vb. içinde bulunduğunuz durumları gösteren resmi belgelere ulaşmaya çalışın.

3 Comments

Add a Comment
  1. sigortan bitti yenileyelimmi TEL: 0850 288 5005 NOLU TELEFONDAN HERGÜN ARIYOR 2200 TL BORCUN VAR 375 AYLIK TAKSİT YAPTIK DİYE DOLANDIRICIMI ACEBA BUNLAR TANIYAN VARMI????

    1. Selamlar, eğer ki böyle bir sigorta vs. borç durumunuz yoksa ki öyle bişey olsa da yazılı bir şekilde de size ulaştırılması lazım, dolandırıcı olma ihtimali yüksektir.

  2. selam arkdaş benıde siğortan arıyoz dediler eeeee dedim bayana ne oldu szin bedava hediyeniz bitti dediler bende ne bedavsı bitti dedim.neymiş ben bedva siğorta yapmışlar …. haberim yokkk itiraz ediyom kadına. yokdiyo. 2 yıl başlamış silemiyomuş.. eee dedim napıcazz ozman .. bana 400 verirsem kayıttan silecem dedi. bende indirim yap dedim 300. indi. ödemezsem dedim. kadına 1850 dosya ile adrese gönderecemmm dediler … birde tehtit ediyolar….bunlara inananmayın sakın bu numra dolandırıcılarr …… bu numara dolandırıcı numrası…08502885005

    1. Kesinlikle çok dikkatli olmak lazım. Geçmiş olsun size de…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir