Telefonum Yavaşladı, Akıllı Telefonumu Nasıl Hızlandırabilirim?

petek temizliği

Bu yazı, akıllı telefon kullanıcılarının; telefonu nasıl hızlandırabilirim, telefonun yavaşlamaması için ne yapabilirim, telefon hızlandırma nasıl yapılır, android telefon nasıl hızlandırılır, akıllı telefonumu nasıl hızlandırabilirim gibi sorulara yönelik öneriler içermektedir.

Dolardaki yükseliş, her ne kadar yerli yabancı birçok ürünü fiyat bakımından olumsuz yönde etkilese de kuşkusuz ki ithal edilen ürünlerin fiyatlarını daha hızlı ve keskin şekilde arttırdı. Bunların başında da teknolojik ürünler geliyor, özellikle de akıllı telefonlar… Son birkaç ay içinde akıllı telefonlara gelen devasa zamlar, kullanıcıları telefon değiştirme/yenileme konusunda beklemeye itmiş durumda. Peki telefonunu yavaşlık, hız problemi gibi teknik nedenlerle değiştirmek isteyenler ne yapacak? Yeni bir telefon alana kadar elimizdeki telefonu hızlandırmak ve performansını arttırmak için ne yapılabilir?

 


Telefonum Yavaşladı, Ne Yapmalıyım?

Telefonum yavaşladı, ne yapmalıyım sorusunu yönlendiren birinin, akıllı telefonunu en az 2 yıldır kullandığını söyleyebiliriz. Nitekim 1 yılı geçtikten sonra akıllı telefonlarda yavaşlama problemleri başlamakta ve ikinci yıldan sonra telefon kullanımını etkiler hale gelmektedir. O halde telefonumuzun hız kalitesini arttırarak daha uzun süre kullanılabilir performans sunmasına imkan tanıyacak yöntemleri sıralayalım;

Android akıllı telefonlar nasıl hızlandırılır?

Akıllı Telefonda Kullanılmayan Uygulamalar

Akıllı telefonları bir arabaya benzetebiliriz. Öyle ki standartlara uygun sayıda insan ve uygun kiloda yük taşısa da belli bir süre sonra o araba yorulacaktır, zorlanacaktır. Telefonu hızlandırmak için ne yapılabilir sorusuna da bu örnek üzerinden cevap verebiliriz. Telefonumuzda hiç kullanmadığımız ya da nadir kullandığımız uygulamaları silerek işe başlayabiliriz. Telefonunuzun menüsünü açın ve bakın, uygulamaların kaçını kullanıyorsunuz ki! Kendimden örnek verecek olursam telefonumda 3-4 tane tarayıcı(google, opera, mozilla) yine 2-3 tane fotoğraf düzenleyici var. Halbuki birer tane olması işlerimi zorlaştırmayacak. Siz de bu şekilde düşünerek gereksiz ya da az gerekli uygulamalarınızı silin. Araba hafiflerse hızlanır, bunu unutmayın!

 

Gereksiz Fotoğraf Yoktur, Yer Kaplayan Fotoğraf Vardır

Bugün çektiğiniz bir fotoğrafa, on yıl sonra tekrar bakınca bambaşka bir his yaşayabilirsiniz. Hem de bugün baktığınızda size hiçbir anlam ifade etmese bile… Yani demem o ki telefonda yer açacağım diye asla fotoğraf ya da video silmeyin. Peki ne yapacağız? Cevap çok basit, bu dosyalarımızı bilgisayar, usb flash bellek, harici hard disk gibi dış depolama alanlarında saklamalıyız. Akıllı telefonlar hassas ürünlerdir. Olası bir arıza veya düşme/kırılma sonrası ummadığımız şekilde resim, video gibi birçok dosyayı kaybedebiliriz. Bu nedenle fotoğraf ve videolarımızı yukarıda dile getirdiğimiz dış depolama alanlarında tutarsak hem dosyalarımız güvende olur hem de telefonumuzun belleği boşaldığı için hız performansı artar. Bunun yanı sıra hafıza kartı gibi ek depolama ürünleri kullanıyorsunuz bunların aşırı dolu olmasının da telefon hızını azaltabileceğini unutmayın. O nedenle mümkün mertebe hafıza kartınızın üçte birinin boş olmasına özen gösterin.

Okudunuz Mu?  Akıllı Telefon Alırken Hangi Özelliklere Bakmalıyız ?

 

Bunlar Dışında Akıllı Telefonumu Nasıl Hızlandırabilirim?

Telefonumu nasıl hızlandırabilirim diyen kullanıcılar için en etkili çözüm yöntemi, yukarıda saydığımız iyileştirmelerdir. Fakat bunlar dışında da telefonunun yavaşlamaması için uygulanabilecek yöntemler mevcuttur. Diğer pratik yöntemlerle telefon hızlandırma nasıl yapılır, inceleyelim.

→ Telefonunuzun kapasitesine uygun olmayan işlemler yapmayın. Örneğin telefonu yoracak, bellek kapasitesini dolduracak uygulamalar yüklemekten kaçının.

→ Otomatik güncelleştirmeleri kapalı tutun, sürekli kullanmadığınız veya kullanımında sorun yaşamadığınız uygulamaları zorunlu olmadıkça güncellemeyin.

→ Yeni bir android sürümü güncellemesi gelse de telefonunuzu direkt olarak yeni sürüme yükseltmeyin. Telefonunuzun kapasitesine uygun olmayan bir android sürümü yüklemek, otomobile traktör motoru monte etmek gibi sonuçlar doğurabilir. Öyle ki; çok güçlü olsa da otomobilde gerekli görevi yerine getiremeyen traktör motoru gibi çok fonksiyonel olsa da telefonunuzda verimli çalışmayan yeni android sürümü, faydadan çok zarar getirir.

→ Son olarak her ne kadar faydası tartışılsa da ram, önbellek temizleme uygulamalarından birini indirerek günlük önbellek temizleme işlemi yapabilirsiniz. Fakat bunu tavsiye etmemekle birlikte gün içinde telefonunuzu kapat-aç yaparak önbellek resetlemesi yapabilirsiniz.

Updated: 26 Eylül 2018 — 13:12

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir