Alt Öğrenim Düzeyinden KPSS ile Atanma

petek temizliği

2016 KPSS’ye yaklaşık bir yıl kala düz memurluk ile ilgili sorular hızla gelmeye devam ediyor. Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi, gönderilen yorumların hepsini cevaplandırabilmeyi görev bildim kendime. Bunun yanısıra düz memurluk ile ilgili yorumların hangi noktalarda yoğunlaştığını tespit edip ona göre yazacağım konuları belirlemeye çalışıyorum ki sizler için en büyük faydayı sağlayabileyim.

KPSS Memurluk sınavı yapıldığından beri alt öğrenimden KPSS ile atanma konusu popülerliğini korumuştur. Her ne kadar bu konuyla ilgili keskin ve net cevaplar verilmiş ise de sorular her kpss döneminde devam etmektedir. 2016 KPSS sürecinde de bu sorular yoğun bir şekilde gelmektedir. 2013 yılında Danıştay tarafından alt öğrenimden kpss ile atanamama konusuna ilişkin verilen iptal kararı olmasaydı, üst öğrenimi bitirenlerin alt öğrenim düzeyinden kesinlikle atanamayacağını ifade ederdik. Fakat ilgili karar neticesinde, ÖSYM tarafından alt öğrenim düzeyinden atanma konusunda birtakım değişikliklere gidilmiştir. Sizler için bu değişikliği ifade etmeye ve yorumlamaya çalışacağım.

 

 

 

Alt Öğrenim Düzeyinden KPSS ile Atanma Mümkün mü?

 

Yaklaşık iki yıl önce Danıştay tarafından verilen üst öğrenim düzeyine ilişkin iptal kararı öncesinde bir üst öğrenimi bitiren adaylar, alt öğrenim düzeyi kpss ile memurluk atamalarına katılamıyordu. Şimdi ise birtakım alanlarda alt öğrenimi bitirmiş kişilere, en üst düzeyden aldıkları kpss puanı ile alt öğrenimden memurluk tercih hakkı verilmiştir. Nitekim 2014/1 KPSS memurluk tercih kılavuzundan itibaren tüm tercih kılavuzlarına ÖSYM tarafından bilgilendirme uyarısı yazılmıştır. İlgili uyarıyı resim formatında sizlerle paylaşıyorum:

Alt öğrenim düeyinden atanma

 

 

Resimde yer alan bilgilendirme notunda görüldüğü gibi Teknik Hizmetler, Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri kapsamındaki unvanlara atanma imkanı sunan alt öğrenim düzeyindeki bölümleri bitirenler, alt öğrenim düzeylerindeki mezuniyetlerini de ÖSYM’nin sistemine kaydettirebilecektir. Daha sonra girdiği en üst öğrenim düzeyi KPSS sonucu elde ettiği puan ile mezun oldukları alt öğrenim düzeyinden kpss tercihi verebilecektir.

 

 

 

Alt Öğrenim Düzeyinden KPSS tercihi Düzenlemesine Dair Yorumum

 

Esasen yukarıda detaylıca açıklanmış olsa da sizler için kendim de yorumlamak istedim konuyu. Örnekler üzerinden hareket etmek gerekirse;

 • Misal 2 yıllık bir bilgisayar programlama bölümünü bitirdiniz. Akabinde ise 4 yıllık bir işletme bölümünü bitirdiğinizi varsayalım. Mezun olduğunuz iki yıllık bilgisayar programlama önlisans bölümünü ÖSYM’ye işlettiğiniz takdirde, Lisans KPSS sonucu aldığınız puan ile önlisans kadroları arasında yer alan 3249(Bilgisayar programlama) nitelik koduna sahip memurlukları tercih edebilirsiniz.
 • Yine 2 yıllık bir kimya veya kimya teknolojisi bölümünü bitirdiğinizi varsayalım. Daha sonra ise 4 yıllık bir biyoloji bölümünü bitirdiğinizi farzedelim. Yukarıdaki örnekte dediğim gibi önlisans bölümünüzü ÖSYM’ye kaydettirip lisans düzeyi KPSS puanınız ile 3347(kimya veya kimya teknolojisi) nitelik koduna sahip olan kimya bölümü kadrolarını da tercih edebilirsiniz.
Okudunuz Mu?  KPSS Puan Hesaplama Sistemi Hizmetinizde!

 

 

Burada dikk2016 KPSSat edilmesi gereken bir nokta daha var. İlk örnekte verdiğim 3249 nitelik koduna sahip bilgisayar programlama alanından sadece TH(teknik hizmetler) sınıfından alım olmayıp GİH(genel idare hizmetleri) sınıfından da alım yapılmaktadır. Adaylar acaba alt öğrenimden kpss tercihi verme düzenlemesine istinaden GİH sınıfına tabi alt öğrenim düzeyi kadrolarına da tercih verebilecek midir? Şahsi düşüncem GİH sınıfı kadrolara tercih veremeyecekleri yönündedir. Çünkü ilgili düzenleme nitelikli alt öğrenim düzeyi bölümlerden mezun olanlara hak verilmesini içermektedir. Bu kapsamda her ne kadar nitelikli bölüm mezunu olunsa da GİH sınıfından açılan kadrolara, tercih verilemeyeceğini düşünüyorum. Şahsi düşüncem bu olsa da ilgili durumu araştırıp net bilgiyi sizlere aktarmaya çalışacağım.

 

 

Bir sonraki yazılarda görüşmek üzere, hoşçakalın ve 2016 KPSS’ye iyi hazırlanın…

 

 

 

Not: Konu içerisindeki şahsi yorumlarımın bağlayıcılığı olmamakla birlikte kendi araştırmalarınız çerçevesinde ilgili durumları netleştirmeniz çok daha sağlıklı olacaktır.

16 thoughts on “Alt Öğrenim Düzeyinden KPSS ile Atanma

 1. Merhabalar EKREM bey yardımlarınız için teşekkürler ben önlisans iklimlendirme soğutma bölümü mezunuyum lisans tamamlama hakkımı kullanarak(aöf) işletme bölümünide bitirdim dgs ile makine mühendisi yada enerji sistemleri mühendisi olabiliyorum bu yıl dgs de yerleşemedim ek tercihleri denicem ama pek umutlu değilim 2016 kpss b grubuna hazırlanmayı düşünüyorum sanırım bununicin de 90 puan ve üzerini hedeflemem gerekiyor bu puanı alırsam inş. yazılarınızdan anladığıma göre alt ögrenim yani önlisans iklimlendirme sogutma teknikeri olarakta tercih yapabiliyorum 2014 te iki kişi alınmış ve 92 puanla yerleşmişler 2016 da ne kadar kadro verilecek tabiki bilmiyoruz daha önce hiç kpss ye hazırlanmadım sorum şu sizce bir yılda sıkı bir calışmayla 90 üzeri puan alabilirmiyim ve eğer önlisans bölümümle yerleşirsem dgs ile mühendis olup kurumuma diplomamı verdigim zman maaşıma ne kadar zam gelir..

  1. Merhabalar hocam, ben geç de dönsem kesinlikle cevaplarım sorularınızı, bunu aklınızdan çıkarmayın öncelikle.
   Sorularınıza gelecek olursak, 4 yıllık işletme mezunu olarak 2016 kpss b grubu sınavdan en az 90 puan almanız şart diye bişey yok. Daha geçen senelerde 82-83 ile kapatabilen bir bölümden bahsediyoruz. Son iki senedir işletme vb. iibf bölümlerinden alımların az olması ve adayların da her yıl daha çoğalması nedeniyle taban puanları arttı. Yine de 85 üstü puan ile atanma şansınız olur işletmeden. Siz gene de 87 ve üstü almaya çalışın her daim.

   Eğer ki teknik hizmetler sınıfından bir alt bölüm bitirdiyseniz bunu ösym ye bildirip(yani sisteme işletip) alacağınız lisans puanı ile iki yıllık bölümünüzden alım yapan tekniker kadrolarına başvurabilirsiniz. Haliyle 500 tl civarı düz memura göe daha fazla maaş alırsınız.

   Tekniker olarak atandıktan sonra dgs ile mühendis olmanız mühendis maaşı alacağınız anlamına gelmez. Mühendis maaşı almanız için kurumunuzda acılan görevde yükselme sınavlarına girmeniz gerekiyor. Ancak ggörevde yükselme sınavları ile mühendisliğe geçebilirsiniz. Mühendis olduğunuzda da teknikere göre yaklaşık 500 tl fazla maaş alırsınız gene…

 2. Merhabalar.2 yıllık dış tic ve 4 yıllık iktisat mezunuyum.Bu yıl ygs ye girdim ve 2 yıllık saglık yazmayı dusunuyordum.Taa ki danıstayı arayana kadar.Alt öğrenimden tercih yapabilmek için meslek lisesi çıkışlı olmam gerektiğini söyledi.Ben de düz lise çıkışlı oldugumu 2 yıllık saglık bitirirsem atanaıp atanamayacagımı sordum.o da yineledi’ eğer meslek lisesi çıkışlı değilsen ne yazık ki olmaz dedi.Emin misiniz diye sordugumda danıştayın kararını bir avukata inceletin daha iyi olur ben böyle hatırlıyorum dedi.Şimdi danıstayın verdiği kararın aslını okudum.Orada da bayanın dediği diyor. Resmen başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Lütfen yardımcı olun.Ben mi yanlıs anlıyorum.Bir çok forumda da meslek lisesi olma zorunlulugundan bahsetmiyor. Bu karardan faydalanmıs bir yakınınız var mı ? bilgilendirirseniz çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Selamlar, öncelikle sakin olun. Tereddüte yer bırakan bir konu değil bu. Cevap net; Teknik hizmetler, sağlık hizmetleri veya yardımcı sağlık hizmetleri sınıfından öğrenim görmüş adaylar. En üst öğrenim düzeyinden elde ettikleri puan ile bahse konu alt öğrenimdeki bölümlerinden açılan kadroları tercih edebilirler.
   Siz bu konu ile ilgili yanlış yeri aramışsınız, ÖSYM’yi arayıp rahatlıkla net bilgi edinirsiniz. Rahat olun bu anlamda.

   Özet geçecek olursak iki yıllık bir sağlık bölümü okuduğunuzda ve bitirdiğinizde, Lisans KPSS’den aldığınız puan ile bu iki yıllık sağlık bölümünüzden sağlık hizmetleri sınıfında açılan kadroları tercih edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gerekn nokta, tercih aşamasında bu iki yıllık bölümünüzü bitirmiş olmanız lazım.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

   Not: 2016 KPSS puanı hesaplaması için hazırladığım KPSS PUAN HESAPLAMA sistemini kullanabilirsiniz. Bu şekilde genel bir fikir edinebilirsiniz.

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

  1. Selamlar, sorunuzu cevapladım.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

   Not: 2016 KPSS puanı hesaplaması için hazırladığım KPSS PUAN HESAPLAMA sistemini kullanabilirsiniz. Bu şekilde genel bir fikir edinebilirsiniz.

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

 3. merhaba

  aynı sorular belkı soylenıyor okudumda kendı bolumum ıcın sorayım rahatca tercıh yapabılmek ıcın ben 2012 saglık meslek lısesi laboratuvar bölümünden mezun oldum 2014 ise önlisans laboratuvar dan mezun olup önlisans olarak sınava girdim ve 83lerde bir puan aldım bu karar göre ben her 2 bölumdende tercıh yapabılıyorum o zaman. Ama bn hic biryere gitmedım bu dıplomayı ısletmek ıcın feln sıstem otomotık kabul edıyor galıba bn bu durumda bu atamada ortaögretımden de tercıh yapabılır mıyım bılgı verırsenız çok sevınırım teşekkur ederım şımdıden.

  1. Selamlar;

   Siz şimdi üst öğrenimden yani önlisanstan KPSS’ye girip 83 puan almışsınız. Bu puan ile ortaöğretim memur kadroları arasında laboratuvar bölümünden açılmış kadroları da tercih edebilirsiniz. Bakın arkadaşlar, 2016 kpss lisans kılavuzu yayınlandı. Onda da yazıyor bu alt öğrenimden atanma durumları. En kötü ihtimalle ÖSYM’yi arayıp içinizi rahat ettirebilirsiniz. Net şekilde cevap verecekler size. Olay açık; üst öğrenimden elde edilen puan ile teknik hizmetler, sağlık hizmetleri veya yardımcı sağlık hizmetleri sınıfında alt öğrenimden bitirilmiş bölümlere ait kadrolar da tercih edilebilir. Siz ösym bürosuna gidip bu ortaöğretim bölümünüzü sisteme kaydettirin. Gerçi otomatik olarak kayıtlı olabilir lise olduğu için ama gene de garantiye alın kendinizi.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

   Not: 2016 KPSS puanı hesaplaması için hazırladığım KPSS PUAN HESAPLAMA sistemini kullanabilirsiniz. Bu şekilde genel bir fikir edinebilirsiniz.

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

 4. merhaba hocam verilen yeni karara göre artık tercih veremiyoruz ne yazık ki. şimdi biz boşuna mı okuduk? bari mezun olanlar ve olabilecekler istisna sayılsaydı. bunalıma girdim aylardır. karara güvenip okuduk alt öğrenimleri ya.

  1. Selamlar, yazıda da yeni kararı belirtmiştim zaten… Dediğiniz gibi çok çok saçma bir uygulama oldu. En azından bu KPSS dönemi geçerli olmalıydı. Kesinlikle mağdur oldu birçok aday…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir