Alt Öğrenimden Tercih Hakkı Kaldırıldı Mı?

petek temizliği

Alt öğrenimden tercih hakkı konusunda daha önceden kaleme aldığım yazımda, 2013 yılında Danıştay tarafından verilen kararla birlikte Teknik Hizmetler, Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri kapsamında bir alt öğrenimden mezun olan adayların, üst öğrenim KPSS’den aldıkları puan ile mezun oldukları bu alt öğrenimden tercih hakkı elde ettiklerini belirtmiştim. Nitekim bu karardan sonraki KPSS Tercih Kılavuzlarında, alt öğrenimden tercih hakkına ilişkin uyarı yazısı yer almaktaydı ve adaylar bahse konu alt öğrenimlerinden açılan kadroları da tercih edebilmekteydi. Fakat bugün ÖSYM tarafından yayınlanan KPSS tercih kılavuzunda alt öğrenimden atanmaya ilişkin bilgilendirme yazısı yer almamıştır.

 

 

Alt Öğrenimden Tercih Hakkı Kaldırıldı Mı?

 

Yakın zamanda Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından verilen kararla birlikte alt öğrenimden tercihe imkan tanıyan Danıştay kararı iptal edilmişti. Memur adayları arasında “…acaba KPSS Tercih Kılavuzunda da alt öğrenimden tercih hakkı kaldırılacak mı?” endişesi oluşurken, bugün yayınlanan 2016/1 KPSS tercih kılavuzu ile birlikte durum netliğe kavuşmuştur ve alt öğrenimden tercih hakkı kaldırılmıştır.

 

 

ÖSYM’yi Arayıp Alt Öğrenimden Tercih Hakkını Sordum!

 

Yaklaşık yarım saat önce ÖSYM çağrı hizmetlerini aradım. Alt öğrenimden tercih hakkı ile ilgili muallak durumlara son vermek adına bağlantı kurduğum ÖSYM yetkilisi Betül Hanıma; Alt öğrenimden tercih hakkı net olarak kaldırıldı mı, dedim. Cevap ise net şekilde EVET idi.

Sözün kısası alt öğrenimden tercih hakkı kaldırıldı. Önceki duruma göre planlamalar yapan birçok aday mağdur oldu ve olmaya da devam edecek. Umarız ki bu adayların mağduriyetini giderecek bir tablo oluşturulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir