güncel kampanyalar

Yaşantımızın maddi boyutunu içeren kısmında sıklıkla telaffuz ettiğimiz bir madendir altın… “Sarıkız” diye lakap taktığımız bu değerli maden düğün derneklerden, teknolojik hayatın içine kadar bir çok yerde karşımıza çıkmaktadır. Hele ki yatırım malzemesi olması konusundaki cezbediciliği ve popüler oluşunu hiç sormayın. Peki bu yatırım aracını ne kadar tanıyoruz?

Sokakta geçen herhangi bir kişiye “Altın ne için kullanılır?” desek, herhalde alacağımız ilk cevaplar takı ve yatırım amacı olacaktır. Peki bu değerli madenin başka kullanım alanları yok mudur, elbette ki vardır. Yaklaşık M.Ö. 4000 yıllarına dayanan geçmişi ile Altın madeni bir çok alanda etkin olarak kullanılmaktadır. Kuyumculuktan endüstri sektörüne, diş hekimliğinden, uzay teknolojisine varana kadar sayamadığımız bir çok kullanım sahasına sahiptir.

Dolar ve Altın YatırımıEkonomilere her daim yön vermiş olan Altın madeni günümüzde de hem ülkeleri hem bireyleri güvenli liman özelliğiyle kendisine çekmiştir. Özellikle bireysel anlamda altın yatırımından kazanç beklentileri ve bu yöndeki yatırım çalışmaları artmıştır. Peki yatırım yapacağımız bu emtianın oluşturulma maliyeti nedir biliyor muyuz? Altın madeninin çıkartılması maliyetli bir işlem lakin gelişen teknolojiler bu maliyetleri düşürmektedir. Tabi bir yandan verimli Altın madeni sahalarının azalmasıyla birlikte maliyetler de yükselmektedir. Teknoloji artışı ve verimli Altın madeni sahalarının azalması durumlarını ilişkilendirecek net bir tablomuz da yok açıkçası. Buradan hareket etmek istediğim nokta, Altın’ın çıkarma maliyeti ile şu an ki fiyatı arasında farka değinmektir. Rakamlara bakacak olduğumuzda Altın’ın şu an ki ons bazında fiyatı 1200 $(dolar) civarında iken çıkarma maliyetleri ise ortalama 700-800 $ arasındadır. Şöyle basite indirgemek mümkün; 100tl ye çıkartılan altın 160tl ye satılmaktadır. Yüzde 60 kar ile satılan bir emtianın kar oranının yüzde 10’a indirilerek piyasada tekrar konumlanması herhalde zor bir olay değil. Yani şu an piyasada oluşmuş 1200$(dolar) rakamı elbette ki 800$’a kadar inebilir. Bu yüzden temkinli olmakta fayda var. Ne 800$ rakamını inebileceği ne de 2000$ rakamlarını aşacağı beklentilerini gözardı etmemeliyiz.

 

Altın’ın ön tanıtımı konusundaki bu genel yazımızın devamı gelecek olup bir sonraki yazımızda altın yatırımı yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunu işleyeceğiz. Herkese bol kazançlar.

Kategori: Ekonomi

Ekrem Özdemir Hakkında

Sabırlı, sakin, bildiğini paylaşmaktan keyif alan faydacı yaklaşımına sahip bir kişilik... Okundukça anlaşılacak biri değil, anlaşıldıkça okunulacak biri...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. aleejhoan dedi ki:

    borsayı iyi takip ederek iyi bir hamle yapmak gerekli, yoksa çok zarar edeceğimiz aşikar.

  2. teoman dedi ki:

    sarkız beni sevmiyor ne zmana yatırım yapsam hep zarara giriyorum artık altınına önem vermeyeceğim

  3. Bilal Can dedi ki:

    sürekli değerler değiştiğinden iyi bir borsa takipçisi olmak şart. yoksa iflas kapıda

Yorum Yazın
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları ziyaretçilerin kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan bakalimbilelim.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

%d blogcu bunu beğendi: