Altın Fiyatları ve Son Zamanlardaki Düşüşün Nedenleri

kampanya haberleri
kampanya haberleri

Biz amatörler için altın yatırımı yaparak kazanç elde etmek elbette ki mümkün. Lakin buradan kazanılacak para miktarı geçimlik değil ek gelir kapısı oluşturacak cinstentir. Altın piyasasında son yıllardaki düşüş-yükseliş bant hareketinin hızlı oluşu, belli başlı noktalara dikkat ederek altın yatırımı yapanlara pastadan muhakkak bir dilim sunmaktadır.


 

Altın Ne Oluyor da Geriliyor ?

 

Yaklaşık 1 aylık süre zarfında 104 tl/gram civarından yazımı kaleme aldığım gün itibariyle 95 tl/gram’lara kadar düşen altın fiyatları, dikkatli altın yatırımı yapan amatörler için güzel alım fırsatları sunuyor. Ama bazılarımız da hala; … ya düğün sezonu olmasına rağmen bu altın nasıl düşüyor… diye mırıldanıyor. Türkiye’de düğünlerle altın fiyatları arasında bir bağ kurmak mümkün değil. Altın fiyatları, küresel gelişmeler neticesinde belirleniyor. Peki bu son düşüşün nedenleri nelerdir, sıralayalım.

 • ABD’deki ekonomik iyileşmenin hızlanarak devam etmesi ve akabinde faiz oranlarını arttırmaya yavaştan başlamak üzere olması.
 • Avrupa Birliği üyesi Yunanistan’ı yaşadığı krizden kurtarmak için ekonomik kurtarma paketi düzenlenmesi.
 • Son zamanlardaki gelişmeler içerisinde, İran ile Batı ülkeleri arasında Nükleer konuda uzlaşmaya varılması ve bunun güven  ortamı oluşturması.
 • Ülke içindeki gelişmeler neticesinde dolar fiyatının geri çekilmesi.

 

 

Altın fiyatları Artar mı ?

Altın fiyatları Artar mı ?

Altın Fiyatlarının Önümüzdeki Günlerdeki Trendi Ne Olacak?

 

Kısa vadede büyük bir sıçrama beklememek lazım. Altın yatırımı yapmak isteyenlerin özellikle ABD’den gelen ekonomik verileri, FED(ABD Merkez Bankası) Başkanı J.Yellen’in konuşmalarını ve Küresel çaptaki siyasi, ekonomik gelişmeleri takip etmesi sağlıklı olacaktır. Altın fiyatları ons bazında 1000 doların altını zorluyor. Lakin ülkemizdeki siyasi, askeri ve ekonomik gelişmeler neticesinde doların fiyatı büyük bir baskı altında. Türk Lirası bazında dolar 3 tl’leri test edebilir. Ülkemizdeki altın fiyatları ancak bu şekilde yükselebilir. Altın yatırımı yapacaklar bunu dikkate alarak hareket etmelidir.

 

 

 

Bu Süreçte Altın Yatırımı Nasıl Yapılmalı?

 

Altın yatırımı konusunda Altın Şart SABIR diye daha önceki yazılarımda da belirtmiştim. Altın yatırımı yaparken hırslarımızdan uzak olmalıyız. Taş atıp da yorulmadığımız bir işten kazandığımız kâr miktarını, daha fazla kazanma düşüncesiyle bekletmemeliyiz. Bu şekilde hareket edenlerin çoğu elde ettiği kâr miktarının çok daha azına razı olarak işlemini tamamlıyor. Altın yatırımı konusunda zarar yapma ihtimalinizi en aza indirmek istiyorsanız parça alım stratejisi uygulamalısınız. Bu şekilde yaparak altın fiyatları düşse dahi yaptığınız her parça alımla ortalama maliyetinizi düşürebilirsiniz. Altın fiyatları yükseldiğinde de en düşük fiyattan yaptığınız alım miktarı kadar parça parça satış işlemine geçersiniz.

Okudunuz Mu?  İngiltere'nin AB'den Çıkışı ve Altın Fiyatları

 

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Fikir edinmek de bilgi edinmek kadar kıymetlidir. Bu sebeple ne kadar çok etkileşim içinde kalırsak o kadar çok düşünce karşılaştırılmış olur. Neticesinde de en doğru bilgiye yaklaşırız. Diğer yazılarımızda görüşmek üzere, hoşçakalın.

Ekrem Özdemir

Sabırlı, sakin, bildiğini paylaşmaktan keyif alan faydacı yaklaşımına sahip bir kişilik... Okundukça anlaşılacak biri değil, anlaşıldıkça okunulacak biri...

You may also like...

9 Responses

 1. Selçuk dedi ki:

  Altına parayı önceden korkmadan yatırirdik şimdi ne olacağını kestirmek zor. 30tl den aldığım çeyrekleri 600TL en satıp araba aldığımı biliyorum

 2. Bilal Can dedi ki:

  doların yükselmesine bağlanıyor bu durum ama bence başka şeyler de etki ediyor. sadece dolardan kaynaklı değil

 3. Emre dedi ki:

  Altına ne olursa olsun güvenmiyorum Tamamiyle Amerikanın komplimanları üzerine kurulmuş bir sistem.Şimdide insanlarımıza forexle bunu aşılamaya çalışıyorlar.

 4. best54 dedi ki:

  düştü düşmesine ama sınır operasyonları ters etkisi ile yeniden çıkışa geçti.

 5. Ali dedi ki:

  Son olaylardan dolayı dolar hep yükseliyor buna paralel altında yükseliyor düşmesi zor biraz

 6. hale dedi ki:

  bugün param olsun bugün yerim altına maltına dolara yatırmam onlara asla guvenmem elime geceni hemen yerim beklemem artmasını

 7. ali dedi ki:

  Şu an kısa bir düşüş var ama gene güvenilmez piyasaya su an dolara endexlidir altın her zaman

 8. yasin dedi ki:

  Altından kar elde etmek için öncelikle işlem yapılacak olan piyasanın ve piyasa özelliklerinin iyi bir şekilde bilinmesi gerekir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir