Altın Yatırımı ve Seçim Sonuçları

petek temizliği

Amatörce altın yatırımı ile uğraşan bireyler olarak bu yatırım türünden harçlık mahiyetinde de olsa hepimiz bişeyler kazanma peşindeyiz. Belki hepimiz kazanamıyoruz ama sabırlı şekilde hareket edenlerimiz ve daha önceki yazılarda da belirttiğim birtakım verileri takip edenlerimiz illa ki kazanmaya daha alışık oluyor. Kaleme alacağım bu yazıda, önemi çok yüksek bazı olayların, ülke içindeki altın fiyatlarını dolaylı da olsa nasıl etkilediğini anlatmaya çalışacağım.

 

Malum, geçtiğimiz pazar günü ülkemizde Milletvekili Genel Seçimleri yapıldı. Her ne kadar seçim öncesi yapılan anket tahminlerinin bazıları tutsa da kimse iktidar partisinin, tek başına iktidar olma gücünü kaybedeceğine ihtimal vermiyordu. Peki sonuç neydi, tek parti iktidarının bitişi… Seçim sonrası yaşadığımız ilk haftayı özetleyecek olursak da KOALİSYON girişimlerini ve belirsizlik sürecinin daha çok devam edeceğini söylememiz mümkün. Seçim sonuçlarının altın fiyatlarına etki eden ilk sonuçlarını hep birlikte inceleyelim şimdi.


 

 

Seçimler Bitti, Dolar ve Altın FIRLADI !

 

Altın yatırımı ile ilgili özellikle görsel ve yazılı medyanın attığı Haberi Okutucu FLAŞŞŞ Manşet şekline çok kızdığımı ve bunun çok aldatıcı olduğunu önceki yazılarımda belirtmiştim. Şimdi ise onlara sesleniyorum; istediğiniz gibi ALTIN FIRLADI ! DOLAR UÇTU ! başlığı atabilirsiniz. Neden mi ? Dolar 2,65 tl seviyesinden 2,79 tl seviyelerine çıktı. 24 ayar altın gram fiyatı ise neredeyse 99,5 tl seviyesinden 105 tl seviyesine geldi.

Altın Yatırımı ve Dolar

Ülke içindeki dolar fiyatının altın fiyatlarına nasıl direkt etki ettiğini daha önce de örneklerle açıklamıştım. Bu seçim sonuçları da altın yatırımı yapanlar için çok güzel bir veri oluşturdu. Ons bazında altın fiyatı çok değişim göstermese de dolardaki 12 kuruşluk yükselme ile altın fiyatları da gram başına yaklaşık 5 tl birden arttı. Bu artışı mini bir tablo ile gösterelim:

[table id=7 /]

Not: 1 Ons yaklaşık 31.103 gramdır. Tablodaki fiyatlar ise seçim öncesi ve seçim sonrası 1-2 günü kapsamaktadır.

 

 

Yukarıdaki tabloyla altın fiyatlarındaki dolar kaynaklı artışı daha net açıklamış olduk. Seçim öncesi 100 gram altınımız olsaydı 1 gün sonra 500 tl cebimizde olacaktı. Öngörülü davrananlarımız seçim sonrası dolardaki artışı tahmin edip altın yatırımı yapmıştır. Ve sadece 1 günde gram başına 5 tl artışı cebine koymuştur. Gördüğünüz gibi altın yatırımı ile kazanmak çok mümkün. Biraz öngörülü olmanın yanısıra biraz da sabredebilme gücümüz var ise çok rahat kazanabiliriz.

Umarım biz amatör altın yatırımı oyuncuları için bilgilendirici bir yazı olmuştur. Bir sonraki yazılarda görüşmek üzere, hoşçakalın.

 

17 Comments

Add a Comment
 1. Şu aşamada altın işine girmek bence gereksiz suan ortalık iyice karışık riske girmemek lzm

 2. seçimlerden beri takip ediyorum ve altında sürekli bir artış var. altını olanlar bozduğunda kara geçebilirler.

 3. Bunun çok uzun süreli olacağını zannetmiyorum. Kısa süre sonra bir ayar çekilecektir piyasaya.

 4. Son 100€ vardı onuda bozdum sabah oda dövizcilerde daaha düşük bozuyor 300,50 tl geçti elime

 5. valla ne kadar iyi bir durum bilmiyorum bu yani paramız değersizleşmeye başladı. hükümet bir an önce kurulmalı

 6. Güzel bilgiler ama insanlarda yatırım yapacak para var mı? Alım gücü bile yokken yatırım hayal gibi sanki 🙁

 7. Aslında Altın sahipleri bence biraz daha beklemelş bu koalisyon kurulmaz ve altın daha da fırlar gibime geliyor.tatilcilerin gelmeside işe yaramayacak

 8. Valla bu altın borsaları gerçekten şu zamanda yatırım olarak hiç bir şey hayal edemiyorum. hukumetin kurulmasının ardında acaba dusumu yasanır yada yukselişmi beklemedeyim 😀

  1. Dolar gevşeyeceği için altın gram fiyatı düşer. Yalnız cok kırılgan bir yapıda devam eder. Koalisyon içinde ufak bir çatlakta ani fiyat değşimleri olur. Bu da al-sat şeklindeki kazançlara yelken açar.

 9. Yatırım yapacakların Altın ve döviz fiyatlarından önceden haberi olan insanlar olduğunu herkes biliyor. Umarım bu fiyatları oynatan olaylar biran önce son bulur.

 10. Güzel tespitleriniz var bende katılıyorum bence şu an düştü gibi altın normale dönüyor yavaş yavaş

 11. E-ticaret düşünen arkadaşlar ucuz veya bedava etin yahnisi yavan olur…Ucuz veya bedava sistemler ile e-ticarete girişmeyin kaybedersiniz ! İnternette hiçbir şey yapmadan para kazanabilirsiniz yalanlarına kanmayın zaman ve sinir kaybedersiniz…

  1. Yanlış konuya mesaj yazmışım E-ticaretle Para Kazanmak Mümkün mü? yazısı yerine buraya msj bırakmışım

   1. Sorun değil hocam. İlgili konu da yatırımla bağlantılı zaten 😉

 12. gecici bir yükselme oldu ama bugün yine normal seyrine dödü ıstikrarlı görünüyor.

 13. bu ülkede yaprak kımılda ya borsa çöküyor ya altın ucuyor yani hiç bir şey yerinde duramıyor.

 14. zaman zaman yükselmelere olsada bnugun olarak tansiyon normal seyrinde olduğunu söyleyebiliriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir