Altın Yatırımı ve Seçim Sonuçları

Altın Yatırımı ve Seçim Sonuçları

11 Haziran 2015 17 Yazar: Ekrem Özdemir
kampanya haberleri
kampanya haberleri

Amatörce altın yatırımı ile uğraşan bireyler olarak bu yatırım türünden harçlık mahiyetinde de olsa hepimiz bişeyler kazanma peşindeyiz. Belki hepimiz kazanamıyoruz ama sabırlı şekilde hareket edenlerimiz ve daha önceki yazılarda da belirttiğim birtakım verileri takip edenlerimiz illa ki kazanmaya daha alışık oluyor. Kaleme alacağım bu yazıda, önemi çok yüksek bazı olayların, ülke içindeki altın fiyatlarını dolaylı da olsa nasıl etkilediğini anlatmaya çalışacağım.

 

Malum, geçtiğimiz pazar günü ülkemizde Milletvekili Genel Seçimleri yapıldı. Her ne kadar seçim öncesi yapılan anket tahminlerinin bazıları tutsa da kimse iktidar partisinin, tek başına iktidar olma gücünü kaybedeceğine ihtimal vermiyordu. Peki sonuç neydi, tek parti iktidarının bitişi… Seçim sonrası yaşadığımız ilk haftayı özetleyecek olursak da KOALİSYON girişimlerini ve belirsizlik sürecinin daha çok devam edeceğini söylememiz mümkün. Seçim sonuçlarının altın fiyatlarına etki eden ilk sonuçlarını hep birlikte inceleyelim şimdi.

 

 

Seçimler Bitti, Dolar ve Altın FIRLADI !

 

Altın yatırımı ile ilgili özellikle görsel ve yazılı medyanın attığı Haberi Okutucu FLAŞŞŞ Manşet şekline çok kızdığımı ve bunun çok aldatıcı olduğunu önceki yazılarımda belirtmiştim. Şimdi ise onlara sesleniyorum; istediğiniz gibi ALTIN FIRLADI ! DOLAR UÇTU ! başlığı atabilirsiniz. Neden mi ? Dolar 2,65 tl seviyesinden 2,79 tl seviyelerine çıktı. 24 ayar altın gram fiyatı ise neredeyse 99,5 tl seviyesinden 105 tl seviyesine geldi.

Altın Yatırımı ve Dolar

Ülke içindeki dolar fiyatının altın fiyatlarına nasıl direkt etki ettiğini daha önce de örneklerle açıklamıştım. Bu seçim sonuçları da altın yatırımı yapanlar için çok güzel bir veri oluşturdu. Ons bazında altın fiyatı çok değişim göstermese de dolardaki 12 kuruşluk yükselme ile altın fiyatları da gram başına yaklaşık 5 tl birden arttı. Bu artışı mini bir tablo ile gösterelim:

 Altın Ons Fiyatı
(Dolar Bazında)
Dolar Fiyatı24 Ayar Gram Altın Fiyatı
Seçim Öncesi1170 Dolar2,66 tl100 tl (yaklaşık)
Seçim Sonrası1174 Dolar2,78 tl105 tl (yaklaşık)
FARK4 dolar12 kuruş5 tl

Not: 1 Ons yaklaşık 31.103 gramdır. Tablodaki fiyatlar ise seçim öncesi ve seçim sonrası 1-2 günü kapsamaktadır.

 

 

Yukarıdaki tabloyla altın fiyatlarındaki dolar kaynaklı artışı daha net açıklamış olduk. Seçim öncesi 100 gram altınımız olsaydı 1 gün sonra 500 tl cebimizde olacaktı. Öngörülü davrananlarımız seçim sonrası dolardaki artışı tahmin edip altın yatırımı yapmıştır. Ve sadece 1 günde gram başına 5 tl artışı cebine koymuştur. Gördüğünüz gibi altın yatırımı ile kazanmak çok mümkün. Biraz öngörülü olmanın yanısıra biraz da sabredebilme gücümüz var ise çok rahat kazanabiliriz.

Umarım biz amatör altın yatırımı oyuncuları için bilgilendirici bir yazı olmuştur. Bir sonraki yazılarda görüşmek üzere, hoşçakalın.