güncel kampanyalar

Şu ana kadar ki paylaştığım altın fiyatları yazı serisinde, genel bir altın madeni tanıtımından ve altın yatırımında dikkat etmemiz gereken genel hususlardan bahsetmiştim. Şimdi ise yine becerebildiğimiz kadarıyla amatör yatırımcılar olarak altın yatırımında kazanmaya nasıl yakın olabileceğimizi ele alacağım.

 

Altın Yatırımında Altın Şart SABIR !

Gerçekleştirmekte en çok zorlandığımız davranışlardan olan sabır, altın yatırımı için adeta anahtar kelimedir. Kazanmak istiyorsak sabretmesini bileceğiz kesinlikle. Hiçbir bilginiz olmasa dahi sabırlı iseniz 1-0 önde başlarsınız. Hayatta da böyle değil midir?

 

 

 

Yazılı ve Görsel Medyaya Bakış Açımız:

Özellikle görsel medya ve haber sitelerindeki FLAŞŞŞ ! diye atılan başlıkları kesinlikle umursamayın. Kulaklarınızı ne kadar tıkarsanız, gözlerinizi ne kadar kapatırsanız o derece panik hamleler yapmaktan uzak olursunuz. Altın fiyatları uçuşa geçti, Flaşşş; doların ateşi sönmüyor, Altın fiyatları çöktü, Piyasa çıldırdı… Bu başlıkları görünce kalp atışlarınız kesinlikle yükselmesin. Tamamen okunmayı ve izlenmeyi hedef belirleyen haber sunum şekli bunlar… Uçuşa geçti dediği altın muhtemelen ons bazında yükselmiştir ve bir yandan doların düşüşüyle gram altın fiyatı çok da değişiklik göstermemiştir. İşin özü, takip ettiğiniz ekonomi sitenizi açın ve kendiniz görün fiyatlardaki son durumu.

 

 

 

Altın Hesabı İçin Banka Seçimleri:

Artık yastık altında altın tutmaktan vazgeçtiğinizi düşünerek bankalardaki gram altın hesabı ile işlem yaptığınızı varsayıyorum. Banka seçimi konusunda da dikkatli olmalıyız. Alış-satış arasındaki farkın en düşük olduğu bankaları tercih etmeliyiz. Yine hesap kesim ücreti, eft ücreti vs. tarzı giderlerin olmadığı bankalarda hesap açmalıyız. Hesaplarımızı internet bankacılığı kullanarak yönetmeliyiz. Bu konuda en uygun bankalar Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank olarak görünse de hesap açtırmadan önce bankalarla altın hesabının olası giderlerini kesinlikle konuşun.

 

 

Ekonomik Veri Takvimi Takibi:

Altın fiyatları Artar mı ?

Altın fiyatları Artar mı ?

Eğer bir altın hesabı açtıysanız artık belli başlı şeyleri takip etmeniz elzemdir. Her ne kadar kendimizi amatör yatırımcılar olarak tanımlasak da temel değişkenleri bilmeden sağlıklı bir kar elde etmek mümkün değil. Ekonomik veri takibi bu konuda önemli bir yer tutmaktadır. Bir önceki yazımda da değindiğim gibi özellikle A.B.D. kaynaklı veriler altın fiyatları üzerinde çok önemli bir etkendir. Yine bu konuda hangi verilerin ne kadar etkili olduğunu, ne yönde etki yapacağını ekonomi sitelerini takip ettikçe, ekonomi yazarlarını/yorumcularını okudukça daha iyi anlayacağız.

 

 

Gram Altın Alım Şekli:

İnternet bankacılığı aracılığıyla altın alım-satım işlemi çok rahat yapılabiliyor. Haliyle anında müdahale şansımız oluyor. Bir noktadan altın alımına başladığımızı varsayarsak harekete devam noktamız kademeli alım olmalıdır. Misal gramı 90 tl’den 50 gram alım yaptık diyelim. Gram 89 tl’ye düştüğünde 30 gramlık bir alım, 88 tl’ye düştüğünde 20 gr alım daha yaparak ortalama maliyetimizi düşürebiliriz. Düşüş devam ettikçe alım miktarlarını fazla değiştirmeden devam edebiliriz. Buradaki mantık hem piyasada aktif halde kalmak hem de ortalama maliyetlerimizi düşürerek yükselişlerde kar yapmaya zemin hazırlamaktır. Yükselişler başladığında ise dikkat etmemiz gereken nokta en düşük maliyetli gram altınımızdan bozdurma işlemine başlamaktır. Yukardaki örnekten hareketle devam edelim. 90 tl’den 50 gr altın almıştık. Düşüş devam edince de 89 tl ve 88 tl maliyetli alımlar yapmaya devam etmiştik. Altın gram fiyatının 89 tl’ye çıktığını varsaydığımızda ilk aşamada bu fiyattan daha düşük maliyetle aldığımız 88tl/10gr’lık kısmı bozdurmalıyız. Mantığımız kar yaptıracak maliyetten alınan gram kadar satış şeklinde olmalıdır. Bunu ne kadar iyi uygularsanız o derece zarar etme ihtimalinizi sıfıra yaklaştırırsınız.

 

 

Yatırıma Ayrılan Sermaye Miktarı:

Altın yatırımı yapmaya başlarken, bu işe ayırdığınız para miktarına kısa vadede kesinlikle dokunmamalısınız. Farzedelim ki 20.000 tl’niz var. Bu paraya kısa vadede ihtiyacınız olacak mı? Yakın zamanda başka yer için kullanacak mısınız? Bu soruların cevabı hayır olmalı ki alış-satış işlemlerinde telaş yapılmasın. Yani 1 ay sonra kullanacağınız bir para ile altın almanın hiçbir mantığı yoktur. Bunun adı kumar olur. Altın yatırımına gömdüğünüz paraya nakit olarak bakmayın, onu bir tekstil makinası gibi görün. O makinanın çalıştırılması sonucu çıkan ürünü satarak kazanacaksınız!

 

 

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Altın yatırımı konusunda dikkat çekeceğiniz farklı hususlar var ise yorumlarda belirtebilirsiniz. Hepimiz bakalım, hepimiz bilelim ve hepimiz kazanalım. Hepinize bol kazançlı bir yaşam dilerim.

Kategori: Ekonomi

Ekrem Özdemir Hakkında

Sabırlı, sakin, bildiğini paylaşmaktan keyif alan faydacı yaklaşımına sahip bir kişilik... Okundukça anlaşılacak biri değil, anlaşıldıkça okunulacak biri...

Yazıya Yapılan Yorumlar

 1. yusuf dedi ki:

  altın işi bence de sabır işidir. kısa vadede ve düşük müktarlarda kazandırması az olur. uzun vadede yatırım yapmak lazım tabi sabrınız arsa 😀

 2. alicante58 dedi ki:

  altın fiyatına göre kendimi finanse edersek her şey yolunda gidecektir

 3. Serkan dedi ki:

  Altından para kazanmak için iyi bir takip ve Forex ideal olabilir.

 4. Bilal Can dedi ki:

  bence büyük cesaret istiyor. zor işler bunlar. günü gününe takip etmek gerek

 5. bozok dedi ki:

  şu an altın almak için uygun bir zaman mı, yoksa seçimlerden sonra mı almamı tavsiye edersiniz?

 6. mert dedi ki:

  altın yatırımı büyük ilgi ve takip gerektiriyor. danışabileceğiniz biri de varsa yakınınızda iyi sonuçlar alınabiliyor

Yorum Yazın
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları ziyaretçilerin kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan bakalimbilelim.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

%d blogcu bunu beğendi: