Altın Yatırımında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

petek temizliği

Altın madeni ile ilgili yazı dizimizde bu kez altın yatırımı aşamasında dikkat etmemiz gereken hususları inceleyeceğiz. Nitekim her ne kadar Altın yatırımı konusunda uzman olmasak da en azından birikimimizi hiç edebilecek davranışlardan uzak durmayı öğrenebiliriz.

Biz bireysel yatırımcılar, bu değerli madene paramızı yatırıp hep kazanç elde etmeyi bekleriz. İnternette çeşitli forumlarda, sitelerde, tv haber kanallarında, iş yerinde, dışarda sohbet-muhabbet ortamlarında hep konuşuruz Altın fiyatlarının ne olacağını. Birisi der ki; offf Altın fena yükseliyor, alamadık zamanında… Ötekisi; düğün sezonu geliyor, altın fiyatları artacak… Bu tarz sıradan konuşmalardan bile hemen etkilenip yatırıma başlarız. Halbuki bizler kendi gözümüzle piyasayı takip ederek yatırımımızı gerçekleştirmeliyiz. Dikkat ederseniz başkalarını dinlemeyin demedim! Kendi gözümüzle izlediğimiz, kendi kulağımızla duyduğumuz piyasa hareketlerini diğer bilgilerle birlikte analiz ederek altın yatırımı yapabilmeliyiz, bu ilk öğrenmememiz gereken şey. Altın yatırımında nelere dikkat etmeliyiz;

 


Altın Nasıl Muhafaza Edilmeli?

 • Günümüzde Altın artık sanal olarak işlem gören bir yatırım ürünü. Özellikle bankalar aracılığıyla gram altın şeklinde hesaplar oluşturuluyor. Yastık altı Altın tutma devri kapandı. Belki daha iyi bir sistemdi ama yeni sisteme yenik düştü. Ayrıca güvenlik açısından da sıkıntılı bir hal almaya başladı. Bu sebeple fiziki Altın’larınızı evde saklamaya artık bir son verin! 50 tl’ye bile insanların öldürüldüğü vahşi bir zaman diliminde olduğumuz için böylesine değerli bir madenin de evde saklanması akıl karı değildir.

 

Altın Bankada Nasıl Değerlendirilmeli?

 • Bazılarımız nispeten daha uyanık davranıp evdeki fiziki Altın’ını bankada kasa kiralayarak saklama yoluna gidiyor. Elbette ki bu da bir yöntem ama ne derece doğru? Bankaların yıllık kasa kiraları 150 tl’den başlayıp 400 tl’ye kadar çıkmaktadır. Bu rakam fuzuliden veriliyor bankalara. Ayrıca bu şekilde sakladığımız Altın’ımıza müdahale de edemiyoruz. Ayda üç kere kasamıza bakabiliyoruz sadece(Bankalarda değişiklik gösterebilir). En doğru ve kazançlı yöntem birikimimizi gram Altın olarak bankada tutmaktır. İster vadeli altın hesabı açıp bir yandan güvenle saklayıp bir yandan da değerlenmesini beklersiniz, ister vadesiz altın hesabı ile piyasa takibi yaparak alış-satış yoluyla kar yaparsınız. Bu size kalmış bir karar… Bankada gram olarak tuttuğumuz Altın’ın bir çok avantajı vardır. Birkaçını sıralayacak olursak;

 

*Olası bir zorunlu ihtiyaç durumunda anında nakite çevirebiliriz. Kasada saklanan Altın’da bu söz konusu değildir.

*Olası bir sert düşüş sürecinde anında nakite çevirip beklemede kalabiliriz.

*Hırsızlık vs. gibi kayıplara karşı güven ve huzur içinde oluruz. Evde sakladığımız Altın’da bu ne derece mümkün sizce?

*Birikimimizi daha çok büyütme imkanına sahip oluruz.

 

Okudunuz Mu?  Emtia Nedir? Emtia Çeşitleri Nelerdir?

Altın Yatırımında Ekonomik Verilerin Takip Edilmesi

 • Haliyle birçoğumuz iktisadi terimleri bilmiyoruz ve bunu bilmemiz de mümkün değil. Nitekim hepimiz “ekonomi” okumadık dimi… En azından kulak aşinalığı olması anlamında bazı kısımlara değinmekte fayda var. Altın madenini etkileyen birtakım ekonomik göstergeler vardır. Özellikle A.B.D.(Amerika Birleşik Devletleri)’den gelen veriler Altın’a yön vermekte olup yine diğer büyük ekonomilerin verileri de etkilemektedir. Bu etkiler nasıl oluyor örneklerle kısaca açıklayalım. Örneğin A.B.D.’den gelen istihdam verileri, işsizlik rakamları, enflasyon oranları, Merkez Bankası(FED)’nın konuşmaları Altın’a yön vermektedir. Süper ekonomi olan A.B.D.’den gelen iyi piyasa verileri Altın’a olan talebi azaltmaktadır, haliyle Altın fiyatlarını düşüş yönünde baskılamaktadır. Yine büyük ekonomilerin parasal genişleme çalışmaları Altın fiyatlarını arttırıcı yönde etkilemektedir. Bu ve benzer değişkenleri çoğaltmak ve detaylamak tabiki de mümkün ama şimdilik bu temel değişkenleri bilmek yeterli olacaktır. İlerleyen zamanlarda talepleriniz olursa daha teknik konulara değinen bir yazı da yayınayabiliriz.

 

Altın Yatırımında Dolar’ın Takip Edilmesi

 • Dikkat etmemiz gereken bir diğer husus da dolar’ın ülke içindeki değeridir. Birçoğumuz Altın yükseliyor dediğimizde esasen ons bazında Altın fiyatları( 1 ons=31,103 gr(yaklaşık)=1200 Dolar(şu an itibariyle)) düşüyor olabilir. Bizler gram altın olarak yatırım ve al-sat yapacağımız için Dolar’ın değeri bizler için son derece önemlidir. Ülke içindeki siyasi, ekonomik vs. gelişmeler aniden Dolar’ı yükseltebiliyor(17 Aralık operasyonu gibi). Bu sadece bir örnekti, çoğaltmak çok mümkün bunları. Bir anda yükselen Dolar, Altın gram fiyatını da direkt yükseltmektedir. Bu nedenle ülke içi genel politik ve ekonomik görünümü takip etmek de çok faydalıdır.

 

Piyasa her ne kadar “tombul parmak” diye adlandırdığımız büyük yatırımcıların elinde olsa da bazı temel bilgileri ve değişkenleri bilmekte her zaman fayda vardır. Bir sonraki yazımızda buluşmak üzere hepinize kazançlı yatırımlar dilerim.

6 Comments

Add a Comment
 1. şu sıralar çok dikkatli olmak lazım, devlet olaya el koyduğunda fiyatlar direk düşecek

 2. ah keşke yatırım yapacak kadar cok altınımız olsa altın sadece benim için haberlerde 10 sn dolduran bir kare 🙁

 3. Elimizde ki altınları bozdursakmi ne anlamadım gitti

 4. Parası olan birşekilde kazanıyor zaten. parasız para kazanma yolları varmı onları yazın 🙂

 5. güzel bir yazı olmuş ama ben cesaret edemiyorum bu işe. korkutuyor insanı

  1. Büyük çaplı yatırım yapmazsanız korkmanıza gerek olmaz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir