Anason Yağı Hangi Alanlarda Kullanılır?

petek temizliği

Anason bitkisi, eski zamanlardan beri insanlar tarafından çeşitli amaçlar için kullanılan bitkilerden biri olarak popülaritesini devam ettirmektedir. Genel itibari ile anason, yıllık 0.3 ila 0.6 m büyüyen ve dünyada yaygın olarak yetiştirilen bir bitkidir. Yeşil tonlarında ve kahverengi, engebeli tohumlar besin ya da medikal amaçlar için kullanılır. Sonbaharda olgunlaşan anason, daha sonra hasat edilerek toplanır.  Genel itibari ile anason; hem baharat hem de koku amaçları ile kullanılmaları sebebiyle büyük bir geçmişe sahiptir. En az 4000 yıl boyunca Mısır’da yetiştirilmektedir. Bunun yanı sıra özellikle Antik Yunan tarihinde, anasonun nefes alma problemleri için yardımcı olma amaçlı kullanıldığı ifade edilmiştir. Bunun yanı sıra parfümlerde, besinlerde, sabunlarda ya da kremlerde de kullanılmaktadır. Anisette likörün kokulu bir bileşeni olarak da tanımlanabilir. Anason; alkoller, likörler, süt ürünleri, jelatinler, pudingler, etler ve şekerler de dahil olmak üzere tüm gıda kategorilerinde lezzet verici olarak kullanılmaya devam etmektedir. Baharat olarak da sıkça kullanılan anason, anason yağı ile rakı yapımında da kullanılmaktadır. Anason yağı ya da daha doğru bir deyişle saf anason yağı birçok hastalık için yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Anason yağı; Türkiye’de oldukça popüler olmaya başlayan ve artık adını sıkça duymaya başladığımız yağlardan biri. Çeşitli sebeplerle artık herkes rakısını ev ortamında, kendi damak tadına uygun şekilde ve ekonomik olarak yapmak için anason yağı kullanmayı tercih ediyor. Anason yağı kullanmak hem daha pratik hem de daha lezzetli oluyor. Yalnızca rakı yapımı için değil, anason yağı birçok amaçla oldukça sık bir şekilde kullanılmaktadır. Birçok hastalık için özellikle Eski Mısır ve Antik Yunan toplumlarında şifa için anason ve anason yağından faydalanılmaktaydı. Günümüzde de medikal ve kozmetik amaçlı olarak anason yağı sıkça kullanılmaktadır.

 


Rakılık Anason Yağı Nasıl Seçilir?

Rakılık anason yağı seçerken öncelikli olarak saf olmasına dikkat etmek gerekir. Saf anason yağı www.gaziantepyoreselgurme.com gibi güvenilir sitelerden ürün garantili olarak temin edilmelidir. Piyasada genel olarak bulunan rakılık anason yağları birçok farklı yağ ile karıştırılarak elde edilmektedir. Saf olan yağlar ise içlerinde sadece kaliteli anason bitkilerinin preslenerek sıkılıp elde edildiği yağları barındırmaktadır. Bunun yanı sıra Rakılık anason yağı için araştırma yaparken markası ve kullanılan anasonun saf olup olmadığı araştırılmalıdır. Gaziantep Yöresel Gurme gibi siteler üzerinden yapacağınız alışverişleriniz tamamen güvenli olup müşteri memnuniyeti garantisine sahiptir. Yöresel ve organik lezzetlere en uygun ve en kaliteli olarak ulaşabileceğiniz Gaziantep  Yöresel Gurme; ücretsiz kargo gibi avantajlar dışında ve orijinal ürün garantisine sahiptir. Tüm ürünler orijinal kutusunda, korunaklı ve soğuk zincir ile müşterilerine ulaştırılmaktadır. 24 saatte kapınızda olacak olan ürünler; yüzde yüz doğal ve yüzde yüz organiktir.

Updated: 14 Ekim 2018 — 15:28

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir