Antalya Nefes Koçu

petek temizliği

Hareketle başlayan, refleks olarak devam eden, bilinçli kullanılması ile de vücudumuzdaki diğer organların rahatlamasına (nefes alma-verme) olanak sağlayan motor davranışlar ile fiziksel hayatımızı yaşıyoruz. Ve en temel motor davranışlarımız yürümek, yatmak, uyumak, ayakta durmak vs. iken; araba ya da bisiklet kullanmak, elimizde bardak varsa içindekini içmek, elimize aldığımız gazeteyi istemsiz bir şekilde göz gezdirerek okumak, birisi dövmeye yeltendiğinde kendimiz korumak için kolumuzu kaldırarak savunma gerçekleştirmek, hamle yapmak vb. bu davranışlar zihin, beden, kalp ve ruh bütünlüğü içinde bizimle hareket ediyor.

Motor davranışlarımız gibi motor düşüncelerimiz de var. Bu motor düşüncelerle ağzımızdan çıkan her kelime ile hayatımızın akışı arasındaki farkındalıkları göremiyoruz bile. Hemen düşünmeden cevap veriyor sonra üzülüyoruz, aslında anlatmak istediğimizin o olmadığını söylüyoruz. Öfke, kızgınlık patlamaları sırasındaki pervasızca çıkan cümleler sonra onur kırıcı, kalp kırıcı vs. davranışlar… Bunlara girmiyorum bile …

 


Antalya Nefes Koçu açıklıyor…

Peki yavaşladığımızda neler oluyor? Nasıl ki aslında her gün önünden geçtiğiniz ağacının yapraklarının içindeki çiçekleri görememişken. Başka bir gün, yavaş bir yürüyüş temposu ile gezmeye çıktığımızda çevremize baktığımızda o görmediğimiz ağacın yaprakları arasındaki çiçeği gördüğümüzde ise işte o zaman farkındalık oluyor, daha neleri görmedim acaba? Bunlar sadece görsel olanlar, bir de neleri duymadım? ve süreç böyle devam ediyor neleri de hissetmedim? Aslında görüp, duyup, hissediyoruz da önem sıramız farklı olduğu için bakış acımızdaki farkındalığı değiştirip, hayatımıza dönüştüremiyoruz. Ha bir de değiştirenlerimiz var aslında onlarda toplum da deli, saf, salak, vb. bir sürü şaşkınlık verici ithamlarla karşı karşıya kalıyorlar veya kalmak istemiyorlar hayatlarına bugüne kadar nasıl gelmişse öyle devam etmeyi biliyorlar. Öğrenmediler ki, farkındalıklı yaşam nedir? Nerden ve niye gelir? nasıl bir katkı sağlar? bilmeyenler de var tabi… Görüp, duyup, hissedince ve hatta unuttuğum diğer duyular ile de, hayatımız da ve hayatımıza bakış açımızdaki farkındalık değişip dönüşüyor.

Bu konuda güzel bir film önerim olacak : 2017 yapımı Şener Şen / Yol Ayrımı oldukça etkileyici. Zengin bir iş adamı iken, bir trafik kazası sonrasındaki hayatının farkındalığı… izlemenizi öneririm.. Oldukça başarılı bir senaryo; Kelebek etkisi ile iyileşme ve olumlu düşünce kapılarını açıyor.

 

Nasıl yapabiliriz?

Nefes alışkanlıklarının değişmesi ile farkındalıklar değişip, hayatımızı dönüştürüyor. Varoluş, yaşam ve yaşanmışlıkla ilgili her şey hayatımıza bir nefes alma-verme döngüsü içinde haraket ederken, kabulde, teslimde ve şimdi de yaşamak aldığımız bağlantılı nefes ile yaşamımızda yerini bulup bizi yaşatıyor.

Okudunuz Mu?  Namaz Duaları ve Namaz Sureleri

http://www.antalyanefeskocu.com/

Updated: 25 Eylül 2018 — 08:58

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir