Trafik Kazasında Araç Değer Kaybı Oluştu, Ne Yapmalıyız?

petek temizliği

Hemen hemen her gün onlarca araç gözümüzün önünden seyir halinde akıp gitmektedir. Onca araç yollarda iken bazı zamanlarda minik hatalar sebebi ile olası kazalar yaşanabilmektedir. Diğer taraftan her ne kadar engellemeye çalışılsa da trafik kazaları önleyemediğimiz bir sonuç olabilmektedir. Bu karşılaşılan problemin tam manasıyla engellemek ya da ortadan kalkmasını sağlamak mümkün olmayabilir. Trafik kazası halinde veya sonrasında yapılacak birçok şey sıralanabilir. Sağlık konularının yanında diğer önlemlerde çok faydalı kurtarıcı çözümler sunabilmektedir. Bunlardan birisi olan Trafik Kazası Tazminatı ile yaşanan bazı sorunlar kayda değer ölçüde azaltılabilir. Trafik Kazası Tazminatı sayesinde minik ya da büyük olan bütün mağduriyetler giderilebilecek şekilde Sigorta şirketlerinden alınabilmektedir.

Trafik Kazası Tazminatı Nedir?

Ülkemizde diğer ülkelerdeki oranlara göre çok daha fazla trafik kazası yaşandığı görülmektedir. Trafik Kazası Tazminatı, mağduriyet yaşayan araç sürücüsünün, kazaya sebebiyet verene açmış olduğu manevi ya da maddi tazminat davasıdır. Buradaki husus, kazaya sebebiyet veren araç sürücüsüne 24 ay geçmeden trafik kazası tazminat davası açarak mahkemeye başvurulabilir. Bu süreçte mağdur olan araç sürücüsüne ait maddi, manevi, hasar, bedeni zarar ya da ölüm hali durumunda gerekli belgelerin eksiksiz olarak sigorta şirketine başvurulmasıdır.

Yaralanma ya da sakatlanmaya yönelik engelli vatandaş haline getirecek trafik kazalarında zaman aşımı süresi ise kaza anından itibaren 8 yıldır. Evrakların eksiksiz teslimi sonrasında 15 iş günü dolmadan tazminat aileye veya mağdur olan kişiye ödenir. Bu süreçte, yaralanma, iş görememezlik, tedavi süreçleri, uzuv kaybetme, felç olma, kalıcı hasarlılık, ameliyat, bakıcı giderleri,  psikolojik sağlık kaybı gibi durumlar söz konusu olabileceği değerlendirilerek, tüm masraflar ve giderler talep edebilir. Görüldüğü üzere müdahil olabileceğiniz herhangi bir trafik kazasında maddi olarak mağduriyet ile karşılaşmamak ya da Trafik Kazası Tazminatı ödememek için trafik sigortası mutlaka yaptırılması gereklidir.


Kaza Sonrasında Araç Değer Kaybı?

Araç değer kaybı, oluşan bir kaza sonrasında, onarılarak tadilat gören aracın ikinci el satış değerinde düşüş yaşamasıdır. Ülkemizde diğer ülkelerdeki oranlara göre çok daha fazla trafik kazası yaşandığı söylemiştik. Trafik kazaları sonucu darbe ya da hasar gören araçlar, orijinal fabrika çıkışı haline hiçbir zaman geri döndürülemeyeceğinden dolayı, gerçek değerinden değer kaybedecektir. Diğer taraftan Devletin Tramer kayıtlarında hasarlı olarak gözükeceğinden, Araç değer kaybı yaşayacaktır. Değer kaybını karşılaması gereken tarafsa, kaza esnasında bütünüyle veya daha kusurlu olan karşı taraftır.

Araç Değer Kaybı Yaşayanlar Ne Yapmalı?

Araç sahipleri olarak hata yapmasanız dahi başkalarının kusurlarından dolayı Araç değer kaybı yaşamamak için tüm hakların bilinmesi gerekir. İlk olarak kusursuz araç sahibi olan kişi bunu diğer karşı taraftan mahkeme yoluyla talep edebilir. Diğer bir hak ise kusursuz olan sürücünün kazaya karışan diğer kişiden zararı karşılamak amacıyla sigorta şirketine başvurmaktır. Burada 24 ay süresini geçirmemek gerektiği bilinmelidir. Sigorta şirketlerinin bazıları da sunduğu kasko hizmetinden dolayı kayıp karşılama çözümüne gitmektedirler. Bu süreçte bilirkişi raporunun tamamlanıp işleme konulması da beklenebilir.

Okudunuz Mu?  Astropay İle Ödeme Kolaylığı

Araç Değer Kaybı Etki Değişkenleri?

Araç değer kaybı sürecinde araçların, üretim yılı, kilometresi, hasar geçmişi, niteliği, trafiğe çıkış tarihi, pazar değeri, markası ve modeli hesaplama sürecinde etkin olan bazı faktörlerdendir. Her kaza sonrasında her araç bu kaybı hak edemiyor olabilir. Sonuç olarak Araç değer kaybı yaşamamak için kasko veya trafik sigortası yaptırmak şarttır.

Kaynak: https://www.kazadatazminat.com/arac-deger-kaybi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir