Arkeolog, Sanat Tarihçisi ve Kütüphaneci Alımı Yapılacak

petek temizliği

Yakın zamanda kaleme aldığım yazıda, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir ÜNAL’ın personel alımı konusundaki açıklamalarını dile getirmiştim. İlgili bakan, Maliye Bakanlığı ile görüşmeler yapıldığını, 300’ün üzerinde Arkeolog, Sanat Tarihçisi ve Kütüphaneci alınacağını söylemişti. Hangi unvanlarda kaç adet personel alınacağı ve bu alımların hangi KPSS puanı ile hangi tarihlerde yapılacağı konusunda ise herhangi bir bilgi verilmemişti. Bugün ise Başbakan Davutoğlu, 64. Hükümet’e ait “Kültürel Kalkınma Eylem Planı”nı açıkladı ve satır başlarında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ihdas edilen kadrolara da değindi.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na 600 Kadro Açılacak

 

kültür ve turizm bakanlığı alımlarıÖzellikle arkeoloji ve sanat tarihi mezunlarının heyecanla beklediği kadro haberlerine ilişkin detayların bir kısmı Başbakan Davutoğlu tarafından açıklandı. Yapılan açıklamalar doğrultusunda Kültür ve Turizm Bakanlığı’na 600 adet kadro verileceği, bu kadroların 200 adedi kütüphaneci alımları, 100 adedi arkeoloji mezunu alımları, 100 adedi sanat tarihi mezunu alımları şeklinde dağıtılacağı belirtilmiştir. Kalan 200 adet kadronun da mühendis, mimar, şehir plancısı, kağıt restoratörü unvanlarında yapılacağı söylenmiştir.

 

 

Sanat Tarihçisi, Arkeolog ve Kütüphaneci Alımları Ne Zaman Yapılacak?

 

Bahse konu açıklamalar içerisinde yapılacak memur alımı sayıları belirtilmiş olsa da bu alımların hangi KPSS puanı ile(2014 mü 2016 mı?) ve hangi tarihlerde yapılacağına dair hala net bir bilgi bulunmamaktadır. Birçok aday 2014 KPSS puanıyla bu kadroları beklemektedir. Özellikle çok az sayıda kadrosu açılan arkeoloji ve sanat tarihi mezunlarını mağdur etmemek adına bu kadrolara 2014 KPSS puanı ile tercih verilmesinin sağlanması, bir sonraki alımlarda ise az sayıda olsa dahi bu unvanlardaki memur alımlarının devam etmesi doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir