Banka Kara Listesi Nedir, Nasıl Çıkılır?

kampanya haberleri

Her geçen gün bankacılık sektörünün ürün ve hizmetlerine daha bağımlı oluyoruz. Bu bağımlılık kimi zaman sağladığı avantajlar nedeniyle olsa da özellikle orta ve alt düzey gelir grubuna mensup olanlar için bunu söylemek pek mümkün değil. Nitekim hayatımızı idame ettirebilmek adına sağlamamız gereken mali devirdaim için banka kredileri, nakit avans, kredi kartları gibi çeşitli argümanları kullanmaya mahkumuz. Tabi bu ürün ve hizmetleri bazen kullanamayabiliriz… Bazı durumlarda banka kara listesine düşüp tüm bankalar nezdinde “riskli müşteri” sıfatına bürünebiliyoruz. Peki banka kara listesi nedir?

 

 

Çeşitli ihtiyaçlara yönelik kullandığımız krediler, kredi kartları, kredili mevduatlar vb. ürün/hizmet grupları bankalar tarafından maalesef ki “kara kaşımız kara gözümüz” için verilmiyor. Sağlanan bu hizmetler karşılığında bazen faiz bazen de hizmet ücreti adı altında devasa gelir sağlıyor bankalar… Ne zaman ki bu gelirlerde bir aksama oldu, işte o an tabir-i caizse banka ile müşteri arasındaki geçici dostluk sona erer. Düzenli olarak gerçekleştiremediğimiz banka ödemeleri, bankalar nezdinde düşük ödeme performanslı müşteri olarak algılanmamıza ve TCMB(Merkez Bankası)’ye bildirilmemize neden olur. Merkez Bankası tarafından oluşturulan kara liste içinde yer alanlar, riskli müşteri sıfatıyla bankaların kredi, kredi kartları vb. ürünlerinden faydalandırılmazlar. Bu da demek oluyor ki; banka kara listesine düşersek hayatımızın ekonomik evrelerinin birçok aşamasında ihtiyaç duyduğumuz bankalardan yararlanamayız. Peki banka kara listesinden çıkmak mümkün mü, nasıl çıkılır ona bakalım.

 

 

Hepimiz de biliyoruz ki bankalar ile tekrar iyi bir ilişkiye başlamanın yolu ilişkilerin bozulmasına neden olan faktörü ortadan kaldırmakla mümkün. Yani borçların ödenmesi… Eğer ki banka kara listesinden çıkmak istiyorsanız öncelikle bankaya olan borcunuzu kapatmalısınız. Tabi borcu ödemekle bitmiyor, borcun ödendiği tarihten itibaren 5 yıl süreyle kara listede kalmaya devam ediyorsunuz. Eğer ki bu 5 yıllık süre zarfında bankalar nezdinde herhangi bir finansal sıkıntı yaşamazsanız isminiz kara listeden çıkartılır. Eğer ki borcunuzu ödemezseniz bahse konu 5 yıllık süre 10 yıla çıkartılır.

 

Bankalarla aranızı iyi tutmak istiyorsanız gelirleriniz doğrultusunda harcamalar yapın ve banka ödemelerinizi aksatmamaya çalışın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yol haritası ---------- otobüs bileti ---------- evden eve nakliyat ---------- davetiye modelleri ---------- kredi bilgisi ---------- neodyum mıknatıs
%d blogcu bunu beğendi: