Bankaların Kredi Reklamlarına Dikkat!

Bankaların Kredi Reklamlarına Dikkat!

17 Aralık 2014 14 Yazar: Ekrem Özdemir
kampanya haberleri
kampanya haberleri

Ekonomik şartlar gereği çapı büyük veya küçük olan bir çok ihtiyacımızı kredilerle karşılamak zorundayız. Peki uygun ihtiyaç kredisi çekerken ne denli araştırma yapıyoruz veya araştırmamız doğru bir yöntemle mi ilerliyor? Bankaların kredi reklamları konusundaki yazımızı dikkatle okumanızı istiyoruz.

 

 

 

 

Bankaların Kredi Reklamları

 

Genel olarak kredi çekenlere bakarım, çektikleri kredilerle ilgili bazı bilgileri sorarım ve düşüncelerini alırım. Gel gör ki herkes memnundur ve uygun bir faiz oranı ile kredi çektiğini düşünür. Ama yanılgı büyüktür ve haliyle zarar da… Televizyonda banka kredi reklamları çıkar, “… yılbaşı kampanyası, 1,19 faiz oranı ile 10000 tl ye kadar kredi…” veya “… dosya masrafsız bayram kredisi…” gibi gibi… Biz tüketici olarak hemen atlarız bu reklamlara. Kimimiz bankaya gider, kimimiz bankayı arar… Bankaya gittiğinizde ve o koltuğa oturduğunuzda krediyi çekmeden kolay kolay çıkamazsınız bankadan. Telefonla aradığınızda da sizi illa bankaya davet ederler. Sistem budur zaten. Bankaların çarkına girmeye hazır olun!

 

Sizlere direkt banka adı vereceğim: Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası. İhtiyaç kredisi kullanacaksanız bu üç bankadan daha uygun faiz oranı ve uygun maliyetli kredi bulma ihtimaliniz şu an sizin Başbakan tarafından aranma ihtimaliniz kadar düşüktür tabir-i caizse. Bu sebeple kredi araştırmasına başlarken bu üç bankadan başlayın ki vakit kaybetmemiş olun. Nitekim diğer bankalara yüzeysel baktığınızda dahi aradaki farkı göreceksiniz. Bu yazıyı yazdığım an(2014/aralık) itibariyle 30.000 tl lik 36 ay vadeli bir ihtiyaç kredisi üzerinden üç beş bankayı kıyas edeceğim şimdi;

 

 

İNG BANK:

30.000 tl 36 ay vade

  • Aylık taksit:1.160 tl
  • Katlanılan Maliyet: 11.724 tl

 

İŞ BANKASI :

30.000 tl 36 ay vade

  • Aylık taksit:1.084 tl
  • Katlanılan Maliyet: 9.194 tl

 

VAKIFBANK:

30.000 tl 36 ay vade

  • Aylık taksit:1.160 tl
  • Katlanılan Maliyet: 11.724 tl

 

HALK BANKASI:

30.000 tl 36 ay vade

  • Aylık Taksit: 1.058 tl
  • Katlanılan Maliyet: 8.114 tl

 

ZİRAAT BANKASI:

30.000 tl 36 ay vade

  • Aylık Taksit: 1.054 tl
  • Katlanılan Maliyet: 8.111 tl

 

 

Şunu belirtmek gerekir ki sadece insanların değil, banka kredi reklamlarının dış görünüşlerine de aldanmamalıyız. Nitekim çeşitli isimler altında masraflar, taahhütler vs. derken umulmadık maliyetlerle de karşılaşabiliriz. Bu nedenle bizzat banka şubelerine gidip ilgili kredinin detaylarını öğrenmeliyiz.