Belediye ve Özel İdarede Çalışan Taşeronlar Kadroya Alınacak mı?

petek temizliği

Taşerona kadro düzenlemesine dair hükümet düzeyinden ilk açıklamalar geçtiğimiz günlerde basınla paylaşıldı. En kısa sürede kanunlaşması beklenen düzenleme, maalesef ki beraberinde birçok tartışmalı ve kafa karışıklığı yaratan konular oluşturdu. İlk karışıklık kuşkusuz ki ne tür bir kadrolu sisteme geçildiğiydi. Bununla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde kaleme aldığımız 4/d işçi kadrosu nedir konulu yazımızda, Merkezi yönetim kapsamındaki genel bütçe ile düzenlenen kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin 657 Devlet Memurları Kanunu’ndaki 4/D süresiz işçi kadrosuna geçirileceğini belirtmiştik. Peki yerel yönetim kapsamındaki belediye ve il özel idarelerde çalışan işçiler ne olacak? Belediye ve özel idarede çalışan taşeronlar kadroya geçirilecek mi?

 

Belediye ve Özel İdarede Çalışan Taşeronlar Ne Olacak?

Çalışma Bakanı tarafından yapılan açıklamada, merkezi yönetim kapsamındaki genel bütçe il düzenlenen kamu kurumlarında çalışan 450 bin civarı taşeron işçinin, kamudaki 4/D işçi kadrosuna alınacağı, kalan 400 bin civarı belediye ve il özel idarelerde çalışan taşeron işçilerin ise Belediye İktisadi Teşebbüslerinde daimi istihdamının sağlanacağı belirtildi. Tam da bu noktada taşeron işçiler tarafından akla gelen ilk sorular şunlar; belediye iktisadi teşebbüsleri nedir, belediye iktisadi teşebbüslerinde çalışanlar kadrolu mu çalışır?

Belediye İktisadi Teşebbüsünde Çalışan Kadrolu Mu?

Öncelikle Belediye İktisadi Teşebbüsü nedir ve kanuni dayanağı nereden gelmektedir, açıklayalım. 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 70. maddesi ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 26. maddesi belediyelere, şirket kurma veya şirketlere iştirak etme olanağı sağlamıştır. Bu kapsamda Belediye Şirketleri, kimi yerel hizmetlerin yürütülmesi amacıyla belediyeler tarafından kurulan ya da yönetiminin elde edilmesi koşuluyla belediyelerce ortak olunan, bağımsız bütçeli, özel hukuk tüzel kişileridir. Peki belediye iktisadi teşebbüsünde yani belediye şirketlerinde çalışan işçiler kadrolu mu sayılıyor?

Belediye iktisadi teşebbüslerine alınacak taşeron işçiler, yine özel şirket personeli gibi çalışmaya devam edecekler. Dolayısıyla diğer kamu kamu kurumlarında taşeron olarak çalışıp 4/D işçi kadrosu alınanlar gibi kadrolu işçi statüsünde olmayacaklar. Belediye şirketinde çalışmanın taşeron şirkette çalışmaya göre en önemli farkı ve avantajı, üst amirin kamu idaresi olmasıdır. Yani ilgili şirketlerin belediyeye bağlı olması, iş güvencesi ve ekonomik haklar yönünden, taşeron firmalardan çok daha iyi konumda olmasını sağlamıştır.

 

Örnek Belediye Şirketleri…

Sayıları 400 bini bulan Belediye ve özel idarelerdeki taşeron işçilerin belediye iktisadi teşebbüslerine aktarılacağı açıklandı. Peki bahse konu belediye şirketleri, belediye iktisadi teşebbüsleri nelerdir? Belediye şirketlerine örnek olarak neleri gösterebiliriz? İşte bazı büyük şehirlerdeki belediye şirketleri…

Okudunuz Mu?  Üniversite Okurken Memur Olmak Mümkün Mü?

İstanbul Belediye Şirketleri

 

İzmir Belediye Şirketleri

İZBETON A.Ş

İZFAŞ A.Ş.

ÜNİBEL A.Ş.

İZELMAN A.Ş

EGE ŞEHİR PLANLAMA A.Ş

İZDENİZ A.Ş.

İZULAŞ A.Ş

METRO A.Ş

GRAND PLAZA GIDA TURİZM A.Ş

İZBELCOM A.Ş

İZENERJİ A.Ş.

 

Ankara Belediye Şirketleri

ANFA

ANFA GÜVENLİK

ANKET

BELKA

BELKO

BELPLAS

BELPA

BELSO

BELTAŞ

TOBAŞ

BUGSAŞ

ANKARA HALK EKMEK

METROPOL İMAR

PORTAŞ

 

Bursa Belediye Şirketleri

 

Bir önceki 4/D işçi kadrosu nedir başlıklı yazımızı okumak için TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir