Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bölümü Memur Alımları ve Atamaları

petek temizliği

Merhaba değerli ziyaretçilerim, bugün sizlere önlisans bilgi güvenliği ve teknolojisi bölümü hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. Bilgi güvenliği ve teknolojisi bölümü memur alımları yapılıyor mu, yapılıyorsa bilgi güvenliği ve teknolojisi bölümü memur atama puanları kaçla kapatıyor sorularını cevaplandırmaya çalışacağım.

 

Bilgi Güvenliği ve Teknolojisi Bölümü Memur Alımları

Bilgi güvenliği ve teknolojisi bölümü, adından da anlaşılacağı üzere özellikle sanal sistemlerde yer alan bilgilerin güvenli bir şekilde muhafaza edilmesine yönelik çözümler üretecek personel yetiştirmeyi amaçlayan bir üniversite programıdır. Günümüzde siber güvenlik kavramının giderek daha da önem kazandığını ve bilgi güvenliği teknolojisi anlamında yeterince yetişmiş personel olmadığını hesaba katarsak, bilgi güvenliği ve teknolojisi bölümünün ne denli önemli bir bölüm olduğu ortaya çıkmaktadır.


2012 KPSS atamaları döneminde bilgi güvenliği ve teknolojisi bölümü memur atamaları kapsamında toplam 2300 civarı bir alım yapılmışken, 2014 KPSS döneminde ise bilgi güvenliği ve teknolojisi bölümünden 160 civarında alım gerçekleşmiştir. 2012 ve 2014 KPSS atamalarında kadro sayısı bakımından bu denli fark olmasının nedeni, 2012 KPSS döneminde MEB(Milli Eğitim Bakanlığı) ve SGK(Sosyal Güvenlik Kurumu)’nın yoğun bir şekilde memur alımı yapması ve bu alımlarda bilgi güvenliği ve teknolojisi bölümü mezunlarına da tercih hakkı tanımasıdır. Nitekim özellikle SGK, memur alımlarında bu bölüm mezunlarını sıkça tercih etmektedir.

Diğer Bölümlerin Memur Alım ve Atama Durumlarına Bakmak İster Misin? TIKLAYIN 

Bilgi Güvenliği ve Teknolojisi Bölümü Memur Atama Puanları

2012 KPSS döneminde bilgi güvenliği ve teknolojisi bölümü atama puanları 81 seviyelerini görmüştü. 2014 KPSS atamaları döneminde ise 73 puan seviyelerini görmüştür. 2014 KPSS atamalarında bilgi güvenliği ve teknolojisi bölümünden memur alım sayısı, 2012 KPSS atamalarındaki kadro sayısına göre çok çok az olmasına rağmen 73 ile kapatan kadro olmasının nedeni, ortak kod olayından kaynaklanmaktadır. 2012 KPSS atamalarında yer alan kadrolar, bilgi güvenliği teknolojisi bölümünün yanı sıra bilgisayar ve türevi bölümlerle ortak şekilde açılmıştı. 2014 KPSS atamalarında ise bir kaç kadro sadece bilgi güvenliği teknolojisi bölümünden açılmıştır. Bölümün mezun sayısının az olması nedeniyle doğal olarak taban puan da çok düşük kapatmıştır.

Bilgi güvenliği ve teknolojisi bölümü ile ilgili düşüncelerim çok olumlu olup ilerleyen yıllarda özel sektör de dahil olmak üzere çok daha avantajlar sunabilecek bir bölüm olduğunu düşünmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir