Genel 

Binalarda Isı Yalıtımı Sorunu ve Mantolamanın Önemi!


kampanya haberleri
||| kampanya haberleri

Devir sadece bireysel tasarruf devri değil. Devletler de kendi hüviyetleriyle tasarrufa eğilmiş durumda. Ülkeler, tükenebilir enerji kaynaklarının giderek azalması sebebiyle tasarrufa teşvik etmeye yönelik kamu spotları hazırlıyor, yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneliyor. Bu kapsamda özellikle bina yalıtımı konusunda uyarılar yapılıyor. Peki bina yalıtımına yönelik mantolamanın sağladığı faydalar nelerdir?

 

Mantolama Nedir, Sağladığı Faydalar Nelerdir ?

Mantolama kısaca, ısı izolasyonu anlamına gelir. Yani ısının yalıtılması durumudur. Özellikle kış aylarında konut içerisinde sıcaklığın muhafazasını sağlamak son derece önemlidir. Aksi takdirde yüksek miktarlarda yakıt faturası ödemek zorunda kalırsınız. Bunu gerçekleştirmek için günümüzde uygulanan farklı sistemler vardır. Bunların başındaysa mantolama işlemi gelir. Bu işlem sayesinde binalarda ısı yalıtımı yüksek oranlarda sağlanır ve yakıt için harcanan ücretlerde büyük oranda azalır. Durum böyle olduğu için yeni binaların hepsinde mantolama işlemi yapılmaktadır. Ayrıca çevrenizde de gördüğünüz üzere eski binalarda da mantolama işlemi yaygınlaşmaya başlamıştır.

Isı yalıtımı sayesinde bina içindeki sıcaklık ve bina dışındaki sıcaklık birbirinden tamamen ayrılmış olur. Yani dışarıda bulunan soğuk havanın ev içerisine girme ihtimali ortadan kalkar. Böylece yüksek maliyetli yakıt giderlerinin de önüne geçilir. Kış aylarının vazgeçilmesi olmasındaki nedenlerin başında bu özellik gelir. Mantolama işlemi düzgün bir şekilde yapılmış olan binada, kış aylarında sıcaklık ne kadar düşük olsa da içerideki hava bundan kesinlikle etkilenmeyecektir.

 

Mantolama İşleminin Yaz Aylarında Sağladığı Faydalar Nelerdir ?

Binalarda ısı yalıtımı işlemi yalnızca kış aylarında kullanılmamaktadır. Yaz aylarında da büyük bir tasarruf olanağı sunmaktadır. Yaz aylarında ortamın sıcaklığını düşürmek için çalışan klima ve vantilatör gibi cihazlar yüklü miktarda elektrik faturalarının gelmesine neden olur. Normal zamanlarda bile yüksek miktarda gelen elektrik faturaları, bahse konu elektrikli aletlerin kullanımıyla daha fazla kabarmaktadır. Haliyle faturalar karşısında çok sayıda konut sakini zorlanmaktadır. Ancak ısı yalıtımı yapılmış olan bir binada, havanın sıcak olması herhangi bir sorun teşkil etmez. Çünkü bu sistem dışarıdaki sıcak havanın, ev içindeki soğukluğu etkilemesini engeller.

Mantolama
Mantolama

Mantolama İçin Kullanılan Malzemelerin ve İşçiliğin Önemi Nedir ?

Mantolama işlemi ile tasarruf sağlama düşüncesindeysek mantolamada kullanılan malzeme kalitesine de önem vermemiz gerekir. Eğer malzemenin kalitesi yüksek olursa, yalıtkanlık yüksek olur ve haliyle tasarruf oranı da artar. Sistem hayata geçirilecek olduğunda işçilik de önem arz etmektedir. Malzemelerin düzgün bir şekilde yerleşimi ve kusursuz olarak uygulanması gerekmektedir.

Yapılacak olan mantolama işlemi yalnızca tasarruf sağlamanızı değil, binanızın daha uzun ömürlü bir yapıya kavuşmasına da yardımcı olacaktır. Çünkü yaşamış olduğunuz binanın duvarları dış etkenlere karşı tamamen korunaklı hale gelir. Üstelik sağlanan bu koruma ve yalıtım sayesinde ev içerisinde rutubet oluşumu da engelleneceği için daha hijyenik bir yaşam alanına sahip olabilirsiniz.

Siz de mantolamadan yararlanarak bina içinde ısı yalıtımını mümkün hale getirmiş olursunuz.

 

Umarım bilgilendirici, fikir veren, yol gösteren bir çalışma olmuştur. Görüşmek üzere, hoşçakalın.

↓ Bu yazılar da faydalı olabilir ↓

13 Thoughts to “Binalarda Isı Yalıtımı Sorunu ve Mantolamanın Önemi!”

 1. Bizim apartmana da yapılacak ama kimse o kadar parayı vermeye yanaşmıyor 🙂

  1. Bizim milletimiz böyledir. Verdiği paranın katbekat fazlası kar yapacağımız işi para vermeyiz 🙂

 2. Kışın bizim oturduğumuz yerde evde soğuktan durulmazdı, doğalgazı ne kadar açarsak açalım tam anlamıyla ısınamıyorduk. Sonra site yönetimi ile bir karar alındı ve mantolama yapıldı. İnanılmaz bir ısı yalıtımı katkısı oldu diyebilirim. Zaten mantolama birkaç yıl içerisinde doğalgaz faturasında olan azalma ile kendisini çıkartıyor. Yazınız çok açıklayıcı olmuş, düşünen herkese ben de öneririm.

 3. Bilgilendirici Bir yazı olmuş teşekkürler.
  Binalara ısı yalıtımı şart.

  http://microsoftteknolojileri.blogspot.com/

 4. Aslında çok önemli bir konu bu.Çünkü her bina yalıtım yapsa ve gerçekten ciddi bir şekilde denetlenilse yakıt tüketimimiz azalacak ve bununla birlikte verdiğimiz zararda.

 5. geçenlerde mantolama kanserojenmiş diye bir yazı yayılmıştı.. doğruluk payı nedir acaba?

  1. Güzel bir konuya değindiniz esasen. Muhtemelen malzeme kalitesi ile ilgili bir durum bu.

 6. bence modern binalardaki sistemler bizleri klima kullanmaya itiyor. ben bu yalıtım işlerinin de çok iyi yapıldığını düşünmüyorum

 7. kışın sıcaklığı içeride tutuyor olabilir ama yazın da sıcaklığı içerde tutuyor

 8. Önemli bir enerji tasarrufu sağlayacağını düşünüyorum. Sonuçta enerji israfı cebimizden çaldığı gibi, doğamızı da çalıyor.. gelecek nesillerimiz için önemli tedbirler almalıyız. Bu da onlardan biri. Teşekkürler bu bilgilendirici yazı için…

 9. ısı yalıtımı gerçekten önemli. evi sıcak tutuyor. içerideki ısıyı dışarı vermiyor ve dışardakı soğuk havayı da içeri sokmuyor.

 10. Güzel bişey aslında ama şimdiki ustalar ehli değil bu işlerin yaptığı iş 1 sene dayanmadan patlamaya başlıyor

 11. Valla mantolama ne kadar doğru bilmiyorum ancak yalıtım çok önemli, özellikle benim gibi tokide oturuyorsanız 🙂

Leave a Comment

%d blogcu bunu beğendi: